AS LUI. Donderdag' 15 3852. Politieks Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEPP te Amerstoort. AMERSFOORT. n«t «de TOELATINGSEXAMEN (tt de HEREXAMENS zullen worden gehouden op 91 aan «la g: 2 Sept. des voorin, te 9 uren. Aanmelding voor het eerste vóór 25 Augustu» bij den Rector J. H MO Ij L. Dit blad rerHchijnt Maandag en Dondottingmidday, Abonnement per S maanden f\,Franco per pnut 115. Advortenliëii1 -6 regeln fid Clb.elke regel meer 10 Cte. Orootn letters naar plaatsruimte; Toor randen en andere extra inrigting gescliiedt liooger prijsberekening. Legale offlcieftleen onteigen. Adv. per rogel 15 Cts. Reclames per regel Ï5 Cts. - Afz. nummert 10 Cts, hOOk KOTteeraCht Wijk B 60 Bureau MUURHÜIZEN Kennisgeving. 'De ^BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ler kennis van de ingezetenendat •de Raad dezer gemeente zal vergaderen op "Vrijdag, den 16. Augustus aanslaande, des na middags halllwee. Amersfoort, den 13. Augustus 1889. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT. Weih. 1°. Br. Het eerste gedeelte van hel proces-Boulanger- Dillon-Bochelort in Frankrijk is geëindigd en heelt de procureur-generaal zijn requisitoir ge ëindigd «en stuk, dat de heirokken personen niet spaartzoodat men zich na lezing ernstig afvraagthoe een man als Boulanger zich nog zoolang heelt kunnen handhaven, zichbewcgende te midden van avonturiers, die lang niet kies keurig waren in 't kiezen van middelen om hun doel te hereiken. Men wist hel al wilden velen het niet weten dat men met een diep- gezonkene te doen had maar dat de generaal zóó laag stond als de procureur-generaal nu heelt doen kennen, met bewijzen in de hand, had gewis niemand kunnen denken: 'sgene raals vrienden en gezellen vormen een waar zoodjetuchthuisboeven bedriegers en personen zonder eerlijk middel van bestaan vormden zijn hofstoet in de dagen van glorie. Wat Boulanger heelt gedaan om den prefect van politie om te koopen en ook generaals tot verraad te dwingen, vormde het eerste gedeelte van des procureurs lezing en het tweede ge deelte was gewijd aan de verduisteringen waa.aan de generaal zich heelt schuldig ge maakt, feiten, vergezeld van bewijsstukken, «li# reeds onmiddellijk een zeer grooten indruk maakten. Te midden van een levendige agitatie ein digde de procureur-generaal zijn requisitoir, de meening uitsprekend zijn plicht te hebben ge daan, ondanks alle hem aangedane beleedigingen. «Ik doe een beroep ep uw rechtvaardigheid. Zorgt er voor dat zoo iets niet meer geschiedt. Met vertrouwen zie ik uw uitspraak tegemoet,» aldus eindigde de procureur-generaal. Aan de senatoren zijn alle dossiers uitgereikt, die op de rechtszaakBoulanger betrekking 1) Naar het Duilsch door S... Dr. Frederik Haszberg had reeds lang zijne hospita gedreigd andere kamers te gaan zoeken, tol hij op zekeren morgen meer dan ooit ver toornd over hare nalatigheid en slordigheid de daad bij het woord voegde. Het was echter niet gemakkelijk om in het groote Weenen te vindenwat de jonge man verlangde. Hier was de huurprijs te hoog, daar had hij tol buurvrouw eene muziekonderwijze rs, die hare leerlingen hij zich ontvingof eene zangeres der opera. Reeds wilde hij zich zeer mismoedig naar zijn oud kwartier he geven toen een oud laag huis met kleine vensters zijn opmerkzaamheid trok, voornamelijk wijl voor een van deze een papier geplaatst was. waarop met grooteduidelijke letters ge schreven stond: «Hier is eene ongemeu'oileerde kamer op dc tweede verdieping te huur. Af zonderlijke opgang.* Dal laatste vooral beviel den jongen man zeer en zonder te aarzelen schelde hij aan. Eene oudeknorrig uitziende vrouw opende de deur. «Wat wilt gij?» vraagde zij norsch. «Ik zou de kamer gaarne willen bezichtigen.» «Zoo. Wilt u dan wachten ik zal hel even aan mevrouw gaan zeggen.» De oude verwijderde zich en keerde eenige oogenblikken later terug met de woordau hebben. Hel eerste is bekend. Het tweede bevat de bewijsstukken waarop bij het onderzoek is beslag gelegd waaronder een vijftigtal brieven «an Boulanger aan Buret een brief van mevrouw Pourpre aan Louise Michel en hel antwoord van haar, alsmede de geheele boekhouding van den militairen intendant Beichert. Men leest in de XlXe Siècle datterwijl voor den Senaat de zaak van haar echtgenoot be handeld wordtmevrouw Boulanger met haar oudste dochter zeer teruggetrokken in een klein appartementje te Versailles woont. Sedert lang is geen courant meer over haar drempel geko men en de naam van den generaal wordt niet meer in haar tegenwoordigheid uitgespioken. Hierin worden hare bevelen streng gevolgd. De minister van onderwijs is op zijn beurt begonnen met hel onderzoek van de lijst der ambtenaren aan zijn departementdie zich met de boulangistische woelingen hebben ingelaten. De begrafenis van Fclix Pyai heeft op Père la Chaise plaats gehad. Uit verscheidene gemeenten waren gemachtigden gekomen, om hel lijk naar de laatste rustplaats te geleiden. Van den ge meenteraad ie Marseille waren er niet minder dan 8 leden vetschenen. De lijkstoet groeide op den tocht naar Père la Chaise gaandeweg aan de kreetLeve de commune werd slechts eenige malen aangeheven op de begraafplaats daaren tegen werd hij herhaaldelijk gehoord. Verscheidene personen voerden bij de groeve het woord onder dezen het parijsche gemeente raadslid Vaillantmaar deze kon zijne rede niet voortzetten. «Weg met de Boulangisien werd telkens geroepen zoodat hij ten laatste zich ge dwongen zag van het woord af te zien. Ook Louise Michel hield eene toespraak Er waren zooveel bloemkransen gezonden alleen van Marseille waren er twaalf dat men ze in twee rijtuigen heeft moeten bergen. Slechts eenigen waren geplaatst op de lijkkist. Keizer Frans .lozef van Oostenrijk is de gast van den Duitschcn keizer. Zeventien jaren is hel geleden dat Frans Jozef de Duilsche hoofdstad bezocht. Het was in September 1872. toen dc zoogenaamde drie-keizershond hem en Alexander 11 van Rusland naar Berlijn deden trekken. Sedert dien tijd is de toestand niet weinig veranderd. Rusland is uitgetreden en zag zijn plaats ingenomen door Italië. In stede «Wilt u rnij maar volgen mevrouw is boven.» Beiden bestegen daarop eene oude, vermolmde trap. De vrouw wees zwijgend naar eene deur op het kleine portaal. Dr. Haszberg klopte aan en trad op het bijna onhoorbare «ja» binnen. Hij bevond zich in een klein laag vertrek aan de tafel zaken twee vrouwen de oudste stónd bij de nadering van den bezoeker op. De jongste boog het hoofd ter beantwoording van zijnen groet. «De kamer sluit zich aan deze aan, wilt gij haar zien En zonder er iets bij te voegen gaf zij mij een wenk om haar te volgen Het bewuste vertrek was vrij grootdoch hel moest er zelfs op 't midden van den dag tamelijk donker zijn. «Hoe hoog is de huurprijs?» vraagde Hasz berg in de woonkamer teruggekeerd zijnde. De oudste der vrouwen noemde eene som welke hem zeer billijk scheen. «Goed,» antwoordde hij dadelijk, «ik huur dc kamerdoch slechts onder de beiiinging dat het hier steeds rustig is. Ik werk veel te huis en houd er niet van om gestoord te worden.» «Nu, daarvoor behoell u hij ons niet bevreesd te zijn.» hernam de oude dame zuchtend, «mijne dochter cn ik leven zeer teruggetrokken.» liet meisje vestigde bij deze woorden plot seling den blik doordringend op den vreem deling. «Speelt gij piano, mejuffrouw?» vraagde deze eensklapseen klavier opmerkendedal in den hoek der kamer stond. «ik zal u daarmede nooit in uwen arbeid hinderlijk zijn verklaarde zij met een spot tend lachje. «Als ik tehuis ben, speel ik zelden van bewaker van den Europeeschen vredeis het de bewaakte geworden wiens bewegingen met een nauwlettendcn blik worden gadeslagen, die wordt beschouwd als de gevaarlijkste vijand van den algemeenen vrede. Brederóo had wel gelijktoen bij zich: «'t Kan verkeeren» tot devies koos Mag het bezoek allereerst worden beschouwd aU een beleefdheidsvisite, de «zaken» zullen niet uit het oog worden verloren en mag de samen komst der beide keizers beschouwd worden als een nieuwe bezegeling van het onderling verbond. Het Journal de St. Petersbourg zegtin ver band met hel bericht dat de mogendheden be sloten hebban eene verdere uitbreiding van den opstand te Creta welke den Europeeschen vrede zou kunnen bedreigen niet toetelalen dat bij 't besluit er niet aan ie twijfelen is ol de mogend heden moeten de Porie nopen den toestand niet te verergeren door de Christenen te prik kelen maar ten spoedigste maatregelen te neme* ter bevordering van de rust. Dit is tevens het besle raiddel om opwinding der stamverwante bevolking van Griekenland te voorkomen onder welke pressie de Griek sclie regeering zich lot de mogendheden gewend heelt. Hetzelfde blad merkt over het bericht, als zouden de mogendheden besloten zijn eene ver dere den Europeeschen vrede bedreigende uit breiding van den opstand op Creta niet te ge- doogen aan dat dit wel zeker is. De mogend heden moesten meent het bladde Porte aan sporen om den toestand niet te verergeren door aanstoot aan de Christenen op Creta te geven maar veelmeer snelle maatregelen tot bevredi ging te nemen. Dat zou tevens het beste middel zijn om de agitatie onder de stamverwante Grieken te voorkomenonder den aandrang van welke agitatie de Grieksche regeering zich met hare nota tot de mogendheden gewend had. De kabinetsorderwaarbij Koningin Victoria door den Keizer van Duitschland wordt benoemd tot kolonel van het fe garde dragonder-regiment, begint aldus: «Durchlauchtigste, groszmachtigste Fürstin freundlich geliebte Muhme bchwester und Groszmutler Hoe iemand van één persoon tegelijk nicht zuster en grootmoeder kan zijnis een kwestie even ingewikkeld als de Oosteische. en nu vooral zal ik zulks nog minder dan ooit doen nu ik weet, dat gij rust verlangt Hij was eenigszins verlegen geworden hij die openhartigheid en prevelde tal van veront schuldigingen; zij viel hem echter in de rede zeggende «Bij het behandelen van zaken mag beleefd heid als eene overbodigheid beschouwd worden. Ik weet. hoe onaangenaam pianospel is. Gij zult bovendien van ons niets te hooren ol te zien bekomen Voor uwe bediening draagt onze oude Grethe zorg wanneer gij iets verlangt dan kunt gij ons dit des verkiezende door haar doen weten. Wij zullen u nooit uit eigen be weging storen.» Zij glimlachte bij liet spreken niet, waardoor de zin dezer onvriendelijke woorden een weinig verzacht zou kunnen worden maar keek hem onverschillig aan hetgeen hem zonderling te moede deed worden Zij bezat een schoon ge laat maar welk eene hopelooze, diep treurige uitdrukking lag daarop verspreid. Ja hij was er vol!,omen van overtuigd, dat hare leven digheid hem niet hinderlijk zou zijndat haar lachen hem bij den arbeid niet sloren zou «Schikt het u, dal ik morgen reeds mijn intrek bij u neein?» vraagde dr. Haszberg aan de moeder.» «Ja, mijnheer, de kamer staat ter uwer be schikking.» «Goed,» en met eene lichte buiging gaf hij haar een visitekaartje. «Gij zijl toch, hoop ik, geen kunstenaar,» zeide dc oude damenadat zij zijnen naain gelezen had. «Maar, mama merkte de dochter op ai-

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1