ia allerlei lengte en allerlei kleur toegelijk zij trouwens bij hel seheele toilet alles duldt wal 4e draagster goed staal en wat er chic ol aardig uilzieL De eerste spoorweg in Perziëin den omtrek wi Teheran (door een Belgische maatschappij tot stand gebracht) is daar bij het volk zeer ge haat vooral om de vele ongelukken welke reeds daardoor veroorzaakt werden. Eenige dagen vóór de plechtige opening, werden 20 werklieden overreden en dagelijks worden ossen paarden, on kameelen door spoortreinen verpletterd Toen nu onlangs, bij een eodsdienstig feest ■weer een man overreden was, drong een menigte op den trein aanen toen de machinist een schot loste op de aanvallerssteeg de woede van hel volk ten top. De machinist werd gedood hel treinpersoneel geslagen en op allerlei wijze mishandelden daarna werden ai de wagens in hrand gesloken. Ook het stationmet een weel derig ingerichte wachtkamer voor den schah ward verwoest en de daar aanwezige kas (on geveer f2500) werd door de plunderaars mee genomen. De schade bedraagt ongeveer 136,000. Zooals men zich zal herinneren had in den avond van 5 September te Haarlem een moordaanslag op Heodnka Johanna Meyland plaats, door W F. Hoogerbeetsdie bij dat geval door zekeren fi., die tn gezelschap van genoemde juffrouw wat, ook door een revolverschot werd verwond Al de gekwetsten zijn hersteld. Naar men verneemt, zal deze zaak op 10 Jan. e k. voor de recht- hank te Haarlem worden hehandeld. In een steenkolenmijn bij Bergen zijn door «en ontplolfing van miingas 3 personen omge komen men vreestdal er nog meer dooden in de mijn zijn. Bij een botsing op den Mid- landspoorweg werden 12 personen gewond. Te Florence heelt een kapitein een gravin «Mvr. Costain een rijtuig met een dolk gedood «n zich daarna doodgeschoten. Donderdag avond werd door d« Bouman, van Amersfoort, de nieuw gebouwde kerk der Ned. gar. gem. (doleerende) te Nieuw-Loosdracht ingewijd. Een hooggeplaatst ambtenaar aan het stadhuis te Parijs is in zijn betrekking geschorstomdat door zijn nalatigheid een deurwaarder in staat gesteld werd 97000 Ir. uil de gemeentekas te verduisteren. De Brusselsche Gazette heeft een briefkaart uit Londenvan 22 December gedagteekend ontvangen waarop geschreven staat in 'l Engel- ach: «Waarde meester, ik kom de volgende week. Lel op, ik zil eeniga moorden plegen. Jack de Ripper.» Een werkman uil Rotterdam werkzaam aan de R. K kerk te Maasland is Vrijdag door hel breken van een plank naar beneden gevallen en was bijna terstond een lijk. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen na. Op Samoa heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen de aanhangers van Koning Maiaafa en Tamasese Aan beide zijden .-neuvelden 100 en werden verscheidene honderden gewond. Tamasese werd uit zijn stellingen verdreven. Te dochter van J. d. K. te Otloland isna een verhoor voor den rechter van instructie te Dordrecht te hebben ondergaan in vonrloopige hechtenis gesteldals veidacht van kindermoord. Een Berlijnscbe blad vermeldt een geval van verwonding, die de betrokken persoon zich door eigen schuld zelf te wijten heelL Een ren tenier le dier stedespeelde Donderdag met zijn jachthond en liet het dier stukjes voedsel uil zijn mond nemen. Toevallig hapte de hond in de lippen van zijn baas en een groot stuk vleesch uit de bovenlip bleef tusschen zijn tanden zitten. De man viel bewusteloos neder en zijn toestand was van dien aarddal hij naar een hospitaal moest worden overgebracht. doen vervelen loeizoolang gij kuntin het rijk der nntaisie en hoewel ge bij uw ontwaken ontdekt, dat alles «nur Schaum und Traum» k, toch zijl gij ten minste voor eenige oogen- blikken aan dien druk ontwrongen geweest en boevelen onzer is hel slechts vergund om bij seconden te genieten? Uwe geschiedeniskind... we zullen haar niet vervolgen zij is dezelfde als van zoo meoigeen, di" onbegrepen nu hierdan daar dwaalt t Waarom haar u dos verder verteldBlik om u heenieder vindt in zijne omgeving wel een i-i-ooodia u gelijkt en wellicht behoeft hu i il e« ns zoover te gaan... in zijn aigen ban... Joch een eik make dal tnei zich zalf uil l Men verzekert le Parijs, dat in de zaak van den wissclagent Uexdie een tekort van 8 milliocn achterlatendeop de vlucht is gegaan hoog geplaatste personen heirokken zijn ln de Kaïnei werd Zaterdag een dier personen genoemd en men zegt, dat de minister niet tot arrestatie is overgegaan, teneinde geen nieuw publiek schan daal te vei wekken Men verzekert dal Bex in 't buitenland gevangen genomen is. De schatkist van Boulanger begint uitgeput te geraken. De inschrijvingen en geldzendingen word- n steeds zeldzamer De redacteurs van de «Cocarde» nemen achtereenvolgens hun ontslag, omdat zij nog eenige maanden salaris tegoed hebben en niet boliden kunnen. De verkiezings- koslen van Boulanger in de departementen Som me en Charante Intérieurs zijn nog niat betaald. Scholerland is afgereisd door den socialist Van der SladL Het schijnt overal nogal kalm en vreedzaam te zijn toegegaanhoewel het te Oldeboorn spande Dóór voer deze apostel van het socialisme zóó hevig uil legen politie justi tie, dominés en wat al niet incer, dal een der aanwezige maréchaussées hern in de rede viel tengevolge waarvan hij zich in zijne uitdruk kingen wal matigde. In eene sociëteit le Helmond heeft een geval Êaats gehad, dat tot heel wal drukte heelt aan- iding gegeven en ook nog gevolgen zal hebben. Onder de versiering der zaal behoorde ook een portret des Koningsover welks eigendom ver schil ontstond tusschen den kastelein en het be stuurslid A. J E., welke laatste het portret van den muu>- nam en zich toeeigende. Men schijnt hel toen te hebben doen voorkomen, alsol de heer E. uil sociealislische drijfveeren het portret van den muur heelt afgeruktterwijl op den Koning zou hebben geschimpt. Zoo luidde ook een be richt van het voorgevallene in de Maasbode en naar aanleiding daarvan is door E. bij de justitie een verzoek ingediend om eene strafvervolging in te stellen tegen de Maasbode tegen welk blad hij levens als civiele pan ij zal optreden om ver goeding v. geleden schade in eer en goeden naam. Keizer Wilhelm heelt zich in de opera te Berlijn le goed aedaan aan een uitvoering op blaasinstru menten alleen. Op 300 trompetten bazuinen hoorns, en pauken werden een aantal nummers gespeeld o. a een legerraarsch van Krederik den Grooledie gebisseerd werd. Waarschuwing voor schutters De schutter R. te Nijmegen door den schuttersraad tol f 15 boete veroordeeld wegens het in schijn over brengen zijner woonplaats naar eene plattelands gemeente om zich aan den schutterlijken dienst te onttrekken is in hooger broep gekomen bij Ged. Staten van Gelderland die de uitspraak van den schuttersraad bevestigden. De goedgeloovige leden der socialistische partij te Cholel zijn de dupe geworden van het ver trouwen dal zij hadden in hunnen chelden drukker Chérion die dezer dagen failliet is ver klaard terwijl een bevel tol inhechtenisneming tegen hern is uitgevaardigd. Het bedrag van hel tekort is nog onbekend doch zooveel is reeds zeker dal menie werk man die hem zijne spaarpenningen had toever trouwd van zijn kapitaaltje is beroofd. Burger Chérion was niet alleen uitgever, hij was ook redacteur en stond aan het hoofd van De publiek tribune De weerspannige en De werk man die de lezers op de komst van de socia listische maatschappij moesten voorbereiden. Bovendien had hij nog eene hank opgerichtoin kleinhandelaars en werklieden le ondersteunnen, doch, hoewel er belangrijke sommen voor die bank zijn geïndnog nooit heelt iemand er iets van genoten. Zaterdag namiddag is eene dame op den Scheveningschen weg door drie Scheveningers bemoeilijkt en aangerand. Eenen agent van politic mocht het gelukken een hunner in handen le krijgen en ooklater geholpen door burgers de twee andere daders Niet dan na veel moeite zijn de drie kerels naar het politiebureau ge bracht, waar procesverbaal is opgemaakt. Naar wij vernemen heelt het hoofdbestuur der «Nederlandsche Yereeniging lol bescherming van dieren» aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend waarbij wordt ver zochtaan het verlangen der «Nederlandsche Maatschappij lot bevordering der geneeskunst tot het voortdurend muilkorven der honden niet te voldoen Het kader en het verdere personeel van de compagnie jagerswaarbii onlangs het geval van kwade administratie plaats hadwordt hij andere compagnieën overgeplaatst en bij de bedoelde compagnie een geheel nieuw personeel aangesteld. Uil 's Gravanhnge wordt gemeldt Er is een nonces.-io-aanvraag vooreen nieuw vervoei middel ingekomen; de Wcsilandsche stoomtram, die door een zeer onvoldoenden dienst niet bijster populair ia he»*lt een plan gemaakt oin ons mei I ruin omnibussen te begiftigen een tamelijk overhodige luxe bij de vrij voldoende trarngeineenschap die wij hebben en die weldra door een electrisehe stroomtram nog zal toenemen. Ik weet wel, dat de omnibusjes bestemd zijn voor do straten, waarin geen rails liggen maar daar rijden tegenwoordig althans 's zomers al een paar ledige omnibussen heen en weer. Maar w il nu'I zonderlingste is er schijnt zoo groole liefhebberij voor deze onderneming te zijn, dat zich behalve do Westl S oomtraininaatscliappij nog een combinatie heelt gevormd, die, zonder concessie, (want deze is volkomen overbodig) hetzelfde doel hefftin dezelfde niet bestaande behoelle zal voorzien. Het schijnt dat sommige menscben in derdaad mei bun kapitaal geen raad weten Mari Kolb de alleigee.-tigste Pai ijscbe actrice heelt hier zooveel succes gehad dal zii heeft beloold in Februari terug te komen. Zij za' zeker welkom zijn want ze heelt ons kostelijk ge amuseerd. Een aardige bijzonderheid werd ons verteld Een der actriceljes. die in «La petite marquise» een kleine rol speelde, trok de aan dacht nog al ze was vlug ongekunsteld aardig. En verbeeld u ze kwam voor het eerst op de plankenhet was mile. Thorn een juffertje uit het ballet onzer operadie op zich genomen had de kleine rol te spelen en die hel er zoo goed albrachldat Marie Kolb haar voor haar verdere toumée in ons land heelt geëngageerd. Onthoud dien naain eens. Wie weet ol we over eenige jaren mej. T. niet als een ster uil Parijs zien terugkomen als gasL De Directeur van hel Postkantoor alhier maakt bekend dal, ingevolge beschikking van Z. E den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid dd. 18 December jl. Ne. 180 van al 30 December e.k. op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen slechts éénmaal de bestelling van brieven, enz. zal plaats hebben, en wel des morgens ton 10 u. 30. Amersfoort De Directeur, 27 Dec. 1888. C SMITT AMERSFOORT 27 December 1888. Bij Koninklijk besluit van den 13. December jlno 20 is aan den beer majoor-kommandant der dienstdoende schutterij machtiging verstrekt lot aanvaarding namens deze schutterij van hel aan dit korps door de hoogwelgeboren vrouwe mevrouw van Asch van Wijck geboren jonk vrouwe van Vredenburch aangeboden vaan del en toestemming verleend, dal dit vaandel door voormeld korps worde gevoerd. Gisteren had in het R C. kerkgebouw «Onzer Lieve Vrouwe Hemelvaart» de plechtige feest viering plaat*- van hel 25jarig Jubileum van den ZeerKerw. lieer J. Berkman als Pastoor «lier parochie. Hel gebouw was pracluig versierd eenige geschenken, hem voor den dienst vereerd, prijkten aldaar ten aan«chouwe van de talrijk opgekome schare. De Mis werd door den hoog. gcachten Jubilaris ongedragen geassisteerd door den kapelaan W. J T. Ilooyman als diaken en den kapelaan C Verheul als subdiaken, met den Eerw. Heer Goldewijk als ceremoniemeester. De feestrede werd gehouden door den Eerw. pater van Groeningen uit 's Bosch die zich uitnemend en sierlijk van die taak kweel en daarin de humaniteit en vele verdiensten van den Jubilaris recht liet wedervaren De plech tigheid eindigde met toepasselijke gezangen, door het koor voorgedragen ter eere van den eer bied «vaardigen Feesteling. Ter plaatsing in hel gemeentearchief zijn aan Koeren burg en weih aangeboden alle beschei den op de herdenking van Neerlands herkregen onafhankelijk beslaan betrekking hebbende. LI Zondag is bij de godsdienstoefening in de Protestanlsche Kei k onder liet gehoor van Ds. D. P. M Graswinckeleen gin van f 100 gecollecteerden op den eersten Kerstdag is onder hel gehoor van 1)9. J W. Immink een bankhillot van f25, een gouden Willem en een munlbillel van f 10.— gecollecteerd. Den bezichtigen van de eergisteren in «Volks heil» tentoongestelde Kerstmisgaven bleek ten vollewal goeden wil gepaard aan ijver en on«erllauwde belangstelling vermag tol stand le brengen. Ds kleedingstukkende prenten, de scheurkalendersenz enz waren den kleinen zeer zeker hoogst welkom en hunne blijdschap zal hel verdienstelijke Bestuur dar Christelijke Jongelingsvereenigingdie dit al ius bijeenver zamelde wel den schoonslen dank voor zijne goedgeslaagde bemoeiingen zijn geweosL

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2