pelijk» «andidaten der conservatieven en natio naal liberalen in herstemming komen Rn 'och is de hoofdstad des Rijks hel bolwerk der Fort- achrittparlii. Er zijn 952 verkiezingen bekend Gekozen 70 conservatieven51 van de rijkspartij89 nationaal-liberalen5 leden van het centrum, die voor het septennaat zijnderhalve 185 voorstanders en lil tegenstanders van lie'sep tennial. Deze zijn: 64 leden van het centrum, 10 Duitsch vrijzinnigen, 6 socialisten, 15 El- zassere, 14 Polen. 2 Wellen. Er moeten 56 her stemmingen plaats hebben. De Reichs Anzeiger bevat eene Keizerlijke verordening, waarbij de Rijksdag bijeengeroepen wordt op 3 Maart. 't Amersfsortsche Jubelfeest. Vervolg van No. 8586 van 21 Februari Omtrent hel schoolfeest op s' Konings 70en verjaardag der Anna Paulowna Bewaarschool ver dient reeds dadelijk opmerkiug dat het «Volk," daartoe in staat gesteld door bijdragen van vriendelijke Singelbewoners, eene eerepoort op richtte bij de schoolter harer eere en der iiaderen weldoeners eer. la de keurig versierde schoollokalen werd op «jeu ochtend van den «Koningsdaj" de blijde jeugd, met Oranjeversiersel getooid, ontvangen, en de geachte Feestcommissie opgewacht. Te tien uren mochten 200 kleinen hunnen edelen weldoeners hulde en dank toebrengen in op 't feest toepasselijke liederen. Vlaggetjes weiden gezwaaid vaantjes opgestoken 't «Leve de Koning'' klonk uit aller mond en dankbaar slraalden de vriendelijke oogjes der kleinen toen 'l rijke onthaal werd toebedeeldslempmelk met fijne beschuitjes, volop Een knaapje, 'l eenig kind van burgerouders (een koningskind zooals de moeder zei) vierde juist zijn zesden verjaardag en tracteerde zijn 200 makkertjes op moppen en biscuits. Tegen halftwaalt verlieten de kleinen deze flaats der vreugde, elk beladen met een flink renlenbrood en een motie sinaasappelhun door de commissie persoonlijk toegereikt. Nu waren er nog 200 portretten van hunne Majesteiten om uilledcelen doch om de kleine banden niet te overladen en de plaien onbe- smuld te honden, werd die gave lot Maandag ochtend uitgesteld en het blijvend aandeuken aan 's Konings 70en verjaardag bekleedt nu in vele kleine woningen een groote, eerste plaats. Heelt Amersfoort feest gevierd zijn Vorst waardigook de A. P. bewaarschool deed dit niet geheel haar hart. De kinderen zullen dat leest nooit vergelen Dank. innigen dank aan allen, die 't zoo wél met ouders en kinderen meenen Hunne wel daden zullen schoone vruchten dragen. Vroolijk doch ordelijk is het Oranje-Jubel feest te Amersfoort gevierd. De lampions zijn uitgedoofd, de vlaggen zijn ingehaald, de versieringen, enz «verdwenen» doch de genoegelijke herinnering «blijft» en daaraan knoopt zich thans als van zelf vast de reminiscens aan zijne «wording», die het besef der kwijting van eanen aangenamen plicht doet ontwellen welke ongetwijfeld algemeene instemming zal genieten, en welke is: om de hartelijke erkentelijkheid der Burgerij aan onzen hooggeachten Burgemeester, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. ie vertolken voor zijn met hemelsblauwe zijde behangen vertrek, dat velgen* zijne inrichting zich als de kamer eener dame deed kennen. Én inderdaad was bij de aandiening ran Jaan een jong. levendig meisje van de causeuse, waarin zij gezeten was, op gerezen en den aangediende tegemoetgegaan. Op het oogenblik, dat de vleugeldeur gesloten werd. stond zij voor hem, legde de kleine witte handen op de schouders van den flink ge- bouwden man, bet hoold aan zijne borst, en reide, terwijl hare vurige denkere oogen met eene uitdrukking van innige liefde aaa de zijne hingen, met hare zoete, weeke stem, loeder «lino Koning!" Frederik Wilhelm IIT. want dit was de man w»n deze liefdegroet gold beurde met zachte hand het hoofd van het bekoorlijk wezen, dat met zulk eene innige teederheid aan zijne borst lag, op en kuste hear op het voorhoofd «Hoe lief is het ven u. aangebedene Adèle," antwoordde hij, «dal gij reeds aan rnij denkt, voordat ik bij u ben. Ik kon onmiddellijk binnentreden, en daar hadt gij voor gezorgd. Maar last den vriend aan uwe zijde het geluk genieten, dat hem dit korte uur biedL" Hij leidde de jonge dame naar de sopha en zette zich naast haar. «Ik zie wolken op het voorhoofd van mijn Koning," begon het meisje, «er is iets ge beurd, wat zorgen op uw hart laadt, sire Wordt vervolgd kloek initimief on talrijke, moeiievolle tesognw omtrent 'lJubelfeest, vooral ook wat belieti de uildeelingen aan armen en de schoolfeesten. Hoogst nobel is hij de Bui gerij in alles voor gegaan, heelt hij bijgedragen tot alles wat ge paste feestvreugde en volksgenot kon verwek ken en verlioogen. waaruit ten volle blijkt ae liefde die in hem zetelt voor onzen beminden Koning, voor het aloud Stamhuis van Oranje, en voor de Burgerij van Amersfoort. De route die de feestcommissie inet den op tocht dacht te maken', bleek te groot te zijn om die geheel alieleggen Toen men dan ook te ruim 12 uren op de V.irkensraarkt gekomen was gal de heer Burgemeester persoonlijk ean den Voor zitter der feestcommissie den wenk om den op tocht aan het lokaal «de Arend' te ontbinden, zoodat dienovereenkomstig werd beslotenal betreurde de feei-lcommissie dan ook ten zeerste dal daardoor de bewoners van den Zuidsingel, de Appel-en Groenmarkten en «de Hof" enz wer den teleurgesteld In 't bijzonder betreurt zij, dal ze geen uitvoering kon geven a >n haar voor nemen otn den heer II Versloot, oudste onder wijzer van Nederlandde hem alszoodanig toe gezegde ovatie te brengen. Ook de teleurstel ling den Weeskinderen gebracht do'-i haar leed en zij verzoekt ons haar tolk te zijn door te verklaren, dat zij de voorgenomen lieve attentie zeer op prijs stelt. Zoo ook wenschtzij aan hel bestuur van 'l R K pensionaat dank te beluigen voor de vele kosten en moeiten zich getroost om den optocht grooten luister bijlezelien welk voornemen het door omstandigheden, hierboven aaugegevenniet heeft kunnen uitvoeren. Inzonderheid wordt zeer veel leedwezen ge voeld. dat de optocht de Appel - en Groenmarkten niet kon bezoeken, omdat oldaar op eene daar voor allergunstigste plaats eene zóó fraaie eere- poorl en decoratie met wapen was daargesleld dat eene zóódanige zells de Koninklijke residentie zou hebben gesierd De commissie van de be woners dier markten en de heer Dumoulin zoomede deze bewonersdie daartoe bijdroegen, tnogen daarop roem dragen. De commissie dei- bewoners van «de Hof' die door versiering illuminatie en vuurwerk het leest veel luister hebben geschonken mogen eveneens daarop roem dragen Alle leden der feestcomm.: hebben naar hun vermogen medegewerkt om plannen te beramen en die uittevoerenin 't bijzonder de heer J. B. F. Lensing door ontwerpen te leveren voor de pyramid® op de Varkensmarkt en de eerepoort aan de Karnperbinnenpoort. De muziektent werd gesteld door den ontwerper den heer J. (1 v. d. Geesten de versieringen werden onder leiding van den heerJ. van Wessem aangebracht. Voorle komt een woord van bijzonderen dank toe aan den Secretarisden heer H. van Geldervoor zijne bemoeiingen en aan den penningmeester, den heer G. van Nieuwenhuizen, voor de admini stratie waarin hij krachtig werd ter zijde geslaan door den heer II. P. van Haselen. Ook den heeren J. van Nieuwenhuizen. J. Kool. P. J. Boshuizen en B N. Pieck dient een waardeerend woord gewijd voor de flinke wijze waarop zij de moeiievolle taak van Commissarissen tol regeling van den optocht volbrachten en voor het beleid dat zij bij het handhaven der orde tijdens de optocht zich door de gemeente be woog aan den dag legden. Doch boven alle dezen zij rechlmatigen lof en dank gebracht aan den Voorzitter der feest comm. den heer A. van Santbrinkdie weken achtereen met groole bekwaam-en werkzaamheid tact en energie hare feeslaangelegenheden c. a. heeft georganiseerd en gedirigeeid. Zells in de verste verte kunnen honderden onder hel publiek □iet beseffen welk eene moeielijkt laak alhier d? zijne was. Moge hel den Almachtige behagen om Z. M. den Koning over ruim twee jaren het veer tigjarig jubilé zijner regeering te doen vieren en moge Amersfoort het genoi deelachtig zijn alsdan denzelfden Burgemeester, dezelfde armen- uitdeeling en schoolfeestleden hetzelfde hoofd en dezelfde leden der feestcommissie te bezitten, om alsdan een Oranjejubiló in het leven te roepen'twelk zicb brillant aan bet thana gevierde aansluit. AMERSFOORT. 24 Februari 1887. In de keurig en toepasselijk gedecoreerde Manége had gisterenavond liet militair feest ter eere des Konings plaats van de lie afdeeling van het 1e rog. veldartillerie, kommandant de Majoor Jhr. V. A. de Pesters. Waren reeds den vorigen avond «en 700-tal personen als toeschouwers bij de repetitie, gis terenavond waren een duizendtal genoodigden bij het leest aanwezig, waaronder vele regi mentsofficieren uit Utrecht, en de uitvoering was eene der schoonste, die ooit iu de Mané 'e alhier plaats vond. De uitvoering stond onder de hoogverdien- stelijke leiding van den 1o luitenant L b$rc<q van llogendorp en het décoratief, enz was aangebracht onder directie van den adjudant ondcrolticier van Rliec liet programma bestond uit gymnastiek rekstok, ringen en brug; voltigestilstaande en in galoppantomime; hungaarst lie post, ge reden door den adj onderollic. van llheecar- roussel. gereden door 8 ondsrollicieren gecom mandeerd dooi baron van llogendorp; manoeuvre la flèclie door zes officieren gecommandeerd door den ritmeester-instructeur der hussuren A C. baron van Asbeck. Alles werd uitmuntend uilgevoerd en genoot voortdurend do toejui ching van het publiek. Omtrent de uitreiking op 's Konings verjaar dag aan het garnizoen te Amersfoortstrekt: De gehuwde onderofficieren ontvingen 1 kilo biefstuk i flesch wijn en sigaren aan gehuwde minderen werd dezellde quanlileit hielstuk benevens bier en sigaren uitgereikt. Verder zijn er voor rekening van t conlinelbnds ten behoeve van mindere militairen prijzen aange kocht en uilgeieikt aan lien die zich in ver schillende omstandigheden hebben verdienstelijk gemaakt Verder werd Inj de menage den mili tairen eene versnapering aangeboden in den vorm van 2 hectogram worst. Men deelt ons van bevoegde zijde mede. dal de eerste openbare uitvoering door leerlingen van de muziekschool in Maartwegens voor komende gevallen van roodvonk in deze ge meente is uitgesteld lot Woensdag 18 April Hiermede wordt levens voldaan aan den wensch van ouder en leerlingen die om begrijpelijke reden zich anders hel genoegen van hel bij wonen en het deelnem- n aan die uitvoering zouden moeten ontzeggen. De Rechtbank Ie Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak der jeugdige knapen R. A. T A. G. en II. G allen te Amersfoort wegens het plegen van verschillende dielslallen van geld uil de toonbankladen van de winkeliers J, A. A. en P G.aldaar in de inaand Üe-eaiher gepleegd. De rechtbank veroordeelde den 1 en 2 beklaagde ieder tot 14 dagen gehan gen isslraisprak den 8. bekl. vrij, en ontsloeg den 4. bekl. van alle rechtsvervolgingmet last, dat hij tol 9 Maart 1891 in een rijks-op voedingsgesticht zal worden geplaatst In de tw«ede helft van Maart hoopt de heer Eduard Hamberg zijne jubilélooneelvoorstelling bij voldoende inleekening op de circuleerende lijst, in Amicitia te Amersloort te geven. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: De koninghoewel door zijn gezondheids toestand bepaald varliinderd om zich in de stad t« vertoonen was nochtans zeer goed gestemd en ondei hield zich bij de receptie en bij het diner, waarvoor hij gelijk verleden jaar. zelf 'teenvoudig menu had opgegeven, met allen die hein hun hulde kwamen aanbieden. Aan de leden der diplomatie verzocht hij hun vorsten en regeeringen zijn hartelijkste gevoelens van dank over te brengen voor de uit alle rijken ontvangen gelukwenschen Onnoemelijk was h«t getal dépêches, dat ten paleize werd ontvangen er. de post bracht met elk uur bergen van pak ketten met allerlei geschenken van zeer groote waarde somsenkele ook rneer eigenaardig en vreemd dan kostbaar. Toch liet 'L. M. voor al deze huldeblijken dank betuigen. Evenals in den voormiddag raed de Koningin met de prinses ook des avonds uit en werd met onbeschrijfelijke geestdrift begroet- In de buurt waar bijna enkel Israëlieten wonen werden de paarden bijna algespannen en het rijtuig als l ware gedragen Daar voegde zich een eerewacht van «Oranjecommissarissenbij den kleinen stoet van H. M. en men bood haar bouquetten aan waarvoor zij en t prinsesje zelfs mei een handdruk aan den president der eomraiwio uit de Israëlieten bijna allen kleine kooplui dankte De koningin en prinses, in een mei vier paarden bespannen rijtuig ge zeten vergezeld van haar gevolg voorafgegaan door den burgemeester lieten zich overal zien, in de fra; isle stadsdcelen in de minste buurten, bij de muziekuitvoering in ons prachtig geïllu mineerd Voorhout en bij het scnilteiend vuur werk van de Maliebaan. De koning heeft den ondergeteekende gelast om door middel van de Slants-Courant Zijrsr Majcsleils hartelijken dank te betuigen san autoriteiten collegicn en particulieren die aan Zijne Majesteit hunne gelukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogst Ueszelfs zeveniigslen verjaardag 's Grayenhage21 Februari 1887. Dn Directeur van hel Kabinet dss Konings, Alewjjn.

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2