f: EEN EAG HOOFDPIJN! Donderdag1 22 Maart 1888. M 5703. Politieke Revue. EUILLETO N. Uitgever H. VAN CLEF.PP te Amersfoort. Dit bluii r.rwhijnt Maandaj .n Dondrrdajm'uldap Anntinrmeol per 3 m.kulea /I. pott 1.15. AilvertentiOn1 8 regelt 6(1 Ct«.elke regel meer II) Ou. groot* plnHUruiinU! your randen en andere extra inrigliiig gewhiedt lioogere prijaberekenn ofllcieMe en onteigen. Adv. per regel 15 Cti. lleclx>n«t per regel i Cte. Aft. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B 60 SPAARBANK Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MWNDAG -20 MAART, n. k. ten Raadliuize te Amersfoortdes namiddags van 12 lot 2 ure. A. .1. ROSSecretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol liet geven van r.f.i.iiF.n trr i.rrn zal eene Commissie uit liet bestuur op M A A N I) A 0 den 20. M.WRT aanslaande, 's namiddags van i1alftwkk tot iialfdriezitting houden in een der localen van liet Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor bet teruggeven van gelden. IIERM-. P VAN' IIASEI.EN Secretaris-Penningmeester. Nu de eerste verrassing voorhij is, begint men zoo langzamerhand een nver held»*r inzicht te krijgen in liet incident Roulanger en blijkt dat liet eigenlijk niet veel meer is geweest dan een storm in een glas water; de republikeinscbe lersde kamer van afgevaardigdenbeide in Frankrijk de voornaamste lichamenhebben zich over bet geheel loffelijk over de wijze van bandelen der re.geering uitgelaten. Alleen blijft te vreezen de kies-campagnedoor de par ij- gangers van Roulanger ondernomen en o«.k «ial zal niet van zooveel belang zijn. zoolang in het kamp der radicalen niet wat meer eensgezind heid is gekomen. Dal de zaak van den reclame-generaal dus gunstig staatkan niet worden gezegd te veel ijver heelt ook in deze weder meer geschaad dan gebaat. Een jaar g leden had door zijn populariteit, zijn groot talent en zijn groote werkzaamheid in oorlogszaken de naam van Generaal Roulanger een zeker gezagwaarmede rekening inoest worden gebonden. Maar nu is de groote revanchcgeneranl niets dan een leven maker, onbekwaam zijn rol als partij-hoofd met de noodige kalmte en bedaardheid te vervullen. In politieke kringen trekken de decoraties die de Keizer Krederik III aan sommige minis ters heeft gegeven zeer de aandachtvooral hel leildal de minister PnUkainer tol heden geen enkel blijk van 's Keizers goedgunstigheid Eene sohets uit het huiselijk leven. 3) Vrij vertaald uit het Duilsch door S «Wat is er dan gebeurd?» vraagde Marie verschrikt. «Nu wind u dadelijk toch niet zoo op, daarmede maakt gij de zaak volstrekt niet in orde. Ik voor mij zou het beter vindenels gij in het vervolg uwe dochter Elisabeth wat minder vrijheid gaaft. Toen ik namelijk straks het marktplein overging om naar u te gaan zag ik haar zeer vertrouwelijk pralen met den pedanten advocaat Mullerdie den laatsten winter alle meisjes hel hoofd op hol ge bracht heelt.» «Dat van uwe Olga ook»merkte de huis vrouw koeltjes aan want zij scheen zeer weinig verschrikt te zijn door het vernomene. Mevrouw ScnoU's dikke wangen namen een donkerder kleur aanterwijl zij antwoordde «Neon Goddank niet, daarvoor heb ik Olga te verstandig opgevoed en bovendien bezit zij te veel vrouwelijk gevoel van eigenwaarde om verheid te worden op zulk een latMaar laat mij u echter de zaak verder vertellen Elisabeth bleef wel tien minuten met hem in gesnrek »En hebt gij zoo lang gewacht?» klonk het een weinig boosaardig van Maries lippen. De schoonzuster hoorde dal echter in het gsheel niet en vervolgde «Bij het afscheid gaven zij elka&r de hand ontving, wordt zeei besproken. Men is algemeen van oordeel, dat dc heer Puitkamer zal altreden. Te Gharlotlenburg is hekend gemaakt, daler niemand in liet mausoleum mag worden toege laten voordat de Keizer er geweest is liet lijk van keizer Wilhelm blijft tol heden (verjaardag van den overledene) in hel voorgedeelte van het mausoleum slaan en zal eerst op dien dag worden bijgezet. De sage van de «wille vrouw," in het Kei- zerlijk slot verschijnende koit voor hel alslerven van een Pruisisch monarchcirculeert weder onder het üuitsche volk. De witte dame verscheen eerst te Nürnberg als spook maar toen de burggraven onder den keurhoed van de mark Brandenburg geroepen weiden, hield zij het voor gepast, om het looneel van hare middernachtelijke wandelingen, naar liet slot aan de Spree te verleggen. Men beweertdal de witte vrouw nu ook den dood van den keizer in het koningslol aan de Spree heeft aangekondigd Men vreest dan ook te Berlijn nietdal de dood zijn sikkel zal zwaaien over het vorstenhuis voor dal de witte vrouw zich weder vertoond heeft. Dit vaste v-rtrouwen van hel Rerlijnsche volk blijkt nu in het bizondernu de nieuwe kei/.er door eene gevaarlijke ziekte aangetast, den troon heelt beklommen. De waschvroowen in den Lustgartenbe- weien stijl en sterk dat hij genezen zal, omdat de witte vrouw zicli voor hem niet vertoont. En zij moeten het welen want hunne stand plaats bevindt zich in de directe nabuurschap van het oude slot der llohenzollern en alle geheimen welke de bedienden verbabbelen komen door ben eerst in het publiek om dan met de snelheid van hel licht op de groote markt naar Dönholsplaiz en Gendarmenmarkt te worden overgebracht. Met kloppende harten luistert het Berlijnsche volk naar bel orakelhet schal het veel hooger dan de meening van beroemde mannen der wetenschap. Rij de overleveringwaarin het is gmot gebrachtis voor hel volk het uitblijven van de witte vrouw het zekerste bewijsdal de nieuwe keizer weder genezen zal van zijne ziekte en zijn volk in gezondheid zoolang zal regee- ja ik gelool zelfs, dat hij hare hand gekust heelt. Verschrikkelijk, hè, arme Marie. Dat kunt gij onmogelijk goedkeuren. Ik hield het voor mijnen heiligen plicht om u te mor-teu waarschuwenhoe uwe dochter den weg tot verderf inslaat. Hel kind ligt mij te na aan het harte om zulks lijdelijk te kunnen aanzien.» Marie nam eene andere, eene meer zittende houding aan 't scheen ol hare hoofdpijn verminderd was terwijl er op haar gelaat zelfs eene- vroolijker uitdrukking le lezen was. «Ik hen u inderdaad zeer dankbaar, lieve Annadal gij zooveel ongeveinsde belangstelling voor Elisabeth loontmaar in dit geval zijn uwe raadgevingen eigenlijk totaal overbodig. Elisabeth is namelijk sedert het voorjaar met don jongen man verloofd wij wilden de zaak geheim houden totdat hij zich ergens geves tigd heelt. Daar gij hen le samen hebt gezien, zoo wil ik hel voor u niet langer verzwijgen, te meer daar ik overtuigd ben van uwe har telijke deelneming in het geluk van mijn kind.» Mevrouw Scholl scheen als door don donder getroffen Dat had tij niet kunnen vermoeden Elisabeth verloofd en nog wel vóór hat e Olga I 't Was ongehoord. Dat Elisabeth dat achttienjarige kinderach tige ding eerder getrouwd zou zijn dan hare drie en twintigjarige verstandige Olgawas eene verschrikkelijke lijdingen hel wanen waarmede zij hare schoonzuslar dacht te treffen, keerde zich zoo snel tol haar zelvedat tij zich nauwelijks voldoendo herstellen kon om een gelukwcnsch le stamelen. «'i Is meer dan erg, dal de naaste familie betrekkingen zulks door «en toeval te weien ren, lol het witte spook verschijnt, om ook zijn dood aan te kondigen. Naar men verneemtis dr. Mackenzie voor nemens bij den Duilschen Keizer eene kunst bewerking te verrichtenvan de mondholte uitten eimie langs dezen weg de overblijf selen van kraakbeen uil hel strottenhoofd te verwijderen, welke voortdurend tol hoaslen prikkelen doch tol dusverre niet door hoesten uitgeworpen werden. De hiertoe benoodigde gereedschappen zijn reeds uit Engeland ont vangen. Toor hel overige was 's Keizers toe stand zóó gunstigdal hij in slaat was alle bijzondere algezanlen van vreemde mogend heden in gehoor te ontvangen en zich daarna nog geruimen lijd aan den arbeid te wijden. De Deli Ct. verneemt uit Aljeh «De beruchte veronderstelde ondei handelingen te Kemela schijnen niet waar te zijn en alleen in de wereld gekomen door de bestelling le Penang van eenige geschenken voor inlandsche hooiden. In regeeringskringen moet men er ook zeer tegen gestemd wezen doch door den nood ge dwongen zal er toch ernstig sprake komen van een nieuwe zwenking in onze Atjeh-poliiiek. Volgens «les or.dilst moet liet legerbestuur nagenoeg au baut de ses soldats zijn en zich genoodzaakt zien de verdere verantwooidelijk- heid zoo er geen belangrijke inkrimping van troepen te Atjeh binnenkort plaats vindt op de schouders van de Regeering over te dragen. Wat vijf a zes jaren lang voorspeld iszal dan eindelijk gebeuren hei gebrek aan troepen zal ons tot een politiek van vernedering dwingen. Sommigen denken dat het verleenen van het fiat execulio op het arrest in zake Mevr. Swa- ving hare moeder enz. gelijk staal met het weigeren van gratie en leveren al de beschou wingen over de terechtstelling der beide vrouwen. D3l is te vroeg de behandeling van het gratie- request zal nog wel eenigen tijd duren. Eerst moet het fiat execulio verleend zijn dan wordt het vonnis beleekend en daarna kan gratie wor den gevraagd. De Gouverneur-Generaal mag zijne machtiging om een doodvonnis ten uitvoei te leggen weigeren, maar moet dan daarvan made- komen. Het is wel een bewijshoe vreemd wij tegenover elkaèr staanvoegde zij er scherp bijterwijl zij zich gereed maakte om te vertrekken. Toen zij eindelijk afscheid nam slaakte me vrouw Sack een zucht van verlichting om met een zeker gevoel van welbehagen in de zachte canapé terug le zinken Maar0 weeMevrouw Scholl had evenals da bijen den angel achtergelaten en wel in de gedaante van haar schoothondje Lumt. Dat verschrikkelijke dier was door zijne meester*» vergeten geworden en kwam eerst na haar vertrek tot het bewustzijn van zijn verlaten toestand. In het eerst bleef hij onder den smartelijken indruk zijner ellende als vernietigd onder den stoel liggen; spoedig echter kroop hij daar van daar, sprong op de plaats waar zijne «vrouw» gezeten had en begon toen in een jankend klagend blaffen zijne smart te uilen dat de met hoofdpijn bedeelde natuurlijk onuitstaan baar was. Haar roepen om de kinderen, of het dienstpersoneel werd door «Lums» gekef niet door dezen vernomen en er bleef haar niets anders over om ten taaiste op te staan en toornig naar den keuken te ijlen. In 't vertrek teruggekeerdvond zij daar haar man die zooevcn van zijn bureau ge komen was. «Ah zoo. Marie,riep deze verheugd uit, «zijl gij alweer op de beenDaar hen ik zeer blij omwant ik verweet mij zelf reeds, dal ik uwe hooldpijn geheel vergeten had en zells een vriend te dinceren heb gevraagd. Ik ontmoette mijn oude academievriend Brum-

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1