«nel succes zal zijn te bestrijdenmag men toch niel w nliopen aan een gunstig resultaat van de voortgezette wetenschappelijke onderzoekingen r.aar den aard der ziekte Op grond hiervan blijven wij het hoogst 011 raadzaam achten om onze sidling voor eene ook maar eenigszins meer beperkte prijs te geven liet Handelsbladhet wetsvoorstel-Domela Nieuwenhuis onder liet opschrift «Malve wijs- beid» nader besprekende, eindigt zijn beschou wingen met deze woorden «Wij noemen het voorstel van den heer Nieuwenhuis een nuttig voorstel Met kan velen de oogen openendie in hem meer zien dan een onpractischenhallwetenden en daarom onvertrouwbaren idealist en die wellicht niet anders is dan een beklagenswaardig zenuwlijder als met veel grooteren aanleg Mullatuli was.» Bij de bespreking van hel wetsontwerpDo- mela Nieuwenhuiszegt de N. R. Ct. aan hel einde van haar slotartikel «Doch genoeg woorden aan deze proeve van wetgeving verspild. Wat wij reeds schreven herhalen wij «De Kamer ontlede het voorstel en stelle den ontwerper scherponmeedoogend voor de honderden vragen en bedenkingen, welke de overweging van zijn voorstel en van zijne toelichting wekt.» Ook het Sociaal Weekblad en de Werkmans bode laten zich ongunstig uil over hel ontwerp van den heer Domela Niewenhuis lol hel legen- gaan van gedwongen winkelnering. Met de verschillende beschouwingendie wij reeds mededeeldenmeenen wij hel bij deze ver melding te kunnen laten. Nieuwe gezichtspunten worden trouwens hier niet geopend. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bestond voor den heer Domela Nieuwenhuis eene uitstekende gelegenheid tot toelichting van zijn ontwerp van wel betreffende gedwongen winkelnering. De heer Nieuwenhuis schitterde door zijn. afwezigheid. Alzoo hebben de Schoterl.indsche kiezers die Dom. Nieuw, als een bom uit de Schoterland- sche stembus in de Tweede Kamer slingerden, bedroefd weinig satisfactie van die kunstver richting. Zijn maidenspeech was extra droog. En zijn maidenvoorstelthans onder hel mes der journalistieke- en parlementaire kritiek gekomenbewijst wederdat het niel allen koks zijn die lange messen dragen. Hij wilde door aanvoerder der Ned. socialisten te zijn ineer worden dan dat. De lijd is misschien niet verafdat hij nog minder zal wordennamelijk dat hij verloo chend wordt door zijne partijgenoolen. Uit Middelberl schrijft men van 0 Juli Spottend hoorden we heden morgen zeggen: »de voorteekens van den winter vertoonen zich reeds weer.» Het lijkt er wel naarwant in den algeloopen nacht heelt hel zoodanig gevroren dal er ijs in de slooten lag en dat het gras wit was van de vorst. Bij dag heersctit er midden in den zomer geen zomerweermaar echt herfst weer zoodat het schijnt dat we dit jaar geen zomer zullen hebben. Tot heden hebben wij nog slechts 8 warme dagen in 't jaar 1888 gehad Dal dit zeer nedeelig is voor den landbouw ligt voor de hand. De kans op een goed jaar is dan ook sinds lang verkeken. Van 18--25 September a. s. zullen, onder leiding van den generaal-majoor-inspccteur der cavalerie, in het westelijk gedeelte van Limburg en in het zuidelijk gedeelte van Noord Braband oefeningen in den siralegischen veiligheidsdienst worden gehouden. Aan die oefeningen zullen deelnemende staf en de 5 veldescadrons van kanten Thans mengde de oudste der dochtersdie vroeger het gesprek begonnen waszich weer daarin. «Ziet gijpapa die heefl het u goed gezegd. Maar daar gij een ontwikkeld man zijt, mijn heer mijnheer N «Erik Schwanert»zeide de Duit se her. Heer Schw— anertwal is dat moeilijk Mijne zuster Li en ik wilden reeds lang een weinig Duitsch studeeren. Kunt gij ons daarbij behulpzaam zijn «Zeker, gaarne,» antwoordde Schwanert. «Maar Maggie!» fluisterde de jongste. «Ikgeloof zeer zeker dal hij een gentleman is,» antwoordde Maggie, die zich op zachten toon tot den vader gewend had. «Dat is wel mogelijk,» zeide het hoofd der familie, «probeer het eens. Hij ziel er openhar tig, eerlijk en fatsoenlijk uiL» «Dus morgen om vijl uur! Wilt gij ko men «Zeker, gaarne.» De meisjes groetten den nieuwe leeraar en hel 1e reg. huzaren: de staf en de Doscadrons van liet se reg. huzaren twee batterijen van het korps rijdende artillerie; een detachement van het escadron ordonnansen een detachement hospitaalsoldatenen een detachement mare- chaussées; In de kleine Fransche gemeente Brcan is een droevig ongeluk voorgevallen Zekere Vassas was bezig met zich aan te kleeden om zich naar de kerk te begeven waar zijn Huwelijk moest vol trokken worden. Terwijl hij zijn rok aantrok, deed hij door eene beweging met zijnen arm een ge laden geweer van den muur vallen bel schol, men weel niet op welke manierging al en de ongelukkige Vassas ontving de lading in de volle borst. Op zijne pijnlijke kreten kwam de bruid toegeloopen die in eene andere kamer van liet huis insgelijks bezig was met zich voor de plechtigheid gereed te maken en kwam juist intijds om de laatste oogenblikken bij te wonen van hemdie volgens de wet reeds haar echt genoot waswant het burgerlijk huwelijk was den vorigen dag voltrokken De wanhoop van de ongelukkige vrouw is moeilijk te beschrijven. Volgens een Spaansch schoolblad hebben de onderwijzers van Granada sedert I Juli 1882 nog geen salaris ontvangen. De onderwijzers werken dus op de pof, maar 12 raillioen Spanjaarden kunnen lezen noch schrijven Prins Alexander van Battenberg, de exvorit van Bulgarije heeft Zondag in groot levensge vaar verkeerd. Hij had een pleizierlochtje ondernomen van Heiligenberg naar het Stettbacherdaltoen eens klaps het paard schichtig werd en naar den slei- Icn atgrond drong. De vorstdie zelf stuurde, kon het paard niet meer houden en stortte met het rijtuig den berg af, nadat de bediende uit het voertuig gesprongen was. De prins werd uil het rijtuig geslingerd, maar hij had de tegenwoordigheid van geesttoen hij veertig voel diep gevallen was een struik vast te grijpen en die vast te houden terwijl paard en wagen in de diepte stortten. Een onmiddellijk geroepen geneeskundige constateerdedat de verwondingen van den prins slechts gering waren. Het blijkt later dat hel ongevalden prins van Battenberg overkomen v*n ernstiger aard is dan men aanvankelijk meende. Hij heeft eene verwonding aan de ruggegraat bekomen. Een treurig ongeluk heeft nabij Eisden Elaats gehad. Tusschen twee schooljongens en Claessens ontstond IwisL Na een woorden wisseling zeide de scholier L. aan zijn tegen stander dat hij met zijn pennemes een scheld naam van Claessens in den muur ging schrijven, C. kwam hiertegen in verzetmaar te vergeefs toen het opschrift klaar wasgeraakte men handgemeen waarbij L van zijn mes dat hij nog in handen had gebruik maakte en er zijn medeleerling eene doodelijke wonde mede toe bracht in den onderbuik De ongelukkige jonge ling overleed eergisteren onder de hevigste smarten tengevolge van buikvlies-ontsteking. De scholier L. is II jaren oudzijn slachtoffer C. was een jaar jonger. Bij een onlangs gesloten huwelijk was de bruidtoen zij in het register op 't stadhuis moest teekenenzoo zenuwachtigdal een groote inktvlak uit de pen die zij in de bevende vingers hadop het boek viel. Moet ik het overschrijven vroeg zij blozend aan haar echtgenoot. Neen 't is goed maar 0wees niet boos ik zal een volgenden keer beter oppassen verdwenen. Erik Schwanert had dus de eerste sport op de ladder van den vooruitgang beklommen. Het huis der rijke en aanzienlijke iamilie Marvin had zich voor hem geopenden hij had het aan zijne goede manieren te dankendat de kennismaking voortduurde. Drie ol vier uur per week gaf hij lesen de lessen werden zoo goed betaald dat hij zich daarmede alleen reeds zou hebben kunnen doorslaan spoedig echter vond hij echter ook nog ander werk dat me juffrouw Maggie hem aanwees. Na eene maand had hij een wekelijksch salaris van ongeveer veertig dollars, met Kerstfeest ook eene vaste betrekking aan een instituut veroverd. Maggie, de oudste, protegeerde hein en slelde «haren DuitscJier» aan alle bekenden en bloedverwanten voor. Daarbij was niets minachtends en verne derends in hare houding. Integendeelzij was op den jongen man dien zij «ontdekt» had op zijne degelijke kennis en zijn eigenaardig en vriendelijk voorkomen trolsch. Wordt vervolgd. Zekere Baudcsson te Asnicres (Frankrijk) bezat een katdie achtereenvolgens hemen zijn drie kinderen It.id gebeten Men sloeg liet dier dood en begroef het De commissaris van politie, wii-n hel feit ter oorc kwam en levens vernam dut de kat zes weken te voren door een hond was gebeten, liet de kat opgraven en door een veearts onderzoeken, die constateerde dat de kal dol was geweest. De gebeten mensehen zijn naar Pasteur gegaan. De volgende statistische opgave geelt een klein inzicht in de thans nog beslaande toe standen in Italic «In 1142 gemeenten is straatreiniging geheel onbekend. In 1.150 andere wordt de alval enz. enz in de binnenplaatsen (de zoogenaamde cours) verzameld en in 84 langs de wegen zonder bepaalde afgebakende plaats. In 1286 gemeenten zijn privaten een bijna volstrekt on gekende weelde; in 741 is de regen liet eenige afvoermiddel der menschelijke en dierlijke uil- werp.-clen 0504 gemeenten zijn geheel ont bloot van alvocrkanalenin 2544 gemeenten bestaat geen lijkschouwing; in 102 liggen de begraalplautsen op geen 50 meter afstand der gemeente; in 1280 gemeenten beslaat geen enkel reglement betreffen de openbare gezondheid 421 bezitten zelfs niemand die aderlaat en dan levens de geneeskunde beoefent (lextuoel) en voorzien op geen enkele wijze in de zorg voor de armen in 156 gemeentenmet eene be volking van 3 millioen inwoners, is liet drink water bepaald slecht of ontoereikend Voorts zijn door het gdteele rijk 20 681 onderaardsclic woningen bewoond door 90.000 menschen in gebruikwelke volstrekt gesloten moesten worden." Vrijdag 11. werd zekere heer Provvse te Londen tot 250 p st. schadevergoeding wegens verbre king van huwelijksbelofte veroordeeld. In de vijfhonderd brievendie zijne aanklaagster kon overleggen scheen ruime slof tol slaving der aanklacht voorhanden te zijn. Door den stadsomroeper te Doctinchem werd voor eenige dagen bekend gemaakt dal in Prui sen mannen vrouwen, jongens en meisjes tegen hoog loon, tot 12.25, benevens vrij kost, aan een fabriek werk konden verkrijgen. Ongeveer 60 stadgenooten lieten zich door het aanbod verleiden doch zagen zich deerlijk teleurgesteld. Hun toch werd een veel lager loonkleiner zelfs dan hetgeen hier gewoonlijk wordt ge geven aangeboden. Na een vermoeienden tocht van twee dagen waren allen weder binnen de muren van Doetinchem terug. Er is sprake van het opnemen van Zola onder de ridders van het Legioen van Eerbij gelegen heid van den 14n Juli. Reeds 7 of 8 jaren gele den toen Bardoux minister was. hectic het, dat de zaak zoo goed als beklonken wasmaar er kwam toen niets van. Zullen de President en liet Ministerie der Fransche republiek den treurigen moed bobben om dien apostel van het laag realisme te de coreeren Zoo jadan mogen zij er ook aan beginnen te denken om een standbeeld oplcrichlen voor de markies de Sadeden schandelijken schrijver van Justine, ou les malheurs de la verlu, en van Juliette ou Ie bonheur du vice. P—ggggi*' Onder dagteekening van 9 dezer is bij hel dep. van koloniën hel volgend telegram uit Indië ontvangen «Uil Bantam bericht vrij ernstige rustversto ringen heden nacht uilgebroken in Anjer, bij alwezen asistent-residentdie met resident en aspirant-controleur op tournee is. Gevangenis Tjilegoen geforceerd. Telegraaf afgesneden. Klerk met gezin verinoord. Muitelingen op weg Serang.» Een nader telegram is ontvangen over den uilslag der ontmoeting van de patrouille met de muiters op Bantam. «Na drie sommaliën is sal- vovuur gegeven. Negen muiters zijn gedood. Te Tjilegoen was geen verzet. Aldaar is vermoord de adsistent resident dub bels met echtgenoote en twee kinderen, de klerk Dumasde onder-collecteurde wed.ina de djaksa en de cipier. De patrouillegelegerd in de gevangenisis niet verontrustde troepen zijn gistermiddag te Serang aangekomen. Een compagnie met den resident is des avonds naar Tjlegoen gezonden De aanleiding tol de onlusten is nog onbekend. Een ander telegram luidt Een ernstig oproer is in Bantam uitgebroken de muitelingen hebben Tjelegon afgeloopen. De daar aanwezige Europeanende controleur en de pakhuismeester zijn vermoordzoomede de inlandsche hoofden. !n Serang is slechts een compagniesoldaten, die reeds slaags zijn. Drin gend werden van hier (roepen ontboden.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2