September 1888. 5754. EERSTE Maandag- 17 TILAt). ••■w s P Uitgever H. VAN CLE EPF te Amernfoort. Dit klad rnnchljnt Maanfaj mi KonHfrdajmiJ.Uf. Allotment (Mr 5 nundaa f 1.— Franco por. port 1.15. AdrertentiPn 1—rageU SM CU.cllrn regel «ter 10 Ctn, groots lettors nart plaatsruimte eoor randen en andere est ra inrigtrng geschiedt hoognre prijsberekening. Legale olllcieêle en onteigen Ad* per regel l& Cu. Keclames per regel 25 Cto Aft HmmmOrt 10 CU. QO0A KOftegraOllt WijK B 60 Bureau HUURHUIZEN Politieke Revue. In Noord Amerikabij voorkeur hei land der moderne vrijheidis het handelsverkeer met liet buitenland in een aantal opzichten niet vrij. De Amerikanen huldigi-n de leer der handels vrijheid in legenovergestelde lichting waar hel bun eigenbelang geldt. liet Amerikaanschc departement van oorlog heelt liet bewijs willen geven dat liet niet geneigd is het buitenland te begunstigen, liet heelt eene «omzendbrief» verzonden aan al zijne ambtenaren, waarin zij worden aangespoord oin bij leveranties do voorkeur te geven aan Amerikaanscbe artikels ■en slechts dan Europeesche te nemen als inlund- sclie volstrekt niet Ie krijgen zijn. Rij hetzelfde «iepartemem zijn weer ongunstige berichten ingekomen omtrent de Indianen Een Indianen oorlog zou Amerika al zeer slecht voegen op 't oogenblik en het ministerie heelt dan ook «onmiddellijk met kracht gehandeld» zeggen de berichten om eenen opstand in 'l begin te onder drukken. Piroqanatzadvocaat van koningin Nathalie, van Serviëdeelt in de Neue Freie Presse het protest der koningin mede Hel is een lang stuk, waarin de koningin haar grieven opsomt en vol houdt dal zij ondanks haar twist inel den koning, in geen enkel opzicht te kort is geschoten bij de vervulling barer plichten als echtgenoot en moeder Daarom weigert Nathalie vrijwillig in een echt scheiding te berusten en verlangt het recht per soonlijk haar zaak voor hel consistorie te Belgrado te mogen verdedigen. Evenwel blijkt hel meer en meerdat het hier niet uitsluitend een persoonlijk geschil geldt lusschen koning Milan en zijne echtgenoote, maar dal ook de staatkunde daarbij eene groote rol speelt. De oppositie kiest partij voor de koningin, die op Ruslands hand is, terwijl de voorstanders eenerzeer vriendschappelijke staatkunde jegens Oostenrijk met koning Milan medegaan. Vandaar dan ook dal de Norddeulsche Allgemcine Zeilung zich zoo heftig tegen de koningin uitlaat en de houding van koning Milan jegens Oostenrijk en Duitschland zeer prijst. FEUILLETON. Eindelijk haar meester gevonden 6) Naar het Hoogduitsch door S... Het weer bleef onveranderd zeer schoon en ook heden scheen de zon weer helder en warm. Elma en Fernau zaten beiden alleen op de bank onder den kastanjeboom de gelielkoosde plaats van al de huisgenooten. De professor scheen geheel verdiept in zijn boek doch over de bladzijden heen gluurde hij met een hu moristisch lachje naar Elma Ac door allerlei bewegingen een zeker ongeduld toonde nu eens haar borduurwerk toornig in haar werk mandje wierp, om het eenige oogenblikkcn later met zichtbaar mishagen weer ter hand te nemen, en hel daarna weer ter zijde te leggentotdal zij eindelijk opstondeenige schreden in de richting van het woonhuis maakteom even spoedig weer terug te keeren «Wat zij gij onrustig, freule Elmamerkte Fernau ten laatste op kalmcn toon aan. «Ik wacht op Paul. Hij zeide mij. dat hij slechts een korten brief te schrijven had. Waarom toeft hij dan zoo lang?» «Verlangt gij dan toch zoozeer naar hem?» vraagde Fernau verder. «Ik kon daar heden morgen met den besten wil niets van merken, want gij bejegendet hem weer zeer onaangenaam.» Zij haalde onverschillig de schouders op. «Hij moet mij bij hel plukken der appelen en peren helpen dat wil ik.» «Nu, misschien komt hij in hel geheel niet.» Elma wende haastig liet gelaat naar den proiessor. In het gelreele land hcerscht hierdoor een zekere gistingzoodat de koning alzoo ver plicht is het ministerie van den heer Christies, «Serviè's ijzeren roede", dal niet zeer in den smaak valtte handhaven. In verhand mei deze moeilijkheden wordt toegeeflijkheid van de zijde des konings en het totstandkomen eener schik king niet onmogelijk geacht. Volgens de Standard is bijna geheel Servië op de hand der koningin en zou een echtscheiding gevaarlijk zijn voor den koning en de dynastie. Een revolutie zou Peter Karageorgevitch op den troon brengenden schoonzoon van den vorst van Montenegro en een warm vriend der Russen, waarvan een hotsing lusschen Oostenrijk en Rusland het onvermijdelijk gevolg zou zijn. Indien de geruchten waarheid bevatten, zou Italië de campagne in Massowah met energie willen doorvoeren en in November a s tegen den Negus 45000 man afzenden Den 16en dezer worden 4000 geweren naar Massowah gezonden om de bevriende siammen rond Keren er mee ie wapenen en voor de kustverdediging zijn lUOtgroote kanonnen besteld. De opstand in Afghanistan neemt een ernsti- gen omvang aan. Verscheidene voorname hoofden zijn den Emir Abd-Ur-Rhaman afvallig geworden en deels in handen van Iskhak-Khan gevallen deze beschikt nu over 30,000 man De troepen van den Emir tellen 50.000 man. Een beslis sende ontmoeting is weldra onvermijdelijk. In Turkije is voor geld alles te koopen als bewijs daarvoor mag nu hel feit geWen dat lusschen Bulgarije en de Porie een verbetering is gekomen in de wederzijdsche verhouding. Deze gunstige wending is een gevolg van de hoop, die van Bulgaarsche zijde in Constanti- nopel is gesteld dat de verschuldigde schatting aan de Porievoor 31 milliocn francs zou worden afgekocht. Nog steeds laat de Porte de mogendheden in "de onzekerheid wanneer de Suez Kanaal conventie zal worden geteekend en nu weder wil zij aan een artikel dusdanige uitbreiding geven, dat zij in geval van nood Italië het recht kan betwisten op zijn bezittingen in Massowah. Onderhandelingen met den Sultan eischen een Jobsgeduld. «Hebt gij hem soms ook dien goeden raad gegeven «0, hemel, neen, dal doe ik niet, maarzon het zoo onmogelijk zijn dal hij mijnen snaaak deelde om hel alles behalve «ladvlike» te vinden zijne bruid op eenen hooien ladder te zien staan, of om haar als een wilden schooljongen in den boom te zien zitten?» «En waarom zou ik dat laten «Gij zult boos worden, als ik hel u zeg.» «Ik wil het echter weten!» «Nu danomdat ik het niet passend tind omdat het tegen mijn gevoel strijdtdal een jong meisje zoo weinig vrouwelijken zin ont wikkelt.» «Gij zijt werkelijk uiterst... galant.» Elma wendde zich met eene driftige beweging van hem af. «Daar ben ik reeds, liefste Elma, ik heb wel drie noodzakelijke brieven geschreven zoodat ik nu geheel en al ter uwer beschikking ben riep Paul haar reeds uil de verte toe terwijl hij haar haastig naderde. «Willen wij nu aan hel werk gaan «Neen antwoordde zij kortaf zonder hem aan te zien. «Neen Wat bMeekent dat? Gij gaat dus niet mede vraagde hij. «Neen» klonk het even laconiek als te voren. «Gij zeidet toch heden morgen begon hij aarzelend. t «Ik verzoek je vriendelijk, Paul om mij niet met duizend nultelooze aan- en opmerkingen te vervelen, ik zeg eenvoudig: «Neen, neen en 't blijlt neen 1» «En inag ik ook vragen waarom gij weer Van Kngelsclie zijde ziel tnen den toestand in Oost^Alrika lang niet zoo gunstig in en men gelooft dat de moeiel ijk heden met de inboorlingen van Tanga en Pungani nog geenszins zijn over wonnen. Tus9chen da regels door kan men zien, dat de Duilsche beambten de schuld van alles zijn volgens de Engelschen ten minste die van partijdigheid wel vrij zullen zijn. Donderdagavond werd in de Amsterdamsche Kiezersvergadering «Amstels Burgerij» behan deld hel onderwerp: «Afschaffing van dok-, haven- en kanaalgeiden voo«' Amsterdam.» Bij de daarover gevoerde discussién voerde de heer O. Hansen krachtig hel woord en ving aan met te herinneren aan hel bekende rijmpje: «Jammero jammerdiiewerl o wee Riep een Rotterdammer bij 'l kijken naav zee. Terwijl voor Amsterdam het kanaal f 45 rnilli- oen heelt gekost, koste de nieuwe waterweg voor Rotterdam met zooveel kleiner bevolking f34 millioen «Nu vraag ik, zegt spr. of de Regeering geen ongelijk heelt? Aan den heer Rutgers van Rozenburg is het te dankendat tenminste het Merwedekanaal wordt verbeterd Spreker hoopte dat er te Amsterdam nog hout mocht gevonden worden waaruil mannen worden gevormdals zijdie Amsterdam hebben groot gemaakt. Rotterdam zal nog eenmaal eert stand beeld oprichten voor den mandie naar Amerika gevlucht is en Rotterdam groot heelt gemaakL «De slagader van de hoofdstad klopt flauw,» heelt eenmaal Thorhecke gezegd en zeker zou hij heden gelijk hebben. Zich niet kunnende weerhouden hier in het belang onzer stad zijn gevoelen te uitenal mocht hem dit elders misschien minder aange naam worden toegerekend hoopt spreker ten slottedal de Regeering al haar kinderen ge lijkelijk mocht behandelen. Onder den titelwaartoe dient «de Staats courant,» schrijft o. a. de Arasterd. Gt. het volgende «Was het niet de plicht der Regeering het volk in deze dagen in haar orgaan op de hoogte te houden van 's Konings toestand «Wel plaatst men in hel officieel orgaan een opwekking van een Minister om te hidden voor een gouverneur-generaaliets wat niet in de Filolseling van gedachte veranderd zijthernam •aul nu ook heftig, v «Omdat ik niet wil «Dat is waarachtig eene zeer treurige oorzaak,! merkte Fernau lakoniek aan, waarop Paul opge wonden vervolgde«gij schijnt heden buiten gewoon goed geluimd le zijnElma eoodat ikdunkt mijhet verstandigst handelwan neer ik u alleen laat Hij wendde zich om en trad haastig het huis binnen. «Waarom kwelt gij Paul zoo, freule Elma,» sprak Fernau«waarom weigert gij nu zijn aanbod terwijl gij het een paar uren geleden met graagte aannaamt?» Elma keek de professor minachtend aan. Dat vraagt gij nog dat is werkelijk. prachtig I Eerst bederft gij mij het genot en dan verwondert hel udal het u zoo goed gelukt is?» «0. Ireulc Elma,» antwoordde hij Glimlachend, «ik vertelde u slechts op uw uitdrukkelijk ver langen mijne meeningwaarnaar gij u echter volstrekt niet behocil te richten en wilt gij dat doen welnu, daarvoor behoefdel gij Paul niet zoo onvriendelijk te bejegenen. Numijne voorstelling van een gelukkig verloofd paar is een geheel andere als die gij mij te aanschouwen geeft. Ik verbeeldde mij tol heden toedat zoo ooit, dan toch bij dezen het spreekwoord van toepassing is:> Twee zielen, eéne gedachte.» En.gij hebt Paul toch lief, niet waar 7» «Wij zijn immers verloofd.» «Dal is geen rechtstreekseh antwoord op mij ne vraagfreule Elma. Ik bedoel n. 1. of gij al die jaren steeds mei dezelide gevoelens aan

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1