Maandag 31 December 1888. ju 5786. feuilleton" aüEUNERKIHDEffi! Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit bl&a renehijnt Maan,ia, ea DinHtrivmUUf. Abonnrm.ot per S lauadtn f\Fraaeo per Poet 1.15. AdverUntiên 1 -9 re*el« 90 Ctt. elke rrjel meer 10 Ctt. tfroote etter, near plaateruimte roor randen en andere eitra inrijfting geachiedt hoe ge re prijeberekening. Letrale •Bcieële en onteigen Adr. per regol 15 Cta Heclamee per regel 15 Cte. Af*, a.a.fri 10 Cu. KoPtOgraOllt Wijk B 60 Bureau MUUR HUIZEN De 0UDEJAARSAV0NDSPR0NG van 1888 op 1889. Kort na het verschijnen van dit nummer treden wij van het oude in 't Nieuwe Jaar. 1888 was, alles samengevat, zeker geen ongunstig jaarwant de vrede werd schier overal gelukkig gehandhaafd en de algemeene gezondheidstoestand liet weinig of niets te wenschen over. Vergeleken bij voorgaande jaarcirkels was er eenigermate bloei in groothandel on stoomvaart merkbaar, terwijl ondanks I de belemmering, welke overproductie te 1 weeg bracht, ook het fabriekswezen in vele streken der wereld zich redelijk staande hieldzich op enkele terreinen wel eenigszins ontwikkeldeal liet in andere plaatsen en sommige opzichten hier en daar de afzet veel te wenschen over. De strijd om het bestaan nam toe. Geen wonder. Schier overal klimmende behoeften of armoedegevolg van klimmende over bevolking. Ook de middenstand wordt van jaar tot jaar steiker geteisterd in zijne be staanmiddelen gevolg van den druk der tijdsomstandigheden spruitende uit ont zettend toegenomen en toenemende con currentie welke aan bijna alles haar scherpen greep slaat. Groot financiêele catastrophen behoef den niet te worden betreurd en de meeste staatsfondsen c. a. waren in vooruitgaande stemming. In de buitenlandsche politiek kwamen weinig groote onaangename verwikkelin gen voor en socialistische woelingen wer den wel met ietwat vrucht betoomd. Met beter vooruitzichten dan in einde 18S7, toen Rusland s krijgstoerustingen en bedreigingen den vrede schenen te zullen verstoren, stappen wij in einde 1888 het j) Vrij vertaald door S... Op een open. plek in hel bosch stond een kleine wagen de twee bruine paarden welke hem trokkenwaren afgespannen en graasden vreedzaam op een kleinpn afstandterwijl een groote hond zich behagelijk in de zon koesterde. Diepe stilte heerschte er rondom. De oude Iwan, de eigenaar van den wagen, lag in het gras en sliep. Zijne vrouw was met de beide kinderen naar het dorp gegaan om met bede'en het hoogst noodzakelijke voedsel te erlangen. Ti .1 de avond gevallen was keerde de oude vrouw terug Ken klein meisje liep aan hare zijde: Lollozoo heette zij wasarmoedig gekleed en het morsige bleeke gelaat had eene ernstigu peinzende uitdrukking. Zij droeg in haar scliorl|e hel gebedelde brood terwijl hare moeder al hare opmerkzaamheid «chonk aan een schotel melkdien zij lusschen de handen hield. Ken jongenin lompen gehuld slenterde achteraan hier en daar een tak afplukkende Kun luid «Iwan, lwan» deed den slaper ontwaken; haastig stond hij op en antwoordde iels in eenc onverstaanbare taaldochde gebedelde gaven ziendebegreep hijdat er iels ie «ten viel De oude vrouw gal op hare. ongenamekrijscliemle stem bericht van hetgeen zij in het dorp ondervonden had Iwan luisterde opmerkzaam op Lollo daarentegen liet haar bi ik droouiend over hel landschap /.weven. jaar 1889 in. Twee Duitsche Keizers traden in 18S8 van het staatstooneel. Zij waren tijdge- nooten van groote daden eu merkwaar dige wereldgebeurtenissen. Ook zjj hebben groote daden verricht. Op binnenlandsch parlementair gebied hadden wij dit jaar interessant twee voudig nieuws. Eene nieuwe Eerste Kamer van 50. Eene nieuwe Tweede Kamer van 100. Het nieuwe ministerie werkte er heel netjes mede. 't Spreekt van zelf, dat de Regeering en de Kamers het niet allen naar den zin kunnen maken. Eenieder te bevallen is onmogelijk en velen te bevallen is moeilijk. In ons Parlement kwam extra-nieuws. Schoterlanders zonden er een socialist. Celstraf leerde hemBedwing je pen. In het Parlement leerde men hem Bedwing je tong De groote schoonmaak der 1888erstaats- begrooting werd fameus vlug verricht zelfs met nachtdienst. Het gansche Nederlandsche volk stapt van 1888 naar 1889 over met de harte lijke hoop, dat onze geliefde Koning in welstand moge toenemen en alzoo aller- wege het veertigjarig jubileum zijner troonsbestijging vreugdevol zal kunnen worden gevierd. Met onze beste wenschen voor de wel vaart van RijkProvincie en Amersfoort treden wij het Nieuwe jaar insteeds dankbaar voor de ons door zoo velen be toonde medewerking en steun gedurende het BBjarig tijdvakdat de Amerslöort- sche Courant door ons is uitgegeven en vertrouwende deze in toenemende mate te zullen mogen genieten. De jongen had de paarden gevoederd hij staarde Lollo nadenkend aan en riep haar ver volgens bij haren naam. liet kind volgde die oproeping. «Wat wilt gij, Dieter?» «Hoor eens, Lollo,» antwoordde hij geheim zinnig, «ik wil hier niet langer blijven het verveelt mij bij de ouden... ik wil weg. Ik heb alles goed overlegd en morgen voer ik mijn plan uit.» liet meisje schrikte. «Waarvoor wilt gij heen. üieler? 't Zal mij zoo stil en eenzaam zonder je zijn. Laat mij toch niet alleen. «Ik kan niet, Lollo «Maar waarom blijft gij dan niet?» «Omdat ik niet langer bedelen wil voor ean ellendig stukje brood. Ik wil werken. De hond, die daar ligt heeft hel nog beter dan ik.» «Kan je mij dan niet mede nemen Dieier? Ik beloof je, dat ik doen zal wat je zegt, dat ik je gehoorzamen zal. alsof je mijn vader bent! Maar laat me hier niet alleeneindigde zij smeekend «Neen. dat kan ik niet, een zwak meisje kan niet verdragen wal een jongen doorslaan moet «Je wilt niet,» snikte het meisje. «Dat weet je wel beter Lollo, maar 't kan niet Alleen zijndegrijp ik iedere gelegenheid aan om wal te leerenom een flinke man ie worden en a's ik mijn brood kan verdienen, dan kom ik je halen om mei me te trouwen; Waar je zijn zult, ik zal je vinden.» Den volgenden dag verlieten de Zigeuner» hel dorp, doch zonder Dieier. Hij was'snachts Politieke Revue. De Standard meldt dat generaal IgnatieR in cognito naar Ialta in de Krim vertrokken waar hij een samenkomst zal hebben mei koningin Nathalie. Te Odessa ligt een Russische kanon neerboot gereed om de Servische koningin naar Ialta te brengen In New-York loopt het genichtdal Rusland een geheim traclaat heeft gesloten met Japan met liet oog op operaliën der Engelsch viool in de Stille Zuidzee en op een aanval tegen Siberië. Ontslagen zeesoldaten hebben Maandag in Kon- stanlinopel een opstand verwekt om te trachten op die manier een deel der achterstallige soldij betaald te krijgen De aanleggers van den ep- stand zijn in hechtenis genomen. Het schijnt, dat de Engelsche troepen plan hebben Soeakim spoedig te verlatenen de bewaking der plaats over te laten aan de Egyp tische soldaten. Er wordt ijverig in den omtrek gepatrouilleerd door de bereden infanteriebii een verkenningtot Hasson voortgezelwera van den vijand bijna niets bespaard. De zitting van hel Engelsche Parlement is gesloten met een troonrede van de Koningin die in hoofdzaak de zaken in Afrika bespreekt als: de blokkade van Afrika's 'Oostkust en de overwinning van Generaal Grenfell hij Soeakim, voorafgegaan door de traditioneele vermelding van de vriendschapsbetrekkingen. Van het bin nenland bijna geen woordhet gelijkt wel of Ierland of liever de lersche quaestie reeds uit de were'd is geruimd. Duidelijk laat de regeering uitkomen dat van een landblokkade harerzijds niets te wachten is, zij zal zich blijven bepalen tot de blokkade ter zee tot groote teleurstelling van de Duitsche regeeringdie al haar aandacht op Afrika be paald houdt en zelfs wordt gemeld dal Rismarck dadelijk na de samenkomst van den Rijksdag zich in de koloniale debatten zal mengen om het programma tan actie van de regeering bloot te leggen. Koning Milan van Servië kan waarlijk ja- loersch zijn op prins Ferdinandwant hij is gedwongenindien hij niet aan den dijk wil gezet wordenbij de radicalen zoete broodjes ontvlucht zonder eenig spoor achter te laten. Tien jaren zijn verloopen. Dieter had woord gehouden. Hij was nu de vertrouwde kamerdienaar van een jongen, zeer rijken schilder, dien hij ijverig en trouw dient. Slechts een wensch beheerscht zijn ziel namelflk om de belofte te vervullenwelke hij Lollo eens deed. En na jaren schijnt het toeval hem daarbij behulpzaam te willen zijn. Een beroemd cirkus geeft gasivoorstellingsn te Hamburg en ook de jonge schilder besluit om er een bezoek te brengen, voordat hij verder reist, en Dieter moet hem vergezellen. De opwekkende muziek het bedrijvige leven in hel gebouw brengt zijn onderdrukt kunstgevoel in oproer. Met blijkbare belangste'ling. volgt hij de toeren. maar wat is dat Plotseling stolt het bloed in zijne aderen, het hart schijnt een oogenhlik op te houden met kloppen. De schetterendl fanfares brengen hem tot bezinning. «Lollo.» roept hij vreugdestralend uit Aller oogen richtien zich op hemslechts de hare nietzij heeft niets gehoordzij wie die uitroep gold Lollo buigt zich gezefen op haar prachligen schimmel, dankend raar alle zijden. Wat is zij schoon gewordenhet kleinen zigeunermeisje. Met ingehouden adem volgt Dieter elke harer bewegingen welke bevallig en vol onbewuste sierlijkheid zijn. Als in d>-oom verlaat de jongeling hei cirkua; ia hel wonderdat de slaap dien nacht zijne oogen ontvlood Den volgenden morgen wordt hij reeds vroeg in de kamer van rijn meester geroepen. Deze geeft hem een klein pakje met een brielje ov«4

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1