Maandag 22 Augustus 1887. M 5640. Politieke Revue. FEUILLETON." Uittover H. VAN OLBRPP lo A mersloort. !/imni/ij i-n Ihm.lenlajm'ul/ay AbmilMMNll |wr 3 innjuli •mi"», I 1 r«xi'ls CU.nlka inner III Cts It" '«lm inrigtiiiif «nliinJt hiri^re pri A-lv prr reu-I 15 (,'U Unclwnna per ri-u-1 25 ('t» Dc opt reding van don prins van Saksen-Co- burg als vorst van Bulgarijeschijnt sederl eon paar dagen peon punslipe wending te nomen, van alle kanten wordt do prins gedesavoueerd en zijne daden zijn niet van dien aard om hem den steun van alle mogendheid te verzekeren. 1 it de proclamatie die hij tot zijn volk gericht heeftblijkt dat hij zich niet liet minste aan Europa gelegen laat liggen en toch kan hem hel verdrag niet onbekend zijnwaarhij de politieke slaat van Bulgarije geregeld is. In zijn proclamatie spreekt Ferdinand I er van alsof hel nooit heslaan heelt, (hik de sultan zijn souverein wordt niet genoemd zoodal de mo gendheden dc pioclumalie als een oorlogsver klaring kunnen beschouwen. Dit is zeker dal voor den vorst nog verscheidene dagen van spanning zullen komen. Ook dc «Norildeulsche Zcit." keurt de han delwijze van prins Ferdinand af; ook zij noemt het verkrachting van hel Berlijnsch Iraciaal. De onwettige daden die reeds drie jaar lang in Mucigenic plaats hebben zegt hel blad kunnen dat land niet doen rekenen op de sympathie der Mogendheden. De Porie heelt op de circulaire aan dc mogend heden waai in wordt gevraagd hoe te handelen ten opzichte van Ooelgaiijenog geen enkel antwoord ontvangen De Sultan is persoonlijk zeer voor den Prins gestemddoor den waar- digen brief dien deze 'L M. heelt geschreven. Was Itusland er niet tegen hij voor zich zou gaarne den Prins erkennen. liet «Journal des Débat s" verneemt uit Berlijn, dal prins Bismarck vóór zijn vertrek in een gesprek dat hij met den Keizer te Babelsberg had heeft doen uitkomen dat dc toestand in Kuropa zeer vredelievend is. Sedert de Hussisehe roebel dreigt te dalen, tot de waarde van een Duilsch markstuk is een zomerreisje alleen eene kleinigheid voor veerlig- voudigc millionn.iirs als de heer Paloflsol ol prins Joessocpol «Itusland moet in zich zeiven bevrediging vinden voor al zijne behoeften en neigingen* dit axioma van de zoogenaamd au, DES LEVENS STRIJD door S Langzamerhand overloop een donkere blos hare wangenterwijl zij mompelde: «Neen het is, het kan niet waar zijn. Maar die vurige blik zijner oogen.die kus. neen ik bedrieg mij Ik wil zelfs geen oogen- hlik veronderstellen«lal zijne vriendelijkheid zijne belangstelling iets meer is dan het uit vloeisel van zijn echt riddetlijk, edel karakter." Ihaslig slond zij op en schudde het hoold alsof zij daardoor ai die gedachten verjagen wildewaarop zij zich naar de gravin begaf. Zoo verliepen er wederom eenige dagen waarin Fernande bijna niet van het bed der oude dame wecken het was eene groole zelf voldoening voor baar onverdroten geduld toen de dokter eindelijk na vei loop van een week tot dc gravin zeide «Ziezoo, mevrouw, nu mag ik verlof geven om lieden een half uurtje op te zitten, en wil ik hel u niet ontveinzen dat u ernstig ziek zijl geweest, ernstiger dan gij en mej. Hartman vermoedden. Nu is alle gevaar gelukkig gewe ken en hebt gij uw herstel voornamelijk aan de zorgvuldige, liefdevolle oppassing te danken, welke inej. Hartman aan u gewijd heeft." De gravin antwoordde niet, doch sloot het jonge meisje in hare armen, terwijl zij een kus op haar voorhoofd drukte. Kn van «lat oogenblik af, nam de herstel lende dagelijks in krachten toe. Gravin Klize bracht gewoonlijk eiken «lag een uur in het «nationale» pers heelt zich van Moskou over het ge hoe Ie rijk verbreid en hij de groole meer derheid van 'l volk weerklank gevonden Wij hebben in ons land alles wat wij behoeven hoort men zeggen Alles wat de mcn.-ch noodig heelt: voedsel, kleeding. verwarming vinden wij binnenslands tienmaal meer dan wij noodig hebben. Wijn leveren ons de wijnbergen v.in de Krim en den K-uikasus in overvloed en ons noorden kan geheel Kuropa vbii pelswerk voor zien allesja alles wal Kuropa ons geven kinhebben wij binnen onze grenzenliet eenigewat ons rnis-chien ontbreekt de steen koolkunnen wij ontheien zoolang het hout bijna gecne waarde heelt. Daalt de roe he Ik ons, zoo redeneeren «leze financiers en politici des te heter want zoo wij ons buiten de producten van het buitenland kunnen redden dit moet toih bij ons ter markt komen en liet koers verschil wordt voor onze pi oducenteii een groot vooideel. Ken artikel van generaal de Vilb-noisy in het Journal des Dé bats verdient zeer de aandacht. In hel zeer zakelijk en zaakkundig artikel geeft de generaal eene niet zeer gunstige schets van de militaire verhoudingen in Frankrijk De we zenlijke sterkte hel eirectief van 't leger ver andert telkens. De parasitische uitgaven" maken het onmogelijk de begiooling in evenwicht te brengen en daaioin moet men zijne toevlucht nemen tot wal men met een verschoonenden term «incomplels" noemt. Men draalt met de vervanging van op non-activiteit gestelde of overleden ollicieren men geelt verlol op groole schaal en zendt de lichtingen vroeg naar huis. Hel parlement drukt de oogen toe want nauwet lijks is er een parlementslid die niet aandring- op gioot verlof voor een ol anderen gunsteling. Vooral sederl de militaire ondernemingen tegen Tonkin cn Tunis is de «zwendelarij" met kunst matige cijfers zeer toegenomen. Tol de «para sitische uitgaven" rekent de schrijver die voor de noodclooze versterking van den generalen stal de voortdurende w ijziging van de unifonneeringen eindelijk de geheime uilgaven en ondersteuningen. De Parnellistcn hebben de groole overwin ning der Gladstone partij te Northwich met de grootste vreugde vernomen zij zijn benieuwd ziekenvertrek door, boewei hare tegenwoordig heid bijna niet door hare tante scheen opge merkt te worden De jonge vrouw gevoelde dat weldra ook, vooral toen zij zag. hoe de gravin Fernande op schier inoeder'ijke wijze bejegende. Ook graaf Alexander legde eenmaal per dag een kort bezoek bij de gravin af, die hem even eens vrij koel ontving. Zelfs zijne mededeeling dat Eddy onstuimig verlangde om haar Ie zien, kon baar geen hartelijk anlwoord ontlokken, en vrij onvriendelijk zeide zij, dat zij nog te zwak was om het kind tot zich te laten komen. Fernande besteedde den korten tijd van Alex anders bezoek om frissche lucht te scheppen, want zij wilde het zooveel mogelijk vermijden om met hem in aanraking te komen. Graaf André von Sleingrach volhardde ge trouw om eiken dag in eigen persoon naar den toestand der zieke te vernemen, en Fer nande deelde hem een en ander altijd zelve mede. In het eerst was het slechts een oogen blik, dat zij zich gunde om met hem te spreken, maar langzamerhand, loen de oude gravin her stellende was, duurden zijne bezoeken steeds langer, terwijl Fernande geene pogingen aan wendde om ze te verkorten. Zoo ongemerkt was er lusschen beide personen eene zekere vriendschappelijke verhouding ontslaan, welke beiden lief geworden was en hechter was, dan zij zeiven vermoedden. Fernande leerde steeds meer en meer het waarlijk edele karakter van den graal hoog achten cn begrijpen, terwijl hij van zijne zijde ongemeen behagen in haar gezelschap vond. Sederl die eerste keer had hij het nooit meer KraMti |ii-r Bureau MUURHUIZEN li» ru lioek Kortegracht, Wijk B 60 welken weg het ministerie zal inslaan na de herhaald verliezen die het heeft ondergaan. Zal de regeeringondanks de meening van liet land hare lersche politiek voortzetten zul zij haar voornemen, ae lersche National League onwettig en vervallen te verklarendurven uitvoeren De toekomst zal het moeten leeren. Van de landgoederen van lord Poosonby in Ierland zullen binnenkort weder eenige pachters verwijderd worden De hoeren maken krachtige toe be rc i selen tot hel bieden van tegenstand. De huizen worden alle versperd en greppels van 2ü lot 2*i voet diepte zijn vóór de hoeven ge graven terwijl zells een civiel-ingenieur de werkzaamheden leidt. Door de vensters zal met kokend water op de aanvallers worden geworpen Ook zijn water werken aangelegd en op een gegeven oogenblik knnnen de boerderijen onder water worden gezet Men gelooft dat nu de uitzettingen zullen worden uitgesteld. Sinilh deelde in het Lagerhuis mede dat de regeering de wetsontwerpen op steenkolenmijnen en tot vergemakkelijking der werving van kleine stukken grond door boeren hand, aalt maar afziet van de wetsontwerpen op de tien len cn op de vernieuwing en invordering van belastingen Te Chester heelt een banket plaatsgehad ter gelegenheid van bet leggen van den eersten steen voor de spoorbrug over de Doe. De beer Gladstone heelt een redevoei ing ge houden waarbij hij de weldaden deed uit komen welke door de uitbreiding der spoor wegen aan het volk worden verleend. Hij maakte e-n toespeling op het plan van een tunnel on ier hel Kanaal en zeide een der «ondeugenden" te zijn die dit plan voorstaan. Hij drukte voorts het vaste vertrouwen uit, dat de openbare meening dit vraagstuk in een gunstigen zin zal oplossen. Op de grenzen van Fransch-Guyana en Bra zilië heeft zich een Republiek gevormdonder den naam van Onafhankelijk Guyana met Cou- nanotot hoofdstad en een Fransch publicist, Jules Grostot president. gewaagd een kus op bare band te drukken, nooit had het een ot ander Fernande de ge voelens verraden, welke langzamerhand in zijne ziel voor haar ontstaan waren. Slechts zijne oogen spraken nu en dan eene laai, welke het jonge meisje hel hoofd deed afwenden en waar door eene zekere verlegenheid zich van haar meester maakte. Ja, welke vrouw blijft het een geheim, als zij bemind wordt 'f Weken waren verloopen. toen eindelijk de dokter de oude gravin verlof gal het diner in vereeniging met hare bloedverwanten te ge bruiken en liet zou levens de eerste maal zijn dal zij Eddy wederzag. Voordat zij zich naar de eelzaal begat, ver zocht zij Fernande om haar een zeker klein rood étui uit de kast op het «kastenkamerije» te brengen, aan welk verzoek het jonge meisje gaarne voldeed. De zekere schemering die er steeds in het vertrekje heerschle, belette Fer nande om juist te onderscheiden of zij het juiste étui te voorschijn haalde, terwijl de gravin hel dankend aannam, zonder het te openen. Zij legde dadelijk hare hand in Fernandes arm, die haar naar de eelzaal geleidde, waar Klize en Alexander haar wachtten. Beider gelukwenschen nam de oude dame vrij koel in ontvangst; zij richtte gedurende liet middagmaal ter nauwernood het woord lol heil, terwijl zij zich druk met Fernande onder hield Gravin Klize scheen hare aanwe zigheid geheel over het hoofd te zien. terwiil giaul' Alexander slechts steelsgewijze een blik op zijnoschoone vis a-us durfde vestigen. Overi gens was hij zeer stil. ja. uien zou zelfs zeggen, dal eene zekere zwaarmoedigheid *ich vau

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1