daardoor 'stands regeering zooveel mogelijk overlast *n onaangenaamheden in den werden gelegd. 3238tQ Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE. Eerst.» week. Trekking van 20 Jan. (700 loten.) Ten kantore van den Collecteur tc Amersfoort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Priizen van t 70. 708 704 3449 v 7 4* 8818 8877 10241 102/4 10280 HVil en 12508 Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs ziin uitgetrokken 754 700 2425 2480 .8414 .8507 8568 8501 8768 8778 8880 8851 0858 10201 10281 10257 1 08 42 1 2562 12507 1474-4 14811 14820 15507 15528 15580 15500 15661 15681 15683 1560416188 10022 10004 10067 en 10075. Dc volgende trekkingen geschieden 2;>28 Jan. 1—4 en 8—12 Febr. "Mal genoegen vermelden wij dat de nieuwe jaargang van het welbekende geïllustreerde tijd- sehrift van onzen landgenoot J. H Scfiorer te Berliin inct luister zijnen achtsten jaargang initeed' Nev ns den boeienden ronaan van E. Werner «Heimalhklang" loopt eene allerliefste noNelli" van Hans Arnold «Tannhauser." De illnst'a'.ies zijn, zooals altijd van den eersten rang en het is daarom geen wonder dat Schorers Familienblatt meer en meer de Gartenlaube verdringt De prijs is uiterst gering f 5 85 per jaaren de jaargang bevat ongeveer 800hout gravuren Eene bijzondere aantrekkelijkheid heeO dit tijdschrift doordat het 1111 en dan ook schilderijen reproduceert van onze kunstenaars. Wij kunnen ie allen deele het tijdschrift van onzen landgenoot aan onze lezers aanbevelen als degelijk amusant en artistiek. X'il 's Graveiihage wordt gemeld Van het ijsvermaak is hier in de nfgeloopen week vrij wat geprofiteerd. De nieuwe Haagsche ijsbaan 'an d-n Riiswijkschen weg maakte e.chter een allerdroevigst fiasco 't ijs was onberijdbaar. Maar men heelt dien indruk trachten wag le nemen door een «we rui" telegram aan dan ko ning Veel meer succes heelt de Haagsche ijs- club dit jaar weder behaald met haar haan aan He Laan van Meerdervoort. Ik voor mij vind deze .afgesloten" haan voor de «aristocratie" wel een echt Haagsche, maar ze is zeker in hi-oge mate bezienswaard, 't Is aardig de elegante dames uit de heste kringen en de adellijke heeren daar te zien rijden in ftuweelen toiletten en bont. Toch mag ik de woelige looneeltjes op onzen hofvijverwaar men soldaten en kinderjufferijeswerkeloozen en straatjongens door elkander ziet krioelen nog liever zien. Het plan schiint te bestaan om hier ter stede een nieuw paleis van justitie te gaan bouwen dat als tegenhanger van het ministerie van justitie, door den heer Peters, zou worden opgetrokken. E.-n overbodige luxe ware dit nietwant onze recbisgrbouwen zijn van den hoopen raad tot het kantongerechtallergebrekkigst Intusschen mag men voordat men tot een onderneming alt- 'l bouwen van één huis voor alle rechtscol leges een tempel van Themis overgaatwe. eens nagaan hoe 'l met de financiën is gesteld- avond aan den spotlust uwer kennissen blont- eteldet. Neen. gij waart natuurlijk niet tegen woordig, toen ik mijne onwetendheid moest bekennen over het finantieel verlies, dat gij geleden hebt, terwijl Sidonie daarvan geheel op de gte was; neen. want gij. die mijn beschermer, mijn steun belooldet te zijn, zat een de speeltafel". «Heeft Sidunte. «Wentel niet de schuld op een anders schou ders. waar gij deze zelve dient te dragen." «Nu dan Elisabeth, ik zal hel u bekennen, ik wilde u ontzien wegens uwe zwakke ge zondheid. hel was mijn doel niet om u opzet telijk onwetend te houden. Het doet mij leed. Elisabeth, dat ik u onwillekeurig gekrenkt heb." Hij beproefde hare hand te vatten, doch zij weerde hem af. «Elisabeth, mijne vrouw...." «Raak mij niet aan, want gij hebt mij heden getoond, wat ik in uwe oogen ben Dc armste vrouw is nog dc vertrouwde van haren man." Archcnbaeh kon niet antwoorden, hij wist niet hoe hij in dit geval handelen moest. «Zwijgklonk het eindelijk rauw van zijne 'T llaar teeder 'lichaam beeide van bedwongen verontwaardiging. «De tijd is voorbij. Oswald, dat gij mij ontzag wboezemt. «Zwijgherhaalde hij nogmaals dreigend. «Leg hun het zwijgen op, die uw huwelijk •en dwaze daad noemen." AMERSFOORT, 24 Januari 1887. 't Was een zeer talrijk publiek twelk «ch Donderdagavond jl in Amicitia bevond bi] de XVIe uitvoering van de Zangvereniging der Amersf. Aid van «Toonkunst." waarin,de mees terlijke composities van onzen beroemdenis. ad- genoot J. A. van Eijken en van den beer R Hol zijn ten gehoore gebracht. Reeds bij de eerste tonen was het duidelijk merkbaar dal het koor. onder de uitstekende leiding van den hee. M. W. Petri, steedsgroole vorderingen inaakt en hulde zij gebracht zoo wel aan den directeur als aan dames en heeren solisten en dilettanten voor de ijverige studie, waarvan de loffelijke vertolking" van vondels «Lucifer" en Hols «Balling op Zee getuigde. Een woord van bijzonderen dank zij hierbij gevoegd voor het prachtige pianospel van Mej. M. E. van Driel en den heer VV. Petri, waar mede zij den zang begeleidden lerwijl dc heer J. M B aller welverdiende waai deering genoot voor de hoogverdienstelijke wijzewaarop hij de inleidingen bij den «Lucifer voordroeg. Door eene der koordaincs is den heer M. VV. Petri dank betuigd voor zijne uitmunlendeleiding der oefeningen van hel Koor en werd hem namens alle dames en heeren werkende leden daarvan een kunstvoorwerp voor het studeer vertrek als geschenk aangeboden. Na de uitvoering van Hoi's «Balling op Zee» bewerkte hel daverend applaudissemenl van liet auditorium dal de aanwezige componist op de estrade verscheen en hernieuwde toejuichingen bewezen dat zijne compositie in aller smaak was gevallen Rij dit résumé wordt de welgemeende wensch ontboezemd dat ook op de Zangvereniging het «Excelsior" steeds van toepassing moge zijn en levens besloten inel een plichtmatig woord van erkentelijkheid aan het geachte Afd.bestuur iu het algemeen en aan het geachte organi- seerend Hoofd der uitvoeringen in het bijzonder voor den grooten ijvermoeite en inspanning ook nopens deze zoo welgeslaagde uilvoering toegepast. In het manége-gebouw te Amersfoortdat gewis op 's Konings THsten verjaardag door de goede zorgen van den heer v. Rhee er weer even smaakvol z.d uitzien als op den 19 Febr. jl.zal een militair assaul plaats hebben. Het voornemen bestaat ook door eenige onderolfi- citren caroussel te doen rijden waaraan voor afgaat gymna>-iiek en voltigeeren. Ook heeren officieren hebh-.-n weder medewerking toegazegd. Bovendien zal nog eene aangename verrassing worden aangeboden. Donderdag isop uitnoodiging van den heer Burgemeester Jhr. Mr. T. J van Asch «an Wijckeene tweede vergadering gehouden van voorzitters der commissies van al de scholen le Amersfoortter zake hel bereiden van een feest op 's Konings TOstni verjaardag aan al de school gaande kinderen maar zóó dat iedere school haar zelfstandig karakter zou behouden. Van wege hel Gymnasium, de Comm. van Toezicht op 't Midd Ond. en het bestuur der Fröbelschool kori niet worden toegetreden. Door de andere herren voorzitters werd me dewerking toegezegd en is besloten, dat de overgeblevenen zich zouden constituëeren als eene comini^ic ter inzameling van gelden Zooals de j-.nge vrouw daar voor hem stond mri loshangende lokken was zij zoo schoon, dat hij onwillekeurig de armen naar haar uit strekte, doch zij ontweek hem haastig. ge wilt," hernam Aichenbaeh koel. terwijl hij zich omwendde, «ik zal u nooit weer op die wijze naderen." En met een lichte buiging verliet hij het vertrek. 't Was reeds vrij laat, toen Elisabeth den volgenden morgen ontwaakte. Zij begroette niet vroolijk den nieuwen dag, welke haar dan ook weinig goeds brengen zou. Zij hulde zich ach teloos in een donkerrood ochtendgewaad, welka kleur de bleekheid van haai gelaat nog scher per deed uitkomen. Juist had zij zich lusteloos op de sola neer gezet. toen er zacht aan de deur geklopt werd en Adriaan binnentrad. «0 ik gevoel mij te ongesteld. Adriaan. om mij nu met u over Wendelin te onderhouden." «0. neen. ik kom ook niet om over hem te spreken. Gij, slechts gij. Elisabeth, zijt het voorwerp van al mijne gedachten. Waarom wjl gij toet te Eppcnhol gebleven Dan had ik nu niet als een schuldige voor u behoeven te slaan. «Wat ia er dan gebeurd Deze onzekerheid martelt mij meer dan. Wordt vet voljd. (welko nog andere leden kon assumeerenom aan de kinderen van vete scholen to Amers foort op 19 Febr. e. k. een leest le bereiden. Ingevolge tot ons door een onzer goede ken nissen gericht verzoek wordt de aandacht ge vestigd op nevenssl. adv. «Feestviering waarbi| zij opgemerkt dal, indien hel gelukt iels ordelijk» en goads tot stand le brengen 'twelk de goed keuring der autoriteiten verdienten erlangt en waarbij men ook bedoelt muziek te hebben, men dit alsdan inet bekwamen spoed dient voorteboreiden omdat hel, bij dralen vermoe delijk onmogelijk zal blijken zelfs een klein mu ziekcorps tijdig te kunnen tngageeren en de kosten daarvan alsdan zeker niet zeer matig zullen zijn. Morgen, Dinsdagavond, wordt in Amicitia le Amersfoort door 'tAinsterd. Tooneelgezelschap van Gcbr. A. van Lier opgevoerd het beroemd tooneelspel «De Industrieel van Pont-Avesnes." Een talrijk publiek is Vrijdagavond opgeko men bij do voordracht van Dr. Schuepmaii wiens onderwerp «liet kiesrecht was Als inleiding beantwoordde spr. de vraag «wat is een parlementaire regeeringsvoi in Vervolgens weidde hij uit over de voordeden aan dien vurin verbonden «n eindelijk kwam bij op het eigenlijk onderworp zijner redevoering. Op de vraag: «Is Algemeen Stemrecht iu Nederland wensclieiijk meende spr. ontkeu- nend te moeten antwoorden. Wel was hij vu. r eene zoo groot mogelijke uitbieiding van hot kiesrecht. Daardoor tochbeweerde spr zou de band. <li.- kiezers en gekozenen, het volk en zijn vertegenwoordigers aaneensnoer! nauwer worden toegehaald. I iibreiding van hel kiesrecht zou liet ver trouwen van het volk iu zijne vertegenwoordigers vaster maken En dit was volgens spr. iu de Nederluiidcii wel noodig waar een groot ge deelte der peis dagelijks voortgaat inet vele der handelingen der 'I weede Kamer le laken zonder lo bedenken, dal. «wi« zijn neus kwetst, tevens het gelaat schendt" en dat het Neder - landsche volk door zijne vertegenwoordiger» aan te tasten tevens zichzelve aantast. Herhaaldelijk en met warmte werd de be gaafde bpreker door het auditorium toegejuicht. Aanst. Donderdagavond zal in Amicitia in de vergadering met dames van hei Amei>f. Nulsdeparlemcnl de voordracht worden gehou den door den lieer J. van Loencn Martinet te Santpoort. Te Amerongen is de oud-strijder D. Sukkel overleden. Hij genoot een bescheiden ouden dag. In de Citadel van Antwerpen ontving hij een schot in het heen en een schampschot aan het hoofd, lerwijl hij naar Frankrijk weid vervoerd. De medailles ter herinneiing aan zijn dienstjaren versierden den wand zijner kamer en inet trolsch kon hij daarop wijzen. De ooievaar heeft als lentebode zijn crediet verloren. Te Lage Zwaluwe toch vertoonde zich in de laatste dagen, zelfs terwijl te Slik kerveer op ijswater de schaalsenriidcrswedslrijd plaats had. een ooievaar bedaard en deilig in de vrije lucht. Een student in de medicijnen der Hoogeschool tc Bonn Otto EITertzuit Duaseldoi pmoest in den afgeloopen zomer als artillerist de mil. oefeningen in de omstreken van Coblenlz hij wonen. Bij die gelegenheid schold de luitenant von Nauendorf hem uit voor een «brutalen lummelomdat hij zich «aan een klein dionst- vergrijp had schuldig gemaaktwaarvoor de student daarenboven tol drie dagen arrest ver oordeeld werd. Toen de mil. oefeningen waren afgeloopen daagde de student den officier uit lot sabelduel te Bonnwaarbij de officier twee belangrijke verwondingen aan het hoofd bekwamzoodat hij den strijd moest opgeven. De student Effertz is nu voor eenigen dagen tot 8 maanden vestingstraf veroordeeld lerwijl de officier voor den krijgsraad zal terechtstaan. Te Dordrecht tracht men renten die met dun zilverpapier benlakt zijn voor kwartjes uit te geven. Reeds oevindt zich een vrouw die zich aan deze bedriegerij had schuldig ge maakt m handen der policie. Twee architecten te Brussel hebben hel voor nemen opgevat om aldaar een toren van Babcl le houwen. Deze zou. evenals die van Eyflfel te Parijs. .300 meters hoog ziin, doch niet van ijzer, maar van hout vervaardigd worden He) plan vindt bij bevoegde zijde nogal ondersleu ning en de ontwerpers verzekeren dat de toren m een jaar gebouwd zou kunnen worden en hoogstens twee iniltioen francs zou kosten, welk

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2