M 3711. Donderdag 19 £Tpjjj April 1888. upooraai cow. Dit blad Terachijnt Maandag na Dondrrda/mtddaf. Ahnnnnaieat par I maaadaa f\ Franco par ^OOk Sort6^rAOht W jjk B 60 A. e. VAN CLEEPF p~< /Ui. Adrartnotifn1—6 rngali 60 Cta.alka r.gel maar IA Cu. groot» lattara naar BUTBEU ta Amnritfnort pl«Uniimt« roor randna en andere eatra inrigting geaehindt h oogera prijsberekening. Legale HnnnnnrCCrM l& AmerBIOOrt',mcio«le onteigen. Ada p., regel 15 CU Raelama. per ^gel 25 Cta. - Af.. IcTcu MUURHUIZEN SPAARBANK Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op M \ANDAG 23 A P R I L o. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 lot 2 ure. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal cene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 23. A P H I L aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot haledrir zilting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERM». P. VAN HASELEN, Secreta ris- Pen n ingmeester. Politieke Revue. Roulanger is in Frankrijk Staalstheaterheld. Hij amuseert en biologeert de Franschen. De Franschman wil gaarne geamuseerd zijn. En is hij datdan laat hij zich biologeeren. Een slak zal hem nooit bekoren. Maar een sprinkhaan steelt zijn hart. I8/» ton kiezers stemden in 't Noorderdepar tement voor Boulanger. Ook elders kreeg hij massa's stemmen. Zoo zoetjes aan biolog-ert hij de I- ranschen om hem lot «Cesar» te proclameeren. 't Zij hij plebiscietof bij revolutie. Zij zien in hem een oorlogsheld. Echter niet voor revanche op Duitschland. Maar eerder voor revanche op Waterloo. Dat is om Engeland te veroveren Engeland heeft geen krachtigstaand leger. Men acht hel niet bestand tegen Fransch élan. Boulanger hoopt dan Londen te brandschatten. De F.ngelsche bank is ook een lekker boutje Een Fransche armée zou dat wel afkluiven, 'tls echter te hopen dat Boulanger door de ware Fransche republikeinen wordt beteugeld Dat zou een zegen zijn voor de rust van Frankrijk. Want anders is er wellicht Burgeroorlog In Frankrijk is het nog gansch niet vol komen rustig. 't Bonlangerische spektakel woedt er nog voort. Zondag heeft in het Noorderdepartemenl in. FEUILLETON. SLECHTS EEN KOMMA. ii ii De goudkoorts, welke omstreeks 1850 scharen van avonturiersmaar ook eeriijke arbeiders naar Calilornië voerde bracht ook landbouwers en kolonisten voor die landschappen in het veire westen. Vele goudzoekers besloten zelfs nadat zij te vergeefs hun geluk in de mijnen beproefd hadden, den bodem met het houweel te bewerken niet om goudkorrels te vinden maar om veldgewassen te winnen Zoo waren aan de Sacra men tori vier kleine kolo nies ontstaan die than*in het jaar 1872. reeds gedeeltelijk tot kleine dorpen aangegroeid waren, ook zirh natuurlijk «sleden» noemden en het middelpunt van den handel en het verkeer vormden voor de farmers, wie- hoeven buiten deze «steden» lagen. Rij de omheining van zulk een farm welke tamelijk eenzaam en nog al ver van den oever ligt slaat ernc oude vrouw die de oogen met de hand tegen de avondzonnestralen beschut en strak naar hel we ten zietals verwachtte zij iemand Als wij haar nader bekijken zullen wij in haar mevrouw Mar-ini herkennen Eduard Martini had inderdaad nadat hij zijne gezondheid geheel herkregen hadzijne be trekking opgegeven daartoe aangespoord door den brief van eenen vriend en vroegeren wapen broeder waarin deze hem mededeeldedal hij naar Europa terugkceren en zijn farm ver- koopen wilde. Toen was in Eduard het vcr- hankrijk de verkiezing plaats gehad, die voor i Boulanger of eigenlijk voor geheel Frankrijk van zooveel beteekenis iswant wat men ook zegge men noeme den generaal een reclame- held. een groolschraeuwer hij is in ieder geval een persoon die nog heel wat gezag heeft. Aangaande de gezindheid der openbare mee ning is tot hel laatste uur weinig bepaalds te zeKgen geweest misschien wisten de kiezers zeil niet wal zij doen zouden. Boulanger is in het Noorderdeparlenaent lot lid der Kamer van Afgevaardigden gekozen met 172,528 stemmen terwijl op Foucarl 75,901 en op Moreau 9647 stem.oen zijn uitgebracht. De meeling die te Rijssel zou plaats hebben werd nog op 't laatste oogentdik afgelasL Daar dit echter niet in tijds bekend wasbegaven zich nog een 500 personen naar hel Hippodrome, waar de vergadering zou plaats hebbendoch vonden de deuren gesloten De kreten van «Leve Foucart!» «Weg met Foucart!» «Leve Bou langer!» «Weg met den dictatorstegen toen op uit de menigte. Een troep mannen vormde onder den kreet van «Leve Boulanger!» een optocht en ging schreeuwen voor de bureaux der anti-boulangistische bladen. De politie moest de menigte uiteen drijven. Zondagavond heerschle te Parijs tengevolge der verkiezingen in het Noorderdepartemenl een buitengewone opgewondenheid. Boulanger di neerde met eenige vrienden in het restaurant Durand. Een groote volksmassa was op de been welke de passage versperde de rijtuigen wer den tegengehouden en de koetsiers werden ge noodzaakt«leve Boulanger!» te roepen. De heer Jules Ferry hield te Epinal eene redewaarin hij zich verdedigde tegen het verwijt als zouden hij ec zijne vrienden tegen het kabinet-Floquet samenspannen. «Wij vragen aan het kabinet niet anders.» zeide hij, «dan hel oog gevestigd te houden op de werkzame en strijdlustig houding der voorstanders van Boulanger, en daartegen op te treden als tegen den gemeenschappelijken vijand. Het is de plicht der republikeinen eendrachtig te zijn en hunne partijtwisten te laten varen.» Uit Bucharest wordt gemeld dat vorst Fer dinand na te Bucharest geweest te zijnnaar Ebenthal zal gaan om hel Pinksterfeest door te langen ontwaakt, om zich zelfstandig le maken. Hij kocht de farm onder zeer gunstige voor waarden en sedert drie jaren werkte hij nu met zijne moederdie zich hier in de vrije natuur scheen te verjongen, en met een aantal Duitschers in veld en wouden vond zich voortreffelijk in de rol van landheer. Mevrouw Martini ziat ingespannen naar het westen Haar oude oogen zijn nog scherpen alleen op korten afsttnd. bij het lezen, wei geren zij eenigszins den dienst en moeten door «en bril ondersteund worden. Thans echter herkent de oude vrouw «enen ruiterdie zijn paard langzaam naar de farm richt. Hel is haar zoen die uit de naburige «stad» komtwaar eene vergadering van alle farmers p'aats gehad heelt Hij heeft eenige beteekenis in den omtrek wegens zijne kennis en zijne rechtschapenheid en niet alleen de Duitschers achten hem ook de Amerikanen. Eduard scheen in gedachten verzonken en werd eerst opmerkzaam toen het paard van zelf voor de deur staan bleef. Hij wierp zich uit het zadel en bood zijne moeder de hand aan zonder evenwel een woord te spreken. Deze man die thans in de volle kracht van zijn leventussehen dertig en veertig jaar oud was maakte als farmer een veel beteren in di uk dan als hoofdcorrector der bondsdrukkerij te Washington Hij scheen groolcr en breeder, zijn gezicht had ecne gezonde kleur, en wind en weer hadden aan dit gelaat iets bruins gegevendat Eduards mannelijkheid nog beter tot zijn recht deed komen. Hij hi-achl zeil zijn paard naar den stal ont zadelde hel en gaf het voedsel. Dan ging hij brengen. Men vraagt naar aanleiding van di bericht of dit niet een middel is om een land te verlaten waar hij niet veilig is en of hij, in Oostenrijk gekomen niet een manifest zal uit vaardigen waarbij hij van den Bulgaartchen troon afstand doet. De aanhoudende koorts verzwakt den Keizer zichtbaar. Maandagavond was de koortsaanval zoo hevig, dat de Keizer aan hel ijlen sloeg. Ilij herkende de Keizerin niet meer. Ruim twee uur bleef hij buiten bewustzijn. De Duitsche doctoren blijven zich tegen hel uitsnijden der larynx (slroltenhootd) verzel'en daar zij zeggen zeker te zijn dat de patient tijdens de operatie zal bezwijken de hooge lijder mist de kracht de operarie te weerstaan. Mackenzie stelde daarop voor in deze eenige beroemde Fransche operateurs te raadplegen De Duitsche geleerden zagen hierin geen heil. Reislustigen kunnen zich nergens meer bevre digen dan in Amerika. Wie daar plaats neemt op een spoortrein behoeft geen vrees te hebben voor het spook der verveling dat zoo dikwijls in onze coupé s rondwaart De spoortrein is zoo gezellig ingericht, dat men niet gevoelt op icis en van huis le zijn. En ge kunt doorreizen van New-York naar San Franciscoja lot zelf door Azië naar Europa De reiziger is niet verplicht steeds in dezelfde coupé te blijven zitten en maar steeds door te reizen. Hier en daar kan men uitstappen de bagage komt van zelf terecht. Den geheelen trein heelt de reiziger lot zijne beschikking, Boeken neemt hij niet mede want ook lectuur is wel voorhanden er is zelfs een waggon voor boekwinkel ingericht daar kan men de nog klamme dagbladen koopen. Er is een welingerichte kamerwaarin de reiziger zijn toilet kan maken. Uw diner kunt ge even ge makkelijk gebruiken als in hel beste hotelmen zoeke maar naar den dining-car of etenswagen. Er is een keuken, waarin driemaal per dag versch brood wordt gebakken. En wilt ge slapen Er is een nette slaapwaggonof sleeping-car. Gewoonlijk heeft elke trein er twee. De bedden zult ge des daags niet zien maar des avonds komen ze le voorschijn door op een knop te drukken. Elke logé ontvangt een nommeiplaatje waarop het nommer van zijn bed gedrukt staaL Hij heelt aan tafel en gebruikte zwijgend het eenvoudige maaldal de moeder hem bereid had. De oude vrouw die den zoon zoo lang kende en in zijne trekken kon lezen voelde dai.hem iels overkomen was. Zijn zwijgen was op zijn minst in 't oog vallendevenals zijn nadenken; de oude vrouw kon echter niet gissenof dat, wat den zoon in de stad overkomen was, iets aangenaams of iets onaangenaams geweest was. Zij wistdal hij niet gaarne uitgehoord wilde wordenen dat hij zelf mededeeliogen placht te doenzoodra zij noodzakelijk waren. Zij liet hem daaiom bedaard zijn gang gaan en deed geene nieuwsgierige vragen toen ook den volgenden en daaropvolgenden dag het peinzen van den zoon voortduurde Den volgenden Zoadag werdevenals altijd, een wagentje uit de schuur gehaald en het paard daarvoor gespannen. Mevrouw Martini ging met den zoon die zeil de teugels voerde, in den wagen zittenen zij reden naar de stadom daar in de kerk de godsdienstoefening bij te wonen Deze rit naar de kerk was de eenige uitspanningwelke tij zich in hun werk zame eenzaamheid veroorloofdent-n evenals zij kwamen alle andere farmers uit den omtick in de kerkom dan na de godsdienstoefening hier en daar nog een uurtje te praten en el- konder nieuws mede te deelen. De weg was niet zoo gunstigdat hij een onaf gebroken gesprek toeliet. De wagen sto -tte ge weldig en F.auard moest goed uil zijne oogen kijken. Toen echter de stad in 't zicht kwam, zeide Eduard kort tot zijne moeder: E> is onlangs eene onderwijzeres \an San Francisco gekomen. Zij hebben eene sc hool opgelichtdie

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1