ook het wisselvallige harer verschijnselen toe. Er zijn in den laatsien tijd plotselinge sterfgevallen ten gevolge van beri- beu geconstateerd zonder de minste voorafgaande waarneming der ziekte bij de daaraan bezwekenen. Ond r deze omstandigheden heelt de zoo vree selijk om zich heen grijpende plaag meer en meer het schrikwekkend karakter van hel onnaspeur lijke en onvermijdelijke aangenomen. Geen won der dal zulksvolgens de correspondenten een zeer gedeukte stemming teweeg brengt. Middelerwijl sluipt de guerilla voortzonder tot eonig resultaat te leiden tenzij men als zoo danig wil aanmerken de dricjatige ondervinding, dat de concentiatie onzer troepenin stede van den vijand af te mattenhem sterkt in zijne over tuiging dal de verdwijning onzer troepen uil G oot Atjeh een quaestic van tijd is; vooral nu de beri-beri voortdurend onze gelederen dunt eu de werving bij lange na niet voldoende voor ziet in de aanvulling. Door vele onderwijzers in Frankrijk werd ge tracht het pensioen op 45-jarigen leeftijd te veiklijgen. Hieraan is eenc einde gemaakt; voorlaan gaat hel pensioen met het 55ste levens jaar intenzij vroeger door ziekte. De Ne- derlandsche onderwijzers hebben op 65-jarigen leeftijd recht op pensioen liet doodshoofd van een volwassen persoon heeft men te Nijehaske uil de Heerensloot op- gevisch. Hoe het daar gekomen iszal wel een raadsel blijven. Van zelf kwam het niet daar. Achter het gordijntje Op «en adres van da handelsreizigers ver- eeniging «Mercurius" te Groningen aan den directeur generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen, met het vei zoek om ook voor de ramen van de waggons 3e klasse in den zomer gordijnen te hangen is het antwoord ontvangen, dat aan dat verzoek zou worden voldaan. In hel Fransch stadje Guillestre had onlangs hel volgende lachwekkende voorval plaats. Een klokkemaker in de buurt was belast ge weest met herstelling te doen aan de wijzerplaat van de torenklok. Hij klom met twee knechts naar hel dak langs een louw met knoopen en liet zich toen dalen tot op de hoogte waar de plaat moest aange- btacht worden. De knechts gingen eteubelo vende na een uur terug te keeren om de plaat op te hij.vhen. Drie uren verliepen maar geen knechts verschenen. Niets meer te doen heb bendebegon de horlogemaker zich vrijwel tus- schen hemel en aarde te vervelen. Hij wilde langs het touw afdalenmaar de knoopen zalen voor zijn klein lichaam te ver van elkaar en in zijne pogingen sprongen de knoopen van zijn pantalondie in een oogenblik op zijne hielen iung en. daar hij maar een hand vrij hadkon bij die niet meer op krijgen De menigte op aliaal kon nu kijken op een eigenaardig model wijzerplaatzeker lichaamsdeel van den horloge maker lot deze eindelijk door de knechts uit zijn toestand verlost en de goede wijzerplaat aangebracht werd. Een brievenbesteller te Deutichem zekere 0, is voor den tijd van vier weken in zijne be trekking geschorstomdat gebleken isdat hij bij de jongste herslemming voor de tweede kamer strooibiljetten ter aanbeveling van den liberalen candidaal opzettelijk eerst na den dag der verkiezing aan het adres had bezorgd. maken. Zij beeldeals eene betrapte misdadigster, dan stamelde zij verwarde woorden en sloeg einde lijk de uitnoodiging af, onder voorwendsels, die niet steekhoudend waren. Blijkbaar wilde Mary het vermijdenin liet buis te komen van de menschenmet wie zij eens in baar leven zulk eene eigenaardige ont moeling had gehad en toch zou hel meisje zeer plotseling op de farm verschijnen evenwel tegen haar wil. Wederom was het Zondag, toen een rijtuig voor Martini's farm stil hield. Het was de predikant met zijne vrouw en een bewusteloos meisje, de jonge onderwijzeresdie hier kwamenom hulp te zoeken. De predikant had tegen den avond een plei- zierrit naar eene naburige farm ondernomen en daartoe Mary Burns mede uilgenoodigd. Op den terugweg nam het uitstapje een zeer plot selingonaangenaam einde. De wagen aloeg om en terwiil de predikant en zijne vrouw er met lichtere kwetsuren alkwamen, deed Mary zulk een zwaren valdat den predikant niets over bleef dan de naaste farm op te zoeken ooa daar hulp te vragen. Mary werd van den wagen en in het huis ge dragen De predikant en zijna echtgenoot® wachtten zoo lang, totdat mevrouw Martini hun kon modedeelen, dat de gevallene iets beur was. Toen reden beiden naar de stad De opening der Fransche Kamer heeft te Parijs plaals gehad met minder opschudding dan li! verwachten was gewee.-t. De politie had de noodige vuorzorgsmaulregeler genomen en de sliatendie naar het Palais de Bourbon leidden, afgezet. De publieke tribunes waren met een dichte menigte bezet. De heer Jumelle stelde voor, dat de Kamer verklare overtuigd te zijn. dal de Begeering de eerbiediging der republikeinsche instelling zal welen le handhaven en tevens eene staat kunde van vooiuitgang, hervorming en vrij heid zal volgen. Deze motie werd onder luide toejuichingen der linkerzijde met 370 tegen 77 stemmen aan genomen Toen Boulanger na afloop der zitting weder plaats nam in zijn rijtuighoorde men eerst tweg niet Boulanger!" doch spoedig kreeg de kreet «Leve Boulangerde overhand en werd zijn rijtuig met bloemen bestrooid. Het aantal der manifesteerenden wordt geschat op 25,000. Donderdag voormiddag ten omstreeks 10 ure is in de gelagkamer van het logement No 38 aan de Raamstraat te Botterdam door een 24 jarigen man een doodslag gepleegd op een 19 jarig meisje. Volgens getuigen zat de verslagene in de kamer aardappelen te schillen en moet de dader, die met haar verkeering had het aardappelenmesje uit haar hand hebben gerukt en vervolgene daar mede in de rechterborst ter hoogte van de 2e rib hebben gestoken. De dader is spoedig daarop weggeloopen om zooals hij zeide een docler te ha len. Ongeveer 1i uur later is hij door de po litie in de nabijheid der woning zijner ou ders aangehouden. Minnenijd schijnt de oorzaak van het gebeurde te zijn. Het lijk van hel meisje is naar de ontleed- kamer van het Ziekenhuis gebracht. Te Weenen wekt de arrestatie van een der meest bekende gencesheeren dier stad groote sensatie. Hij behandelde vooral vrouwen en werd wegens het plegen van abortus gearresteerd. Uit Berlijn is gisteren, Zondag, getelegrafeerd Het verval van krachten gaat gestadigmaar langzaam voort, zoodal de geneesheeren ver wachten dat het lijden nog dagen lang zai durenzoo er althans geen plotselinge ver stikking plaats heefL Daartusschen komen thans uren van volkomen verlichting en pijnloosheid. Zoo o. a. gisterennamiddagtoen gedurende deze uren de rijkskanselier Bismarck werd ont vangen. Bij dit onderhoud schijnt de Keizer nog zekere beschikkingen aan Bismarck te hebben opgedragen. Althans gedurende tien minuten moesten alle aanwezigen de kamer verlaten. De zieke Keizer en Bismarck bleven toen alleen nadat laatstgenoemde geholpen had den zieke op zijne legerstede op le richten. Spoedig daarop trad Bismarck met sporen van diepe aandoening op hel gelaat uit het ziekenvertrekhij hield in de hand een aantal door den Keizer beschreven vellen papier, die hij zorgvuldig verborgterwijl anders zulke vellen na lectuur dadelijk iu tegenwoordigheid des Keizers moeten worden vernietigd. Toen later de omgeving weder binnentradtluisterde de Keizer «Hetis goed thans is alles geregeld." Later schreef hij nog enkele regels. Aan het Politiebureau le Amersfoort zijn te bevragen een schaap eu drie lammerenin de Vlasakkers onbeheerd aangetroffen. terugom van daar een geneesheer te zenden, en mevrouw Martini was alleen met hel meisje, dal op zoo eigenaardige wijze voor de tweede maal haar beschermelinge geworden was. Toen Mary ontwaakte en voor zich hel gelaal der goede mevrouw Martini zag, scheen de schrik zich van haar meester te maken. Zij staarde om zich heenals had zij een visioen slaakte een kreet, zonk neer en bedekte haar gelaal met de handen. Laat in den avond kwam de geneesheer en verklaardedat er geen gevaar was. Hij beval rust, en mevrouw Martini stond de onderwijzeres haar eigen kamer af, opdat zij den nacht en de volgende dagen daarin zou kunnen door brengen. Dezen keer ontsnapte de beschermelinge niet. Dal zou ook de opmerkzaamheid van Eduard verhinderd hebben die zeer onrustig scheen, sedert liet jonge meisje sich in liet huis bevond. Zoo verliepen drie dagen gedurende welke de onderwijzeres geheel genas. Toen kwam de predikant mei zijne vrouwom de genezene af te halenen deze dankte vooral mevrouw Martini levendig en onder vele tranen. Zij scheen overigens ook merkwaardig veel geweend te hebbenen even merkwaardig was hetdat Eduard zich op een afstand van haar hield als ware het hem onaangenaam dat zij als gast in zijn huis was. Wvrdt Uit 's Gravenhage wordt gemeld Het hlijit bepaald dat de zitting der Staten- Generaal op Dinsdag 1 Mei door eene «com missie" namens den Koning zal worden geopend. Even stellig is 't, dat Z. M. de leden der eerste en tweede kamer niet zeil heëedigen zalmet uilzondering van den nieuwen president der eerste (men noemt de heeren van Naamen van Eenines of lluydecoper van Maarsseveen als zoodanig) en van hel oudste lid in jaren van de tweede (generaal van der Schriek) die de eerste zittingen moet presideeren en de overige leden heëedigen. Tijdens Zr. Ms. ziekte heelt de koningin met de kleine prinses hem schier onafgebroken ge zelschap gehouden. Ook nu nog komt de prinses bijna van uur tot uur naar «Vader-' zien en zij vroolijkl hem steeds op. Huppelend stormt zij van lijd tol tijd de kamer binnen en vraagt dan: «hoe#is 't nu, vadertje?" terwijl zij 's avonds steeds voor het naar bed gaan «beter schap vadertje kom', zeggen. Men verhaalt allerlei aardigheden van de prinsesdie alle bewijzen hoe eenvoudig zij opgevoed wordt en hoe lief zij naar hart en geest ontwikkelt Het Biljet van X. heden te laat ontvangen. AMERSFOOBT, den 23. April 1888. De Staatscourant van Zaterdag jl. behelsde de aftreding van den Minister Heemskerk en Ambtgenootenonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten bewezen en de opireding der nieuwe Ministerswier namen reeds Donderdag door ons zijn vermelddoch, in plaals van den heer J E. N. baron Schiin- melpenninck van der Oye, is tot minister van marine benoemd de kapitein ter zee 11. Dijserinck. De opening van de nieuwe Kamers der Slaten- Generaal is bepaald op Dinsdag 1 Mei aanst. Wegens het optreden van de heeren Mackay, Ruys van Beeienbroek Godin de Beaufort en Keuchenius als Ministers zullen Dinsdag '15 Mei aanst nieuwe verkiezingen geschieden in de districten Amersfoort, Maastricht, Gouda en Ede. Naar in enkele bladen voorkomtis of wordt de heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye oud lid der Tweede Kamer voor het district Utrechtcandidaal gesteld in hel dis trict Amersfoort, van antiliberale zijde, voor de plaats van den heer Mackay. De dirigeerde officier van gezondheid der 3e klasse C. de Muoijchef van hel militair hos pitaal (majoor) zal als dirigeerend officier van gezondheid (luitenant-kolonel) met 1 Mei wor den overgeplaatst van Deventer naar Amersfoort. Met zekerheid kunnen wij thans raededeelcn, dat de Tooneelvoorslelling der heeren Le Gras en Haspels in Amicilia op Woensdag 9 Mei doorgaat Ruim 200 stuks vee was Vrijdag ter markt aangevoerd. Er heerschte zeer veel handel en op meest vlugge wijze werden tot belangrijke prijzen koop en verkoop gesloten. De buiten- landsche kooplui bleken zaken naar hun zin te kunnen doen en ook de boer maakte prijzen die hij vóór de instelling der markt nimmer kon bedingen. Voor vel vee werd f 130 lot f 200, voor guiste koeien f60 tol f120, voor kallkoeien f70 lot f 160 en voor pinken f25 lot 50 besleed. Vooral de qualitcil der aangevoerde kalikoeten werd geprezen terwijl men ook ove die van het guisl en vet vee algemeen zeer tevreden was. Door den Comm. des Kon ings in deze provin cie is de commissie belast met het afnemen der eind-examens voor de hoogere burgerscholen in deze provincie voor dit jaar samengesteld als volgt; dr J W. Moll, directeur der rijks hoogere burgerschool ta Utrechtvoorzitteren de hh. H. KoldewijnW. KrelingP. van Mourik dr. F. SeelheimG. de üruijneA. Groenierdr. G. van der Waalsleeraren dier schooldr. II. F. Jonkman directeur der hoogere burgerschool te Amersfoort, dr. II. EkamaG. J. Buys, J. H van Mill Czn., J C. G. GraséG. C. Ilooge- werffF. Wesseling en J C. F. Prikken, leer aren dier schoolallen tot leden der commissie. Gaarne wordt de aandacht der ingezetenen en environsbewoners van Amersfoort gevestigd op de voorstelling, overmorgen, Woensdagavond 25 April, le geven door de Onderofficiersver- eeniging «Unitast in Amicitia ten voordeele van hel Fonds van minvermogende gepensioneerde onderolficieren in minderenzullende alsdan worden opgevoerdhet drama «Tonoof de «wraak van een Zigeuner» en het blijspel «de Verliefden twee zeer mooie stukken waarvan de uilvoering zeker den bijval der aanwezigen zal erlangen. Eene talrijke opkomst van het

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2