m 3807 Maandag 11 Maart 1889. DE AEÏE SOHOOttE. Politieke Revue. FEUILLETON. VU Gonui Uitgever Dit bl»d ▼er*fïhij0t Maandag an Donderdagmiddag. Abonnaneat per 3 maanden fl,Franco per BtlföAU Q VA.N OLEEFF P°*1 '"LIS. Adrartentien 1 8 regels 8U Cla elka regel meer 10 Cta Oroote letter* naar MÜÜRHÜIZ EN plaatsruimte roor randen en andere extra inrigting geschiedt hooger prijabarekeuing Legale 18 Amarstoort. officieels «n onteigen Ad» per regel IS Cta. Reclaiaee per regel ia Cta. Afê. nummert ld Cta llOOK KOT tegTflCtlt Wijk B 00 Bij de hurizoeking in het bureau van de Ligue des Palrioies moeien er wel 4001) brieven en audeie bescheiden in be.-lag genomen zijn. In de inaand Januari jl. waien een groot aantal kiezers Ie Boulogne sur Seine aan Bon lan ger voorgeiteld door een gewezen officier en bij die gelegenheid heelt een hunner loi den generaal gezegd: «Be parlemeniaristen hebben uw degen verbrijzeld de stad Boulogne zal u een antieren degen aanbieden». Bie woorden zijn geMand g- daan. Hun gemachtigde de heer Millevoye. drxdlde die voor eenige dagen iu hei Grand Hotel den generaal een diner heelt aangeboden gevolgd door eene gioote receptie, heelt hem thans den eeredegen overgereikt Natuuilijk heeft Millevoye hij die gelegenheid zijn hart ontboezemd in eene taaldie geijki geworden is in hel Boulangis- lische kamp. «Ben degen», aldus sprak hij onder meer, «die de parlementari«i8n u uit handen gerukt hebben hebt gij nooit gebruikt dan ter veidediging van de republieken hel vaderland. Thans is het niet meer uit naam van het leger, dal gij recht heht Ie spreken gij moogtook hel woord voeren uit naain van de gansclie natie. Gij zijt de uitverkorene des volksen gij blijft de hoop van alle Fransche harten.» De generaaldiep getroffen bedankte de kiezers die ingeteekend hebben voor hel ga- schenk. «Be geweldlaad legen da Ligua des Patriotes gepleegd,» zeide hij verder, «getuigt opnieuw van de vrees die de parlementaristen heeft aangegrepen door de klimmende macht der nationale partij.» «Hel stembiljet is h't wettige wapen dat ons in staai zal stellen ons weldra recht te verschaffen tegen hen die gespeeld hebben met de eer en hel fortuin des lands Be eerlijke Fransche natie hee't rerht op eone eerlijke regeering. «Ik neem met erkentelijkheid den degen aan, dien zij mij aanbiedt als een bewijs van de achting aller brave lieden.» Volgens Truth ("die ditmaal wel eens geacht kan worden de waarheid te vertellen) is koningin Victoria buiten zichzelve van ergenis over het huwelijk van Alexander van Baltenberg met de zangeres Frl. Loisinger. Bat een broeder van haren schoonzoon, iemand dien zij vóór weinige maanden nog met alle geweld aan eene klein dochter van haar lot man wilde geven dat zoo iemand thans zijne vrouw van het tooneel heelt gehaaldis inderdaad voor hare hoog moedige majesteit eene bittere pil. Weinig minder groot moet de verontwaardi ging zijn van keizerin Fried rich die mede voor het huwelijksplan van hare dochter met den Bail en berger zoozeer geijverd heel'. Hei beet (en hei laat zich gelooven) dal prinses Victoria wel haar hart verloren had aan Alexander, maar niet Alexander hei nine aan prinses Victoria. (veilige maanden geleden reed< m -ei keizer Wil helm van Batlenüerg's verhouding tot Fi! Loisin- ger hehhen algeweten en hij r.ioei ioen op gr<>nd daarvanlegen alle verdere huwelijks plannen lussdien Alexander en zijne zuster zijn veio hebben uiigesproken Hierop oninond te Osborne een vreeselijk «pectakel. Be oudekoningin en hare dochter waren woedend en daarbij wel een weinig beschaamd over hare vroegeie gedragslijn loeti zij beiden duor dik en dun legen Bismarck's raad en alle politieke over wegingen in den Batlenberger in de lamilie wilden halen. Nu hangt het portret van den ridderlijken Alexander tegen den wand gekeerJ en zijn naam mag in tegenwoordigheid van koningin Victoria niet tueer worden uilgespioken. Het schrappen van in het buitenland wonende kiezers in 't Zwitserse he Kanton 'IVssino ge schiedde natuurlijk met het oog op de vele kiezers der tegenpartijdie van elder? waren overgeko men Kr waren kiezers, die uit Caliiornië, Australië en Zuid Amerika waren overgekomen, uitsluitend om aan dezen gewichtigen partijstrijd deel ie nemen en alleen uit Parijs wat en meer dan twee honderd kiezers per extra-trein gearriveerd Bat deze kiezers ten hoogste onislemd waicn. toen zij na hun lange reis hoorden, dal zij niet mochten stemmen, behoclt natuurlijk geen betoog, des te meer. omdat men beweert dat het schrappen der buitenlandsche kiezers niet met de noodige onpartijdigheid geschiedde. Kie zers van wie rnen wist dat zij de conserva tieve partijwelke aan de regeering wilde blijven, zouden steunen werden toegelatenterwijl erkende tegenstanders werden geweigerd. l)e radicalen en de liberalendie hen steunden Wederom een zwarte Ooslersche stip. Wederom een ex Koning. Gelukkig niet verbannen of weggejaagd. Na een regeering van bijna 1.1 jaar als vorst en juist 7 jaar als koning van Servië heelt koning Milan vrijwillig den scepter in handen van zijn zoon gegeven die (geboren 14 Augustus 1870) 7.al regeeren onder een regentschap be sta unie uit den liberaal Rislilsch als president en de generaals Protiisch en Belirnackovitcü en den titel aannemen van Alexander I. Bat deze belangrijke gebeurtenis hoogst on verwacht kwam door de tegenstrijdige be lichten omtrent de kabineisvorming was men wantrouwig geworden valt te begrijpen 's Konings beslui' is geheel vrijwillig genomen hij is regeeringszal en dubbel zwaar werd hem liet rege-ringsjuk na het voorgevallene met Koningin Nathalie en zijn mislukte pogingen om door een liberale grondwet alle partijen van zijn land om den troon le scharen. Alle mid delen heelt de koning met vaste hand en ijzeren energie beproeld om de zaken op den rechten weg te honden maar tevergeefstol hij het besluit nain om Rislilsch het regentschap op te dragen den man die in Servie s buitenlandsche politiek geen verandering zal brengen zoodat dan ook de indruk te Weenen gunstig is en men de opineiking maakt, dat de koning heelt gehandeld na lange diplomatieke onderhan delingen met het corps diplomatique Men heeft wel spijl, dai de vorst lot dit besluit is gek«. men, dal Servië van een waar weldoener berooft maar ongerustheid wekt he' (eil nietzooals Engelsrhe bladen we! meenen, die de aftreding van den koning en het regentschap van Rislilsch als reu triomf beschouwen van den Bussischen invloed in Servië. De Fransche minister van hinnenlandsche zaken heelt aan den prelect van politie een brief ge schrevi n waarin hij hein doet weten dat dele- ga'iën die zich naar Boulanger b'geven om hem de hulde barer lastgevers aan te bieden enz. voortaan slechts geduld kunnen worden als zij niet talrijk zijn Zoodra zij het karakter eener groote manileslatie aannemen moet de politie haar te keer gaan 4) Vrij naar 't Duitsch door S «Be genadige vrouw moet dan weten.» zoo vervolgde zij langzaam als om haren woorden meer nadruk le verleenen «dal ik gewoonlijk den weg door de Paikstraat neem, waar't steeds zoo stil en eenzaam is dat men de meuschen, welke men ontmoet, wel tellen kan. Bus u kunt u levendig voorstellen, hoezeer ik schrikte, toen ik plotseling twee donkere gestalten uit het poortje van het slot zag komen terwijl ik duidelijk h«t geluid van den grendel hoorde, welke dadelijk op (ie deur geschoven werd.» «Twee gestalten?» vraagde mevrouw ven Gehring nieuwsgierig. Warnken glimlachte veelheteekend, waarop de genadige vrouw haastig voortging, zeggende: «Maar wie waren het Wellicht de adjudanten van den hertog? Gij heht ze toch zeker herkend «Neen, genadige vrouw, evenmin de dame als de heer. Daartoe was het veel te donker. Maar later bij het licht der gaslaniaarnen scheen het mij toe «Nu wie waren het dan onderzocht me vrouw von Gehring met levendige belangstel ling. Als het eens de schoone weduwe was, die eerst kortelings in de residentie woonde en welke zij zoozeer om hare schoonheid en jeugd als kostbare diamanten en rijkdommen benijdde Be hertog had op liet laatste hol concert zich bijnu uitsluitend cu op eene inhei oogvallende wijze inet haar onderhouden. Zijne Hoogheid was wel is waar reeds oud maar zells een grijsaard is nog toegankelijk voor de kunstgrepen der coquetterie en de schoone weduwe wist le woekeren met de gaven haar door moeder natuur in zulk eene ruime mate geschonken. «Nu, het scheen mij 'oe ja, maar ik ben er niet zeker van nu dande dame geleek veel op freule von Mengen.» «Op freule von Mengen hei haalde mevrouw von Gehring eenigszins teleurgesteld «Is hel wel de waarheid. Gij draagt de familie von Mengen geen goed hart toewijl de dames zich zelve steeds kappen en nooit uwe hulp inroepen Ik geloof er dus geen .voord van.» En dat was ook de waarheid want zij kon zich niet voorstellen waarom hel jonge meisje het slot door een zijpoortje zou verlaten Toen mevrouw von Gehring een unr later naar het feest re^dwas haar humeuv niet verbeterd. Ter ellder ure had zij ontdektdat de kleur van haar toilet haar niet kleeddeen dat de sleep van het fluweelen bovenkleed veol korter was dan zij de naaister had opgegeven, 't Was echter te laat om een en ander te kunnen verbeteren Zijn dal geene redenen genoeg om eene vrouw schier tot vertwijfeling te brengen? liet bal was reeds begonnen. Nadat men de etiquette tegenover de vorstelijke personen ge noegzaam in het oog gehouden had bewoog men zich even vrij en ongedwongen alsof men zich op een gewoon leest bevond want de her tog hield er niet van. dat zijne tegenwoordigheid tot eenige gedwongenheid aanleiding gat. De jongden van het gez dscliap namen ijverig 1 deel aan den dansterwijl de ouderen zich vergenoegden om het bonte vroolijke schouw spel cade te slaanhoewel niet altijd mot vriendelijke blikken. Men onderhield zich fluis terend met elkander, waarhij het «zouden zij elkander krijgen.» een der hooldpumen van het debat uitmaakte. En zijdie tranen stortten bij hel opvoeren van een drama in een comedie of die geene romans wilden lezen welke met den dood van den held of de heldin eindigden, hoopten heimelijkdat er niets van de zaak komen zou. Heden was het vooral Edith von Mengen op wie zich aller opmerkzaamheid thans richtte en men moest ondanks zich zelve erkennendat hare kam en huitengewoon goed stonden. Nieia on'ging die vele scherpziende oogen 't eenige wat zij niet bemerkt hadden was. wellicht het zachte blosje dat s meisjes schoon gelaaut ge kleurd had toen zij in den beginne geloofd®, dat hij niet gekomen waswijl zij niet dan terloops naar de hceren durlde kijken. Maar plotseling was hij haar regelrecht ge naderd. Men zag echter weldat zij hem niet een bekoorlijk lachje om de Irissdie lippen'ont ving en hem vervolgens aan hare moeder soor- ölclde. Mevicuw von Mengen stond zichtbaar verlegen op. hbewol ook haar g.laa; van vro lijke verrassing getuigde. Tol op dit oogenblik toe had zij met de in harp nabijheid zittende dames een onbeduidend ge»piek gevoerdter wijl al die nieuwsgierige hoosaardige blikken baar schenen toe le roepen: «dat alles is be drog cn is afkomstig van eene aalmoes.» En was het eigenlijk niet de waarheid, want wanneer zoudeu zij iu slaat zijn om den hertog be)

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1