Dinsdag 25 October 1887. 565». EXTRA jga, NUMMER. IJitsover B. VAN CLEKPP te Amersloort. Dit hind Trrtchijul Maandag poit ƒ1.15. AdverlcutifnI pliuiUruiinte »oor mulnn «a olHcieftle i onteigen Adv Donderdagmiddag Abonnement per 3 maanden /I. -. France per I regel» AO Ct».elke regel meer 10 Ct», gr>»>te letter» naar en an 'ere eat ra iarigting g tchiedt Innigere pr.J.lurelcening iienale per regel 15 Ct». Keclame. per regel 25 Cu. Af,, nummer, 10 Ct. h09k KortegrachtWijk B 60- Bureau MUORHÜIZEN K o ii ii i s n (m j ii jr Re BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelei op art. I» der wel van den 2. Juni I 1875 (Slaalslilad No li.'») Brengen Ier kennis van hot publiek dal een door de Weduwe J. II. VAN L00 ingediend verzoek, inei bijlagen, oin vergunning lol bel plaatsen van eenen tweedon stoomketel in net perceel alhier gelegen aan de Nachtegaal- sieeg wijk I no. .*17 bij bel kadaster bekend onder seriie II. no op de Secretarie der gemeente Ier visie ligten dal op Maandag, den 7 November aanslaande des voormiddags i te elf urengelegenheid len raadhuize wordt gegeven om Ion overslaan van bel gemeente- i bestuur ol van een ol meer zijner leden be zwaren legen bel plaatsen van den stoomketel in Ie brengen Amersfoort, den 24. October 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Seerelari* W L. SGIIKLTUS. Politieke Revue. Waar men den tienden October wegens •bui tengewone» maar in Bulgarije eigenlijk zeer j gewone omstandigheden als revolverschoten en 't vernielen «Ier steinnussen niet kon gereed komen zou den 16den ecne herstemming plaats hebben. Is er coinischer einde denkbaar van een »hee- ten» verkiezingsstrijd dan bet resultaat van de verkiezing te Koellewit/.a Men weet dat die plaats reeds bij de vorige verkiezing genoemd werd als een toonbeeld van eenen strijd, waarbij dnoden en gewonden waren gevallen Nubij de herstemming was de strijd niel minder fel Men sloeg elkander bont en blauw in den naam der regeering of der oppositie en inen eindigde bet is onge looflijk maar waar - met den Russischen czaar te kiezen tot lid der Sobranje Keizer Alexander genoot reeds verleden jaar de eer de grootc. meerderheid van de stemmen der brave burgers op zich te vereenigente meer omdat de bovengenoemde brave burgers tot nu toe niet veel genoegen van hunne keuze hebben gehad. Toen zij op Bulgaarsche wijze bunnen vertegenwoordiger op hel marktplein der stad huldigden kwam de politie. De iiolilie in Oosterse.be landen is niet gemakkelijk, let hagelde slagen op de ruggen van T souve- reine Kiezers-volk en natuurlijk is de verkiezing van onwaarde verklaard De Groote Turksche heer verslaat meesterlijk de kunst van bet doen door laten. Hij houdt Rusland bezig met fraai gestelde nota's en allerlei diplomatieke schrifturen maar ^geet een be slist antwoord op bepaalde vragen altijd te ont wijken. Thans schijnt bijweer half en hall het plan te hebben een oud plan om eene conferentie voor te stellen. Terwijl men over die conferentie confereert, wordt weer zooveel tijd gewonnen. En de Bulgaren? «Laat de czaar het verdrag van Berlijn maar opzeggen zegt de Swoboda. «Dan knnnen wij doen wat wij willen en wij verklaren ons onmiddellijk onafhankelijk.» Bij de Britsclie regcering is een plan in be werking voor de verdediging van de zeeplaatsen, marinehavensinhammen en andere kwetsbare plekken der Engelsche kust. Men wil daarvoor een uil RU 000 man bestaand korps vrijwilligers en mi litie samenstellen, dat in 't bijzonder met de kust verdediging belast zal zijn. liet departement van oorlog lieofl de voorbereidende werkzaamhe den aan ceo kapitein-ingenieur G. A. Carr opgedragen. Michael Davittde bekende lerschc agitator, is uil Amerika teruggekeerd en zal zich weder met alle krachtdie in hem isaan de poli tieke beweging wijden. AMERSFOORT, den 25 (blotter 1887 De gep. gen- raal-majoor titulair J .1 C Smits, sedert de oprichting lot nu onlangs commandant van liet kol mil. invalidenhuis op Bronheek is in den ouderdom van 70 jaren overleden. Vrijdagavond is in «Amicilia" eene vergade ring gehouden van belangstellenden in «bet verschaffen van warm voedsel gedurende de wintermaanden aan de leerlingen der kostelooze en armenscholen" te Amersfoort, ingevolge de circulaire aan een 400tal ingezetenen gericht en in ons nummer van 20 Oct geplaatst Slechts 25 personen bewezen door hunne tegen woordigheid aan de uitnoodiging gehoor te geven. De aanwezigen drongen, hulde brengende aan de tegenwoordige commissie zoowel vooi 'tgeen zij reeds heel! gedaan als voor hare vernieuwde edele pogingen bij meerderheid van stemmen er op aandal zij de voortzetting van het verleden winter aangevangen werk ook voor dezen winter op zich nam de gelegenheid tot ondersteuning van die goede zaak den inwoners aanbood en evenals vroeger den toegang tot die kostelooze volks-gaarkeuken openstelde voor alle kinderen onverschillig tol welke godsdienstige gezondheid behoorende. De commissie verklaarde zich bereid dit nader te overwegenwaarna de vergadering werd gesloten. Bij het verlagen van den grond der kapel aanwezig in het Arsenaal, dat verbouwd wordt tot nood kerk voor de Nederd. Geref gemeente te Amersfoort, heell men een drietal graven ge vonden door zerken gedekt. Een van deze zer ken is van kolossale afmeting heelt in hel mid den een groot wapen een bovenschrift en een randschrift. Het randschrift is nagenoeg onlees baar slechts enkele woorden zijn met zeker heid te bepalen Het bovenschriltdat ook aan de boeken beschadigd isgeeft het volgende te lezen «Anno -+- 1585 -+- den 18 -f- ivny -+- st R. seinem -t- viant gebleven -+- und al hier den 19 Jvny nach kreiehsgebrauche be graven der seelen Gods gnade. In beiseinelir ve rleigevten." Van het lijk vond men nog beenderen en een paar spijkers van zijn kist. Aanst. Donderdag 27 Oct. zal in Amicilia te Amersfoort eene soirée plaats hebben van het Internationaal Specialiteitengezelschap» onder directie van den heer G. Stroober. De uitvoe ringen door hem in andere plaatsen gegeven, zijn in diverse bladen gunstig beoordeeld zoodat men zich eenen aangenamen avond mag voorstellen die alzoo op de talrijke opkomst van hel publiek aanspraak heeft. Het Theater Ghambly op den hof is reeds gisterenavond door een talrijk publiek bezocht en daarin werd een zeer aantrekkelijkgeva rieerd en uitgebreid programma ten uitvoer gebracht, dat telkens uitbunditren bijval dei- aanwezigen mocht inoogslen. Juist wegens het grooi geial uitmuntende production is het ons onmogelijk daarvan hier uitvoerig melding te maken en kunnen de ingezetenen van Amers- foort en environsbewoners ten sterkste worden aangespoord dit Théatre te bezoekenzullende zij er zich perfect amuseeren. Als miniatuuramusement der Amersf. kermis Sr ij kt Johan Badard, bijgenaamd luitenant louche. Hij overtreft Tom Pouce (Klein Duimpje) door de guitigheid waarmede dat lieftallig ventje van 18 jaar zich aan het publiek voordoet, beeft beschaafde manieren en isnaar zijne kleintegoed geproportioneerd. In 'l Nieuws van den Dag. N.Rolt. Cl. en andere bladen weid gunstig van dit knaapje van 60 cenliin. melding gemaakten weegt hij maar 114 kilo. Hij is ten volle een talrijk bezoek waardig Van Galathé maakten wij reeds gedetaillcc-d melding in ons nummer van Donderdag jl zoodal wij ons thans kunnen bepalen daarvoor de attentie en opkomst van het publiek inle- roepen dal in Galathé iets schoons en zeldzaams zal beschouwen. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Met groote belangstelling wordt hier de verkie zing te Alkmaar in de volgende week tegemoet gezien. Niel alleen om zijn groote begaafdheden, maar ook om zijn geboorte in den Haag zou de verkiezing van Mr. Levy velen zeer aangenaam zijn. Niemand zal het optreden van den heer Levy echter met dieper smart zien dan de heer Keucheniuswiens cauchemar Mr. Levy isik zou er mij niet over verwonderen als de heer Keucheniusuit de kamer terugtradalléén om er den heer Levy niet le ontmoeten. Trouwenshel zóu natuurlijk zijn en niet meer dan consequent, indien de lieer Keu chenius hel publiek leven vaarwel zeiomdat hij loch onmogelijk de naar zijn innigste over tuiging op onwetlige wijze tot stand gebrachte grondwet kan bezweren. Dat hij aan de de batten in 2de lezing nog deelnam om te prolesleeren en te stemmen laat zich door net gebiedend voorschrift van art. 197 ver klaren maar verder kan hij niet gaan voor hem moet de grondwet van 1887 onwettig zijn. Hofnieuws is er niet. Alleen hoort men met genoegen dal de bei i< hlen welke hier ointi ent Konings gezondheidstoestand worden ont vangen gunstig luiden. Ganscli Indië hangt van papier aan elkander. T Is het land van napier hij uitnemendheid. Met missives, circulaires en rapportenrap porten vooral, wordt men overstroomd. Wie geen rapporten weet te makenlange rappor ten vooral, verliest alle vooruitzicht op pro motie. Hoe lijviger rapporthoe sterker het bewijs dal men voor zijn taak berekend is. De ambtenaar, die meent eens uit eigen oogen te moeten gaan zien ontvangtals hij op het punt slaat le vertrekken een rapport, waar over hij rapporteeren moeten in p'aats van zelf te gaan onderzoeken waartoe hij nu geen gelegenheid bad laat ook maar weer rapporten maken Indië is het beloofde land der rapporten. Elke gouverneur generaal vaardigt bij zijn op treden een circulaire uitwaarbij hij de amhle- naren te kennen geeft, dat men Indië niet besturen kan aan den lessenaar zittende. Men denktdal er een betere lijd is aangebroken maar na drie maanden is het rapporten-stelsel weder in vollen bloei Vraag niel of een papierfabriek in Indië ren- deeren kan. Het gouvernement gebruikt f 850,000 's jaars aan papierdat is zoo ongeveer een millioen kilogram. Als Indië niet goed bestuurd wordtdan is het waarlijk niet uil gebrek aan rapporten. De raad der gemeente Alkmaar bepaalde in dertijd dat onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen aldaardie in het huwelijk treden verplicht zijn ontslag aan le vragen uiterlijk op den dagwaarop haar huwelijk voltrokken wordt. Z. M. de Koning heelt thans dit raadsbesluitals strijdig met art. 29 in ver band met art. 13 der onderwijswet, vernietigd. Door de vereeniging tot bevordering van den wildstand op den Voluwezoom werd sedert de oprichting (in 1882) f2155.70 aan pretniëa uitgekeerd waarvoor gedood en vertoond wer den 25 oude vossen, 188 jonge vossen. 100 dassen, 725 bunsings en marters. 217 herme lijnen en wezels466 roofvogels 882 eksters en 435 Vlaarasche gaaien. Terwijl de Anisterdamsche Gemeenteraad bijna eenparig tegen bereden politie schijnt gestemd te zijn wordt in het afdeelingsve'slag over de Roiterdarasche begrooting om zulk een korps gevraagd.

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1