Maandag- 27 Februari 1888. De demon van het huis. 3696. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLE F. PP te Amersfoort. Dit blad T.rachijot Maandag J)tndtrdajmiddaf Aboaa.aaat par 1 mumitn Fraaeo par po«i 1.16. Ad»ertenti«n 1— A ra«nli «I CU. alka r.gal rn.rr 10 Cu. (rnota lattar. aaar pbuiUruimtaroor raodaa ea andara axtra inriftiag kao^ara pr^aberckaaiaf Lapala officie#!, SD onteigen Ad* per re^el I CU. Hrelnmea per rt|(el i5 Cta. J\fi. nam mort 10 Cu. llOBlC KOrtOgTJlCllt Bureau HU U Et B U I Z EN Wijk B 80 De Gazelle de Moscow geeft een resumé van de nota door lUisland aan Duitschland Oos- tenrijk en Turkije gericht. Die nnta zegt datdaar Bulgarije een bron van varsloring des Europeesrhen vredes kan zijn Rusland de Duitsche en Oostenrijksche re geeringen uitnoodigt Turkije te iaden te ver klaren dal Prins Ferdinand van Saksen-Coburg een geweldenaar is en hem te verzoeken Bul garije te veiialen Steunt Oostenrijk deze nota dan zal Rusland welen te waken voor Ooslen- rijk's belangen. Uit Petersburg wordt gemelddat eenige bladen de Duitsche Regeering beschuldigen dubbel spel te spelen. De kabinetten te RomeWeenen en Londen stemmen met het oog op de voorstellen van Ruslaod aangaande Bulgarije goed overeen terwijl Frankrijk, zooals te denken was, Rus- lands voorstellen dadelijk heeft aangenomen. De Oostenrijksche pers is zeer pessimistisch ge stemd en er wordt gezegd dat Rusland het er voor alles op toelegt tijd te winnen en het bewijs te leveren dat Europa zelfs de meest gepaste wenschen afslaat en dus Rusland kan dan alle schuld bij een mogelijke uitbarsting van zich alwerpen. Er wordt zelfs gevreesd dat door de gedachtenwisseling over Ruslands voor stellen zeer licht diplomatieke verwikkelingen zouden kunnen ontslaan en de toestand zou dan verergeren in plaats van verbeteren. De hooldzaak is nu wat de Porte zal doen aan gaande Ruslands voorstellen. Wat ook de uitslag zijer is meer leven gewekt en hoewel er nog veel troebel is te noemener bestaat toch kans op verbetering. In Schotland openbaart zich de door Gladstone gepredikte decentralisaiieleer in de stelling, welke de home-rule-partij daar in den laatsDm tijd aan neemt In een onlang* gepubliceerd manifest ver werpt de partij, aan welker hoofd de markies van Rreadalhane staat, het verbond met Engeland als de bron van namelooze ellenden Schotland zou daardoor verwaarloosdonrechtvaardig bestuurd, godsdienstig verscheurd geestelijk verarmd en gebrandschat zijn geworden. Daarom wanscht Schotland eene federatief verhond een inlijving bij Engelandkortom eene persoonlijke unie. 4) Vrij naar het Duisch vertaald door S cWoest stilzoo weerde de dokter de dieren af «ik heb veel te pralen 't Srheen of zij hem begrepen hadden ten minste zij ijlden kwispelstaartend heen De beide heeren hel raden vervolgens een ruim vertrek waarin de weinige meubelen zorgvuldig onderhouden waren. «Neem plaats, mijn vriend steek een sigaar op en vertel mij dan. wat u duikt, want gij ziet er uitalsof zorgen u kwellen «Gij zuil alles vernemen antwoordde Paul. «zoowel mijne zwakheid, mijne dwaasheidals mijne schuld «Schuld hernam Kadner ernstig. «Dat klinkt zeer tragisch.» «Ja mijne schuld.» herhaalde Paul bitter En nu vertelde hij den oplettend luisterenden vriend alles wat er in ziine driejarige echl- vereeniging alzoo voorgevallen washoezeer hij Ada bemindehoezeer zij hem ook lief had maar hare neiging tot weelde en genot hem er toe gebracht had om meer uit te geven dan zijn inkomen bedroeg Hij gaf hem verder een getrouw relaas, hoe hij zich zelf in zoover vergelen had om geld uit de hem toe vertrouwde kas t« nemen niet kunnende ver moeden dat deze den/elfden dagdus heden over een paar uren zou opgenomen worden. Hij schetste hem met levendige kleuren het wachten op den brief niet geld dien hij ten- Naar gemeld wordtheeft de Duitsche Kroon prins zich in de laatste dagen vooi namelijk bezig gehouden behalve met het sainensiellen van zijn testamentmet eenen staatkundigen uiters'en wilbestemd voor zijn zoon Prins Wilhelmvoor het geval zijne hoop op herstel niet verwezenlijkt mocht worden. Rij de behandeling der beg rooiing voor bin- nenlandsche zaken werden de eeisle 16 arti kelen goedgekeurd; art. 17 (geheime fondsen) was door de commissie op 800,000 frs. ge bracht De minister verklaarde dit niet te kunnen aannemen, doch op de gevraagde 1,600.000 frs. te moeten blijven staan. De Kamer slond inet 248 legen 220 stemmen hel gevraagde bedrag loe. In de zaak-Wilson zal a. s. Donderdag uit spraak worden gedaan. Een onrustige Parlementszitling heeft te Syd ney (Australië) plaats gehad. De voorzitter kon er niet in slagen een lid der oppositie van het spreekgestoelte te krijgen en de hulp van den sterken arm moest worden ingeroepen. Maar nu ontstond een groot tumult. Dertien leden der partij van den weerspannige kwamen daartegen op de jassen werden uitgedaan de hemds mouwen opgestroopt en nu weiden de voor zitter «n de ministers genoodzaakt de zaal te verlaten. Aan de houding der politie is het gelukkig te danken dat geen verder tumult ontstond en de zaal der wetgevende macht niet werd ver anderd in een boksersarena. Zulke zittingen zijn in Australië volstrekt niet zoo ongewoon Men ontleent het volgende aan het officieel verslag over Atjeh. loopende van 94 December jl. tot en met 7 dezer: Verscheidene posten en blokhuizen in de linie werden nu en dan lichtLambaroe en Siroen sedert 3 dezer, soms vrij hevig be schoten. In de door de bevolking nagenoeg geheel verlaten kampongs Lamtenga en Bada buiten de linienestelden zich Habib Sama- langa eenige Pedireezen zwervend volk van Groot-Atjeh en van de Westkust en richtten van daar uit nu en dan een goed onderhouden geweervuur op Lambaroe en Siroen en op den transportweg tusschen beide versterkingen. In den namiddag van den 2en dezer werd een gevolge van de sneeuw niet ontvangen had. Toen Paul eindelijk zweegstond Kadner ernstig op en ontsloot zijne schrijftafelwaar uit hij eenige bankbiljetten namdie hij Paul reikte. «Daar», zeide hij eenvoudig«dcar hebt gij hetgeen gij noodig hebt en dank mij niet Ik help er liever een goeden vriend mede dan dat dit geld ongebruikt daar ligt. Maar sta mij toedal ik u even een paar ernstige woor den toevoeg. Uwe «ogenblikkelijke verlegen heid hoe pijnlijk zij ook is moet geweten worden aan een samenloop van toevallige om standigheden die gij noch vooruitzien noch vermijden kondet. Doch mijn vriend wal gij mij daar verteld hebt van Ada's neigingen en van uwe zwakheid dat is erger en doet mij uwe toekomst vol bezorgdheid tegemoet zien. Wantals het zoo voortgaatdan zijl gij in korten tijd geruïneerd. «Gij geelt wellicht hel dubbele uit van uwe inkomsten men moet daarbij te gronde gaan en daarom heeft dal tegenwoordig zoo dikwijls plaats. «En waarom doet gij allen dal Omdat gij op groolen voet leven, omdat gij schitteren wilt. wijl gij meentdat de wereld u daardoor honger acht Het is »1e belachelijke ijdelheid der mcnschen die hen ruïneertniet de zucht naar genotmaar de ijdelheid slechts is aan hunne ellende schuld. Men wil meer schijnen dan dat men is. En wie en wat is nu die wereld waarvoor men zich te gronde richt Niets anders dan een dozijn personenwelke ons meer of minder kennen waarmede men nu en dan in gezelschap komt. De wereldde werke- patrouille. sterk 15 bajonetten, die van Lambaroe naar Siroen terugkeerdeovervallen door een ongeveer 40 man sterke vijandelijke bende, die zich in een aan de kampong Siioen gren zend suikerrietveld had verborgen. Wij kregel hij deze gelegenheid drie dooden en drie ge wonden alle vrij ernstig doch niet doodelijk terwijl hel verlies van den vijand volgens inge komen berichten drie dooden en vijl gewonden bedroeg. De aanvoerder der bendePauglin Bansoer moet gesneuveld zijn de vijand liet één doode en eenige wapens in onze handen achter. Een vrouwelijke suikerlabrikant daarvan hoorde men lot dusver zelden of nooit. Toch wordt eene suikeronderneming in de nabijheid van Soerabaya feitelijk door eene vrouw une Chinoise beheerdzij houdt de kas; geeft hare orders aan den Europeeschea machinistregelt den rietaanplant met den luinopzienerbespreekt en beëindigt diverse aangelegeheden met de inlandsche ambtenaren en hoofden kortom zij is er de baas. De vergedreven zuinigheid door die matrone in haar beheer betrachtis inlusst hen oorzaak, dat op die fabriek alles vuil en bouwvallig er uitziet. (Soer. Ct.) Onder de 17000 kiezers voor de Tweede Kamer, welke te Amsterdam op de kiezerslijsten slaan, prijkt ééne «kiezeres De dame is na melijk abusievelijk daarop geplaatst Een burger te Güstrtw (Mecklenburg) kwam onlangs tot de verrassende ontdekking dat een dienstmeisje, hetwelk hij voor eenige dagen ge huurd had een ontvluchte mannelijke gevangene wasdie zich als vrouw vermomdaan de nasporingen der politie had weten te onttrekken. Bij de schietoefeningen van het Beiersche artillerie-bataljonin garnizoen te Ulm heeft op de wallen dezer stad een treurig ongeval plaats gehad. Na afloop der exercitiën beval de comman dant een stuk gesehut naar beneden te bren gen maar de mannen die daarmede bezig waren bleken er niet voor berekend te zijn het stuk gleed uit naar beneden en eon kanon nier werd door het zware kanon gedood ter wijl een tweetal anderen doodelijk gewond zijn. lijke groote wereld heeft daarmee niets gemeen. «Zeg nu aan uwe vrouw bekommer u om hel geluk van uw man en uw gezin en laat de dwaze wereld die de menschen naar zulke nietigheden beoordeeltnaar de maaltijden die er gegeven worden naar het meerdere ef mindere geldsbedrag dat men aan prullen be steedt links liggen en veracht haar en haar oordeel in dat opzicht. Zeg uwe vrouw verder dal er slechts eene wijze van zich te onder scheiden bestaat in het oog van verstandigen en deze is door te toonendat men zich verre verheven gevoelt boven den schijn dat men niet meer wil wezen dan men is. En wanneer gij dat alles onder de aandacht van uwe vrouw gebracht zult hebben en als zij aan die wenken geen gehoor schenken wilt, dan moet gij optreden als een man en handelen om den bestaanden toestand te verbeteren. Dat zijl gij u zeil en uwe vrouw verschuldigd». Paulbezield door de woorden van zijnen vriendstond op en drukte hem krachtig de hand. «Gij hebt gelijk Maurits» zeide hij diep ont roerd. «ik heb mij dat alles reeds menigmaal xelf voorgehoudenmaar mijne liefde voor Ada moge ter mijne verontschuldiging strekken. Zij heelt mij immers een groot offer gebracht door mij hare hand te schenkenmijden eenvoudige» ambtenaarterwijl zoovelen haar eene schitterende positie boden En daaraan dacht ik steeds als zij mij om iets verzocht en ik had de kracht niet om haar ie weigeren. Maar nu besef ik het meer dan ooit dal hei bffe zwakheid van mij was. waaiaan ik een einde maken zal.» Hij drukte dokter Kadner nog

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1