Maandag 14 Januari 1889. EEN' HIT VELEN! M 3790. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever B. VAN CLE E FF te Amersfoort. Dit kl»Z varMhijat Maantiaf na DanJtrAafmtddafAbaaa.aiant pnr S ■»«»de» /!.- Po«t ƒ1.15. Adrertentié»1— f r«*.l. «ft Cta. «Ik. r«f»l l« Ou. p-.ot pluUrnimtc Toor rasdea aa andnra axtra inriftiaf f-vhi»dt haafara prl|ab«raki •fleie#la an nntai(aa. Ad» par ra»«l IA Cta Knelaiaa. par rafal SS Cl». Aft Bureau HUURBUIZBN io"cl' Kortegraoht. Wok B 63 Een zeer verstandig woord isals hieronder vermeld lol de Fransohen gericht. Albert Wolff waarschuwt in de Figaro de Fransclie 'entoonstellmg niet in gevaar te brengen Mislukt die tentoonstellingdan zou aan het land en vooral aan Parijs een noodlottige slag worden toegebracht. Als do Parijzenaars nog maar een weinig gezond verstand hadden dan moesten zij, tegenover generaal Roulangerden heer Alphand. of den heer Merger of den heer Ktlfel candidaat hebben gesteld dus iemand die in plaats van phrasen over herziening der grond wet en kamerontbindingover cesarisme en socialisme, van de tribune, met de bewijzen in de handden volke verkondigdehoeveel gelukkigs en goeds het kan verwachten van het welslagen der tentoonstelling en hoe vreeselijk onder de gegeven omstandigheden de gevolgen zouden kunnen zijn van de troebelen die de politiek kan brengen. Men zou eene wel ten algemecnen nutte moeten aannemen waarvan liet eenige artikel luidde: «De politiek ia van 1 Mei lol 1 November 1889 bij uilzondering verboden.» Dan zou in den herfst de klucht opnieuw kunnen beginnen. Dan zou men na i November, naar hartelust kunnen ontbinden en herzien En indien dan tegen 1 Januari van het volgende jaar generaal Boulanger het Fransche volk voorgoed gelukkig moest inaken dan zou men hem dankbaar kunnen zijn dat hij het ten minste zes maanden met rust had gelaten, een verbazend lang tijdperk vooreene natie welke die rust gewoonlijk geen zes dagen achtereen geniet «De eenige waarlijk nationale partij zoo besluit de schrijver «is op dit oogenblik zijwelke de tentoonstelling zal redden en zoo doende den ondergang van Parijs zal voorkomen Tengevolge van het overlijden van den vader van den President d r Republiek is thans de graaf De Bondy, hel oudste lid van den >enaat, en zoo heelt bij de openingszitting voor de eerste maal een conservatie! in dat lichaam voorgezeten, flij liet niet na in zijne tocspiank den lijd van roem en voorspoed in herinnering te brengen toen hij meer dan veertig jaar geleden in de Pairskamer zitting fia t en Frankrijk zoo groot en gelukkig was De .senaatzeide hijbe hoorde het land door zijne wijsheid en vast- 3) Vrij vertaald door S D- n volgenden Zondag maakten zij wed rom een uilslapje en nu ontmoetten zij Karla die zich met nog eenige jonge meisjes in het ge zelschap van een aantal zeer vroolijke jonge lieden bevond. De oom sck en echter niet tegenwoordig te zijn. Marie stelde Frans aan hare vriendin voor. «Dal is heel verstandig van je, Marie zeide Karla fluisterend lol haar. «dat je je ook een bruigom aangeschaft hebt. Wat moesten wij anders ook beginnen? Overigens,» vervolgde zij zoo luid. dat Frans het hoor en moest, «heb jc eene goede k'-uze llij is werkelijk een knappe jongen. Ik kom je spoedig eens bezoeken dus, tot weerziens En met een weisprekenden blik op Frans voegde zij zich weer hij haar gezelschap. Marie gevoelde zich pijnlijk aangedaan door Karla's gedrag zij wist Frans vragen over Karla behendig te ontwijken. Zoodal hijbemerkende, dal dit onderwerp haar onaangenaam washel varen liet. Drie maanden later was Frans met Marie gehuwd Zij hadden lang met elka&r overlegd eu gerekend of hel gaan zou en de slotsom van dal alles was «dat zij het er maar op waagden Zij moesten wel van hun oorspron kelijk plan ooi twee kamers en een keuken te huren afstand doen wijl Maries vader weigerde om zijne doculer cenig geld te doen toekomen beradenheid te hergeven wat hel verlo en had «Gij zult niet zwak zijn tegenover deze heilige roeping», vervolgde hij, «welke thans meer dan ooit uwe even vurige als verlichte vaderlands liefde wordt opgelegd» De toespraak werd zeer toegejuichtnatuurlijk vooral door de rechterzijde. De Duitsche rijksdag heeft den arbeid hervat met het voortzetten van de behandeling der begrooting. Het zal nog wel de volgende week worden voordat er gelegenheid komt voor de behande ling der koloniale aangelegenheden. De regeering is gereed met haar ontwerp tot regeling van den toestand in Oosl-Afrika en zal dit dezer dagen bij den rijksdag indienen Of prins Bis marck zeil deel zal nemen aan de discussie wordt nu weer in twijfel getrokken. De komst van den kanselier te Herlijn is ten minste voor- loopig uitgesteld wegens de ongesteldheid zijner gemalin. De Pruisische landdag wordt den 14den Januari geopend. Keizer Wilhelm zal dit zelf doen met hel uitspreken eener troonrede van welke de offtcieuse bladen nu reeds mededeelen dat zij zeer belangrijk zal wezen. Aan de Daily News wordt uit Odessa geseind, dat de ofticieuse kennisgeving herhaald wordt volgens welke de keizerlijke raad een wetsontwerp in overweging heeft van den minister Tolstoi hetwelk de strekking heeft alle vreemdelingen die gedurende 5 jaren in Rusland gedomicilieerd zijn zonder Russen te zijn geworden, te verbannen. Deze mededeling baait groote onrust onder de vreemde ingezetenen. Hoewel het bijna onaan nemelijk te achten isdal de keizerlijke raad zulk een wetsontwerp sou kunnen goedkeuren, gelooft men toch aan het spoedig tot siand komen eener nieuwe wetgeving betreffende de in Rusland gevestigde vreemdelingen met de strekking lot beperking hunner rechten. De orde is in Panama hersteld. De tijdelijke schoising der werkzaamheden aan het Kanaal geschiedde op verzoek der ondernemers. Nu is hel werk weer hervat. Het Fransche stoomschip Duguesne is aangekomen. Ook de Kngelsche oorlogsschepen Swiftsure en Caroline zijn te Panama aangekomen. maar waarem konden zij het niet met eene kamer stellen? Een en ander werd eenvoudig, doch helder ingericht en zonder eenige feeslelijkheid had de bruiloft plaats. Hun inkomen was juist voldoende om de kleine maar onmisbare uitgaven te bestrijden, want ook Marie was werkzaam op het atelier gebleven. Daar zij stil en hoogst eenvoudig leelden konden zij zelfs nog een weinig sparen ener ontbrak dus niets aan hun geluk, 's Wonds hield Marie zich met eenig naaiwerk bezig, terwijl Frans, tegenover haar gezeten haar voorlas of met haar praatte. Die gesprekken behandelden steeds hel zeilde onderwerp toen hel jonge echtpaar weldra het vooruitzicht ge opend werd van hun klein huisgezin vermeerderd te zien. liet blonde dochtertje werd dan ook met innige vreugde en dankbaarheid ontvangen, hoewel Marie dal geluk met eene langdurige ziekte bekoopen moest. Maar els zij liet wichtje daar in hel wiegje zag liggen, ol als zij hel in de armen hielddan vergal zij alleswat zij geleden had voor hel zalige bewustzijn dat zij moeder was. Frans was den geheel*-n dag op kantoor werkzaam, zoodat hij zijne vrouw slechts 's avonds zijne zorgen wijden kon 's Middags echter was Maiie ook niet all en Nauwelijks had Karla een en ander vernomen of zij had zich lot hare voormalige vriendin gespoed om haar met de grootste zorgvuldigheid op ie passen Karla werd weldra oen ilagelijksche gasl ui de kleine woning en sedert haar ooin Berlijn verlaten had zooals zij verteldehad zij iu hetzelfde liuis van Maria kamers gehuurd. Overigens uoeuide zij zich niet moer Karla Schraall, maar Nog De Standard en de Ncw-York Herald ontvinge.. beri liten uit Panama dat de Kanaalmaaischapp'J onmiddelijk de 4000 man aangenomen heeft die door hel slaken der werkzaamheden van eenige ondernemenzonder weik waren. een Jubileum. C II LOR O FOR M. Vrij naar 't Duil-ch door S... Zijl maar niet bevreesd wij hebben niets te inaken met een plechtig banketmet eerewach- tenevenmin ais met kransen en guirlandes. Hel belreil alzoo een stil jubileum? Ja en wel dat van een der grootste weldoensters der lijdende menschheid. Den naam van deze weldoenster 't Is dezer dagen veertig jaren geleden, se dert de chloroform als een bode des hemels het ziekenvertrek betrad de linkerhand op de pijn lijke lichaamsdeeten des lijders leggendedaar door als hel ware zijne smarten verwijderende en de rechter den arts reikende opdat deze met zekerheid en kalmte zijne taak verrichten kan. Veertig jaren Reeds in 1830. tegelijkertijd door Liebig »-n houbeiran ontdekt, door Dumas verdei bestudeerd, was het eerst in 1847, dat Simpson te Edinburg lol de erkenning kwam, dat levende wezens door chlorolormdampen in een volkomen bewusleloozenzelfs voor pijnen ongevoeligen toe .land gebracht konden wordenzonder dal de aanwending van dit verdoovingsmiddel nadeelig veor de gezond heid was In het volgende jaardus in 1848, werd de chloroform in de geneeskundige praktijk in gevoerd. Nu wordt deze door arts en zieke met dezelfde gevoelens begroet. Hoe angstig was eertijds de ai me, in wiens lijden slechts door hel mes verlich ting ol herstel gebracht kon worden, als dal bange oogenblik naderde Steunende lag hij gebonden op de operatieialelterwijl de hand van den arts zich haasten moest om op de spoedigste wijze de pijnlijke handeling te volvoeren En hel mag ons niet verwonderen dal deze om standigheden afbreuk deden aan alle factoren als nauwkeurigheiddegelijkheid en de meest mogelijke zindelijkheid, die zooveel tot het geluk ken en het gunstige resultaat eener operatie bij dragen. Maar sedert de chloroform in de ziekekamer Cora Schmellini. Die Italiaansche naam voldeed beter dan die Duitsche op het afliche van het caté chantantwaar Cora iederen avond optrad. Zij was nog altijd zeer mooiterwijl hare vrije bewegingen en manieren haar door elk moesten doen opmerken Zij verleide Marie, dat haar oom haar zangles had laten gevenóf zij achter niet genoeg zaam stem bezat ól dat die oom hare lessen niet langer wilde betalen hoe het zijplotse ling werd daarmede opgehouden en ging Cora een engagement met den directeur van een bekend café chantant aan. Na maanden gevoelde Marie zich dan eindelijk herstelddoch naar het atelier keerde zij niet meer terug. Het kind eischle te zeer hare voortdurende zorgen terw.jl ook de dokter haar den aanhoudenden handenarbeid verboden had. Was de vermindering van hun inkomen wellicht de oorzaakdal Frans langzamerhand zoo somher werd dat hij Marie op harde wijze terugwees, als zij hem liefdevol naderde? Nu eens was hot eene vergaderingdan weer moest hij nawerken op kantoorkortom eiken avond wist hij een ander voorwendsel te vinden om zich uit den huiselijken kring te verwijderen. Eu toch deed de arme vrouw elles om n«ta zoo min mogelijk de zorgen te laten bemerken welke haar kwelden. Zij arbeidde tol laat in den nacht en zij hield eerst dan op als hare oogeu bijkans van vermoeidheid toevielen. Zij zocht zooveel mogelijk den steeds stijgenden nood voor hein te verbergen. Op zekeren dag echter kwam hij nog knor- ngcr dan gewoonlijk te huis zonder een woord ie spieken viel hij op den leuningstoel neer

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1