Toor boven Spinoza enna verloop van jaren. boven Thorbecke. Maar Loevestein is slechts een incident. Bij de nulde aan de Groot gebracht is hel nauwe lijks besproken en dit bewijst wel boe louterend de tijd werkt. Boven alle aardsche en men- sehelijke hartstochtenkleingeestigheden en drijverijen staat de nagedachtenis van dezen man en niet ineer eene partij die haai ge voelen aan eene andere opdringt, krachtens eene toevallige meerderheid, maar een geheel volk en niet maar een volkmaar de gehSele beschaafde wereld buigt zich voor het standbeeld te Delft en in den geest zijn honderdendie wetenschap en beschaving eeren tegenwoordig geweest bij de eenvoudige, indrukwekkende onthulling. De lasterde nijdhet kwade is door hel goede overwonnen Dat gebeurt meer dan wij in onze kortzichtigheid zien. Naar aanleiding van het Grolius- leest wordt de aandacht gevestigd op den volgenden nienw- jaarswensrhwaarmede Hugo De Groot zijn vriend Hoogcrbeets eenmaal verraste. Men zal begrijpen dat men slechts door verruiling der regels de ware lezing bekomt Ik «ensch u th.ii» een inel weiai* blijde d.igeo Nooit weusch ik u *rn j»»r voorspoedign.wr behagen Ken jaar om -tallen tijd - uw Schepper le rer.tnren En nooit een uur of dag naar Godcs woord te ho iron G. rondheid uaar het lijf dit ral ik niemand wenschen Maar altijd riek te rij* - dat weusch ik alle meusrhen Een jaar dat vreugde i» weusch ik u nimmer meer. Kan jaar vau ougeluk wensch ik van harte teer; Ten UaUta wensch ik u door ramp op ramp te klagen Maar nooit en wensch ik n dat Cod u ondersch'age lk weusch dat gn nooit net het heinels.h •irtuaineut Maar dat uw tiel geuiet de hel met haar torment KARAKTERS VAN ROCKERS. Wanneer iemand zijne sigaar langzaam en met oordeel rookthaar mei eene zekere def tigheid van den mond verwijdertom de rook wolkjes met veel beteekenis na te starendan kunt ge gerust dien persoon onder de bedaarde, kaline en nette mensi hen rekenen ndie de spreuk langzaam gaat zeker unT har1 en ziel vereeren Wantrouw hem. die steel- z'ine <i- gaar in de hand houdten onverst billig blijlt over haar al of niet mooi branden Hij, die dikwijls de sigaar van haar aseh ont doethaai elk ougenhlik weglegt, en haar naar links in de hand draaitis iemand met een week hart. Gaat eene sigaar dikwijls uitdan neemt de rooker eene goede plaats in de maatschappij inen is hij iemand die anderen voor zich laat zorgen met een levendigen geest en gladde tong en gewoonlijk een goede bron voor anek doten Vadsige menschen hebben de gewoonte de sigaar tot op de belli in den mond le steken terwijl deze eigenschap veelal met zwakheid van lijf en karakter gepaard ga.it. Een zenuwachtig man die vingeroefeningen op zijne sigaar houdtis een papegaai onder de mensi hen. Hel voortdurend bijten op een half uitgedoofd ol een in 't geheel niet meer brandend eindje, dat lot een verfkwast verwrongen iskenmerkt een hulldng karakter. De burgerman duet het vuur der sigaar tot aan den neus komen een goed rooker en fijn proever laat haar gelijk branden Een uit eene uitgeholde kastanje '-n een stuk goudsche-pijpensteel bestaande pijp in de eene hand en een zuren appel in de and.-re ken merken het karakter van een echten holland- schen jongen. delijk. Herinnert gij u wel. dat ik u laat in den avond op het kaleel verliet Hoe ik tehuis gekomen ben. is mij nu nog zelfs een raadsel ik was als half versuft, en eerst de aanblik van ons kind en moeder Thibaud braeht mij tot bezinning. Ik verhaalde moeder Thibaud het voorgevallene, en onder hare troostwoorden gevoelde ik nog meer mijne verlatenheid Zij was hetdie trouwe ziel die mij erhter lang zamerhand deed inziendat ik niet werkeloos kon o| mocht blijven dat ik gezegd had voor mijn kind te zorgen en dat ik die belofte op eene andere wijze houden moest dan met kla gen en weenen Zij had gelijk en daarom zocht en kreeg ik werk van een magazijn van dameshandwerken Hoe ijverg ik ook arbeid de toch was bet slerhts een gering loon dat ik verdiende. Op zekeren dagtoen ik inet mijn kind moeder Thibaul bezochtdie onge steld was, ontmoette ik hij haar ei-n bejaard man dien zij mij als een verren bloedverwant voorstelde Reeds dadelijk voelde ik mij tot dezen aangetrokken en toen bij in den loop van bet g^prek vm.rn dat ik zong en Inj mij verzocht om iets voor hem ten beste te f;even. voldeed ik aan zijn verlangen. Toen iet lied geëindigd was. drukte bij mij de band, mij verzekerende dat zulk eene stern als ik bezatniet voor de kunst verloren mocht gaan. Daardoor vernam ik dat bij in de naburige groote stad muziekmeester was. Wordl vervolgd. 322,t9 Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 3D Sept. en 1 Oct. (1900 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 1 100 op No. 5894. Prijzen van f70. 512, 518. 560. 576. 2209, 2223, 2274, 2286. 3056. 4638, 4641, 4729, 4793. 5213, 5245. 5262. 5284. 5326. 5823. 5877, 5913, 11819, 11829, 11860, 13246 en 17341. Te zamen 27 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 493. 500 521 532. 547. 549. 563. 591 595. 2247 2259 2267, 2268. 2275, 2288, 2298, 3049. 3071. 3074, 3085, 3111, 3114, 3119. 3128. 3253, 4636, 4653, 4703, 4712, 4772 4782 4796 4799, 5217, 5242 5253, 5257, 5261. 5280, 5291. 5293, 5321. 5333, 5809. 5845. 5851 5853. 5857. 5859, 5884. 5885, 5887, 5904, 5905. 5921. 5959. 5968. 5985. 5990. 5991. 11801. 11811. 11815. 11831. 11843 11848. 11888. 11897, 13249, 13250, 17305, 17318 en 17342. De volgende trekkingen geschieden den 5—8. 12—16 Oct. De landverhuizing naar Amerika neemt in België steeds toe. In de laatste tijden zijn alleen uil Roux 59 huisgezinnen naar de overzeesche gewesten scheep gegaan. Eerst waren bel de glasblazersvervolgens de metaalwerkers en eindelijk de mijnwerkersdie den overtocht waagden. Nog Zaterdag jl. vertrokken 10 mijn werkers uit Roux. via Antwerpen, naar een stecnkolendistricl in Pennsylvanië. Te Waggon Wheel in Idaho dus in het veiste westen der Ver. Staten heerschl bijna volslagen gebrek aan vrouwelijk personeel. De bewoners van liet stadje moeten bijna allen zonder betere belli door bet leven sukkelen. Eenigen tijd ge leden stierf aldaar een jongmenschvoor wiens begrafenis twee zijner zusters overkwamen. Toen zij de vronwelooze stad weder vei laten wilden, vervoegde zich een deputatie bij hen met den burgemeester aan 't hoofd, om haar te verzoeken niet weder te vertrekkendoch zich ieder een man uit Waggon Wheel tot echtgenoot le kiezen. De burgeme-ster zeil hood zich het eerst aan Toen de meisjes hier niet van wilden hooivn werden zij dagen lang letterlijk belegerd en be lette men haar heentegaan. Ten slotte gaven zij toe en kozen elk een jongmensch van haar eigen leeftijd de hui-gemeester was te oud en kwam niet in aanmerking. De meisjes meldden haar moeder wat er ge beurd was Deze was zeer boos, dat haar dochters zoo terstond na den dood van haar broeder aan trouwen dachten en kwam over om dit le beletten De heide gefopte bruidegoms belegden nu op nieuw een vergaderingwaarin de zaak besproken werd. en de burgemeesterdie daar ook tegenwoordig waskwam op een gelukkigen inval Hij bood de weduwe zijn hart en zijn hand aan en werd aangenomen In plaats van twee werden er nu drie bruiloften gevierd De Dublin Maildie dit ware verhaal mede deelt voegt er bij. dat NAaggon Wheel een opkomende fabriekstad is en aan den spoorweg ligt. Misschien dal trouwlustige dames hij ge noemd blad nog wel nadere information kunnen inwinnen. Het hoog mil. gerechtshof deed verleden week uitspraak in de bekende zaak der cadetten op de Teteringsche Heide (vergrijp tegen de krijgs tucht) en veroordeelde twee hunner wegens aanranding van een schildwachtelk tot drie maanden detentie in eenzame opsluiting Als verzachtende omstandigheden werden aangeno men de opgewonden toestandwaarin het feit gepleegd werd en dal geen persoonlijk leed was toegebracht. De degradatie is ingetrokken. De straf is op 27 Augustus ingegaan. De twee ander»- cadetten zijn vrijgesprokendoch ter disciplinaire correctie verwezen. Bij het vonnis van den krijgsraad dat dus vernietigd is waren de vier cadettenzooals men zich herinneren zaltol zevenzes vier en drie maanden ge- va ngenisstral veroordeeld terwijl de beide ca- deis-korporaal gedegradeerd waren. In Arlis kregen twee olifanlen ongenoegen ol welzij raakten aan hel stoeien maar dit ging zoo levendig toedal een der beide beesten die met het achterdeel van zijn slank lichaam tegen het hek van het hok aankwam, daarvan een gedeelte ornvyierp Eene vrouw werd aan het hoofd en een jongen aan een dei- beide beenen gewonddoch verder had dit ongeval gcene gevolgen. AMERSFOORT4 October 1886. Z. M. de Koning heelt benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlundschen' Leeuw Jhr Mr. T. A. J. van Asch van Wijck burge meester van Amersfoorten herbenoemd lot olaatsvervangend kantonrechter te Amersfoort Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg. De Nieuwe Rotterd. Cl. van Zaterdag jl. be helst het volgende «Onder de rapporteurs overhel wetsontwerp belrellende de overeenkomst van den Staal met de Nederlundsehe Rijnspoorwegmaatschappij vindt men de nainen van de heeren Vos de Wael en van Asch van Wijck de eerste com missaris der belanghebbende Maatschappijde andere lid van den raad van administratie van de Nederlandsche Centraaleen onderdeel van die Maatschappij. Dat de leden der afdeelingen die deze keuzen dedenniet bekend waren met de betrekking waarin de heeren Vos de Wael en van Asch van Wijck tot de betrokken Maatschappij staan is vreemd, maar mogelijk. Dat echter deze heeren zeiven zich niet verontschuldigd hebban is on verklaarbaar. Kcnig voorbeeld van dergelijke handelwijze is ons niet bekend. Wel daarentegen, dal belang hebbenden zich van advies ol stemming ont houden hebben. De belangen van partijen zijn bij deze over eenkomst zóó strijdig (men deuke sleehls, oin niet meer te noemen, aan de spoorwegbruggen over Gouwe en Vliet), dal, al ware het alleen om den schijn le vermijden laak van rap porteur aan andere handen had belmoren over gelaten le worden. Verboden is liet niet wat de heeren Vos de Wael en Vseli van Wijck doen maar er zijn zekere ongeschreven eischen van kie chheid die niel^iiiskond moesten worden,-' Hiertegen kan worden aangevoerd Welke «onkieschheid" er in kan gelegen zijn dat personen, die gerekend worden inlichtingen te kunnen verschuilen hij de bespreking eeiier belangrijke zaak, li»! zijn van de commissie van rapporteursverklaren wij niet te begrijpen. Het gaal hier niet om hel vaststellen van een contract, maar om hot voorbereiden der dis cussion.Dat in twee afdeelingen gekozen wer den personen die gerekend worden het voort bestaan der Ned. Hliijn Spoorweg Mij. van belang le achtenzou de meeiiing billijken dal in twee afdeelingen althansdc meer derheid hel tot stand komen van liet contract wenschelijk acht l)ok wij goloovendal het wenschelijk isd.it personen die belang zouden kunnen hebben bij bel voortbestaan der Ned. Rbijii Sp. Hij. zich van hel geven van advies hij de «openbare behandeling" onthouden, tenzij onware 'om stel lingen urnleu gei/eren waartegen alleen dour deskundigen zou kunnen woiden opgekomen en dat de zoodanigen zich onthouden van mede stemmen omdat hunne, stem zou kunnen ge rekend worden als te zijn uitgebracht mét liet oog op persoonlijke belangen. Gisterenavond zijn in de Slijkstraat twee Woudenberger boeren inet messen aan liet vechten geweest met twee Amersfoortcrs. De politie was spoedig ter plaatse om de messen trekkers naar het politiebureau overlebrengeii. Belangstellenden wordt herinndrd «lat hel onderwijs aan de lierhalingsehool Maandag 4 October weder aanvangt. Het onderwijs wordt gegeven in de lokalen der openbare school in de Koestraat. De 20sle lijst van de. 8ste Jaarcollecle voor de Scholen met den Bijbel wijst als totaal be drag aan .van 500 Locale Cotnilé's f91,851,122. Donderdag jl. is aan den slukrijder 1 kl. Tombroek van het 1. regiment veld artillerie alhier, de bronzen médaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Morgen Dinsdagavond te halfzeven zal in de St Joriskerk ter gelegenheid der jaar vergadering van do Gustaal Adolt-vereeniging eene godsdienstige samenkomst plaats hebben. Als sprekers zullen optreden de heeren Gras- winckel van Amersfoort, Dr. Th. K. M. von Baumhauer van ZullenK D. Jungius van Leeuwarden en Dr. A. J. Tli Jonker van Rot terdam. De toespraken worden afgewisseld door zangstukkenle zingen door dc gemeente oil door hel zangkoor. Zooals gemeld werd is Domola Nienwenlitiis in cassatie gekomen van hel veroordeelend uit sl van het hol te 's Gravenhage. Ken zijner vrien den die hein als oud-aeademie-vriend oyer zijn proces sprak antwoordde hij, dal hij zich over den alloop geenerlei illusion maaktehij

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2