door zendingsijver of wel door verlegenheid aangegrepen, da kappen dadelijk ler beschikking van hein stellen zouden welen wij niel, maar wel dal door een van haar flinkweg geantwoord werd dal men de zaak ook nog door antiore offers kon dienen inaar zij haar looi wilde be houden. Onmiddellijk werd hierop een collecte gehouden in een hoed. en nu loonden de boerin nen werkelijk, dal. hechten zij aan haar gou den sieraad zij in iederen vorm hel edel uietaal wel voor de zendig^zaak over hadden met grooie gulheid offerden zij haar zilverstukken. Petroleum- Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar k Schalkwijk te Rotterdam. Woensdag 10 Juli Tanktust f 8.55Geïmporteerd fust 18,60 Sepl.-Oct.-Nov -Dec -levering f8,75 alles Entrepot De markt was heden onveranderd. AMERSFOORT 11 Juli 1389. Aanst. Dinsdag geschieden alom in ons land de verkiezingen van leden voor de gemeenteraden. Wat de keuzen in hoofdzaak dieut te be- heerschen is: door welke keuzen worden de gemeentebelangen het best bevorderd 1 Daarbij dient tevens te worden getracht aan iedere richting, naar gelang van om standigheden het hare te geven bij het kiezen van gemeentevertegenwoordigers. De aandacht der kiezers richt zich na tuurlijk het eerst op de aftredende leden. Iu Amersfoort zijn zes raadszetels te be letten waaronder drie van aftredende leden de heeren M. L. Cklossk, J. Zanpijk Jr. en J. J. Klkbkr. De lieer Celossk is een aantal jaren als raadslid en als wethouder werkzaam en werd iu Juli 18S3 met 344, het grootst toen uitgebrachte getal stemmen, herkozen. In het langdurig tijdvak zijner werkzaamheid als raadslid en wethouder heeft hij door ge schiktheid, bekwaamheid, vele andere ver- dienst dijke hoedanigheden en voornamelijk door het nauwgezet behartigen der ge meentebelangen ten volle bewezen het ver trouwen te verdienen door de kiesgerech tigden in hem gesteld. Derhalve, toegerust met eene degelijke en rijke ervaring in raadszaken en in het Pagelijksch Bestuur, waarvan nieuwe titu larissen zijn ontbloot, zullen de Kiezers in het waarachtig belang der gemeente handelenmet weder in groot getal hunne stemmen op hem uittebrengen en hem op de plaats te handhaven die hij steeds •verdienstelijk en in eere vervulde. De heer Zanpijk is mede een groot getal jaren lid van den gemeenteraad en werd in Juli 1SS3 met 315 stemmen herkozen. Ook hij is voortdurend met belangstelling en ijver als raadslid werkzaam geweest. Do Kiezers zullen dan ook ongetw ijfeld hemen den heer J. J. Ki.kbf.r met beduidend stem- mental willen herkiezen. Voor de prik vacante raadszetels dient uit de daarvoor door de drie kiesvereenigingen gestelde vijf nieuwe candidaten eene keuze ter aanbeveling te geschieden. Wie de kunst verstaat om vijf aanbe- als eea echt cavalier voor haar. De diepst ge zonken Italiaan verheit zich als het ware wanne-.r een lieldesiraal lol zijn hart doordringt «Wat bekommert dal u?» klonk hel Irolsch van hare lippen. «Ik wil het u echter wel zeggen. Ik betreur 't dat zooveel moed zooveel schoonheid gewijd wordt aan zulk een gering handwerk. Indien gij een soldaat waart dan zoudl gij be mind worden terwijl men u nu «Slechts vreest, niet waar. Signora «Neen, ik meende, dal nu iedere vrouw u hnten en verachten moet «Verachten» riep hij irolsch uit. «behoud uw ellendig gelduwe sieraden!» Zij wierp echter de beurs en het kistje hel venster uit «Dan zij het voor uwe metgezellen, tiet behoort hen. Ik ben de weduwe van een dapper krijgs man van den overste Marollidie voor de eer van zijn vaderland sneuvelde. Ik duld het niet. dat men ooit zal kunnen bewerendat ik een geschenk van een bandiet heb aangenomen «Gij ziit moedig tot het uiterste toe, Signora.» «Ja ik vrees u niet.» «Zoo, is dat werkelijk waar'.'» zeide hij met bevende lippen. «Gij betreurt hel dus? En als ik nu geen bandiet ineer wilde zijnmaar een eerlijk man...» Dan zou mij dat genoegen om uwentwil doen.» «En zoudt Vij mij dan de hand reiken.» Zij antwoordde niet, maar wendde het hoofd af. Nog een oogenblik beproefde hij om haar in het schoonetrotschc gelaat te zienmaar fruchteloos. Dan verwijderde hij zich. Wordt verv. volen candidaten op drie raadszetels te plaatsen mag er wel op bogen ietwat den steen der wijzen te hebben gevonden. Reeds dadelijk moet het rationeel worden geacht dat hier wordt aanbevolen de heer 0. T. van Bkkk, als zeer geschikt candidaat om een dezer drie raadszetels te bezetten. De candidatuur voor de 2e plaats wordt in overweging gehouden tot a.Maandag. Voor de 3e plaats is het wenschelijk dat wordt gekozen de heer J. J. Borst gep. hoofdotf. v. gez. der marine, ridder der orde v. d. NeJ. Ij eeuw. - Geboren alhieralwaar zijn vader eervol bij het onderwijs werk zaam washeeft hij een warm hart voor Amersfoorts vooruitgang. Bedeeld met veel oudervinding op practisch terrein, open hartig van karakter, minzaam in 't debat, verdraagzaam van aard, mag hij aller sym pathie voor zijne candidatuur erlangen. Men mag in hem juist verwachten den man die, met andere kloeke raadsleden, zal waken dat Amersfoort b 1 jj v e eene stad, alwaar nieuwe, beschaafde familiën niet zullen schromen zich gaarne te vestigen. Diensvolgens worden de Kiezers verzocht aanst. Dinsdag hunne stem uittebrengen op (wit stembiljet) de heeren M. L. Celosse t t.. 'tredende J. Zandijk Jr. ledoll J. J Kleber C T. van Beek J. J. Borst (gekleurd stembriefje.) Vrijdag12 Juli 1889, namiddags halltwee, houdt de Gemeenteraad van Amersloort eene vergadering, waai in punlon van behandeling zijn: 1. Verzoek van den Directeur der Utr. Water- leidingmaalsch. om verlenging van den termijn van aanvaarding der concessie voor den aanleg en exploitatie van eene waterleiding in de ge meente met advies van Burg. en Welh. 2. Verzoek van den heer J Liodenhoviusom eervol ontslag als onderwijzer aan de op. school 3e soort (Koestraat.) 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare meisjesschool. 4. Ontwerp besluit tot vaststelling der jaar wedde van de te benoemen onderwijzeres. De voordracht ter benoeming van eene onder wijzeres aan de openbare school Ie soort, voor meisjes te Amersloort, beslaat uit de dames 1. S. H. E. Prins te Leiden 2 M E. Bezemer te Oosterbeeken 3. C. A. Fischer la Leiden. Zondagavond 14 Juli aanst., zal het concert in Ainicitia te geven door hot muziekcorps der d d. Schutterij te Arnhem, onder directie van den Heer Bern. J. A. Relil te 7$ uur aan vangen en niet te 7 uur zooals op den rooster vermeld staal. Bij het Maandag gehouden eerste admissie- examen lot het Gymnasium werden toegelaten: tol kl. I onvoorwaardelijk J. A. A. II. de Beaufort, R. van Esveld G. M. E. Immink F. kijllenbelt, C. van Mourik, II. Pomes, H. W A. van Weslervelt Zandberg, II. li Schip per M. SchulmanJ. J. Vermeulen en G. J. WissinkvoorwaardelijkU. A. C. van Beg ieren Altena. Afgewezen 1 voor kl. I 1 voor kl. II} 1 voor kl. IV. Voor het onlangs te 's Hage gehouden examen voor apothekersbediende is o. a ook onze stad genootc Mejuffrouw B. Groeneboora geslaagd. In het kleine nette bedehuis van het Semina rium der oud-Bisschoppelijke Clerezie ie Amers loort had eergisteren als in 't vorig jaar eene zeer indrukwekkende plechtigheid plaatsde humanistenleerlingen van het Gymnasium ontvingen prijzen in boekwerkendoor den ZeerEerwaarden Heer J II. van Gortpastoor te Schoonhoven, geschonken, naar gelang de vor deringen welke zij hadden geinaakl; 't viel ons op welke sr.lioonc cijfers door hen waren behaald. De plechtigheid van de promotie werd ver hoogd door de aanwezigheid van Msgr. Ileykarap, aartsbisschop van Utrecht en Msgr. Ileiendaal bisschop van Haarlem en vele Eerwaarde gees telijken van elders daarvoor overgekomen. M>:t een gebed van den Hoogleeraar in de Wijsbegeerte en eene toespraak van een der humanisten werd de plechtigheid geopend. Hierna trad als spreker de lieer C. v. G. op, om in een schoone redevoering den invloed van den Bijbel op de beschaving uiteen te zetten. De liederen welke door de Humanisten hij afwisseling werden gazongon alshet schoone gedicht van da Geneslel «Werken, denken, leeren gecomponeerd door de heer Enderle alsook de schoone verzen van Vrouwe Bilderdijk «De Bijbel» en de Hymne van lleije «Eeuwig is God» klonken schoon door den kleinen tempel; vele goedezells traaio krachtvolle stemmen werden daaronder gehoord. Hel Iraaie orgelspel, hetwelk de heer Enderle deed hooren als. Thema mei Variatie van llesse, Fuga over den naam B.ich van R. Schumann enz. verhoogde de plechtigheid. Na het uitreiken der prijzen bedankte een der oudste humanisten de HoogEerw heeren de bisschoppen geestelijken den edelen gever van de prijzen en alle aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid. Met een dankgebed, door een der professoren werd de plechtigheid gesloten. Op 12 October 1892 zal het 460 jaar geleden zijn dal Lluisloflel Columbus de nieuwe wereld ontdekte en een groot aantal landen maakt zich gereed dien dag feestelijk te herdenken. Te Madrid is eeno commissie van voorbereiding benoemd, die alreeds een prijs van 30.000 Irs. heeft uit geschreven voor hel beste werk in pioza over de te vieren gebeurtenis. De oplossingen moeten voor I Januari 1892 bij de geschiedkundige academie te Madrid zijn ingezonden en kunnen geschreven zijn in 'l Spaansch I'ortugeesch EngelschDuitscliFransch en Ilaliaansch. Hertog Karei Tlieodoor van Beieren, die, zooals men weeteen uitstekend chirurgijn isheelt dezer dagen zijn duizendste operatie verricht. Wie heeft gelijk Welk uur is geldig bij de verkiezingen? Te Bochuin (Duitschland) heelt zich deze vraag voorgedaan bij de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. Tegen die verkiezing was verzet aangcleukend omdat het stembureau te vroeg was gesloten cn daardoor twee kiezers in de onmogelijkheid waren gesteld van hun recht gebruik Ic maken De kick van de zaal. waarin liet stembureau zitli'g had, ging vóór cn daar ni-l de klok van deze zaal doch wel de publieke klokken den tijd moesten aanwijzen, werd de stemming werkelijk ongel dig verklaard. Anders wa- weer het oordeel van het dislrictsbesliiurdal de verkiezing geldig verklaardedaarbij uitmakende dal niet de openbare klokken doch alleen die wlke op de plaats zelve, in ca *u de zaalaanwezig zijn, den waren tijd aanwijzen. Het is geruimen lijd geleden dal liet kris tallen paleis te Londen als een der wereldwon deren aangegaapt werd Op de liallbarbaarM lie despoten van het (losten evenwel mist hel reus achtige gebouw zijne werking nooit dit bewees de herhaalde uitroep van den schab: «Oh. rout ine e est curieux dat deze berekening geens zins foutief was Hel aantal bezoekers klom ge durende den namiddag lol 60000een in de geschiedenis van liet paleis ongehoord feit dat op zich zeil den behflerscher van Herzie op het standpunt van den groolsien reclamemaker ver hief De koninklijke familie was uilsluitend door den prins en de prinses van Waleshunne dochter en de prinses Victoria van Pruisen ver legenwoordigd. De nationale rozenvereeniging met hare prachtige tentoonstelling van rozen nam het eerst de aandacht van den scliali in beslag hij ademde den heerlijken geur in bood de prinses van Wales beleeld een bloedrood exemplaar aan en ontving zeil eene bloem ter grootte van een boni ten geschenkedie hij met bijzondere voorliefde bekeken had Toen hij echter vervolgens op zijne wandeling door het paleis zich liet verleiden in een prachtige per zik te bijten kwam de prins van Wales tussclien beiden en liet hom dal met hel oog op de on aangename gevolgen der onrijpe vrucht ontraden, en de schalt schikte zich gehoorzaam in hot on vermijdelijke. Overal begroetten hem de toe juichingen der toeschouwerstoen hij door het middenschip tussclien bloemen en beelden door naar de loges ging. Bij de voorstelling vermaakten hein het meest de Jupansche kunstenaars en de dansende oli fanten van de laalslen moet Boney op de ach- terpooten slaande het woord «Tsjah» zoo duide lijk uitgebruld hebben dat de schab onder de bravo's van alle aanwezigen in een harlelijkcn lach uitbarstte. Zou 'l moeite hebben gekost? De ex presi dent Grévy heelt bewezendat hij niet zoo erg aan dn dubbeltjes gehecht is als men wel gelielt te zeggen. v'oor de slachtoffers te St. Klienne toch heeft hij overgezonden de som van25 gulden. Het hof van appól te Londen deed uitspraak in eene eigenaardige zaak. Eene firma gal een cheque uit voor acht pd. steel., die inlusschen tot 80 weid vervnlscht door bijvoeging eenor achter Eight» en eencr nul achter de 8. lil geschiedde eveawel inel inkt van eene an-

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2