Maandag 6 Augustus 1888. ju 574$. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLE F. FF te Amersfoort. iiTT - P-lloak Korteïraoht, Wijk 8 08 "«.i in ou. ntta, Bureau- '.T*?'.-""'"'"..""?"" w«'»I>»IH- WU. HOORBUIZEN pl»*Urufmt« vaar randen en andere m, offleieaje en onteigen Adv per reg»l Ir, per regel 25 C'U if. De olficicele knoeierijen zullenmisschien Tceds van 18811 al, in Engeland sterk worden tbeleugeld. Klaagde men daarover in het land der vrij heid Noord-Amcrikavooitdurend, ook in •Groot Britlnnnië is dal euvel steeds sterker in 7.wang gekomen liet Bi iisrlie Lagerhuis heelt terecht ingezien «dat die beteugeling dringend noodig werd en is daarom liet ontwerp op 't plaatselijk zeil In stuur door dal liuis met ijver en toewijding behandeld en zelfs zóó rusteloos, dal de wel, naar men hoopt, reeds primo Januari aanst. in werking zal kunnen treden, indiende leden van het lloogcrhuis dit goede voorbeeld volgen. Men hoopt dat Ie meer naarmate meer blijkt hoe de vele plaatselijke besturenwaarmede men tegenwoordig beladen isde zaken in ■de war brengen. De enquête voor de handelingen van het Londensche Bouwbureau die nog steeds wordt "voortgezetzegt boekdoelen in dit opzicht, liet is letterlijk waar «lat bij deze groole inrich ting alles te koop was. De publi-ke werken werden door de leden behoorlijk geëxploiteerd l)e aanbestedingen waren schijn aannemers ■werden niet, wie de billijksle voorwaarden bij de inschrijving stelden maar wie het meest offerden aan de theeien Zekere Forniss, een aannemer, verkreeg be langrijke werken aan de Theemskadenniet omdat hij dc laagste inschrijver wasmaar om- dal hij diie leden van hel parlement voor zich bad welen te winnen waarmede 17 Met aan eder duizend pond sterling d i. de kleinigheid van honderdlwinligduizend gulden te geven. De geachte leden vonden dal zij die kleinigheid voor hunne moeite wel verdiend hadden. Handige en niet nauwgezette aannemers kon den altijd tegen contant geld te weten komen hoeveel hunne concurrenten voor een ol ander werk hadden ingeschreven. Ken architectdie in dc gunst wasontving vijl honderd pond voor plannen die hij volstrekt niet geleekend had Hij had ze echter verbeterd, zeide hij en toonde aan de commissie van en quête eenige roode streepjes op de plannen van een ander. Voor zooveel moeite was hij ten minste behoorlijk betaald Gelukkig zal deze slechte instelling door de nieuwe wet verdwijnen. liet werd tijd. De Rijkskanselier Bismarck kan bogen op DC ZAKDOEK mot het blauwe randje. Zeer vrij uit hel Duitsch vertaald door S. Slot. Hel geluk was hem in den vreemde gunstig, hij werd de assistent van een z-'cr bekend en een zeer in den smaak vallend doKter ja want dat laatste heelt een arts zeer noodig Zijne elegance, zijn bijzonder edel ep'schoon voorkomen deden hem weldra de sympathie der aristocratie verwerven en na korten tijd bood men Item dc betrekking aan van badarts in dc drukbezochte badplaats. Voorwaar eenë schille ronde hcvred'ging voor zijne eerzucht Toen had hij de jonge schoone gravin P. ont moet Ohoe innighoe hartstochtelijk had bij deze vrouw bcinind I Zij was gehuwd en juist die hinderpaal verhoogde hare bekoorlijk heid voor hem haken wij, menschenen vooral mannen niet juist naar datgenewat onbereikbaar voor ons is of schijnt En dan als we het vurig begeerde vorkregen hebben o. hoe menigeen fluistert dan wellicht hij zich «elf: «Verhoorde wenschen blijken dikwerl ram pen ie zijn tlic wij zelven alge tncekt hebben Op dit oogonblik steunde Xaver smartelijk, eene eer, die nog geen Üuiisch Staatsman is le beurt gevallen. »io eor is: dal hij Kuiler Wilhelm logeerde. Tc middernacht kwam, onder gejubel van bet volkde keizer met prins llcinrich op Kiied- nchsruheBismarcks landgoed aan dal als hulde aan den Keizer prachtig verlicht en ver sierd was en mei kostbare europoorten prijkte I Bismarck snelde zijnen Keizerlijken souverein j tegemoet en geleidde dezen in zijne woning terwijl bel volk nog bleef zingen en jubelen Den volgenden middag maakte de Keizer een 1 rijtoer met zijnen gastheer en werd hij dezen een diner van een dozijn couverts gehouden. Dit is wel geen groot getal etersmaar toch volgens hel volksbegrip, is liet beter om met zijn twaalven dan mol zijn dertienen aan lalol le zitten. In de tweede helft van September zal keizer Wilhelm Klzas Lotharingen bezoeken. Vermoe delijk zal bij :10 September te Baden-Baden zijn, om den verjaardag van keizei in Augusta mede te vieren en tevens een bezoek aan zijn groot moeder koningin Victoria te brengen die op dat tijdstip ook te Baden-Baden zal vertoeven. Spoedig daarop zal dan de reis naar VVecncn volgen waar Ier eere van den keizer groole mililaie oefeningen benevens groole jachtpartijen in uitzicht zijn gesteld. 't Is dan ook voor den vrede de volkeren beter, dal de Keizers zich niet groole militaire oefeningen en jachtpartijen bezig houdendan met groote oorlogstoebereidselen en hel winnen van veldslagen. Koning Milam van Servië heelt in eene memorie aan het Consistorie zijne grieven uit eengezet tegen Koningin Nathalie. Hij verwijt haar vooral haar heerschzuchtige bedoelingen. De minister Mijalovitch heelt zijn ontslag geno men, toen hij vernam dat het echischeidingsproces zou woiden voortgezet, maar op uitdrukkelijk verlangen des Komngs behoudt hij voorloopig de portefeuille van eeredienst. «Hel bankroetzegt la Gazetla d' Italia «is aan de orde van den dag in Italië en te Rome. Dit woord geelt den economischen toestand van hel tegenwoordig kritisch oogenblik volkomen terug. En l'genover de welsprekendheid der cylers. welke van dit woord uitgaan, is elke redenee ring ijdel «liet is geen crisis, maar eene zeer zware ziekte welke in geheel Italië woedt en lol welker genezing de vereenigde krachten van regeerders de haren rezen hem te berge een krampachtige schok deed zijn lichaam trillen.En het werd plotseling levendig om hem heen.het ge zelschap was teruggekeerd Eene schoone, elegante vrouwde vroolijkste van allen in wie wij gravin P. herkennen naderde den eenzamen man haastig Een luiden gil ontsnapte hemtoen zij hem met een lijn kanten zakdoekje dat met een blauw randje was versierd l'gemoet wuifde. Die aanblik scheen iets verschrikkelijks voor hem te hebben hij week hn<istig terugsteeds meer en meer ach terwaarts Daar werd plotseling een val verno men eene doodsche stille.daar lag de jonge man bewusteloos neer. hij was van hel hooge balcon gestorl. Slechts de geestelijke van het dorp vernam de biecht van den stervende de oplossing van deze raadselachtige geschiedenis. Toen Xaver zich daar ginds op het toppunt van het geluk waandewas dat blonde kind Wanda plotseling verschenen. Haar vader was gestorven en nu hoopte zij bij hem den ge liefde den steun en de beschermmgte vinden, die hij haar eens beloofd had Zonder vrienden, zonder familiebetrekkingengeheel onkundig omtrent de verandering, die er in Xavers ge voelens had plaals gegrepen was zij vol liefde en vet trouwen lol heiu gekomen. en gpregeerden niet voldoende kullen zijn. Wij hebben voor ons liggen de opgaven van de faillis sementen, welke in Maart en April van dit jaar zuil voorgekomen. De cijfers stemmen tot Weemoed.» De Amerikaansrhe rabbi dr. Merlon Sivérlhs van Chicagodie een plan lol herstel van een rijk in Palestina op louw heeft gezet, is nu naar Engeland gegaan om daarvoor le werken. Hij is geen opgewonden dweepermaar een bedaard practisch man die ernstige studiën over dit onderwerp heeft gemaakt. Volgens zijn berekening zouden de Israëlieten uil alle landen in het nieuwe Palestina voorloopig slechts 1/6 bevolking kunnen vormen. Zoodra de grond voor het rijk gelegd is en er een genoegzaam aantal kolonisten zijn hoopt dr. Sivertha dat de groole mogendheden den staat voor neutraal en onafhankelijk zullen verklaren. Hij brengt een aantal plannen betreffende land- ontginning bevolkingden wederopbouw van sleden, o. a. van Jepuzalemmede. en hoopt reeds in hel najaar krachtigen steun voor zijn onderneming te zullen vinden Hel nieuwe Palestina zal. zoo beweert dr. S met een uitgestrektheid als Groot-Britlannië en een zoo groote verscheidenheid van klimaathij goede behandeling van Zaken kunnen wedijve ren met Zuid Italië en «het dal van den Eu- phraat, de wieg der menschheid, zal eens op nieuw van opgewekt leVen en werkenvatl vreedzaam geluk getuigen.» liet plan isnaar onze meeninggoed uit voerbaar, mits daaronler moet worden be grepen een sterk leger om Nieuw Palestina en Nieuw Jeruzalem tegen onbeschaafde Aziaten 11 beschermen. Toch is een niet licht te achten bezwaar dat denkelijk weinigen van des planvormera «vermogende» gelooisgenoolen er zich zullen vestigen. De Rothschilds Bleichrödar en de grootste Amsterdamsehe bankiers gaan zeker niet mee. Evenwel zij zouden er dan eene Jeruzalemsche, eene Paleslinasche en eene Aziatische bank kun nen vestigen met door hen aangestelde knappe directeuren. Dat zou mooi rendeerert. Want in Azië zit veel weelde. Louise Michel heeft een revolutionaire ver gadering gepresideerd er werd over een motie van ontevredenheid over den Parijschen gemeen teraad gestemdterwijl den gemeenteraad van Sl. üuen een felicitatie-adres werd gezonden. De Zij was dus de blonde jonge dame geweest die den dokter lot zich geroepen had. En hare verschijning had hom verschrikt.als hij zijn woord ten opzichte van haar wilde houden dan moest hij dat schitterende leven opgeven cn, in da eerste plaatsdie jonge schoone vrouw, welke hij zoo hartstochtelijk beminde. Hij had slechts weinige woorden met Wanda ge wisseld hij wilde eerst kalm nadenken wat hem te doen stond Met het instinct der liefde had zij echtor alles geradenwant toen hij 's avonds heimelijk tot haar sloopvond hij haar in de fauteuil zittende slapen terwijl tranen aan hare wimpers parelden. Welke demon had hem er toe verleid om zijn zakdoek met den inhoud van hel flesc.hje chlorolonn dat hij bij zich had le bevochtigen? Zonder een oogenblik tè aarzelen, had hij hel doekje vast op haar gelaal gedrukt. Zij stierf als slachtoffer van dc reine liefde die zij voor heinhaar moordenaar had ge koesterd Dc misdaad was geluktdoch de vruchten daarvan had hij niet geplukt. nutteloos, door gewetenswroeging gekweld was zijn ver der leven geweest Niemand beweende hem zelfs niet de vtouw voor wie hij die verschrik kelijke daad gepleegd had Zij ging naar Parijs cn zoekt daar verstrooiing voor den schrik welko zijn plotselinge dood haar veroorzaakt had.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1