Maandag 24 iP® Juni 1889. BENE ADDER. m 3857. USMCD CODMÏÏ. UllgüVOr Dit blad verschijnt Maandag en Vanderdagmiddag Abonnemsot per 3 manndee f\,— Franco per LjUitJiiU A.. H. V A N C L E E P F 0,t AdicrtentifD 1—8 regels 6U CU.elke regel meer 10 Cts Groote letters naai MUD HHUIZEN plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hooger prijsberekening. Legale t0 Amersloort. officiertleen onteigen. Adv. per regel IS Cu. Reclames per regel ÏS Cu. - Aft. nummert 10 Cis. hO0k KortOgracht Wijk B «>'0 1 Meieen contract geslotenbij 'twelk de laatste zich ve; plicht te Sullivan's bedienden ge- nee-kundig te beliandelen. Op den avond van U Mei werd hij met een wagen afgehaald een dei bedienden washeette helziek geworden. Cronin ging en keerde niet terug. Hij werd in een houten gebouwtje achter de woning van den ijshandclaar vermoord en hel lijk in een koffer gepakt. Ue moordenaars hadden Woodrafl aan genomen om hel met een anderen wagen naar het meer te brengen. M.ar Wood ra fT zagtoen hij daar aankwam politieagenten. Hij keerde terug nam het lijk uit den koffer en wierp het in het riool Woodrafl' had door zijne vroegere verklaring getracht de politie op het dwaalspoor te brengen. Alexander Sullivan is gevangen genomen. Hij zwijgt; er is geen woord uil den moordenaar te krijgen en de leren rekenen hem die houding hoog aan. Want. beweren zij, hij zwijgt enkel om niet de betrekkingen te verraden, die lus schen de Amerikaansche anarchisten de Clan na Gaelen ParneU bestonden. De Amerikaansche politie intusschen tracht de vertakkingen van het moord verhond op het spoor te komen, flet anarchisten-proces zal een Ameiikaanscheen monsterproces worden. Hel Britscha blad de «Standard» is een ware oorlogsproleet Thans wordt weder door dez* courant verkondigd dat de vrede van Europa geen langen duur meer kan hebben en de oorlog zoo niet vroeger dan toch in hel volgend voorjaar zal uitbarsten. Zeer eigenaardig wordt dit blad herinnerd aan de vermaning van Gamb^tta altijd am den oorlog te denken en er nooit van te spreken Daar de gemoederen weder een weinig tot bedaren zijn gekomen en de ongelukkige toast van den Czaar op den vorst van Montenegro is opgehelderdneemt de Beurs ook weder een betere houding aan. Te Berlijn meende men zelfs te welendat aan hel dep. van builenl. zaken nadere berichten uil Petersburg omtrent een bezoek van den Czaar waren omvangen. De koningin van Servië zal haar terugkomst naar Belgrado tol September uitstellen ten einde de regenten bij de reorganisatie in den Staat niet in moeilijkheden te brengen. Haar salon is in den laalslen lijd het middelpunt van zekere progressistenals generaal Novalovitor. Ten einde de moe iel ijk heden te vermijden die uit de vernietiging van de scheiding voor koning Milan zouden kunnen voortvloeien, zou den de regenten besloten zijn aan Nathalie den titel te geven van koningin-moeder met de civiele lijst. De rechtbank te 's Hage deed uitspraak in de zaak van den heer Willink Ketjen en oordeelde, dat het delict van smaadschrift niet aanwezig was en sprak hem daarvan vrijdoch veroor deelde hem ter zake van eenvoudige beleediging lot eene geldboete van honderd gulden. De eisch was 6 maanden. De rechtbank te Assen heeft R Van der Laan, kleedermaker en president van de sociaal demo cratische vereeniging te Weerdingerraond ge meente Emmen ler zake dat hij op 9 Mei in eene tapperij te Zuidlaren had uilgeroepen «Onze koning is een gauwdieftot vier maai.den gevangenni-siraf veioordeeld. Hel O M. had zes maanden gerequireerd. De beklaagde was niet ter terechtzitting verschenen. VerL week behandelde het gerechtshof te Leeuwarden in hooger beroep de zaak van W. K De Swartoud 19 jaar, schilderskneclit uit Den Haag. thans in militairen dienstdie door de rechtbank te Heerenveen is schuidig veifclaa'd aan hel in het openbaar mondeling opruien tot zes maanden gevangenisstrafomdat hij in een openbare lezing ten huize van den kastelein O De Boer te Lippenhuizen, o. a moet hebben gezegd: «Men verwijl den socialisten, dat zij oproermakers zijn: welnu dal is waar, wij willen niet meer iijdelijk aanziendat we worden verdrukt door een handjevol kapitalistenwij willen geweld en zullen dientengevolge oveial den opstand prediken want het is precies tiet- zelfde welke regeermacht aan hel hor.td slaat; het is alles één dieventrocp» enz. enz. Zondagavond, 6 uur. wordt uil Neisse be richt, toen een processie uil Potschkau zich in de kapel op den Waithaberg bevond, sloeg de bliksem in het gebouwtje. Ongeveer veertig personen vielen bewusteloos neer, terwijl twee vrouwen en drie mannen werden gedood Politieks Revue. De Amerikaansche bladen niet alleen, ook de Engelsche houden zich druk bezig met den geheimzinnigen moord Ie Chicago, waarvan dr. Cronin hel slachtoffer weid Die belangstelling is nici slechts door de daad zelve gewekt men heelt te doen met eene politieke misdaad. De misdadigers zijn niet alleen moordenaars, maar ook samenzweerders Het proces wordt niet ingesteld op gronden van 'i gemeene recht het valt onder de speciale Amerikaansche wet geving tegen anarchisten. Daarbij komt nog, dal men met eene lerschc samenzwering le doen heelt Dr. Cronin was als arts voortreffelijk en had eene uitgebreide practijk. Met zijne beginselen van eerlijkheid en goede trouw waren de andere leden van tiet geheim verbond het blijkbaar vol strekt niet eens Er kwam geld genoeg in voor den aankoop van dynamiet en wat men onder anarchisten noeint «de propaganda door de daad Maar de bond was allij-i arm en er kon tot geluk v.in Engeland niets van belang worden uitgevoerd. Er werd een onderzoek ingesteld een comité benoemdDr. Cronin was lid van het comité. Hel onderzoek was vooral gericht tegen Mexander Sullivan, Bolaud en Frely. De meerheid van hel comité vond geene schuld in hen ach'te ten minste de beschuldigingen on bewezen. Maar de minderheid Cronin en zijn vriend M'Cahey bleven niettemin beweren dal er geld gestolen was en met name Sullivan de kleinigheid van 17,000 pond had in den zak gesloken Nu was dr. Cronin een verloren man. Sullivan en de anderen te zinnen uitmakende den ge heimen raad van de Clan-na-Gaelveroordeelden hem ler dood. k Mei verdween hij plotseling. Zijne huis houdster juffrouw Conkling deed aangilte bij de politie Men verdacht Sullivan den dokter te hebben doen verdwijnen maar men kon hem niets bewijzen 2-> Mei vonden werklieden in een riool het verminkte lijk van den vu-dwenene. Weldra werd nu het geheim ontdekt. Wood raff verraadde de geheele geschiedenis. Zij had zich aldus toegedragen Een ijshandelaar had met den dokterop FEUILLETON. 6) Vrij naar het Duitsch door S Plotseling werd hun gesprek onderbroken. Hilda was eensklaps in zwijm gevallen lang reeds kampte zij met een gevoel van benauwd heid toen zij toevallig een der vurige blikken opving, dien haar man op Leonore vestigde. Dal was te veel het werd donker voor hare oogen en de armen uitbreidendezonk zij be wusteloos ncêr. Toen zij weer tot bezinning kwam stond Siegmund aan hare zijdeterwijl haar hoold op Leonores schouders rustte. Wederom zag zijhoe beider blikken elkaar zelfs in dat oogenblik vol liefde ontmoetten en het was der jonge vrouw te moed» alsof een koud scherp stalen voorwerp in het onstuimig kloppende hart geslooten werd. ICenige maanden waren verloopen. Op zekeren avondterwijl het hevig stormdebevonden Leonore en Siegmund zich op straat. Den vol genden dag zou Leonore naar bate woonplaats terugkeeren en zij hadden elkander nog zooveel te zeggen, 't Was haar in dien tijd volkomen gelukt om den jongen man te boeien en hein geheel van zijne vrouw te vervreemdenja zij had het reeds zoo ver gebrachtdal hij Hilda meermalen gezegd had dat hij zich zeil en haar bedrogen hadtoen hij het gevoeldat hem tol haar aangetrokken hadeens lielde noemde. En nu zon hij slechts op middelen om de band te kunnen ontknoopen Ja maar hoe kon dal geschieden Wederom bespraken zij heiden dien toestand en nog was Leonore le voorzichtig en wellicht ook wat te fijngevoelig om niet in ronde woorden hare meening bloot le leggen. Zij werd geheel en al door het bewustzijn beheerschtdal zij den man dien zij zoo hartstochtelijk liefhad bezitten moestzij gevoelde zelve dat dit ver langen den boventoon had ten opzichte van haat- versland dal haar voorzichtigheid gebood. Zij wildezij kon niel naar die slem luisteren hij moest den hare worden al zij het ook door geweld. Zal zij Siegmund dat alles mededeelenzal zij hem geheel en al een blik in haar hart gunnen Zal zij hem aanzetten om wettelijk van zijne vrouw te scheiden Neen neen nog niet «Gij wilt mij dus bezitten voor hel geheele leven, Siegmund!» vraagde zij. «Ja, dat wil ik.» «En gij zijl er van overtuigd dat gij zulks ernstig meent.» «Ja, Leonore.» «Gij zult mij dus tot uwe vrouw maken, als gij vrij zijtzells wanneer gij...» «Ja, gij wordt de mijne,» betuigde hij nog maals plechtig «ten koste van wat het wil «Dus tot iederen prijs, niel waar....? Dat is goed. En nu vaarwelwij moeten scheiden «Leonore Angstig kwam dat woord over zijne lippen bij hel zachte licht der maan ontmoette hij haar blikmet diezelfdeschier demonische uitdrukkingwaarmede zij destijds de adder getemd had. Wederom maakte een vroolijk gezelschap van dames en heeren eene wandeling door het bosch dat zich aan het landgoed van den heer Steinbeck, Hilda's vader, aansloot. Assessor Siegmund was 's morgens eerst aan gekomen terwijl Hilda zijne vrouw die den gtheelen winter gesukkeld hadreeds eenige weken bij hare ouders vertoefde. Dal korte verblijf scheen de jonge vrouw echter reeds goed gedaan ta hebben en Siegmund was wer kelijk verrast bij de ontdekking, dat een zacht blosje hare vroeger zeer hleeke wangen kleurde. Had Hilda alles vergelen'? In de eerste oogen- blikken van "i weerzien gevoelde Siegmund dan ook berouw over hel gebeurde en Hilda leeder omarmende vraagde hij haar in zijn hart ver giffenis voor zijn gedrag. 's Middags hadden zieh vele gaston om de talel geschaard ouder wie zich nok de regee- ringsraad Mühlenlcls en zijne dochter, alsmede de rechter ScharffVnstein bevonden De familie Steinbeck was door Hilda zeer dikwijls in den laatsten tijd mei den regeeringsraad in aanraking gekomen en Scharffensteiu was een vriend uit Steinbecks jeugd. Allen waren zeer vroolijk gestemd, slechts Leonore blikte somber rondom zich hoeveel moeite haar cavalier de heer Scharffenstein zich ook gal om haar een glimlachje te ontlokken. «llij schijnt weer verliefd op zijne viouw te zijn,» mompelde zij toornig tusschei de Unden. «Vervult htj up die wijze de nieuwe deu welke hij mij gezworen heelt? Of komt ziju

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1