Staals-Courant behoortmaar zaken waarin ge heelde natie belang steil, acht de Regeering niet noodig in haar orgaan den volke bekend te maken Hiertegen kan worden aangevoerd of de AinsL Cl er wel op lel dat ook 'L M. de Koning de Staals-Courant leest en hel zeer wel mogelijk is dat men Z. M. niet wil cverontrusten» door de lezing van zijnen «werkelijken» toestand Het gebeurt menigwerl dal de geneesheeren wel de naaste familiebetrekkingen en zijdie bij !de nalatenschap waken moetenmet den «waren» toestand vaq den lijder bekend maken, maar den lijder zelf niet. ONDERWIJZERS IN TRANSVAAL. Van de heer I. van Vooren laatstelijk land meter le Amersfoort, thans landmeter te Pretoria (Transvaal)ontving hel Utr. Dagbl. onderstaand schrijven ad. 10 Aug jl. ter plaatsing: Meermalen komt men uit Nederland met de vraag of onderwijzers hier ook eene plaatsing zouden kunnen vinden. Naar ik meen werd door prof. Spruijt omtrent dit onderwerp reeds een artikel geschreven, waarvan de slotsom was, dal die vraag ontkennend werd beantwoord. Ook ik wenschle dit onderwerp na eene ondervinding le dien opzichte nog eens te behandelen, hoezeer 'l waarschijnlijk is, dat het in vele opzichten zal verschillen van de opinie, uitgedrukt in het reeds aangehaalde artikel. De tegenwoordige toestandde toenemende bloei van het land het voortdurende verkeer met inkomenden, de bijna dagelijksche behoeileom zelve goed te kunnen lezen en schrijven om niet voortdurend overgeleverd te zijn aan de vele agen ten hier te lande, doet vele bewoners uilzien naar meerdere ontwikkeling zooal niet voor zich zeiven, <lan toch voor hunne kinderen. Was vroeger de toestand der boeren, vooral wat bnnne financiën betrof, hoogst moeielijk thans heelt bijna iedereen contanten want hel land is vruchtbaar, de markten zijn levendig en de prijzen der producten hoog, zoodat iedere boereen onder wijzer voldoende kan bezoldigen. Wordt vanwege het gouvernement nog weinig gedaan om districtsscholen op te richtenbinnen korten tijd zal hel daartoe gedwongen worden want de aanvrage naarooderw. overt reft1 laanbod. Gaat men dan tevens na wie alzoo geplaatst worden als onderw., men zou zeker in Nederland verwonderd opzien, maar nood breekt wet, en een Transvaal9cbe jongen schijnt leerzaam, en al is zijn onderw. totaal onbekend met bel beslaan eener heuristische of synthetische leerwijze, een gevoels, begeer- of begripsvermogen een pedagogiek van Regl, Brugsma Dilies-Wendel ol Versluijshij leert van hem in ongelooflijk korten tijd. Toch ware een gediplomeerd onderw. beter, hij zou trachten de zonen van dit land verder te bren gen dan thans strikt geèischt wordt; en medewer ken tot hel vormen van toekomstige hoogere en lagere ambtenaren uit het volk zelve. En welke inkomsten heeft zulk een onderwijzer? Als minste salaris kan men 50 of 60 gld. boven kost, inwoning en bewassching per maand reke nen. Is hij een practisch persoon, hij maakt koop contracten requestentestamenten, enz., legt geschillen bijverricht al het in den omtrek voor komende schrijlw., alles tegen betaling, bebouwt ol liever laat door Kaffers een stuk grond, dal hier voor het nemen is, bebouwen en verkoopt de pro- hem gedacht hebt en ol gii bij de herinnering aan hem gelukkig waart «Natuurlijk,» zeide zij zacht zonder hem aan te zien. «Dus hij is u het liefst op de geheelc wereld,» onderzocht Fernau verder. «Mijn hemel, gij schijnt wel een rechter te zijn,» riep zij opspringend uit, «en ik ben eigenlijk niet verplicht om u le antwoorden.» En met deze woorden verliet zij hem Fernau in ernstige overpeinzingen achterlatende. Zijne sigaar ging uilzonder dat hij hel bemerkte; hij hoorde zelfs niet eens naderende voetstappen en werd eerst uit zijne overdenkingen gewekt toen Paul de hand op zijnen schouder legde en hem bij zijnen naam riep. «O, zijl gij het, Paulzeide Fernau. «Waarom ziel gij er zoo bekommerd en ernstig uil?» «Dal vraagt ge nog. Walter? Och, sta mij toch met je raadgevingen ter zijde! Elma's luimendie dagelijks terugkeerende grillen zijn mij onverdragelijk. Wat moet daarvan ko menAls het nu reeds in haar engagement haar grootst genoegen is om mij te plagen en te kwellen wat heb ik dan niet in mijn hu welijk te wachten? Zeg mij, wat ik doen moet» Fernau staarde hem ernstig aan. «Ik kau slechts de woorden herhalen welke gij reeds meermalen van mij vernomen hebt Voed haar op, toon haar, dat gij u niet door haar wilt laten beheerscheo laat haar gevoelen dat gij een man zijl, die weet. wal hij wilen wil, wat hij kanzij wil beheerscht worden en eerst dan als zij zich voor dien invloed heelt keren buigendan zal zich haar karakter in al zijne eigenaardige reinheid ontplooien.» Wot dl vervolgd. du-'ten. fokt eenig vee aan, in één wonrd, tracht op alle mogelijke wijzen geld te maken Doel hij zulks, dan kan bij met gemak jaarlijks 1DU0 gld. en meer wegleggen. \\c\ heelt Inj zich dan te schikken naar de gewoonten en zeden der bewo ners alh., maar kan hij, de vreemdeling, wenschen dal men zich naar hem schikt. Immers neen Maar doel hij lietstelt hij alles in hel werk om hun ter wille te zijn, om in hun geest te handelen, door in woorden manieren en gedrag een degelijk mensch te zijn, men zal hem eeren, lielhebben als een hunneren niet nalaten bij eene vacature hetzij aan eene betere school of in eenige gouver- nements-betrekking, hem de heirekking te bezor gen, want de Transvaler ziel daargaarne personen die zijne zeden en gewoonten kennen personen van wien hij weel, dat zij betrouwbaar zijn. De overkomst van een flink aantal vau zulke oppas sende practische onderw. in den loop van één jaaris daarenboven een nationaal belang. De behoelte aan onderwijs wordt mei den dag grooler en verschillende boeren die het gevaar niet inzien, nemen thans reeds, alleen door gebrek aan flinke HollandersËngelsche onderwijzers. En zoo ergens, vooral in dezen Staat, hangt in de toekomst veel, zeer veel af van liet onderwijzend personeel. En de Boeren houden van da Hollanders die degelijk en net zijn, van de Hollanders die eenigs- zins geheel is niet mogelijk kunnen gevoelen wat dit volk reeds geleden heelt, en hoe hel thans nog door gevaarlijker wapenen dan in den oorlog wordt bestookL Het is voor een Hollander zoon aangenaam ge hoor een boer van een anderen Hollander te hooren getuigen «Neen, maar hij is een recht goed Hollander ik is amper zoo gek naar hemals naar een van mijn kinders.» Zulk eene getuigenis van één boer is zijn vrijpas bij alle Transvalers. Laten daarom flinke nette onderw.die hun eigen belang beoogen en een eminent groot nationaal belang willen dienen, een thans voor velen weinig geachte en slecht bezol digde betrekking in het vaderland vaarwel zeggen en hier komen. Zij zullen zich dien slap niet be treuren vooral wanneer zij zelve boerenzonen of filaltelands kinderen zijn en eenige kennis van en ielde voor landbouw en veeteelt hebben. Laten zij beginnen den boer ondanks zijne gebreken te ach ten zijne godsdienst te eeren, want al is niemand hunner onverdraagzaam, zij houden aan den Bijbel vast Laat hij de kinderen, behalve het gewone on- onderw., ook onderrichten in den godsdienst, hun psalmen leeren zingen laat hij in den vrijen tijd voor zijn eigen voordeel en tot leering van de boe ren zijn uit Holland medegebrachte zaden van groenten bloemen en landbouwgewassenals klaver, spurrie, mosterd, karwei, tabak, enz. enz. uitzaaien; met zijn «Prof. Numan. de behandeling van hel vee.» boeren waar hij kan, van dienst zijn, van lijd lol tijd op zijn paard de buren en ouders zijner kinderen bezoeken, en waar zijn hulp ol raad noodig is, dien geven en hij zal geëerd worden als iemand in den lande. Wie omtrent de ervaring van zulke onderw. meer wil welen, hij vrage de Goes- sche Ct., van omstreek»Mei 1887, waarineen jong Zeeuwsch onderw., thans bij Lijdenburg. zijne er varingen mededeelt, en zal tot de overtuiging ko men dat 'l door mij medegedeelde waarheid bevat. Willen de schoolbladen medewerken zij nemen genoemde correspondentie overterwijl ik hel zeer zou waardeeren wanneer ook andere dag bladen deze correspondentie overnamen. Onderw. die liever willen wachten tot zij aan eene als in Nederland georganiseerde schooleene plaatsing krijgen, zullen nooit klaarkomen liet land is le schaars bevolkt daarvooren daarenboven een boer zendt zijne kinderen niet daarheen hij ver kiest, zells al woont hij in Pretoria, het huis onderwijs. Komt Holland niet uit mclonderw. Engeland en de Kaapkolonie zullen het doen, en van een aantal flinke jongelieden onder de boerenbevolking als onderw. kin veel, bijna de meeste nationale kracht uilgaan. Men vergete dat in Nederland niet Wie kan helpe daarom flinke onderw. voort hierheen zij zullen het zich niet betreuren. Sedert Mei werden van uit Pretoria een lOlal jonge lieden waaronder 2 met diploma als zoo danig geplaatst, en dagelijks komen nog aanvragen van builen. De weduwe Pache, geboren Maria Lebslück, was in het jaar 1830 te Agramals de dochter van een welgesteld koopman geboren. Hare ieugd bracht zij door hij bloedverwanten le Weenen en nam daar in hel jaar 1848 aan de slraten-barrikadcngevechten een werkzaam aan deel. Na de inneming van Weenen gelukte het haarnaar Raab te vluchten en hier begaf zich het 18jarige meisje in de rijen der vaderlands- verdedigers In den slag bij Kapolna nam zij twee kurassiers gevangen en werd hiervoor tol luitenant benoemd. Bij Verpelet werd zij zwaar gewond en lag langen tijd in het hospitaal te Tissahir. Weder in staat om dienst te doen werd zij ingedeeld bij de Miklós huzarenen bracht, door veelvuldige gewen omringd en onder aanvallen een convo'd Pioviand en munitie, g»5lukkig in I» it belegerde Komoi n Voor deze daad benoemde de minister van oorlog haar tot 1sle luitenant Na den vrijheidsoorlog zat zij langen lijd iu de vesting Arad gevangen. Na hare vrijlating ging zij naar Raab en trouwde daar. Tegenwoordig woont zij bij haren zoon te NeupesL Uit Chemnitz wordt van den 12den September geschreven: Zeer dikwijls verschijnen vo <ral in de kleinere provinciale bladen, advertenties, waarin voor eene goed bezoldigde betrekking een flink persoon gezocht wordtmet de uitdrukkelijke bij voeging dal kennis van zaken geen vereischte is, maar wel de toezending van postzegels voor ant woord verlangd wordt. Als adres wordt daarbij een lettor, of een bij herhaling derzelldeadvertentie meermalen veranderende naam opgegeven. Al zulke advertenties wekken de verdenking, dal liet den inzender om de postzegels le doen is rnaar het is lol nog toe slechts in weinige gevallen gelukt het bedrog te ontdekken. De politie alhier was dezer dagen zoo gelukkig zulk een poslzegelzwendelaar le ontmaskeren. In een aantal builenlandsche bladen waren in de laatste weken advertenties verschenendat men voor een kin 1 van zeven maanden legen de voor velen verleidelijke be looning van 80 Mark per maand huisvesting zocht. Postzegels voor antwoord moest ingesloten worden. Ook hier was als adres een letter opge geven. Naar aanleiding van eenè bij de politie gedane klacht deed zij een onderzoek naar do zaakontdekte als inzender cenen galanterie- koopman alhiervond bij hem nog 430 op deze zaak betrekking hebbende brieven en nam ook een voorraad van 57 postzegels bij denman in beslag. "Volgens een New-Yorker blad gebruikt Edison zijn nieuwe phonograafom ieder geluid van zijn jongste kind op te nemen. Elk vroolijk lachje, elk eigenzinnig, koppig gek rijtelk wanluidend geween wordt inel de grootste zorgvuldigheid opgenomen. Hel instrument denkt Edison aan zijne dochter te gevenwanneer zij volwassen isopdat zij later zelf zal kunnen zienwat voor soort kind zij is geweest. De afdeeling Scheveningen der Ned. Visscherij- vereeniging heeft een commissie benoemd om te adviseeren in hoever 'l mogelijk zou zijn bij het Nederlandsche Leger, in navolging van 't Duilsche. de haring als voedingsmiddel inge voerd te krijgen. In verband met de afschuwelijke moorden op vrouwen gepleegdin Whitecliapel te Lon den zijn twee personen in hechtenis genomen. Een daarvan is «de man met het lederen voor school" (Leathern apron); maar hel is zeer on zeker of liij wel de moorden gepleegd heelt; de ander schijnt in de oogen der poliiie veeleer de ware schuldige le zijn. De kooplieden in White- chapel hebben een vergadering belegd en daarna een som gelds uitgeloofd aan wie den moorde naar zou opsporen en overleveren. Zekere Bielte Gembloers in België bediende van de landbouwschool, was 4 jaar geleden ge trouwd met Irma Mabille. Zij hadden 8 kinderen en leelden gelukkig. Biel had dikwijls den nacht dienst in de landbouwschoolen ZondagnachL Toen hij Maandagmorgen thuis kwamlag op den vloer van de slaapkamer het lijk zijner vrouw uitgestrekt. Haar hoold was bijna van het lichaam gescheiden, terwijl de beenen en het ondergedeelte van het lijk verbrandschier geheel verkoold waren. Het kind dal bij haar sliepzat te spelen in hel bloed zijner moeder I Wal was er gebeurd Welk schrikkelijk drama was hier gedurende den nacht gespeeld Dit moet het gerecht onderzoeken. Eenig vermoeden rust op den zwager van de ver moorde die reeds is aangehouden. Op de kermis te Boschkapelle (Zeeuwsch- Vlaanderen) is over een meisje twist ontstaan tusschen zekere De Moor en Jacobus Bouchant, arbeider te Ossenissse De eerste heeft van den laaUten zulke hevige verwondingen in het onderlijf ontvangen dat de ingewanden waren geraakt en volgens het oordeel van den uil Hulst ontboden geneesheer de dood onvermijdelijk is. De dader heeft volledige bekentenis afgelegd. Een getuige in een strafzaak weigerde voor de Haagsche rechtbank den eed af le leggen zonder opgave van redenen. De substituut-officier van justitie mr. Ortverzocht akte van deze weigering met voorbehoud een vervolging tegen den on willige in te stellen. De Fransche stoomer La France en de Ita- liaansche stoomer Sud-Amerique zijn bij de C«- narische eilanden in aanvaring met elkaar geko men. Van laatstgenoemd stoomschip verdronken 80 passagiers en 6 matrozen.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2