IkTlhVo^tÜi"11""14 ,of l,e,er ik wa5 llcl e" Wordt het. en terecht, als een heugelijk feil aangemerkt dal weder een jaar aan hel leven van den laalslen mannelijken telg van ons Oranjehuis is toegevoegd dal leil is nog van le meer beteekeaisomdat men onder Zr. Ms. voorzaten er geen aantreft, die op een en- zeven lig-jarigen leellijd als Vorft, Stadhouder ol Koning geregeerd heeft. Teruggaande tot 1535, vindt men slechts één lid onder de voorzalen van Z. Men wel Graaf jan van Nassaudie den ouderdom van zeventig jaren bereikte Den 12n Mei a. s. wordt het 30 jaren, dat Z. M. Willem de Derde regeenend Koning is. Geheel de Nederlandsche natie verheugt zich reeds in het vooruitzicht, den 12n Mei 1880 het veertigjarig jubileum van Zr. Ms. regeering te vieren. Na een «straftijd" van zestien jaren werd vóór eenige dagen te Londen een zekere George Ba- seley begenadigd die wegens moord tol levens lange gevangenisstral was veroordeeld. Hel is namelijk gebleken dal hij de misdaad, die hem ten laste was gelegd, niet heelt begaan. Beaseley was bij zijne veroordeeling 27 jaren oud en heeft dus den besten tijd van zijn leven onschuldig in de gevangenis doorgebracht. Een geleerde dienstbodeOnlangs deelde men mede dat mej. Sophie Sandersuit Eind hoven te Parijs de eerste medaille behaald heeft in een groot internationaal concours, uilgeschre ven voorde beoefenaars van Volapük Totonder- werp was haar opgegeven een levensbeschrijving van Jeanne d'Arc. In deze naakte mededeeling ligt echter met de grootste bijzonderheid Doch wanneer wij berichten dal mejuffrouw Sanders is een gewoon burgermeisje, dat slechts de gewone zusterschool heelt bezochten thans reeds lal van jaren in dienst is bij den heer Ch. Mennen le Eindhoven, waar zij, bij verrichten harer dagelijksche bezigheden, zich de kennis der FranscheEngelsche en Duitsche taal zoowel als van Volapükop keurige wijze heeft eigen gemaakt, dan zal men wel met ons instemmen dal in deze détails wel iels bijzonders ligt op gesloten. Mejuffrouw Sanders spreekt en schrijft vooral haar Fransch op zeer voortreffelijke wezezoo voortreffelijk zelfs dat zij van Fransche vakbla den waaraan zij baar medewerking verleentde ruimste waardeering heeft mogen ontvangen. Ook op hel gebied van algemeene geschiedenis is zij bijzonder goed thuis en zou menig leeraarook in dit opzicht, door haar uitgebreide kennis ver wonderen. Bovenstaande is oorzaakdat dit een voudige burgermeisje in relatie staat met lal van Europeesche geleerden en specialiteiten. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Rijswijk tegen een jaarwedde van f750 met vrije woning, hebben zich 10 sollici tanten aangemeld. Half Maart zullen weder verscheidene land verhuizers van Noord-Üeveland naar Noord- Amerika vertrekken. Het plan om te Utrecht eene nieuwe straat eenmaal de hand en snelde heen. Het was reeds half drie, toen Paul op zijn bureau aankwam. Prompt om drie uur ver scheen de minister een vriendelijkeietwat zwakke man. Hij zag Pauls zorgvuldig bijge houden boeken na vergeleek alles met elkaèr en bevond alles in de beste orde. «Bij u is men het reeds gewoon, dat alles tot op den laatsten penning sluit, de opneming der kas geschiedt bij u slechts pro forma. zeide hij den jongen man tot afscheid vrien delijk de hand reikende. Het bloed steeg dezen naar het hoofd bij die woorden want hoe weinig had het ge scheeld of hn had zonder de tijdige hulp van zijnen vriendbeschaamd voor den minister gestaan. Hij gevoelde zich naar lichaam en ziel afgemat. Langzaamals iemanddie in zich hel begin «n eene «are nekte gevoeltging hij naar HUH. Ada die zich nog steeds hel raadselachtig «edrag van haar man niet had kunnen ver- •/'"v i144"4 1,4,11 l,arlelijk welkom. 'r' we,keUik ongerust gemaakt over zijne zonderlinge manieren. .Maar wat is er dan toch met u, Paul?, ,,J l"™ ^gemoel snellend en zich teeder legen hem aan vlijend, terwijl zij hem ,04r'le waar liet licht reeds ontstoken was. sGtj zijl opgewonden en ontstemd «Ik ben steltAdazeide hijzich in een ik heb nu stilte en rust noodig.» Ada zag hem met groote oegon aan. dJ uiÏTJP D,ïl PlUl'' n'P 2I' terwon- van de Mariaplaats naar de ILimbiirgerbrug aan le leggen is gelukkig nog niet opgegeven. We zeggen gelukkig; want men leze slechts wal men aan de Nieuwe Rollerd Cl. schrijft Gaat men, van de Mariaplaats, de Boter- straal doorvervolgens door Lijn markt en Oude Gracht, dan door de llaverstraal ol Gortsteeg en vervolgens weer over den Spring weg naar de Mariaplaatsdan heelt men zich bewogen langs de vier zijden van een vrij regelmatigen rechthoek, die over het geheel in goeden toestand verkeert, wat de lunzen en stralen betreftmaar in liet midden van dien rechtboek is een warnest van gangen stegensloppenwaartoe iemand die er niet zeer goed den weg weetnauwelijks den toe gang zal vinden die daarin aan hel licht ont trokkenaan 99 pet der inwoners onbekend iswaar bijna geen politietoezicht komtwaar de bodem veivuild isde woningen bouwvallen zijnde bewoners lol de armslen der stad behooren waar onreinheid zetelten de ontucht heersclit in de meest scbaanilelooze en diet lijke vormen. Een toestandals daarvindt ge er geen tweetien in ons vaderlandzoo riep de heer Soulendijk uitdie als lid ecner com missiein eene vorige openbare vergadering benoemd 4 a 5 weken achtereen bijna dage lijks die holen doorzochteneen tafei e er van ophingdal een realisiischen schrijven zou doen watertanden. Yan Buskea Huet wordt de volgende anec dote verleid In zijn jongen tijd zat hij in een koffiehuis de courant te lezen. Hij droegnaar een destijds heerschende mode een rok met groote knoopen waarop allerlei dieienkoppen stonden algebeeld. Een kennis kwam op hem toe «Wel, wel man» zei deze, terwijl hij op de knoopen wees «een ossekop, een uil, een ezelskop een varkenskop zijn dal lamilit- porlretten van je?» Huet zag even van zijn courant op en ant woordde leukweg «Neen, dal zijn spiegels.» De Now. Wremjd vestigt op eene in 'toog vallende plaats de aandacht harer lezers op eene sensatiewekkende proceduredie onlangs te Moskou gevoerd is en met eene vrijspraak ein digdewaarvan een «inzender" der Mosk. Wed. zeide: «zulk een, alle recht en waarheid mei voeten tredend vonnis, kan door de publieke zedeloosheid werkelijk niet meer voorbijgestreefd worden." Voor den rechter stonden twee lagere postbeambten, die een geldpakkel met 120000 roebels gestolen hadden benevens een mede plichtige in deze zaak. Alle drie werden vrij gesprokenofschoon de schuld der beschul digden duidelijk bewezen wasofschoon zij zelf bekend hadden en ofschoon er verzwarende omstandigheden waren. Het opmerkelijkste bij de zaak echter zijn de motieven voor de vrij spraak die uil de voorstelling der Now. Wrewja maar al te duidelijk blijken. Het blad schrijft: «Het ontvreemde pakket, dat certificaten der Oostersche leening ten be drage van 120000 roebels bevatte was door de Moskousche firma Knoop aan het bankiershuis Ik heb vóór alles rust en stilte noodig herhaalde hij met nadruk «wij moeten dus onze uilnoodigingen voor het feest intrekken.» De jonge vrouw wierp een schuwen blik op haren rnan. Had zij hem goed verstaanof schertste hij maar «Wat bedoelt gij, Paul?» vraagde zij hem, terwijl hij ernstig naar den grond blikte. «Waarom inoet dat geschieden?» «Omdat het 't begin is van onze nieuwe levenswijze wanneer wij niet geheel te gronde gericht willen worden. Kijk mij niet zoo onderzoekend aan Ada ik meen wat ik zeg. Ik ben moé en mat naar lichaam en geest van de kwellingenwelke ik heden doorstaan heb ter wille van uwe lichtzinnigheid en van mijne zwakheid En nu vertelde hij de voor vallen van den afgeloopen dag. Ada hoorde hem vol ontsteltenis aan. «Hoe pijnlijk deze uren ook voor mij ge weest zijn zoo beschouw ik het gebeurde alls eene beschikking als eene waarschuwing. Wel licht ware ik anders niet tot inkeer gekomen om aan onze tegenwoordige levenswijze een einde te maken.» Maarlieve Paulik stem in uwe plannen toe. laat ons echter thans die partij geven.» smeekte Ada «alle toebereidselen heb ik reeds gemaakt en alles is besteld. Wij maken ons anders hoogst belachelijk.» Paul schudde langzaam het hoofd. «Neen. dal kan en mag ik u niet toestaan. Er moet eens een begin gemaakt en dat zal de eerste schrede op den nieuwen weg zijn." «Maar dal is slechts een grileen luim van Warschauer «Sc Co. te Berlijn niet als eene geld zending maar als aangeteekenden bl ief verzon den. In plaats van de verzekeringspremie aan dc postdus «aan den Russisclien fiscus, te doen toekomenverkoos de afzender, volgons overeen komst met den ontvanger, liet pakket in de Duitsche maatschappij «Victoria» le verzekeren en verzond het daarom als aangeteekenden brief. En juist dit Duilselie patriottisme van den af zender en den ontvangerol hun strevenom iels le sparen benevens de veronderstelling dal de gestolen certificaten lot beursspeculaties om den Russisclien koers te doen dalen gebruik! zouden worden dat waren de omstandig- bodendie in deze zaak beslisten. AMERSFOORT, den 27. Februari 1888. De le luit. Peters, van bel 1e reg. huzaren, in garnizoen te Deventer, wordt met 1 April tot Nov. aanst gedetacheerd naar Amersfoort. De le luit. W. Wilsen Elias van hel depot- escadron le reg huzaren te Amersloorl is overgeplaatst bij het esc. ordonnanren aldaar en de off. v. gez. 2e kl. Dr. D. M. Pronk van hel «3e reg. vestingartis reeds overge plaatst bij het mil hospitaal le Amersfoort. De beer A. Zondervanopzichter van de (loll IJz. Sp maatschthans te Khencn woon achtig zal binnen enkele dagen te Amersfoort (niet le Amerongen) worden geslalionneeid. De Kiesvereeniging Amersfoort heeft op hare vergadering van 24 dezer besloten Mr. II J. II. Baron van Boetzelaer van Oosterhoul lol can- didaat le stellen voor hel lidmaatschap der Tweede Kamer en nam daarna eenige nieuwe leden aan. De Kiesvereeniging «Zeist» te Zeist heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in hel kies district Amersfoort gekozen den heer Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhoul. Donderdag- en Vrijdagavond j I. zijn door het garnizoen in de Manége te Amersfoort assauls, carrousselsenz. gegeven ter viering van 's Konings verjaardag. Vooral dit jaar was van vorige programma's geheel afgeweken en voor veel afwisseling ge zorgd. Bij het voltigeeren bleek dat de spieren van de beste springers in het algeloopen jaar niet waren verzwakt, integendeel gelukten de salto morlales nog wel zoo goed als vroeger. Bleek hieruithoever men 't door oelening brengen kan de adjud -onderoffic. Va» Bhee beweesdat geduld eindelijk alles overwint Er behoort toch zeker een nii-t geringe dosis geduld toeom een paard zoo te dresseeren als Corsadoor hem in vrijheid voorgesteld. Waarlijk dit nummer zoude in hel circus Carré niet misplaatst zijn geweest. Ook August de domme had zijne concurrenten gevonden, want, ofschoon waarschijnlijk wel niet als clown ge diplomeerd kweten zijdie daarvoor lungeer- danzich uitstekend van hunne laak. «De aangename rijpartij» moet zelfs den Loppigslen stoïcijn een glimlach hebben afgeperst. De beide carroussels. door onderofficieren der veld artillerieonder leiding van adjud.- onderolfic. v Rhee en daarna door manschap pen van het escadron ordonnancenonder commando van luit. Mingelswerden uitstekend gereden en keurig en correct uitgevoerd. u, waaraan ik niet toegeven wil.» «Wij zullen bespot worden, als wij nu alles afzeggen,» riep de jonge vrouw opgewonden uit «de wereld zal ons uitlachen?» «De wereld.» hernam Paul ongewoon scherp, rde wereld bekommert zich om dergelijke kleingeestigheid niet. Die, welke gij bedoelt, bestaal slechts uil eenen kleinen kring van personen welke zich lot de werkelijke wereld verhouden als een zandkorrel tot den aardbol. Uwe wereld kan vergaan zonder dat de werke lijke wereld iels daarvan bemerkt. En ter wille van deze illusie ruineerl men zich gaat men le grondeoffert men eer en geld op. Doch om op ile hoofdzaak terug te komen ik zal zelf met de leveranciers spreken zij zullen de waren wel terugnemenal zij het ook met eenige schade voor ons.» «Gij hebt mij niet meer lief.» snikte Ada, «maar ik wil mij niet belachelijk inaken. ik ga, ik ga naar mijne moeder.» «Ada» riep Paul uit, haastig van de sofa opspringende. Maar dc jonge vrouw strekte afwerend de hand uil en snelde naar hare kamer, terwijl zij dc deur achter zich sloot. De ingeving van het oogenblik volgende, wilde Paul haar eerst volgen, haar smeeken om hem Ie woord te slaan. Doch hij hield zich daarna voor, dat, wanneer hij nu toegaf, zijn voornemen om een nieuw leven te beginnen schipbreuk zou lijden. Hij bedwong zich dus koe zwaar het hem ook vieL Wordt rti volyd.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2