zijne ie worden en bij hel der.1* bedril ft'iis- terden de verbelden met elkander wan. na zij zich een voor een verwijderden. Zij hadden oen bekenden zielverzorger in do parterre ontdek) dien zij in do koffiekamer riepen eu liei huwelijk daar voltrekken lieten Papier en pen om do acte te onderteekonenleverde do portin deze en de bufl'eijufFrouw ondertoekoden ook als getuigen Itilusschen «kregen» de verhelden op het toonecl elkaar ook en het .-tuk eindigde onder bijval. Toen papa en mama reeds in de kleedkamer stonden en naar de jongelieden omzagenkwamen deze gearmd naar hen toe en stelden zich aan de verbaasde ouders uIj «man en vrouw» voor. Zij ware» nog sneller naar het doel gegaan dan de verliefden op de plankendie de wereld voorstelden. Ken droge Mei Volgens den regenmeter der rijks landbouw school te Wapeningen is in de maand Mei ge vallen 20J ni.M. regen tegen 93J 111M. in de- zetde maand van 1887. Men schrijft uit Utingeraderl Ken ondernem -nd koopman uit deze gemeente trachtte in eene der groote veenslreken van Fries land nu de gedwongen winkelnering daar was af geschaft klandizie in die veenslreck te krijgen. Met eene rijke lading toog hij derwaarts en hij had de prijzen Hink concurrecrend gesteld. De veenwerkers waien niet ongenegen te koopen, wanneer er werkelijk goedkooper kon worden gekocht dan bij de bazen. Dit bleek evenwel ni ?i het geval te zijn. Gemiddeld waren de prijzen gelijk aan die bij verveeners-winkeliers en daarom bleef de werkman hij zijn baas. Met de volle vracht moest worden teruggereisd. Vóór en na hem heelt nog niemand het weer onder- nomen omdat er niets valt te verdienen daar bij eoncurreerende markt de werkman koopt waar hij dit vroeger deed. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Vrijdag 1 Juni jl. gepresideerd door den heer buigemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck waren aanwezig 12 leden en afwezig de heeren van BeekEijck van Zuijlicheni en Zandijk. Aan de orde was het voorstel van Burg. en Weth. lot bekrachtiging van een contract betredende het alvoerriool van de kazernes, die aan den Leusder- weg zullen worden gebouwd, naar de Beek. B en W. hebben tengevolge van hel besluit van 7 Mei jl., tot uitstel der behandeling van hel toen door hen ingediende voorstel, met den kapitein eerstaan wezend ingenieur, nader de mogelijkheid bespro ken van het leggen van een riool naar de Eein Het is hun daaruit gebleken, dat. al behoort het leggen van een riool naar de Eem niet tot de onmogelijk heden de aanleg met gioote bezwaren zal gepaard gaan en belangrijke kosten zal vorderen In die meerdere kosten zou de gemeente moeten voor zien, want van hel rijk is geen bijdrage in de kos ter. van uitbreiding van het riool te verwachten omdat bij het departement van oorlog de overtui ging bestaat, d M de voorzorgsmaatregelen, die hij liet plan van hel aan te leg? en riool naar de Slijk- poortsbrug tegen vervuiling van het water in de waarom ik dat doe en ik hen zelve een weinig met de zaak verlegen. Cara dnlcissirna! Indien gij niet verloofd waart, dan zou ik u op het gemoed drukken: trouw nooit, liefste Olga Leef rustig en zonder strijd voortkweek bloemenlees uwe lievelings- dichters, speel piano, verzamel een kring dege lijke mannen om u heen. maar bindt u niet, want geloof mijkindhet huwelijk levert zoo menige schaduwzijde op. (Donderdag 21 Januari.) Hel rijtuig met mevrouw von ilowski hield gisteren avond slipt op den bepaalden lijd voor de huisdeur stil. «Chére enlant,» zcide zij, tol rnij nadat ik naast haar plaats genomen had «gij heeft wer kelijk. Gij moet ii waarlijk di>> zaak niet zoodanig aantrekken. De mannen zijn nu eenmaal zóó Ik peel u mijn woord van eer dat onder de honderd heeren die zulk een billet ontvangen, er niet een is die de gelegenheid niet met heide handen zou aangrijpen om een avontuurtje hebben.» Ik zuchtte diep. «Ik ten minste.» vervolgde de barones op haren gewonen levendigen toon «zou het mijn man bijna kwalijk nemen indien hij in zulk geval niet deed als de uwe. Ken man zonder hartstocht i« een verschrikkelijk onding een slaapmuts, met wien ik geen 24 men dezelfde lucht zou kunnen inademen Maarwees toch niet kinderachtig ma petite. Als uw heer en meester zich teeder jegens u betoonen wil dan strait gij hem door zoo koel mogelijk te sijn, Orn dan eindelijk aan zijne beden om ver giffenis gehoor te geven. Voila tout. Deze heele geschiedenis is bij den hemel zooveel woorden niet waard, dunkt me!> Ik zuchtte nogmaals. Wordt veiwUjd. Beek genomen zijn, zóó afdoende zijn, dal er geene schadelijke invloeden voorde gezondhoid zijn te voorzien, .luist omdat lid daarvan zoo stellig over tuigdis. heelt hel departement van oorlog niet geaarzeld de bezwarende conditie in het contract lot liet zoo noodig verlengen van liet riool naar de Kern aan Ie nemen, d «ar hel vertrouwt nimmer tot die uitgaaf te zullen worden geroepen. B. cu W hebben hierin aanleiding gevonden, liet laatstelijk door hen aangeboden contract op nieuw aan 's roads goedkeuring te onderwerpen met verzoek bij verwerping met liet oog op de omstandigheid dat van de zijde van het departe ment van oorlog geene nieuwe voorstellen zijn te verwachtenbepaaldelijk te willen aangeven, wat mocht worden verlangd. In dit contract wordt aan hel rijk toegestaan een cement riool Ie leggen inden Leusderweg tot aan de Beek bij de Slijk- poorlsbrug. uitsluitend dienende tot den alvoer van bet wasch- en schrobwaler afkomstig van de kazerne en de daarin aanwezige wasch in richtin gen. Dit wasch- en schrobwaler, moet. vóór hei in 't riool komtbezonken zijn en in lijden van epi demie of bij zomerhitte vooraf worden ontsmet. Indien, tengevolge van den alvoer van scluob-ot wascliwaler, vervuiling van de huiiensingelgracht plaats heeltten gevolge waarvan ongezonde uil- dampingen ontslaan zal de Staal een alvoerriool aanleggen naar de rivier de Kern. De beoordeeling ol vervuiling in bovenbedoelden zin plaats heeft, zal staan aan drie scheidslieden in overleg door beide partijen te benoemen en bij verschil door de rechtbank te Utrecht. Ken vrij langdurige discussie ging nog aan het besluit van den raad voorat. Voor de heeren Groe- neboom en v. d. Wall Rake bleef het voorgestelde contract onaannemelijk. De heer Groeneboom kon onmogelijk de overtuiging van het dep v. oorlog deelen dat de voorzorgsmaatregelen tegen ver vuiling van het water in de Beek te nemen zoo aldoende zouden zijn dat er voor de gezondheid geen schadeli|ke invloeden zijn te voorzien Inte gendeel steunde deze spreker zich op het oordeel v. bevoegde deskundigen, dal noch doorchemische. noch door mechanische middelenen zelfs niet door beide gezamenlijk, 't rioolwater onschadelijk gemaakt kan worden. Daarom kon zij niet meegaan met dit voorstelwaardoorin tegenstelling met hetgeen inen elders ziel gebeuren, waar men alle vuil zooveel mogelijk huilen de bebouwde kom brengt, hel vuile water van eene aanzienlijke bui tenwijk naar de stad zou worden gevoerd De heer v. <1. Wall Bake, zich bij deze bezwaren aan sluitende betoogde bovendien dai het contract geen voldoende waarborgen biedtom de nako ming te verzekeren van de bepaling, die den staat oplegt het riool te verlengen wanneer de vervui ling van de buitensingels blijkt anders niet te kunnen worden vermeden. De burgemeester en de beide weihouders ver dedigden tegenover deze bezwaren het contract. De burgemeester wees cr op, dat in de bebouwde kom der gemeente wel nimmer bezwaar gemaakt zal worden, dat de bewoners hun schrob- en wasch- water brengen in de grachten. Wanneer n u dit riool het schrob- en wasch water van de kazernes brengt in den buitensingel, die rechtstreeks uilwa- tert op de Eem en waarlangs slechts weinig huizen zijn gebouwd, dan kunnen B en W. niet inzien dal d.iarvan in hygiënisch opzicht eenig bezwaar is te duchten vandaar dat zij met vrijmoedigheid het contract opnieuw aan de goedkeuring van den raad hebben onderworpen. De heer Celosse had zich lot taak gesteld, de bezwaren door den heer Bake tegen den vorm van het contract ingebracht te wederleggen Hij betoogde, dal het contract de waarborgen bevat, die de gemeente in redelijkheid verlangen kan, orn indien zich bezwaren mochten voordoen, de wegneming daarvan te verkrijgen. Overigens legde hij er den nadruk op. dat 't even zeer hel belang van 't rijk is als van de gemeente, daler geen vervuilde toestand v. de Beek. waaruit nadeel voor de gezondheid ontstoan zou komt. Bij de stemming bleek, dal de meerderheid van den raad met B en W. meeging. Met 8 legen 4 stemmen werd het contractzooals liet door B. en W. was aangeboden bekrachtigd. Daarna werd besloten tot het zenden van een adres aan Z M den koning, waarin opgrond van art 14 der wet op het rniddclb. onderwijs, hij ver nieuwing voorden lijd von driejaren ontheffing wordt verzocht van de verplichting lot hel oprich ten van eene burgerdagschool, met bepaling dat 3an de burgeravondschool de bij hel vorig besluit, waarbij die onlh' ffing werd verleend, van 23 Juli 1888. vermelde vakken belmoren te worden onderwezen. Tot lid van de gezondheidscommissie ter ver vanging van dr. C. C. Vigelius, is benoemd, met 10 st. de heer C de Mooij, die als dirigeerend offi cier van gezondheid in plaats van dr. Vigelius te Amersfoort in garnizoen gekomen is. Tot vroedvrouwen zijn herbenoemd mejuf- vrouwen van der WelkPronk en Bijlelaar. Tot marktmeester is benoemd de lieer J. D. Struve met 7 sl legen 5die op N. Vink werden uitgebracht. K entiisgevlngen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien art 21 der wet van den 4. December 187-2 (Staatsblad No LH) Brengt ter kennis, dal in donfgeloopen week geene sterfgevallen aan MAZELEN in deze ge meente zijn voorgekomen Amersfoortden 4. Juni 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A J VAN ASCII V.\N WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art I» der wel van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van het publiek dal een door JOHANNES JEKKL ingediend verzoek, inet bijlagen, om vergunning tot liet oprichten van eene Smederij in het perceel, alhier ge legen aan de Krankeledensiraal wijk F No. 63bij het kadaster hekend onder sectie E No. 3461 op dc Secretarie der gemeente ter visie ligt. en dat op Maandag, den 18. Juni aanstaandedes voonniddags te ell uren gele genheid ten roadhuize wordt gegeven om ten overslaan van hel gemeentebestuur of van een ol meer zijner leden bezwaren tegen hel op richten van de inrichting intcbrengen. Amersfoort den 4 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. Te Haarlem moet zich in een der koffie huizen het volgende hebben voorgedaan E'-n soldaat, blijkbaar niet gewend groute café's te bezoeken en een weinig aangedaan van het kijken naar den roeiwedslrijdtrad een der grootste koffiehuizen binnen en be stelde een «Bonekamp Na zijn glas ie hebben geledigdkrijgt hij woorden met den bediende over den prijseen dubbeltje voor een enkel glaasje was volgons hem te duur en hij liet zich niet voor den gek houden. De kellner hield voldal 10 cents de prijs was en de soldaat bleef bij zijn beweren dat dit niet waar kon wezen. Daar komt een der compagnies-komman danten hel calé binnen. Die zal het wel weten denkt onze lands verdediger en regelrecht stapt hij op den kapitein toe. Hij salueertstaat pal in de positiestaart zijn chef mei eenigszins glazige oogen aan en zegt: Kapiteinwal kost hier de Bonekamp De kapitein zeker verwonderd over die vraag neemt hem eens goed op en antwoordt direct. Als jij er nog een drinktveertien dagen provoost. De soldaat droop dadelijk af. Dinsdag 26 Aprildes middags 4 uren had er in het taplokaal van de distilleerderij van de Firma Blankenheijm en Nolet te Rotterdam een twist plaats tusschen zekeren G Buitendijk en R. Welters, welke zoo hoog liepdat op een gegeven oogenblikna sai rende woorden, dozen laatste zijn mes in de borst van Buitendijk slak, waardoor deze ecnige minuien daarna stierf. De dader stond hiervoor terecht. De getuigen llalkensclieid en Bons, kameraden van den bekl. en den verslageneverklaarden dat Buitendijk met zand gegooid had en op de aanmerking van hckl niet opgehouden had. Deze had daarop gezegd: «als je niet ophoudtsteek ik je. zoowaar als ik Nardus Welters heet. het mes in je donder". Buitendijk antwoordde hierop, dat hij daarvoor een Ie groote aap was en toen volgde de ongelukkige slootwelke twee men- schen ongelukkig maakte Het Op. Min. eischle 4 jaren gevangeniastraf. Uit 's Gravenlinge wordt aan de Gr. Cl. gemeld Aan de departementen is men druk in de weer met hel concipiéeron van destaatsbegrooling over 1889. Ben ik wel ingelicht (en ik ineen 'l te zijn) dan zal men daarbij groote dingen zien. De minister van financiën zal met een budgetrede voor den dag komen die de wereld moet verbluffen. Door een lariel herziening een wijziging van het personeel en bezuini gingen op <l« meeste lakken van bestuur, wil hij trachten enkele accijnzen te doen verdwijnen. De grootste beperking iri de uitgaven zal na tuurlijk op Hoofdstuk V worden toegepast; hoogermiddelbaar en lager onderwijs zullen danig worden besnoeid en zoo de regeering al niet terstond de wetten kan herzien om het hijzonder onderwijs rnel staatsgeld ten koste van 't openbare te hevoordeelen door inkrim ping van de hulpmiddelen voor het hooger on derwijs door intrekking van subsidies voor het middelbaredoor opheffing van normaal lessen en opleidingsklassen verlaging van uit gaven voor kweekscholen en wal dies meer zij bij 'l lager onderwijszal men toch reeds

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2