r- »p hel boekenrekje ingeruimd worden De bil lijke prijs van 45 cis. per maandelijksche afle vering behoeft werkelijk niemand ai Ie schrik ken en raden wij dus vol vertrouwen een ie der aan, die van lectuur houdt, om zich bij lijn boekhandelaar op »Schorers Familiënblatt» te ahonneeren. All. 6 bevat o. »Üu.s Geheimnis Hirer Durchlaucht» door A. Rcmin »Vierzig Jahre Künslleilebcn» door Ernesto Rossi. »Aus der Welt des Kleinen» dooi Otto Neumann-Hofer. »Zwischen Leben und Tod» door Fritz Eberhardt. »Unerklar- liches aus Vergangenkeit und Gcgenwart» »Lumpenprinzessin» (vervolg) door O. Gayer. Das rechte Wort» door Ernst Eckstein »Ein Schelinenstreich» gedicht v. I. Trojan. »Nord- lands Dichterkönig» doorG 0 Hilder. »Sehen durchs Gehör. »Sladt Jager», ent. enz Tal van fraaie platen verlevendigen verder den tekst, zoodat ook deze aflevering zich •waardig bij de vorige aansluit. DAGELIJKSCIIE WATERSTANDEN, van de Luatersolie beek en de rivier de Bem. D- |Hc tam. I bi loo URN Hi RH Ofïl- "TAM. POTH- GKEII CUJ- boren booed. IH. 01.N MVS. •TEW. AAE». M. M u M. M. M. M. 4,80 4,97 8,13 2.70 1,76 0,56 4.70 4.07 8.15 8.76 1.79 0,5» ♦.7$ 4,98 3.09 2. 77 5.01 8,18 4 77 5,07 «.17 2,70 5.17 3,29 2.77 1,70 0,60 5,3» 4.78 6,Si 1.41 2.88 1,90 Weder heelt in het Engelsche kanaal een aan- vaiing plaats gehad. De twee Engelsche booten Shorehan cn Colsiup voeren tegen elkaar in met het gevolgdat de Shorehan onmiddellijk zonk. De kapitein en zes der opvarenden verdronken de overigen werden door de Colstup gered. Gisteren herdachten een veertiental le luite nants te Vllage den dag waarop zij vóór 20jaren tot officier werden benoemd zich ti oostende met de gedachte dat hun iraclement nu melf 100, 2cgge honderd gulden wordt verhoogd. De ontworpen pensioenregeling voor weduwen en weezen van Kijks ambtenaren buiten het al gemeen besiuur. is thans zoover gevorderd dat de voordracht over ecne maand de Tweede Ka mer zal kunnen bereiken. De Maatschappij tot exploratie van Staatsspoor wegen heelt de noodige machtiging gevraagd om uit het reservefonds f 300,000 op te nemen tot betaling van maleriëele en personeele schade, door het spoorwegongeluk le Ruinerwold ver oorzaakt. Op ruim 80jarigen leeftijd is le Vlaardingen overleden de oud-strijder C. Hartman die bij liet beleg en de overgave der citadel van Antwerpen tegenwoordig was. Uit eenigc plaatsen in Drente is een adres aan den minister van waterstaat ingediend, met verzoek om versterking van personeel aan de halte-stations op de staatsspoorwegen, waar lot dusver alleen één halte-chef is. haar ten strengste om de kamer te verlaten. »Ik behoef toch niet in bed te blijven zeide Paula. »Misschien was het wel beter, maar daar gij sulk een tegenzin daarvoor betoontzal ik u toestaan om op te staan. Wees echter voor zichtig dat gij geen tocht vatwant bij uwe zwakke borst zou dat slechte gevolgen kunnen hebben. Boezemt mijne ongesteldheid u dan vrees ia,» vraagde Paula, een weinig onthutst door het ernstige gelaat van den arts. »Ncen, op het oogenblik volstrekt niet, me juffrouw doch met een zwak gestel, zooals het uwekan men niet te veel voorzichtigheids- maatregelen nemen. Waaraan is uwe moeder gestorven,» onderzocht hij opstaande, terwijl *»jn toon volstrekt niet het gewicht legde dat hij eigen'lijk wel aan die vraag hechtte. «Zij leed aan lievige benauwdhedenterwijl zij in de hoogste mate zenuwachtig was »En is een uwer familieleden soms aan tering overleden?» >Neen.- tenminste niet voer zoover het mij bekend is. Maar waarom vraagt ge mij dat •Ochik heb daarmede volstrekt geene be doeling maar een dokter is gaarne op de hoogte van allesIk hoopdat u trouw mijne voorschriften zult opvolgendan kom ik mor gen terug.» En met vriendelijken groet verliet de genees heer haar. 's Middags tegen twee uren werd er zachl- kens aan de deur geklopt en op liet tbinnen» van het jonge meisje vertoonde Maurice zich op den drempel. W$r<k mvolyd. Niet onbelangrijk is het den oorsprong te kennen van naineu die wij dagelijks en dik wijls met teederlieid noemen, maar die eigen lijk niets enders "zijn dan holle klanken als wij niet welen wat zij beteekenen niet onbe langrijk vooral ook voor degenen die de namen dragen. De hieronder volgende zijn behalve uit het Oud-Duilschvoornamelijk afkomstig uit de Griekschede Latijnsche en de Ooster- sche laai. Oud Duilsche zijn o. a. de voornamen Alber- tine (de edelheroemde)Bernliardine (beren- aard. berenhart. sierk. krachtig kind). Bertha (de schilleiende) Brigilta (de siralende), Emina (de huiselijke), Frieda of hederika (de vreed zame». Geerlruida (de speerjonkvrouw). Iledwig (de krijgszuchtige)Hulda (de scboone)Ma thilda (de heldin)Mica (de sierlijke)Selina (de bezili ijke)Wilhelmina (de beschermster). Uit de Grieksche taal zijn afkomstig: Agnes (de kuisclie), Doris (de rijkbegaalde), Dorothea (het Godsgeschenk), Eleonora en Laura |de medelijdende)Helena (de verlichtende). Irena (de vredelievende), Kaltiaiina (de zedige), Me- lanie (de donkere). Aan het Latijn zijn ont leend Augusta (de verhevene)Deata (de za lige) Klara (de reine)Clementine (de zacht moedige) Emilie (de aardige)Franciska (de vrije), Leonie (de moedige, leeuwenachtige) I.ucia (de verlichte)Margarelha (de parel) Natlialia (de levenlustige), Ollilie (de gelukkige), Paulina (de geringe), Rosalie (schoon als een roos), Ursula (sterk als een beer). Van Ooster- schen oorsprong zijnAnna (de liefelijke) Alice (de verhevene), Elisabeth (de van God geprezene)Gabriëlle (de goddelijke), Isabella (de kuische), Johanna (bel genadekind), Martha (de bedroefde), Maria (de bittere), Rebckka (de welgevoede), Sara (de heerschende), Susanna (de lelieblanke), Sidonie (de vischster). Ts Giesen in den Elzasheeft het op Nieuw jaarsdag zóó bard gevrorendat men geen gas kon branden. Men bracht de melk bevroren bij de klantenterwijl de vogels bij duizenden doodvroren. In Oostenrijk waar steeds felle koude heerschl zijn verscheiden menscben doodgevroren. Op een spoorweglijn werd een baanwachter verslijld in zijn huisje gevonden. Bij Brunn zijn 8 Zigeuners in hun tenten door de koude bezweken en te Weenen zijn in een onvoltooid huis eenige vrou wen gevonden, die daar 's nachts een toevlucht gezocht hadden en er van koude omgekomen waren. >Het land de deradvocaten" heeft een Engelsch blad Frankrijk genoemd en een Franselt blad heeft nu in antwoord juist bewezen dat Enge land «het land der advocaten" is. Heeft Frankrijk één advocaat op iedere 1970 inwonersin Engeland lelt men er één op iedere 1200. Zoo heelt Duitschland één advocaat op 12000 inwoners. Eene llaliaansche zangeresMaria Baslia die bijzonder uitmuntte in Verdi's Aida heeft hare dienstboden weggezonden en zich in den kelder harer woning doodgehongerd. In een hij haar gevonden brief verklaart zij tot de daad te zijn overgegaan uit verdriet over hare toe nemende gezetheid welke het haar onmogelijk maakte hare rollen verder le vervullen. Te Velez in Spanje is een hevige schok van aardbeving waargenomen gelukkig werd nie mand gedood. Te Alfiaurin stortten verscheidene huizen ineene oude vrouw en een jongman werden zwaar gewond. Da oudste inwoner van Den Haag de heer Ch. Enthoven is overleden in den ouderdom van 102 jaren. Op zijn honderdste jaar was hij nog even vlug ter been als ieder ander van jongeren leellijd en was het geen zeldzaamheid dal men bem in de drukste straten nog alleen met Hin ken tred zag wandelen of de vismarkt bezoeken. Hij was een der weinig overgeblevenen oud- strijders van 181.1—1815, die met het Zilveren Kruis versierd waren. Naar men verneemt bestaat bij de Vereeni- ging der Midden-Europeesche apoorwegbesturen het voornemen om bij den zomerdienst het ge tal sneltreinen te vermeerderen den loop van onderscheiden treinen te versnellen de aan sluitingen le verbeteren en andere maatregelen ten behoeve der reizigers te nemen. Op den laatsten dag van '87 is ter beëindi ging van hal jachtvermaak in dit seizoen door drie hceren liefhebbert onder Oud-Heusden het enorme getal van 53 hazen gescholen. In de hoogere kringen van Londen begint men den dagwanneer gewone menschen zoo langzamerhand denken naar bed te gaan In de laatste maanden is het uur van hel «diner" weer later geworden. Acht uur des avonds schijnt den Lon lenaar een geschikte lijd voor den maaltijd dien men gewoon is middageten te noemen. Dientengevolge beginnen de con certen om half neger, en enkele zells om tien uur. AMERSFOORT, den 12. Januari 1888. Naar men verneemt, zullen de verkiezingen voor de Tweede Kamer hoogstwaarschijnlijk 20 Maart a s. plaats hebben. De Tweede Kamer zal omstreeks 8 hebruan bijeenkomen. De Vereeniging Dorcas" te Amersfoort ont ving in 1887 aan jaariijksche bijdragenvriie giften en contributiën der werkende leden de som van f590,23. Het was haar streven, die som op de beste wijze le besleden en zooveel mogelijk in de haar voorkomendebehoeften te voorzien. Gedurende het jaar zijn door haar 32 kraam vrouwen bedeeld en heelt zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 243 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van: 340 mannen-, vrouwen- en kinderhemden, 82 lakens, 48 dekens, 110 p. kousen, 48 p. sokken en 19 baaien kleedingstukken De belangen der Vereeniging worden bij hare gewone jaadijktche inzamelingdie in deze maand zal plaats hebbenop nieuw dringend aanbevolen. De zanguitvoeringdie Zondagavond door de St Gregorius-vereeniging der parochie van den H. Franciscus Xaveriuster viering van het gouden priesterjubilé van Z H paus Leo XIII, werd gegevenmag in alle opzichten als goed geslaagd worden beschouwd. Het gcheele programma uit een zevental stukken bestaande, werd uitgevoerd op eene wijze die boven on zen lol is verheven. De indrukdien de uit voering van het eerste nummer de »Leo-can- lala muziek van A. H Amorywoorden van J. G Verhoevenop alle aanwezigen maakte was overweldigend. Vooral de solo's voor tenor en baryton respectievelijk door de lieeren Iteijn en Schinny gezongenbrachten het publiek in verrukking En rein en geestdriftvol klonk bet slotkoor »De Paus, de Robmsctie Pausin Leo jubileerend»waarin vooral de prachtige bas- stern van den heer Heunks tol baar volle recht kwam. Hel Te Deum laudamuszeer schoon gezongen boeide het gehoor in liooge mate. Na de pauze werden nog uitgevoerd Die Himmel erziiltlen die Khre Golics» en >Die llimmel riihmen des Ewigen Elire.» bet schoon ste gedeelte van hel program. Beide stukken werden hoogstverdienstelijk gezongen waartoe vooral bijdroegen tenor en bas. Ook het slot nummer »Halhluja» maakte allerwege zicht baren indruk door de scboone woorden en den schoonen zang. De Z Eerw Heer L J v. d Bosch bracht een woord van welverdienden dank aan den pianist, den heer L. ten Brink, den direc teur den lieer It van 'l Welen heeren zan gers voor hunne moeitevoile en schoon uitge voerde taak. In eene bijeenkomst van het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap te Amsterdam werd door den heer Langerhuijzen eene verzameling portietten van en schrifturen, die betrekking hebben op menschen welke een hoogen leeftijd mochten bereiken ter tafel gebracht. Eene belangwekkende verzameling curiosa Men vond er zoowel de portretten onder van een comiler ol Desmond (Catharine Fitz-Gerald) die den eerbiedwaardigen leeltijd van 162jaren bereikteals van de meest burgerlijke juffers uit het eene of andere hofje. Men zag er een fuselier uit het leger van den grooten Turenne die 108 jaren oud werd naast dat van eenen Leidschen invalide van 130 jaren Jcan Causeur, •n een anderen veteraan Joseph Rullier een man qui n'a iamais été saigné n'v medicaraenté die op zijn 106de jaar uit wandelen ging sans conducteur et méme sans canne en onder wiens portret de aanbeveling stond dal »pour con- verser avec lui, om peut le demander chez son gendre qui vend son portrait Passage des Jacobins de la Rue Jacques (1779). Natuurlijk te Parijs Een ander om zijnen hoogen ouderdom op zienbarend man is Jacob van Hoorn (geb 1638) die op zijn 97ste jaar trouwt mol eene deerne van 23 jaren (Jacoba van Selslede, eveneens in effigie bier aanwezig) De vraag is wie van bei den ondernemender mocht heelen Toch is deze man nog maar een bébé bij Henry Jenkins, die 169 en bij Thomas Parr die 152 ja ren oud wordtvooral vergeleken bij dezen laat sten die gelukkig sterveling! - op zijn 13öste jaar gelijk de geschiedenis wilzich nog in de geboorte van een telg mocht verheugen. Behalve tal van portretten, waartoe o, a. dat van den bekenden Amsterdamsrh'-n kunstkenner Jacob de Vos de aanlegger dezer verzameling -— behoordeleverden begrafenisbriefjes, epita- phia of te wel gralschrilten onder-op- en bijschriften stol lol vroolijkheid Men les dear van Bredes Janseene dame dit op hair93tte

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2