ben onderhonden met het doel om aan deze mogendheden wapens en munitie te leveren vuur het gevaldal zij nonen oorlog togen Frankrijk mochten ondernemen". Ghalelain inoel «Duilsrhlatid en Italië hel Lebelgeweer aange boden hebben ol bij bet wezenlijk geleverd heelt is onzeker. Toch vindt men hel vonnis veel te zacht, omdat «de verrader" niet ter dood ver oord ee ld werd. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Kén voordeel heeft de verkiezing van Doniela Nieuwenhuis lol lid der tweede kamer althans de belangstelling van het publiek in de gebeur tenissen op hel llaagsche binnenhol' is er mel k baar door toegenomen. Telkens als er zitting wordt gehoudenverdringt zich de menigte op de tribunes en 't voorplein van de kamer is steeds gevuld met een groot aantal belangstel lenden die echterblijkens de gevoerde ge sprekken bijna uitsluitend wachten om te zien, ol «hij" komt, of naar huis gaal. Ook in de kamer zijn haast voortdurend aller oogen op «hem" gevestigd. Bij de openings-plcchligheid bleef bij alwezig maar in ue middagziltingte 3 uurkwam hijzijn binnentreden werd niet opgemerkt eerst toen hij gezeten was viel hij in 't oog. Hij nam op de derde bank aan de uiterste linkerzijde plaatsop het hoekje dal vroeger door den lieer Buma was ingenomen; deze «plaatsneming" heelt echter geen beleeke- nishel is de adjuncl-coinmies voor den huis- houdelijken dienstdie de zetels verdeelt en de naamkaartjes had neérgelegd Hij had hei derde linkerbankje voor de heeren Heldt en Nieuwen- huis bestemd; maar de lieer lleldl verhuisde lei Mond naar een der overklaptafeltjes aan de «cliteiste rijen aangebracht. Tot hiertoe was de heer van Houten het eeuige medelid dat den heer Domela Nieuwen- hiiiS toesprak, terwijl de heerKeucheniusmi nister van koloniën den moed had hein op zijn zitplaats op te zoeken en de hand te komen reiken. Ik vind dit (link en mannelijkmaar er schuilt toch iets vreemds indat een raads- iii.in der kroon, die lid uitmaakt van een «ko ninklijk ministerie» (blijkens de openingsrede) de eerste is om den wegens majesteitsschennis ol bcleediging des konings veroordeelden leider der revolulionnaire partij in het publiek in de kamer de hand Ie komen drukken. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Maandagavond jl gepresideerd door den heer burgemeester. Jlir Mr. T. A. J. van Ascii vuil Wijck waren aanwezig 1/» leden en alwezig de heer Eyck van Zuylichem. Ken voorstel van" B. en VV.. "tol verlichting van het Beukenlaantje, werd nu aangenom-n, Vroeger hadden B. en W. bezwaar gemaakt legen hel aan- bicngen dier verlichting, oindat zij van het leggen dei gasbuizen .-elude verwachten voorde boomen; nader onderzoek had aan den dag gebracht, dal de w"i'leis dieper liggen dan men meende, zoodal er met inachtneming van door den gemeente-archi tect aanbevolen voorzorgs-maatregelen ge< n ge vaar voor de booinen te duchten is. Met hel oog op liet druk bezoek der markt alhier door neringdoenden van elders, wier mededinging inbreuk ma..kl op Je belangen der kleine nering doenden in de gemeentehebben B. en W. voor gesteld. staangeld op de weekmarkt Ie beffen. De Kamer van koophandrl, wier voorlichting daarom trent gevraagd was, is van meening dal daarvan geen nadeelige invloed op den bloei der markt is ie duchten. In verband daarmede hebben B. en W. ontworpen eenenieuwe politie verorde ning 0(i bet marktwezen verordening tot heffing van weekmarktgelden; veiord. op de invordering der weekmarktgelden. Zij weden, behoudens kleine wijzigingen, aan genomen zooals zij door B. en W. zijn voorgedra gen. Ue voornaamste verandering is. dat voor liet vleescli eene soortgelijke bepaling werd aangeno men als door B. en W. voor de viseli was voorge steld, tengevolge waarvan geen vleesclievenmin als vi-ch ter markt mug woden aangevoerd, zonder vooral door den keu' meester gekeurd Ie zijn. Kr beslaat wel eene veroidening op t keuren van vee. dal in de gemeente geslacht wordt, maar de opmerking werd gemaaktdat het ter markt aangevoerde vleescli meestal is van elders ge slacht vee. In verband met de gewijzigde verotdeningen werd ook de instructie van den marktmeester gewijzigd en diens jaarwedde op f 100 bepaald. Eenige ontwerp-besluiten lol hel doen van af- en overschrijvingen op posten van de gemeente- begrooting over 1^87 werden aangenomen. De eindstemming had nu plaats over eene verordening, regelende de grenzen van de kom der gemeente voor de toepassing van politie-vcr ordeningen, waarvan de artikelen voorloopig zijn aangenomen in de vergadering van 15 Dec 1884. Up verzoek werd eervol ontslag verleend aan de lib J. A. Helper Sesbrugger als leeraar in de llebreeuwsche taal aan het gymnasium en aan den heer A. Fasolals onderwijzer aan de school 1 e soort voor jongens. Tol leden der commissie bedoeld bij de artt. II en 15 der schuiterijwet zijn benoemd de bh. Croockewil en Celosse, en tot plaatsvervangende leden de bh. Visser en van Zijsttot heel- en verloskundige de heer II. H. E. Morren en tol adviseerende leden der gezondheidscommissie de hh. J. E. baron van Hardenbroek van Lockhorst en D. van der Werf. Onder de ingekomen stukken behooren, behalve de verslagen van den toestand der gemeente, be treffende bel onderwijs en van de Kamer v. Koop handel die gedrukt zullen worden een proces- verhaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger waaruit blijktdat er f25,136,90 in kas was; voorts eene mededceling dat wegens vermindering van 'l aantal leerlingen op de meisjesschool de plaats van onderw ijzeres opengevallen door liet vertrek van Mej. C S. Ko ning. voorloopig niet zal worden vervuld welke jnededeeling Ier secretarie werd nedergelegd, ter wijl in banden van B en W. werd gesteld een ver zoek van bewoners der Slijkstraat, om een anderen naam voor hunne straat; zij achten dien naam on gepast, aliieerwekkend zij meenen dat de Slijk straat eene benijdenswaardige toekomst heelt, en willen daarom dal zij den naam erlange van School straat ofzoodanigen naam als de raad goedvindt. Ten slotte werd medegedeeld dat de raad in 1886 besloten heeft, liet huis van bewaring aan liet rijk te verburen voor f400, onder voorwaarde dal hel onderhoud door hel rijk geschiede. Thans is de mededceling ontvangendut 't huis van bewaring hier gevestigd blijtt en dal de strafgevangenis voor meisjes niet in liet gebouw gevestigd zal woiden. In verband daarmede wensehen B en W. gemach tigd te worden, met den blaat eene overeenkomst aan te gaan ter vervanging der vroege monde linge buur lot verhuring van dal gebouw van jaar lot jaar met3 md. te voren opzegging legen (500 'sjaars. Die machtiging werd verleend. (In lii-l vulgtnd nummer wordt gtpliuUl hrtgi-rn in d«:e uiting ii behandeld ter aa.e kei voorstal van llurg. en Welh. omtrnul een afvoerriool naar de Beek,) Uil Batavia wordt gemeld Op vreeselijke wijze heerscht de heri-beri te genwoordig in de gevangenis te Medan De op neming aldaar slaat voor gedachten wier zaak een uitvoerig onderzoek, dus tijd vereischlbij na geiijk met een ter dood veroordeeling Ten hoogste pijnlijk was dan ook in de laatste tijden de aanblik der Landraadszaal gedurende Laar verloren veldslag berokkend. «Ik zou hem kunnen doodschietendezen Cesarals een dolle hondriep ik tol mijnen oomverstoord uitzonder te oedenken of ik ooit een schietgeweer in mijne schrijf handen bad gehouden. De amazone moet dezesnoode woorden hebben gehoord want toen ik mij aan de huisdeur nog eens omwenddeontwaarde ik dal zij haren lieveling met de zoetste vleierei tot zich lokte zag dat zij mijnen oom een kushand toewierp en meende den blik van alkeer tegen mij te zien toen zij wegreed. Dat ikna deze nieuwe nederlaagondanks mijne neiging voor de jonkvrouw en ondanks de aanmoediging van mijnen plagenden om weinig lust bad orn opnieuw mij naar het park cn het slot te begeven zuil gij u mijn oudetrouwe kameraadwel gereedelijk kun nen voorstellen. Ik verlangde weder naar mijne boeken en gaf mijne lielde verloren. Gelukkig echter kwam dc landheer weldra mijnen om en mijin v iens onderhoud hij een bijzonder genoegen scheen te vindentot hel doen eener wandeling uitnoodigen. De terugweg eindigde in het slotalwaar beiden zich in gemeentelijke en kerkelijke aangelegenheden veidieplcn, en Josephine die vroolijk cn lieftallig mijn onge val scheen vergeten te hebbennoodigde mij uit met haar hier en daar iets van het landgoed in oogenschouw te nemen. Ik nam dit aanbod des te gewilliger aan omdat ik tol mijn genoegen bad bemerkt, dal mijn medeminnaar den landheer gevolgd en de deur van dc huiskamer achter hem was gesloten geworden. Wij wandelden zeer aangenaam door naar de verschillende inlichtingen. Het duivenhok cn de kippenwereld werd bezochtwaarna wij naar den koestal gingen alwaar liet daglicht niet sterk doordrong. Overal was Josephine allerhelst en vriendelijk jegens mij en doordrong mij een zalig gevoel van liefde voor mijne bekoorlijke begeleidster. Sedert dien dag was ik een getrouwe gast in h t slot. Toorzoovee! de bond het toeliet, bevond ik mij steeds dichter bij Josephine. Wij zongen nu en dan een duel en mijn oom bleel onvermoeid de verwonderlijke zaïnensmelling onzer stemmen roemen. Ook spraken wij soms over litteratuur Zij had niet veel, maar wat zij gelezen met verstand gelezen en het on derricht van mijnen oom spiegelde zich af in haar juut oordeel. Wordt imvulijd. terechtzittingen Beschuldigdendie een paar maanden preventieve gevangenis achter Jeu rug hadden moesten naar binnen gedragen worden, zoo zwaar leden zij reeds aan de beri-beri Koelies die slechts een betrekkelijk kort tijds verloop in de gevangenis hadden doorgebracht, moesten naar de estates worden teruggezonden, waar de dood hen echter spoedig kwam ver lossen Van een behoorlijke desinleclie was lot heden naar wij vernemen nog geen sprake Wel is het voorgesteld maar tusschen voorstellen en uitvoeren gaat in indië zoo dikwerf een kost bare lijd verloren Inlusschen is het opmerke lijk dat de beri beri de meeste slachtoffers maakt onder de preventie! gevangenen onder de lie den die totdal zij veroordeeld zijn de gevan genis niet verlaten de gestraften die iedcren dag met een of ander inspannend werk worden beziggehoudendie van en naar hun werk moeten marcheeren, blijven van de ziekte ver schoond. Bij het sloopen van een oud boerenhuis te Buinen tot 1 Mei jl. hel eigendom van cn be woond door den landbouwer L Abbing werd onder de lundeering van een muur binnenshuis een kinderlijkje gevonden gewikkeld in een bon ten katoenen doek. Men brengt dit in verband met de heimelijke bevalling eener dienstmeid die aldaar omstreeks 17 Nov. 1887 heelt plaats gehad welk kind heimelijk verdwenen wasen waarvoor de politie destijds zooveel moeite heelt gedaan, liet lijkje is door de politie in beslag genomen. Uit Kanton is aan het Museum van Natuurlijke Historie te Parijs aangebracht een varken mei zes poolen en twee staarten. Zaterdag jl. stond voor de rechtbank te Heeren- veen terecht de socialist I). uit Oldeboornbe schuldigd van majesteitsschennis, liet 0. M. eischle 2 maanden gevangenisstraf. Een telegram uit New York meldt: Cisteren heelt bij Locust Cap in Pennsylvania, eene botsing tusschen twee goederentreinen plaats gehad aan den voet van eene helling. Door de botsing is een wagen met kruit verbrijzeld het welk ontplofte en 17 huizen in de nabijheid ver nielde. De waggons vatten vuur waarbij 8 perso nen verbrand en 30 gewond werden. Twaalf waggons zijn geheel verbrijzeld. Eene dienstmeid, die vóór enkele weken haren meester, een spekslager l« Amsterdam, bestal en naar Rotterdam vluchtte, zit thans in arrest. Haar minnaarmet wien zij naar Amerika zou vertrekkenheelt haar aan haar lol overgelaten en is er met de ontvreemde gelden alleen van doorgegaan. De burgemeester van X. word onlangs uilge- noodigd om een eeuwfeest bij te wonen. Hij bedankte echter met de bijvoeging dat bij dit maal verhinderd wasmaar de volgende maal met plcizier zou komen. Wenk voor de keuken.Een leerling der tij delijke kookschool te Amsterdam deelt den vol genden zuinigheidsmaatregel inede die aan vele zuinige buismoeders niet onwelkom zal zijn Wan neer men de groenten gaat stoven moet men niet al de boterdie inen tot dat doel bestemd heeftineens gebruiken maar een gedeelte daar van bewarenom die er even voor het opdis- sclien der groente bij te doen. Slecht die boter proeft mendie er 't laatst is bijgevoegd. Kort geleden overleed te Poerwokerto (Ban- joemas) vrij plotseling dc jonge vrouw van den regentdochter van den overleden regent van Wonosobo. Tengevolge van velerlei omstandig heden is er vermoeden gerezen legen eene vorige vrouw van den regentdie nog in dc kaboepaten verloelde en natuurlijk met leede oogen aanzag, hoe de jeugdige en schoone Radhen-ajoe hel voorwerp was van vele attentiesdie eenmaal haar deel waren. Uit jaloezie dus zou de niet minder schoone half verslonten vrouw eene demangsdochtorhare gelukkige mededingster vergeven hebben. Een dappere schooljuffrouw. De bewoners van Cypress Creek (Tennessee) hebben een prach tig paard mei zadel en tuig ten geschenke gegeven aaii de 18jarige scliooljulfiouw Nellie Green voor de volgende kloeke daad. Op zekeren ochtend toen zij voor de klasse stond, kwam een groole dolle hond hel schoollokaal binnenstuiven en vloog op een der kinderen toe, doch vóór het woedende dier had kunnen bijlen, wierp zich de juffiouw, slechts met een liniaal gewapendtusschen hot kind eu het dier. Zij riep de kinderen toe zich te redden en wist zich zóó legen den hond te verdedigen dal deze haar niet beet. De Loeren, inmiddels door de kindcien gewaarschuwd, scholen ter hulp en en maakten den liuud af.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2