Uil 'sGravenhage wordt gemeld: Nauwelijks is liet groote diiedjagsche muziek feest van «Toonkunst» aclilei' den rugol de eerste volkspromenade-uilvoering van de schut terij-kapel in ons Voorhout bracht aan dun minderen man zijn aandeel in het kun-lgenot; en later hadden we iraar werk 0111 de pretjes na te loopen in den Dierentuin viering van het 25jarig beslaan mei een plechtigheid matinee soiree en verlichting kermesse d éle hal chain- pètre en wat dies meer zijte Scheveningen wcderoptreden van de phil harmonische kapel uil Berlijn onder Kogel s leiding op 'l Kurhaus Zondag eerste muziekuitvoering in het hoseh in de ni uwe muziektent en dagelijks matinee op 't tentoonstellingsterrein. We gaan letterlijk in muziek op. Er is echter wel wat afwisseling bij. Pe Toon- kunstsconcerlen werden bij electriscli licht ge geven dat op een gegeven oogenblik zijn dienst weigerdezoodal men gevaar liep in 't donker te zitten gelukkig had men er eenigszins op gerekend en als reserve een gaskroon ontstoken, die goede diensten bewees Bij liet eerste volks concert ging het vroolijk toedienstmeisjes en militairen smaakten onbeschrijflijk genot maar de endeugende stedelijke werklieden hadden, ter voorkoming van twist over de inneming dei in het Voorhout geplaatste bankenden al te voorziohtigen maal regel genomen om die banken 'te verwen, zoodal niemand er gebruik van kon maken. Het gevolg wes dat gansclie gezelschappen zich in de nabijheid der muziek op hel gras tapijt neervleiden wal wel strekte tot verhooging van de pret, maarniet van hel decorum. In den zoölogischen tuin was het mede druk en gezelligeen prachtige versiering was aange bracht en in eenc talrijk bezochle bijeenkomst boden de leden aan den tuin een nieuwe muziek- kiosk aan. Op ons tentoonstellings terrein wordt hel langzamerhand drukkertegen 24 dezer denkt men met de aldeeling oude kunstnijverheid gereed te zijn en dan is de gelieele expositie, die zich dagelijks uitbreidtvoltooid. Dan eerst zal men kunnen oordeelen en zullen ook de ininder gunstige oordeelvellingen, die men nu en d <n hoortzeker veranderen, liet ligt echter 'voor de hand dat er thans nog heel wat wordt gevit en op enkele punten laat ongetwijleld de organisatie nog te wenschen overgelijk dat hij tentoonstellingen in den aanvang bijua regel is. Te betreuren is bet evenwel dat in het comité van uitvoering verdeeldheid in eigen boezem schijnt te zijn ontslaan, ten gevolge Avuarvan enkele leden zich reeds geheelol voor ren gedeelte hebben teruggetrokken De oorzaak daarvan moet gelegen zijn in het besluit om het voorgenomen groot leest in het gebouw v<>or kunsten en wetenschappen, op 1U Juli beraamd niet te doen doorgaan en liever een feest op liet terrein te geven Uil een financieel oogpunt en met toog op het seizoen is daar echter zeker iels voor te zeggen maar men had dit eerder dienen te bedenken thans, nu men ti liter een leestcanlale heelt laten dichten en componeeren en uilnoodigingeu heelt gedaan voor de uitvoeringis hel zek'.-r voor de leden der commissie die 'l leest zouden organiseereu en voor dichter en componist niet zeer aan genaam te worden algescheepl tnel de bood schap dal men het werk van de heeien wel missen kan Het is geen wonder dal daarover tarde woorden zijn gevallen Maar.. de loul is aan de veelvuldige beslommeringen van lie comité te wijten men had de nndeelen niet vol doende overwogen en heeft ze later pas inge- I zien. Het is dus Ie hopen dal uls de eerste ontevredenheid (hoe gegrond ook) is verdwenen, de harmonie hersteld zal blijken en zijdie liet comité hebben verlatener in terugkeeren zullen. De heer Maschke uit Andréasherg die jaar lijks duizenden Saksische kanarievogels door ge heel Europa verzendtgeelt die zangers niets anders ie eten dan zomer raapzaad en eiken dag een weinig ei, met oudbakken wittebrood ver mengd waarop zij niet alleen gezond blijven maar voortdurend aan den zang blijven. Dit middel wordt den vogelminnaars ter navol ging aanbevolen. Een echtpaar dat in 1887gehuwd was. kwam eergisteren voor de Boilerdunsche rechtbank. De man J. C. K als beklaagde en diens vrouw als getuige, echter niet onder rede, ominforma- tiën te geven. De liefde, welke verleden jaar het huwelijk deed sluiten was van korien duur geweesten aan wie de schuld lagook de rechtbank wenschle er niet verder over uit te weiden, doch de min had plaats gemaakt voor onmin en lusschenbeide (nogal dikwijls) vielen er klappen Zoo ook op 80 Mei ll„ om niet te laat te koinendes morgens oin halfzestoen na een wederzijdsche scheldpartijde man een billardqueve nam en daarmede zijne echtvrien din op het gelaat sloeg waardoor bloedende wenden waren ontstaan De man had zich hier voor te verantwoordenhij deed dit dan ook, dooi de gelieele aanleiding op zijn vrouw te werpen, van wie hij, nadat de eisch van 15 dagen ge- vangenisslral genomen wasgetuigde «dal hel een monster was door de hel uitgebraakt." Ook de vrouw wilde nog iets zeggendoch de president sloot dit ininder verkwikkelijke debatde uitspraak over 8 dagen bepalende. De socialist Forluyn heeft zich weder een rechtsvervolging op den hals gehaald. Gelijk men weet, wil deze werelbhcrvornier nog wel eens 'n uitdrukking over de lippen gaan die hij minder goed kan verantwoorden. Zoo ook onlangs in de vergadering van de «Unie» te Amsterdam, waar hij, na een heftige ver oordeeling van de wijze waarop die gemeente wordt bestuurdden burgemeester «een ellen deling» durfde noemen. Wij vre zen dat dit woord in 't verband waarin 't werd geuilhem weer eenigen tijd brommens zal bezorgen. VI. BI. v. Anist. Het Haagsche «Dagblad» bericht dat de mecha niek van de dagbladbus in de Passage thans beter is gesteld en onderscheid maakt lusschen dubbeltjesdie couranten doen uitkomen en halve centen die zonder eenig gevolg in de bus glijden en - - geconfiskeerd worden ten bate der armen. Vrijdag bedroeg die oogst ongeveer 40 halve centen. Naar uit Barmen wordt berichtheeft in hel circus Wultï aldaar de bekenJe kunstrijdster «de Witte Vlinder» bij het waagstuk om zich van boven uit het spel op een net te doen vallen, den hals gebroken. Zij leefde nog doch de dood was te voorzien. De Hooge Raad heeft gehandhaafd de veroor- deeling 1. van den advocaat Dumoulin ie Am sterdam tot 1 jaar gevangenisslral wegens ver' gebruik moet ieder verstandig meisje bezitten antwoordde ik slagvaardig «doch u studeert veel te ijverig,» vervolgde ik ernstig. «Hoe weet gij dat?» vraagde hij verwonderd. «Wel het venster van rnijne kamer ziet in den tuin van onzen gezarnenlijken huurman uit Uw studeervertrek is aan de tegenovergestel de zijde van mijn kamer gelegen en nu leekent zich uwe schaduw 's avonds tegen de gordijnen al. ziedaar nu hel raadsel verklaard eindigde ik lachend. «Werkelijk, als u zoo voortgaat, zult gij nog ziek worden.» «Men kan niet genoeg studeeren en leeren wanneer het 't geluk en het leven der irien- schen geldt.» «Ja. dat mag waar zijn,» meende ik «maar toch werkt gij te veel. Is er dan niemand die u het toch ontneemtof de lamp uitdraait zoodat ge wel ophouden moet «Neen niemand. Ik sla alleen op de wereld klonk liet weemoedigschier als eene klacht van zijne lippen. «Dat is zeer treurig.» zeide ik. O, hoe gaarne had ik er bijgevoegd: «maar ge hebt toch mij doch dal durfde ik niet. En langzamerhand kwarn hel er ongemerkt toedat wij elkander eiken avond spraken en het duurde niet lang ol ik zette rnij 's avonds aan de pianoals ik ontdektedat hij te veel studeerde. Dan «peelde en zong ik zooveel en zoolang als 't rnij slechts mogelijk was, om hem Op dtic wijze eenige afleiding te verschaffen Eens bezocht ik vrouw Hiesigtoen hij niet te huis was. Ik had bloemen gebracht die de kleine Karei hem geven zou. Des te beter dacht iknu kunt gij zelve voor fee spelen. Ik liet zijne achterkamer openenzette de bloemen in een glas inet water, en in het opengeslagen boek op de tafel legde ik eene pas ontlaken roos. Daarna wilde ik mij haastig verwijderen maar, wij omwendende, staarde ik in zijn gelaat. Ik was volstrekt niet bangwant hij was een braaf mensch en ik een moedig klein meisje ik heelde echter tochtoen hij mijne beide handen vatte. Vele woorden werden er lusschen ons niet gewisseldwaartoe was zulks ook noodig Wij wisten toch beiden reeds langdat wij elkander innig beminden En tochtoen hij rnij aan zijn hart drukte, toen ik zijne armen om mijne gestalte voeldewas het alsof eene ongekende zaligheid mij beving, ter wijl hij mijnen mond met kussen bedekte. Hoe ik te huis kwam, herinner ik mij niet meerevenmin als de dwaasheden welke ik in rnijne verstrooidheid deed. Ik weende en lachte tegelijkertijd, danste met mijne jongste zuster door de kameren gootin plaats olie, azijn in de lampwelke natuurlijk niet bran den wilde. Den volgenden dag reeds vervoegde Baslen- dorl zich bij mijne ouders orn in alle vormen aanzoek om mijne hand te doen. Hoe verwon derd was mijn vader, maar hij gal ons t.oeli eindelijk zijn zegen. Wordt vervolgd. iduislering 2. van het gemeenteraadslid tevens fabrikant do Booy te Breda tot 2 maanden, wegens valschheid in geschriften. Eene les voor jonge dames. Tc Genève is in een door vreemdelingen bewoond pension» eene zeer jonge en schoone dame uit Triest Clara Sot tin doodgeschoten door een student uil Santiago, Luis Gormsiz De jonge dame had* een beetje te veel gecoquetleerd met den wurm- bloedigen Cliiliann. Er woont Ie Spazoo bericht het Hundrl-bl. v. Antwerpeneen rijke Engclschc zonderling die in zijne woning: «Villa Anderson.» een zeer talrijk personeel dienstin isjes van alle na tiën er op nahoudt Dezer dagen bevond hij dat er nog een Vlaumsch meisje in zijn verzame ling ontbraken hij haastte zich er eene in dienst te nemen. Weldra neemt het zoogenaamde «bessenpluk ken» Ie Ollersum weder een aanvang Gelieele huisgezinnen vadermoeder en kinderen trek ken 's morgens naar liet «Wald» en kec:en 's avonds rijk bevracht huiswaarts. Bijna dage lijks ziel men zwaar geladen karren met bessen in tonnetjes verpaktnaar hel naaslbijgclegen siation Gennep vervoeren om van daar naar Engeland en andere plaatsen verzonden te wor den. Neemt men aan, dat ieder dagelijks 2 tonnetjes kan plukken die te zamen f 1 op brengen dan kan zoo'n gezin goed dagloon maken. Geen wonder dan ook dal er zoo gretig gebtuik van gemaakt wordt niettegenstaande er aan de Pruisische regeering «plukgeld» inoet betaald worden. 40 kilometer in 73 minuten. Twee onder- piquers inde manége teSauinur(Frankrijk) had den een weddenschap aangegaan. De «-en nam aan te paard een afstand van veertig kilometer al te leggen in 90 minuien met acht paarden die ieder vijf kilometer moesten afleggen Hij overtrof nog zichzelvenwant hij eindigde den tocht 17 min. vóór den vastgeslelden lijd, na al de formaliteiten vervuld te hebben. De 10 jarige Maria Ramakers van Sl. Josse-lcn Noode was op school even uil de b.mk gegaan, om een vriendinnetje iels te vragen. Zij had haar breiwerk in de hand. Een ander kind liep legen haar aan met hel gevolg dat een breipen met kracht in het oor van de kleine Marie drong Zij gaf een gil. viel, werd naar huis gebracht en stierf na een hevig lijden. De maatschappij van den bovengrondspoorweg te New-York is tot 10,000 dollars schadever goeding veroordeeld, te betalen aan zekere Mac- Nain, die, toen hij door de 3e Avenue ging, een gloeiend stukje kool vaneen locomoliel dier maat schappij in het oog kreeg, waardoor hij voor zijn verdere leven dal lichaamsdeel moest missen. Ingevolge de kachlen van vele neringdoenden over de concurrentie der gevangenisarbeiders, heeft nu de Oosteniijksche regeering bevolen, dat de veroordeelden in de gevangenis en zooveel mogelijk gebruikt moeten wo den tot veldarbeid, het verbeteren van wegen waterwerken enz. Te Bellingwolde zijn de vrouw en de IDjarige zoon van een arbeider door den bliksem gedood. Beiden werden, van hel veldwetk naar huis terugkeerenddoor liet onweer overvallen. Men vond ze dood op hel land liggen. Te Czerowitz (Oostenrijk) zijn twee broeders, Emanuel en Willem Mei dingerhandelsreizigers git Weenengearrcsteeid beschuldigd valsche bankbiljetten in omloop te hebben gebracht. Bij Emanuel vond de politie een pak van 70,000 valsche bankbiljetten Men gelooft dat deze man nen medeplichtigen zijn van een groole bende valsche munters. Naaimachines hebben in Amerika groole for tuinen doen verdienen, llawede uilvinder, kreeg 100.000 ponden sterling 'sjaars van de uilvindingSinger liet bij zijn dood 3 millioen ponden sterling na. Te Tarhes (Frankrijk) woont een man van bijna 118 jaar, dien men nog dikwijls meteen slok door de stralen kan zien wandelen. De grijsaard heelt een langen witten haard loopt flink heeft le.vendige oogen en is in hel bezit van bijna al zijn tanden De man leeft van bedelarij. Hij is geboren in Spanje in 1770 en zijn vader is 111 jaar geworden, zijn broeder is vijl jaar geleden gestorven door een ongeluk- kig toeval op 114 jarigen leeftijd. Zijn moeder is gestorven 111 jaar oud en zijn oom is 113 jaar geworden. Hij leelt zeer hekrompen cn zonder eenige hulp.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2