M 3588. Maandag 28 Februari 1887. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amorsloort. Dit blxd verachiint Maamisjnn IlonderUat/muüUy Abnnnement prr 8 rnundua f 1—Kra-ico par portƒ1.16. AdTenentién 1—6 regeli 60 CU.; elke regel meer 10 Cu. grirnU letu.-r« uur pluUruimte; »oor renden en endere extre inrigting geechiedt liongera prijelwrekeniug. Legale olCriekie en onteigen. Ad*, per regel 16 CU. Reclame! per regel 36 CU. Aft. nmmmtrt 10 CU. Bureau MUURIiUIZEN hook KortegraohtWijk B 60 Politieke Revue. Bismarck overwinnaar in 't 7jaiig krijgsbudget! OorlogGeen oorlog Die vragen zijn steeds op ieders lippen. Frankrijk (revanche) legen Üuitschland? Rusland (Unlkanbuit) tegen Oostenrijk Alle vier grootmachten lot de tanden gewapend. als'' dat aijdel" vertoon, en moet het ijdel vertoon «blijven?" Men hoopten daarom denkt men «ja." En er is wel vrij veel kans dal de vrede zal bewaard blijven. Die kans ligt groolendeels in handen der Rothschilds. i Die geldvorsten te FrankfortWecncn Parijs en Londen oefenen zeker een invloed achter de coulisses uilwelke grooler is dan het wereldpuhliek kan beseften. Zijn deze liet onderling eens dat tol eiken prijs oorlog moet worden beletdan is hun wenk aan de regeering die het eerst den aanval bedoeltvermoedelijk voldoende om den aanval natelalen. Ook John Ruil weel dan wel zoodanig te in- Huenceeren om met de Rothschilds daarin homo geen te zijn. Vorst Bismarck heelt overwonnen In den nieuwen rijksdag zal de «Cartell" pa-tij. zullen nationaal-liheralen en conservatieven eene waar schijnlijk aanzienh ke. in elk geval voldoende meerderheid hebben De vrijzinnigen zijn zeer verminderd en waar zij hei hij de herstemming halen zullen zij dit te danken hebben aan den steun van de socialisten of van 'l centrum. De volkspartij beslaat niet meer. Zelfs hel centrum zal in ledental zijn verminderd De Polen en Elzassers alleen zullen wel blijvenwie zij waren. De socialisten. Nu de eerste verrassing over Bismarck's groote overwinning hij de verkiezingen voorbij is, begint men tamelijk opgewonden beschouwingen te vernemen over de protest-verkiezingen in Elzas-Lotharingen. Men maakt er in hei hijzonder de autoriteiten in die gewesten een verwijt van. dal zij door huiszoekingen en gevangennemingen in den laalsten tijd eeöen verderlelijken invloed op de verkiezingen uitgeoefend en den tot be- V I- I' I I. l.ETOV. 2) Een voorgenomen morganatisch huwelijk, «Wilt gij wel gelooven, lief kind. dal het geen haar had gescheeld, ol het was mij niet gehikt om mij te verwijderen in dit eenige uur, waarin mijn hart u verlangt te zien. Ken koning h»*elt zeer veel zaken, en «Is hij alle wil afdoen, sooals zijn hoog ambt en het welziin van zija volk dit eischen. dan zijn de oogenblikken ge leld. Waarin hij zich zelf mag loebchooren, waarin hij zelf een mensch is." «Hoe vereer ik fcze edelmoedigheid, die eerst aan het welzijn der onderdanen en het laatst aan zich zelf denkt. Maar ook het hart eischt zijne rechten, en gij moogt het die niet ontnemen «Ook dal gold mijne bezigheid van heden, liet kind Ik beraadslaagde met mijnen rijks kanselier over mijne plannen, welke daarop nederkoinun, om u, mijn vurig beminde Adèle, geheel aan mij te verbinden, en ik zou u gaarne te raden willen geven, hoe Hardenberg lich daarover tegen mij heelt uilgelaten «Als hij de man is, zooals ik hem ken, en al> hem de ware liefde voor zijnen koning bezielt, dan moet hij uwe majesteit heslist lo b hen aangeraden, uwe plannen met kracht door- lezelten. Heelt hij dat niet gedaan, dan is hij de plaats niet waardig, welke hij inneemt." «Gij zijl een# zeer handige diplomate, lieve Adèle, en hal doet mij inderdaad groot ge noegen, dal uw scherp versland het zoo precies daren komenden geest van verzet weder ge prikkeld hebben. Een zeer onhandige manifestatie heeft de directie van hel Parijsche dagblad la Revanche verricht. Bij gelegenheid der verkiezingen in ElzasLotharingen en van hel artikel in de Nord, had het de Fransche en Russische vlaggen uit gestoken. In den namiddag vervoegde zich een commissaris van politie met vier agenten aan het bureau van genoemd blad en verwijderde men overeenkomstig art. 84 van deslralwet, de vlaggen' De heer Pcyramont, directeur van de Revanche is in hechtenis genomen krachtens art 84 van den Code Pénal betrekking hebbende op ma- nife taliën welke voor den Staat gevaarlijk zijn. Rij hem is een huiszoeking gehouden en zijn verschillende papieren in beslag genomen. De beweging tegen de voorstellen tot ver hooging der graanrechten, neemt in het zuiden van Frankrijk steeds grooler afmetingen aan. De gevolmachtigden welke naar Parijs getogen waren om hunne bezwaren uiteen te zetten zijn bij den president der republiek toegelaten, doch deze heelt hun geantwoord dat hij zich persoonlijk in deze zaak niet mengen kan zijnde deze geheel afhankelijk van het ministerie en hel parlement Overigens betreurde hij het dat op dit oogenblik eene quaes'ie was opgeworpen waaromtrent de belangen des lands zoo ver deeld zijn. De Duitsche vloot zal in Augustus en Septem ber gioote manoeuvres houden. Drie eskaders en een flotile van torpedo's zullen daarbij dienst doen Etn eskader voor de Ballische zee wordt gevormdbeslaande uit drie groote pantser- schepen een opleiding- en een transportschip. Prins Alexander van Battenberg de gewezen vorst van Bulgarijeis ernstig ziek. Niet alleen heeft hij daarom zijn reis naar Egypte en het Oosten moeten staken maar men heeft hem zelfs terstond naar Darmstadt moeten vervoeren. Vol gens sommigen lijdt de prins aan hevige typ- heuse koortsenterwijl anderen beweren Hat hij door de pokken is aangetast. In het Lagerhuis heeft Smith verklaard, dat bij de Regeering niet het plan bestaat den heeft geraden Ja, de rijkskanselier is aan onzen kant. lief kind." «En wie zou het anders zijn, die zich tegen den wil van zijnen koning zou kunnen ver zetten «Ik vree? velen, en niet de slechtsten onder mijn volkantwoordde hij met een lichten zucht. «Gij behoort tot eene lichtzinnige natie. Adèle. misschien schijnt u dat, wat ik u nu zal zeggen, minder bezwarend, maar ik mag u verzekeren, dat de gedachte daaraan mij smart. Hebt gij er reeds aan gedacht, dat wjj to. twee verschillende naties behooren «Zeker, uwe majesteit, en ik heb mij bij dergelijke overwegingen steeds gezegd, dat de liefde nog nooit naar de nationaliteit der door I haar verbondenen heeft gevraagd «Mijne Pruisen denken, naar ik moet vree zen. helaas, niet zooals gij en ik. Maar laten wij dit punt rusten, omdat wij het daarover immers geheel eens zijn. Hebt gij tijding uit Dresden ontvangen, en zoo ja, hoe denken uw ouders over ons plan Een lichte schaduw vloog over haar galaat. «Ik heb een brief van mijnen vader ont vangen," antwoordde zij, «maar hij bevat niets, wal op de tusschen ons beslaande verhouding betrekking heeft Ik vind dat ook wel begrij pelijk. Mijn vader wil nis geboren diplomaat niet meespreken in eene zaak van het hart. die volgens zijne, overtuiging, zich zelve ont wikkelen en rijp worden moet. Als hij voor het voldongen feit wordt gesteld, dan is aan zijne toestemming niet te twijfelen. Gelooft uwe majesteit niet. dal hij ook weet te over wegen, (lat het onder millioenen van vrouwen uitvoer van paarden te verbieden. Hel Huis heelt een begin gemaakt met de arlikelsgewijze behandeling van het reglement van orde. In het proces tegen Dillon en de andere ver volgde Iersche afgevaardigden is de jury omtrent eene nilspraak niet tot eenstemmigheid kunnen komen. In Engeland laat een nieuwe secte van zich spreken, die zich het «nieuwe en jongste Huis Israels" noemt. De aanhangers gelooven aan natuurlijke onsterfelijkheid. Omtrent de aardbeving welke in het zuiden van Frankrijk en hel noorden van Balie heeft gewoed wordt uit Nizza gemeld Twee schokken van aardbeving weiden 's ochtends te O uren alhier gevoeld. Een groot aantal huizen wankelden van vele^zijn de muren gescheurd en eenige zijn zelfs ingestort. De onsleltenis was algemeen. De bewoners ontvlucht ten ten halve gekleed hunne huizen en begaven zich op straat of bij honderden naar de om streken der stad. Men zag in de stralen vrouwen geknield hare gebeden ten hemel opzenden. Verscheidene personen werden gekwetst door het puin der ingestorte huizen. De toevloed van vreemdelingen voornamelijk, van Engelschenis op dit oogenblik ontzaglijk groot te Nizza eenigen hunnerdoor een pani- schen schrik bevangen maken overhaast toe bereidselen tot vertrek. De schokken van aard beving werden ingelijks gevoeld te Monaco en Montecarlo alwaar rotsen verplaatst werden een gedeelte van den steilen oever is ingestort. Men had zich eenigszins ongerust gemaakt over den prins van Walesdie thans in deze streken reist. Op een telegram van koningin Victoria werd echter een geruststellend antwoord ont vangen. De prins bevindt ziih thans te Cannes en heeft geen gevaar geloopen. Ook te ToulonCannes Avignon Bèsèges en in verscheidene andere plaatsen van Provence werden de schokken gevoeld. Te Nizza zijn eenige huizen ingestortterwijl van vele andere de daken met geweld naar beneden kwamen en drie personen onder de puin zijn begraven. Te Menton moeten vele personen gedood en gewond tlechts aan eene enkele is beschoren om een koning haar gemaal te noemen." «Gij zoudt een koningskroon waard zijn, ge liefde, die ik u evenwel onthouden moet, om u daarvoor door mijne hand en mijne liefde schadeloos te stellen. Onze morganatische ver binding zal dus zoo spoedig mogelijk plaats vinden." «Waar alles zoo goed harmonieert, mijn ko ninklijke heer. waarom zie ik dan nog altijd een wolk op uw voorhoofd, die mij een ver borgen zorg verraadt?" «Hoe scherp kunt gij in de trekken van uwen vriend lezen, lieve Adèle Ja, ei is nog iels, dat mij zwaar op het hart ligt en ik heb nog nooit den moed gevonden, mij over deze zaak openhartig tegenover u uit te laten. Zie mij goed aan, het kind. Ziet gij, hoe mijn haar mei eene menigte zilverdraden doortrok ken is? Dal zijn de kenteekens van den na derenden ouderdom, geheide. Ik ben in mijn achtenveertigste jaarheb ik. oude man, het recht, om mijne hand naar zulk een zoet, jong en bekoorlijk wezen uil te strekken, als gij zijt, Adèle V" «Wil uwe majesteit mij het barl breken, door mij van mijne jeugd eeu verwijt te maken Moet ik u nog eens herhalen, dat ik u met geheel mijn ziel bemin, u, den man uujus harten, mijn sier, mijn zon, mijn god?!" Eu snikkend wierp zij zich in zijne aruieo. U. De liefdesbetrekkingen tusschen Frederik Wil helm III en de freule Adèle". de eenige doch ter van den teenmaligen Fianscheu gezant te

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1