GYMNASIUM NAAR MAAT. B. J. VAN GELDER, j. bi lumsmD. LAGER BIER Met onderhandelingen en palliatieven breidelt men 't valsoli en roolzuchtig volk van Atjeh niel. Hel voorstel van heeren Burg. en Weth. van Amersfoort ten aanzien eener wijziging der in richting van het gebouwde Botermarkt, heden ter Raadszitting behandeld, luidt als volgt Naar aanleiding van hel besluit uwer verga dering van 24 Oct. om op de gemeentebe- grooting voor 1888 een post «voor memorie» uiltelrekken ten behoeve v.in den bouw eener Botermarkt hebben wij overwogen in hoeverre daaraan uitvoering kan worden gegeven. De iirot'iehjkheden die zich bij de keuze van een geschikt terrein voor de doarslelling van zoodanig gebouw voordoengeven ons aanlei ding geen voorstel daartoe vooralsnog te doen. Teneinde echter Eooveel mogelijk aan de be hoefte van plaatsruimte in het bestaande gebouw te voorzien zijn wij voornemensbij wijze van proefnemingde zeven rasterhekken beweegbaar te doen inaken om zoodoende meerdere gelegen heid tot toegang te verschaffen en alsdan door eene veranderde wijze van plaatsing der banken, ruimte te winnen. Volgens de begrooting van den gemeente- architect zou tot dat einde eene uitgaaf van 198 gevorderd worden, tot het doen van welke uitgave voor de vorenbedoelde werken wij de «er hebben aan uwe vergadering machtiging te verzoeken. Het voorstel is zonder discussie aangenomen. Ter voorziening in drie vacatures in het zetters collegemet het einde dezes jaars ontstaande door periodieke aftreding van de heeren B. VV. van Burgsteeden, J. P. G Kok en L. A. Schaap welke laatste tengevolge van zijn vertrek naar Amsterdam verzocht heeft niet meer in aanmer king te komen zijn de navolgende dubbeltallen aan 's Konings commissaris van Utrecht voorge dragen: de heeren B. VV. v. Burgsteeden J. P. G. Kok, E L. Visser, S. Knoppers, J. Sinnige en van der Zoo de Jong. AMERSFOORT 30 Juli 1888. Onze bekwaamste Staatsman de oud-minister Mr. J Heemskerk Azn. te 's Gravenhage viert heden. Maandag 3ü Julizijn 70sten verjaardag. Mejuffrouw Joiianna II. van Mill te Amers foort is benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Edam en heelt de be noeming aangenomen ingaande 15 Aug. e. k. De 4.1c alg. vergadering van het Ned. Onder wijzersgenootschap wordt morgen en overmorgen in Atnieilia te Amersfoort gehouden. De regeling der werkzaamheden enz. is vermeld in No. 8719 van 17 Mei j.l. Ter aanvulling daarvan strekt, dal Donderdag 2 Aug. na den spoorlocht naar de Grebbe, een collation in Amicitia plaats heelt. Donderdag jl. vierde de heer J. R. Schuuring broeder der orde van den Ned. Leeuw gep. adjudant-pikeur der rijd. artillerie en thans administrateur van het garn. kleedingsmagazijn en nachtleger te Ainersloort, hel ft o u <1 o u juhilé zijner militaire dienstwaarvan 43 ellec- ficve dienstjaren bij de lijd. artillerie. ilcm weid, met eene kernachtige toespraak door den heer Luit -Kolonel Garniz.-Koinm. A. Greve in tegenwoordigheid en uit naam van alle hoofd- en verdere olficieren alhier, een zeer prachtige lauteuil als souvenir aan zijne 50jarige dienstvervulling aangeboden. Ook van vele andere zijden ontving hij blijken van genegenheid en gelukwenschen. Bij de thans te 's Gravenhage geëindigde jaarl. examens der «Nedcrl. Toonkunstcnaars- vereeniging» hadden zich aangemeld 45 candi- daten waarvan 22 slaagden en 1 wegens on gesteldheid afschreef. De commissie van examinatoren bestond uit 9 leden waaronder de voorzitter de heer W. G. F. NicolaïMuziekdirecteur van 's Gravenhage en de heer M. W. Petri Muziekdirecteur van Utrecht en directeur der Atnersloortsche Muziek school en Zangvereenigirg. Voor eene Herv. Kerk met pastorie te Koot- wiikerbroek (gemeente Barneveld). waarvoorde Synode f5000.— toestond, werd f1000— ge schonken door den heer F. NV. J. baron van Aylva van Pallandt, te Putten (Veluwe). Gelukkige Japanneezen. Nauwelijks is in Japan de eerste spoorweg geopend of reeds kunnen wij Nederlandersvan het Rijk iets leeren op het gebied der spoorwegexploitatie. Terwijl ten onzent de maatschappijen het publiek plegen te vervelen en de ergernis der vreem delingen opwekken door een uitgebreid stelsel van wantrouwen (controle)dat elk kaartje ette lijke malen doel nazienziel in Japan geen enkele beambte toe ol de reizigers zich in de coupé begeven waarin zij volgens hun plaats bewijs belmoren te zitten. Ken portier merkt hel biljet aan den ingang van hetstationshuis» en bij aankomst neemt een tweede portier het biljet weder in ontvangstdal is alles. Te Weenen is de zomer nog veel winter- achliger dan bij ons. De Alpen nabij desiadzijn zoo wit als in December en van alle plaatsen wordt overvloedige sneeuw gemeld. In een dorp in de bergen niet zeer ver van Weenen is een man gevondendie in be schonken toestand op den grond is gaan lig gen en van de koude was omgekomen van de koude omgekomen in de ma.md Juli I Ter afschaffing van het duel. De zoogenaamde zaken van eer woiden in Thibet geregeld op de volgende wijze Men werpt in een kokende vloeistof een witten en een zwarten knikker die de duellisten er uit moeten halen bij die den witten knikker er uithaaltwordt in het gelijk gesteld. Gewoonlijk hebben beiden bij dat geval een arm verloren. De Musbode antwoordt op hel ingezonden stuk in ons No. 3739 van 26 Juli jl., getiteld Kosten van het Onderwijs, het volgende Twee bezvaren dus tegen onze opmerking: Ie als voorliet openbaar onderwijs de kostende prijs moest betaald worden zouden de arinen geen onderwijs krijgen2e. de Staal moet het onderwijs op lagen prijs houden voor zijne ambtenaren. Beide bezwaren zijn even ongegrond. Wat hel eerste betreft, wij vragen den kostenden prijs voor hen die hem betalen kunnen dus niet voor de onvermogenden. Dat de Staal voor hen zorgtals de bijzondere school het niet doetheeltzoover wij wetenbij niemand ooit bezwaar gevonden van welke richting hij moge zijn. Op het tweede bezwaar antwoorden wij, dat de openbare 6chool niet enkel voor de ambte naren heslaatiedereen heeft daar toegang de aanstaande ambtenaren natuurlijk ook. Aan kin deren is echter slecht te zien of zij ambtenaren zullen wordendat blijkt eerst later. Maar het blad denkt waarschijnlijk aan kinderen van amb tenaren en dan wordt de zaak anders. Dan is hel niel meer een quaestie over kinderen maar over ouders Deze laalsien worden alsambtena- ren door den Slaat goed betaald ol nietin het eerste geval hebben zij de middelenom hunne kinderen te doen onderwijzen volgens hun stand; in het laatste geval moet de Staat hen beter beloonen maar niet hun te schraal Iractement aanvullen met kosteloos of weinig kostbaar on derwijs voor hunne kinderen. De Staal heeft met de particuliere huishouding zijner ambtenaren niets te maken. Heden houdt in het Café «de Arend» te Amersfoort de Ned. Vereeniging tol bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid hare 7e alg. vergaderingdie niet talrijk bezocht is Zij werd geopend door den bestuursvoor zitter den heer A. Groeneveld van Rotterdam die de aanwezigen welkom heette en betreurde dal er niet meer leden en belangstellenden waren opgekomen. De belangstelling moet van de ver eeniging uitgaan Hij gelooft echter dat men inet moed T volgende jaar kan intredendaarvoor zijn vele gegevens. Na voorlezing van de notulen en het jaarver slag en behandeling der finantieele aangelegen heden geschiedde de verkiezing van twee bestuursleden ter vervanging van de heeren W. F. C. A, Baar en J van Kempendie re glementair niet herkiesbaar waren, ei werden gekozen de heeren A. van Wamel te Amsterdam en W. H. van Ravestijn te Dordrecht. Hel batig saldo is f56,734. De Voorzitter brengt een woord van d'ank aan de heeren Mr. J ileyligers en G. J. Boode voor hunne tegenwoordigheid op tleze vergadering vooral aan eerstgenoemdedie altijd de belangen van hel onderwijs in handenarbeid warm heeft voorgestaan De vergadering stemde daarmede in door applaus Vervolgens werd verslag uitgebrachtgevolgd door mededeelingt-n en voorstellen v m de Re dact iecommissie van het Maandblad bij monde van den heer P Evekink uit Arnhem, liet voorstel om hel Maandblad opteheffenomdat er te weinig medewerking was, werd niet aan genomen. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Groene veld voorzitterte Rotterdam J. C. Lindeman; secretaris. Tie!A. van WamelAmsterdam; F. Z. Barkhuis. Arnhem; H. van Gelder, on derwijzer aan de op. school 2e soort en aan de Huisvlijtschool te AmersfoortVV. 11. van Rave stijn Dordrechten P. Schuitemaker Jz. Barsingerhorn. (Dit kort verslag is haastig opgesteld en ge plaatst tijdens de vergadering werd gehouden, zoodat het dientengevolge onvolledig is.) ADVERTENTIE N. tóf ^«Donderdag 9 Angnstns e. k. hopen onze geliefde Ouders ABRAHAM MARKUS KLEIN 8 en NAATJE MENC0 hunne l>3 'veertigjarige Echtvereenigiiiff'J^) <yj te vieren. I Hunne dankbare Kinderen ïg Behuwd- en Kleinkinderen. Amersfoort 30 Juli 1888. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de herdenking van mijne SOjarige militaire dienstvervulling, betuig ik mijnen harlelijken dank. J R. SCHUURI.NG. Amersfoort 30 Juli 1888. Voor de menigvuldige bewijzen van be langstelling op 22 Juli ons betoond beluigen wijmede namens onze kinderenonzen har- telijken dank. Amersfoort 30 Juli 1888. G. VAN LUMMEL. G VAN LUMMELvan den Brink. TE AMERSFOORT. Zij die zich wenschen te onderwerpen aan hel TOELATINGSEXAMEN, te houden op 3 Sept. 189S, worden uitge- noodigd zich vóór 95 Augustus aan te mel den bij den ondergeteekende die programma's, op aanvrage toezendt en alle verlangde inlich tingen geeft. JU. nor,ij. Bergstraat G. 140. hoek Stoovestraat. Ons zoozeer gerenommeerd is steeds per fust, en per fleseh a 12 cents deheele ilcsch en 6 cents de halve üesch verkrijgbaar bU HrommestraaI ÏS§ AMEUSFOOKT. Oe Bireclie der Bierbrouwerij de Gekroonde l'alk Amsterdam.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 3