vermoorden van Swaving, en dat haar moeder, mevr. Vogeldaaraan ten eenemnale ouschul dig is IJil 'sGravenhage wordt gemold: In vijf weken heelt Z. M zijn apparlem nten niet meer verlaten Hij gaol in d-loop yau den morgen uil zijn slaapvertrek naar zijn toilet kamer en van daar naar zijn werksalon (alon met elkander in verdinding) en keert 's nauuü dags in zijn slaapvertrek lei ug hij dineert niet ineer als lot voor een paar rnaaiid -nmet de koningin en prinsesmaar gebruikt zijn maal tijden in zijn werksalon. waarbij II M en -Ie prinses hem alleen gezelschap houden L M is in den laalslen tijd zwak geworden de eetlust en spijsvertering laten te wenschen over en hij is onverschillig geworden zelfs voor zijn vroegere lievelings gerechten en dranken even als hij t rooken sedert lang heeft nagelaten Er komlnu en dan een gevoel van moedeloosheid bij den vorstelijken grijsaard op en dat alles werkt nadeelig op zijn anders zoo krachtig gestel liet is daarbij te bejammeren dat. de koning geen lust en opgewektheid gevoeltmisschien ook de kracht mist om naar buiten te gaan maar er valt niet aan te denken. Nu de reis naar Am sterdam is afgesprongen, is 't plan om begin van Mei. of reeds in 't laatst dezer maand naar het Loo te vertrekken en daar den zomer door te brengen. Alle andere reisplannen zijn opg-'geven, zelfs 't zoo noodzakelijke bezoek aan Wildungen, waarbij Z. M. in elk geval jaarlijks veel baat voor zijn kwaal heelt gevonden. K e i» ii i n e i ii De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te welendal iederen Dinsdagvan af 's na middags te 3 uren. door de Weerbaarheids ver- eeniging alhier Schietoefeningen gehouden wor den op hel terrein genaamd de Vlasakkersga- legen rechts van den straatweg tusschen Amers foort en Utrechten dal daardoor de omtrek diei plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 9. April 1888. De Burgemeester voornoemd T A I VAN ASCII VAN WIJCK. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van l-ondermiddag jl gepresideerd door den heer Rurgemeester Jhr. Mr T A .1 van A«ch van Wijck, waren aanwezig 12 leden en afwezig de heeren Jv. Lanseliot Uubrecht, de Koningh en Eyck van Zuylichem. Het kohier van den hoold. omsl., dienst 1888, werd vastgesteld lol een bedrag van I 44 077.984 Besloten werd tol het verleenen van afschrij ving van aanslagen in den hooldelijken omslag, dienst 1887. wegens vertrek enz., tol een ge zamenlijk bedrag van f1292 444- Eeuige af- en oveischrij vingen van posten op de begrooting der schutterijtol een bedrag van f 10857. werden goedgekeurd. Ter voldoening aan een verzoek van J. Koppen, om verlenging van hel riool buiten de voorma lige Ulrechtsche poortten einde de riolen van eenige in aanbouw zijnde huizen daarop te doen uitwateren is besloten dit riool met 30 meters te verlengen. Naar aanleiding van eene vraag van den beer v. d. Wall Bake, verklaarden R. en W dat zij er streng de hand aan zouden houden dat uit deze huizen alleen wasch- en schrobwater en geen fecnliën worden afgevoerd. liet bestuur van de Chr. Nat school aan de Kortegrarht heeft verzochtdat ter voorkoming van ongelukken vóór het gebouw der school eene balustrade zou worden geplaatst. R. en W. gavenna overleg met de co-n. van fabricage den raad in overweging aan dat verzoek te vol doen. Zij wenschten met de plaatsing van de balus trade aantevangen aan de oude Vischmarkt. en haar door te trekken tot een paar meters voor bij bet gebouwwaarin de school gevestigd is. over eene lengte van omstreeks 60 meters. Uil de discussie die in den »^ad gevoerd werd bleek dat bij B. en W. het voornemen bestaal langzamerhand de geheele Korte- en Langegrncht, in het belang der veiligheidvan balustrades te voorzien. Hel crediel van f600, dat nu werd ten minste gedeeltelijk aan de oogen van den adjndant onttrok. «Uil wiens handen ontvingt gij deze porte feuille?'' vroeg hij. «Uit d« handen van den ordonnansuwe majesteit", antwoordde de officier vast «Hoe lang bleef de portefeuille in uw bezit?" «Slechts zoo lang als noodig was om den weg van de voorkamer naar uwe majesteit af te leggen Want ik ontving haar van den or donna»*- precies op hetzelfde oogenblik toen de twdin het kabinet van uwe majesteit weerklonk.» «Kent gij dit blad?» vroeg de czaar. «Neen, uwe majesteit, ik zag bet nooit te voren" antwoordde Kutosof Zend direct oenen renbode van hier naat Petersburg»zei-Ie bij«die op alle stations paarden voor mij be«telt. Ken wenk mei de band deed hem heengaan. Slot in 't volgend Nummer. aangevraagdzou echter niet verder s'rekken dan ti-r tegemoetkoming a m hel thans aanhan gige verzoek. Do raad stond inel 10 tegen 2 st. dit eie iel toe, na verwerping van een voorstel van den heer Zandijk om het lot f400 te verminderen In -Ie regeling der j larwedden van do leeraren aan het gymnasium en de hoogere burgerschool is eene wijziging gebracht, die ten doel heelt de bepaling, reeds voor den leeraar in de na tuurlijke historie en de hcbreeuwsche taal aan het «gymnasium geldende dal zij worden geho noreerd naar het aanial lesuren in de week ook uil te breid n tot de leeraren in -ie natuurkunde en in scheikunde aan die inrichting, liet honora rium per wekelijksch lesuur bedraagt 1100 sjaars. Vastgesteld werden politie verordeningen op het rijden en op de slraatpolitie. Een principieele discussie werd gevoerd door den heer v. d. Wall Bake over de bevoegdheid van het gemeentebe stuur om aan de ingezetenen diensten als sneeuwopruimenzandstrooien bij gladheid wieden en begieten van de straat, op le leggen. De heer Bake betwijlelde die bevoegdheid en wees op den ongelijkmaligen druk die door degelijke voorschrilten werd gelegd op de inge zetenen voor den Voorzitter evenwel bestond ten aanzien van die bevoegdheid geen twijlel. De raad besloot met op één na alucmeene slem- men, de hierop betrekkelijke ariikelcn van de verordening op de slraatpolitie le behouden. Een voorstel van den heer Bake om de verplichiing. om op aanzegging van wege B en W. de straat langs de woningen te begieten, te laten vervallen, werd ingetrokken na de toezegging van don bur gemeesterdat B. en W. van de macht hun door deze bepaling gegeven slechts in zeerexceptio neele gevallen zouden gebruik maken. Ingekomen is een nieuw voorstel van B. en W. omtrent de verlichting van het B-mkenlaanlje. Nader onderzoek heeft er toe geleid dat het mogelijk is gebleken eene gasleiding le leggen op eene diepte van 40 c.M zonder dot erwanneer de noodige voorzorgsmaatregelen in acht worden genomen vrees voor nadeel aan de boomen be hoeft te bestaan B. en VV. stellen nu voor daar de directeur der gaslabriek niet genegen is in eene petroleumverlichting te voorzien tol het leggen van de leiding en hel plaatsen van twee gaslantaarns over te gaan. Dit voorstel is ter secretarie nedergelegd. Voorts is ingekomen en ter secretarie neder gelegd een voorstel van R en W. tot hel hellen van een matig marktgeld van neringdoenden van elders, die de weekmarkt komen bezoeken. Dit voorstel i> ingediend naar aanleiding van klachten over de concurrentiedie deze kooplieden aan de kleine neringdoenden, in de gemeente geves tigd aandoen De Kamer v. Kooph isvan oor deel, dat er geen nadeelige invloed op den bloei der markt te verwachten is van een staangeld van koopwaren, met uitzondering van vee. zuivel, eierenland- en tuinbouwvoorlbrengselen. liet raadsbesluit tot verkoop van de voormalige infirmerie aan het rijkis goedgekeurd Tevens werd medegedeeld, dat tot het passeeren der acte kan worden overgegaan oin-l-l de minister van justitie verzocht heelt, namens den slaat eigenaar te worden van dit terrein, dat tot het bouwen van eene strafgevangenis voor meisjes bestemd is. Ingezonden. soirée mcsicale. DonderdrtffMTond hnd de zial ran Amicitia een feestelijk aanzien- vele belangstellenden waren om 7 uur bijeengekomen in afwachting van hetgren d» litres ran den heer G. G, Ph L. Buekelman ten gehoor* zouden brengen De eerste tonen T„n de ouverture .Fgmonil" van van Ueetho ven ruisehten in de met groen fraai versierde zaal Op meesterliike wijze werd dit werk vertolkt door de i oudste leerlingen van den lieer Boekelman die daarmede het genoegen mocli'. smaken dn schoonste vruchten te zien zijner arbeid. Ik zou te veel plaat» vergen, wanneer ik het uitstekend samen gesleld programma nommer voor nnmmer ging behandelnu laat ik volstaan met dn bewering, dat ieder der Intrlingnn toonde eennn leermeester te bezitten die door zijne groote toewijding en ware belangstelling uitmunt boven velen l>e wijze waarop de leerlingen voor het klavier zaten, de wijze waarop zij de vingers hielden bewezen dat hun leermeester gelet had op zaken die wel eens te veel genegeerd worden Van de stukken die liet groote getal leerlingen van den heer Hoek el min ten gehoore gaven troffen one vooral «La rnuette de Portici» van Amlré; mennet aus der Es Uur symphonic ran Mozart co de «Marche d'Inauguratine» van Bern Boekelman de «Barcarole aus der Oper «Der Liebestrank» van Donizetti werd op alleraardigste wijze gespeeld door leerlingen van 7 en H jaar Met oprechtheid en een gevoel van dankbaarheid voor hel uit stekende onderwijs, kannen wij den heer Boekelman feliciteeren met het grooto succè» op dien avond behaald wij hopen dat de heer Boekelman steeds met dezelfdi toewijding belangstelling en sympsthie zal voortgaan zijne le-sen te geven dan voorzeke. zal h-t getal leerlingen steeds aanmerkelijk blijven aangroeien. Nu een woord van hulde en bewondering aan den heer J Se- hastiaan Boekolman Deze beroemde Duit-solist heeft dien avond vele snaren van ons gemoed weten te «relTen en het kunstgenot aanmerkelijk vailioogd Onder meesterlijk accompagnement van mejuifrouw J Boekelman groote pianiste te Utrecht, wie wij ook onze hulde brengen werd de Mignoo van Thomas een Romance van Saint Sadne eo Le llabillard van Tersehak op uitnemende wijzo voorgedragen Voorzeker zullen dn heer S Boekelman en zijne waarde zuster bij ons iu aangename herienering blijven wij roepen hun van harte •een spoedig weerziens* toe. Tru slotte een woord van dunk aan den heer FT J M i Bariton*, die eenige zangnummers ten beste gaf en ons eene aangename af wisseling bezorgde Na afloop van het concert werd de» heer Boekelman een cadeau aangeboden bestaande uit een fraaie apeeliafel als t,|,|lc van er kentelijkheid en ware inguuomeuheid met hunnen leermeester. jpolaks AMERSFOORT, den 0. April 1888. Morden Dinsdagavond te acht urenwordt de juarl algenc*ne vergadering der Vkiiekniüing tot Werkverschaffing te Amersfoort in Ami- cilia gehouden Alsdan worden jaarverslag en de rek. en ver- aniw ter tafel gehraeht en geschiedt verkiezing van twee bestuursleden zijnde de heeren E. L. II. van Lanschoi llubrcchl en G. Prins aan de beurt van aftreding. liet «verschaffen" van «werk" legen «loon" en de gunstige uitkomsten daarvan verkregen kenmerken deze instelling tot eene van de nut tigste iu Amersfoort, welke derhalve de be langstelling der leden en verdere stadgenooten in hooge mate rechligt. Daarom mag men wel de hoop voedsel geven dat velen morgenavond ter vergadering zullen tegenwoordig zijn. Het practisch nut der Vercenigingwordt er dan ook gewis gaarne te meer toegelichtindien toelichting wordt gewenscht. Er is geen beter lerrein om nopens dusdanige Volkszaak denkbeelden u> wisselen en wenken te gevendan zoodanige bijeenkomstalwaar men elkander welwillend en bezadigd, maar met «open vizier» tegemoetlreedi. Daar is hel slrijdpe-k, alwaar «Volksbelang" hel doelmatigst kan worden bepleit. De geachte Bestuurdersen vooral de meest actieve daaronder, die de «Werkverschaffing" zoo loffelijk met opoffering van machtig veel tijd en moeite behartigen zullen zeker gaarne morgenavond veel sprekers en hoorders ter vergadering zien. Men koine er dan. Voor de plaats van brievenbesteller aan het Postkantoor te Amersfoortvacant door het overlijden van G de Vrij, is benoemd W. Steussel. Vrijdag is vanwege de Afd. Amersfoort van het Ulr. Gen v. Landb. en Kruidk op het lerrein achter «de Arend» eene Keuring gehouden van hengsten en stieren .1 hengsten in I885 ol vroeger geboren en 5 in 1886 of vroeger waren aangebracht De hooldprijs van f75 werd toege kend aan A. Kok te Hoogland voor een hengst van eerstgenoemde soort. Voor hengsten in I886 of later geboren verkreeg de le prijs ad I 50 D. Verbeek te Leusden en de 2e prijs ad f30 G. Hartman te Stoutenburg. Als keurmeesters waren werkzaam ritmeester P. II. van Raden, kapitein-paardenarts A. Overbosch. beiden alhier, en T van de Haar le Zeist, 12 slieren met kalverianden en 3 met 2 hreede landen waren ter keuring aangeboden. Voor stieren met kal verianden verwierf den 1e prijs a I 40 J de Lange le Woudenberg; den 2e a f.30 VV. Meiiing te Leusden den 3e a f20 J. van der Flier te Woudenberg den 4e a f 10 Dirk Lam te Soest. Een besluursprijs a f 5 werd toegekend aan wed. R. van Woudenberg te Baarn. Voor slieren met 2 hreede tanden verkreeg den 1e prijs ad I 15. J Renesle Scherpenzeel en den 2e prijs ad 110, S Bloemendaalte Woudenberg. Als keurmeesters traden op de heeren J P. Koning, te Wageningen K. Dek ker, te Scherinerliorn en P. Mantel, te Haar lemmermeer. Hierna had eene verloting van 65 voorwerpen op landbouwenz. betrekkelijk onder de 144 aanwezige leden plaats. De aanvoer op de 3e voorjaarsveemarkt te Amersfoortvrijdag gehoudenovertrof nog die van de vorige markten Aan de lijn en op de stallen waren p rn. 300 stuks vee. Voor vet vee bedong men f120 tot 1200 kallkoeien 1100 tot f165 en guiste koeien f40 tot 1120 Er werd veel handel gedreven en er waren vele kooplieden van elders De premicri voor verkoop op de vorige markt zijn toegekend aan W. v d. Burgwal .lz. te Hoogland 110 en J. van Her waarden le Soest 15; die voor aankoop aan J. van Mastwijk f10 en K. van Vliet 15 beiden te Gouda. Van geachte zijde ontvingen wij 't volgende: Vrijd.ig 6 April werd te Amersfoort de derde veemarkt gehouden en gaf weder aanleiding lot goede verwachting omtrent de levensvatbaarheid dezer markten Ten minsie er werden ongeveer 230 stuks vee ter markt gebrachten was de handel vrij levendighel zeer ongunstige vooijaar en aan merking genomen. Hoewel van zekere zijde geraden werd om de markt op Woensdag te stellen is toch de Vrijdag veel beter geschiktdaar de meeste handelaars uit Zuid-Holland en België reeds Vrijdag le Utrecht koinen en dus gemakkelijk meteen Amersfoort kunnen bezoeken Om expres Woensdag de reis naar Amersfoort le maken, gaat natuurlijk niet aan Zal de veemarkt slagen dan is hel bezoek der vreemde kooplieden bepaald noodigmaar dan moet ook de markt gesteund worden door de voehouders in den omtrek in hun eigen

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2