fAAPSCHE WIJIf immissaris der stantspoorwegen cn do gemnclt- igdeu vmh de betrokken spoorwegmaatschap- tatt vt \r t>t> tt t ,,VÖ,> 'l,!l overnemen door den Staat van Vill JÜHAJN M. i KILLEVI tijn- en Genlraalspoorweg in vollen gan;. De mderhaiidelingen raken ten eindezoodat als vrucht van liet overleg de regeeringsvoorstellen niet lang meer zullen uitblijven. TAFEL ot AYÜ.NDWIJNf 85. NAÜKIIU«1.10. ÏROOÜK PORT«1.50. COGNAC Zie verder Prijs-Courant. Men bericht uit Toulousedat de politie al daar Dinsdagavond een fabriek ontdekt heelt van valsche bankbillelten van 1000 francs 1500 J. B. JACOBS, Amorgid Deze labriek was sedert zes maanden in -werking in een kleine straal. Ër zijn reeds een groot aantal billellen verspreid vooral wisten de vervalschers ze te Monaco te plaatsen. Aan een gelukkig toeval dankt men de ontdekking. Al het materiaal, waarmede de schurken hun misdadig handwerk dreven viel in handen van de justitie. vuui. «r. a. van Wijngaarden uit Breda heeft «de Ned. Vereeniging van spoor wegartsen» haar veertiende alg. verg. gehouden. Uit hetdoor den secretaris dr. C. Kkaina uit Haarlem gegeven jaarverslag bleek dat het aan tal leden 95 bedraagt en de geldmiddelen in bloeienden toestand verkeeren. Het aftredend bestuur werd met alg. st. her- kozen. In plaats van wijlen prof. Donders werd beuoeind lol eere-lid dr. VV. II. Snellen uit Utrecht. Met groote meerderheid werd vervolgens beslotenwederom een toelage van l 25 toe te staan aan de «Ver. tegen de kwakzalverij.» De heer Dr. C. de Mooyluit. koloneldir. officier van gez. 2e kl.chel v. h. mil. hosp. te Amersloortdeed ten slotte eenige mede- deelingen over hel gipsverband en Jiet eene heehtnaald zien, duor hein uitgevonden, zeer di-msiig op het platteland en die door de bij zondere wijzewaarop de punt is geslepen door da hardste deelen dringteen naaldvoar- der onnoodig maakt en ook de schaar builen dienst stelt. D»> werktuigkundige Enjalbertvan wiens vernutlige uitvindingen in de wetenschappelijke bladen meermalen melding werd gemaaktzal eerstdaags in klasse 12 der Fransche wereld tentoonstelling een toestel te zien geven, bestemd om alle phologratische handelingen te verrichten, die noodig zijn ora het portret te maken van den persoon, die op een daartoe bestemden leu ningstoel heeft plaats genomen na vooraf een zeker geldstuk in de bus te hebben geworpen. Mevr. Maybrick heeft na haar veroordeeling, zeven huwelijks-aanvragen ontvangen. De pe titiën waarbij een hernieuwd onderzoek wordt gcvtaagd worden door duizenden onderteekend. Ook de Times dringt er op aan. Men zegt dat de Koningin heeft verzocht haar volledig op de hoogte te stellen van de zaak. Te Liverpool circu leert onder de doctoren een adres, waarin zij verklaren dat de opgaven der deskundigen niet rechtvaardigen als bewezen aan te nemen dat De heer Maybrick door arsenicum-vergiltiging is gestorven. De 18-jarige zoon van den landbouwer R., te Beemster was geëngageerd met eene dochter van de weduwe K. De vorige week ontving hij eene afscheidsbriefdoch ging haar evenwel Zondag bezoeken. Geen gehoor kunnende krijgen, zeide hij, zich voor het hoofd te zullen schieten, waaraan hijzich omdraaiende onmiddellijk gevolg gafhet pistool was echter met los kruit geladenzoodat men hern in 't leven hoopt te behouden. In de laatste dagen waren te 's Hage de con- ferentiën tusschen de vertegenwoordigers der regeering den rijkscommissaris en adjunct-rijks keurenden toon half luid aan. «Nu gij weet toch. Aglaja. «Waarom denkt gij dat, mevrouw? Ik ben «en eenvoudige geleerde.» Zoo, dat doet mij genoegen dal is mij veel liever. Laat nnj toch praten Aglaja. Ik zai nog geheel en al moeten zwijgenals gij mij bij elk woord dat ik zegzulke afkeu rende blikken toewerpt. O mijn God het is ver gekomen.» Zij scheen op 't punt te slaan om in snikken uh te barsten en dr. Haszberg haastte zich daarom om alscheid te nemen. II. De beidt vrouwen vervulden hare beloften trouw, liet was zoo stildat dr. Haszberg nooit door eenige beweging er aan herinnerd werddat er nevens hemslechts gescheiden door eene deurtwee rnenschen leefden. De oude meid was niet vriendelijker geworden maar zij bediende hem nauwgezet. In het ver trek stonden zijne hem lief geworden meu belen zijne schrijftafel had hij voor het venster geplaatat en daaraan was de jonge man den meesten lijd gezeten en arbeidde ijverig. Een maal in de week hield hij aan de hoogesrhool eene voorlezingwelke twee uur duurde; ver scheidene keeren begaf hij zich echter naar de universiteitsbibliotheek om daar de voor zijne studie noodige boeken door te lezen of te leenen; bij bracht ook wel eens een avond in een vroobjken vriendenkring door, maar gewoonlijk wat hij te buis. Nabij Ginneken is het 2-jarig kind van den conductpur, dat zijn vader wilde tegemoet hup pelen door de Bredasclie tram overreden en op de plaats gedood. De Shah van Perzië is uit Parijs vertrokken. President Gamot en de heer Spulier begeleidden Nasserdin naar bet station. Als laatste merk waardigheid werd de Shah even voor zijn ver trek nog voorgesteld aan den heer Cloves llugues, «dichter en lid der kamer.» Dal iemand tege lijkertijd dichter en lid der Kamer kan zijn vond de Shah zoo vreemd dat hij zijn verwondering daarover niet verheelde. De heer Clovis Hugues ijverig democraat als hij is, betuigde toen zijn groote blijdschap, dat de Shah «zoo tevreden was over zijn verblijf in een Republiek.» Later werd de Shah le Bazel door den Groot hertog van Baden ontvangen. Beide Vorsten gaan van daar naar Baden Baden. De Shah wordt 23 dezer uit Stuttgart te Weenen verwacht. Nasserdin zal worden uilgenoodigd tot deelneming aan de legeroefeningen in Galicië, waarbij de nieuwe geweren en liet nieuwe kruit, dat geen rook geelt, in gebruik zullen worden genomen. Met dit kruit schiet men op een afstand van 100 Eng. ellen mei een geweer van 0 milli meter door een hard blok hout van 3 voel of een ijzeren plaat van 2.5 cM. dikte. Als een bewijs op welken trap de ontwikke ling van het rondventende publiek slaatkan bel volgende reclame-biljet dienendat in de gemeente T. verspreid werd Groote gelegenheid. Noodzaken liquidatie. M. M. Per handel ophouding, hebben wij de eer Ued aanmerkelijken keus huisversling artikels te aanbiedenbeslaande in metaal ijzere huis- vestigd van eerste keusniet veranderlijk in gebruik. Zakmessenkinderen huisvesting België, Fransch en Engelsche messen makerij. Talëluitsnijden en dessert messen kollie en hotels artikelsenz. Al ons artikels zijn var- kocht aan prijzen al mededing mistrouwen. Wij hopen dat gij zult ons vereeren met eenig van deze nuttigheid artikels te koopen. (volgt prijzen overzicht) Eener ons reisbedienden zal doorgaan met deze darenboven vermelden artikels. Aanvaard Mmijne hoogachting enz. Brand in Spitalfields. Maandagmiddagten halleenbarste er brand uil in de magazijnen van de firma Pigolt en Co.tentmaker» Doe dikwijls Haarde hij naar het portret zijner overleden moederdal boven zijn# schrijf tafel liing. Oals zij hem eens zien konhoe eenzaam bij voortleefdesleed» alleenzonder lieide zonder vrienden. Als dergelijke gedachten bij hem opkwamen en dat gebeurde dik wijls dan boog hij zich haastig over zijne papieren en greep naar de pen om in zija werk afleiding voor de melancolie te vinden welke hem dreigde te overmeesteren. Van zijne buren wist hij weinig meer dan dat haar naam Mattinsendat haar echtgenoot en vader voor een paar jaren gestorven en dat de dochter muziekonderwijzeres was. Als Hasz berg 's avonds op zijne kamer zat, dan luisterde hij dikwijlsof de beide vrouwen niet mat el kander sprakenhadden moeder en dochter elkander dan niets te zeggen 1 Nu en dan ver nam hij wel eenig gefluistermaar liet ver stomde weer spoedig Hij was een liefhebber van goede muziek en hol had hem zeker ge noegen gedaanwanneer het meisje nu en dan eens de piano bespeeld had zij hield zich echter slipt aan hare belofte Zou bij haar daarom verzoeken Het lag niet in zijn karakter om le trachten met rnenschen in aanraking te komen wanneer zij dat schijnbaar niet wensch- ten. Dij bewoonde en betaalde zijne kamer en zij lieten hem met rust. Zulk eene ver houding was hem steeds hegeerenswaaidig ver schenen zij was ook hel beste en toch zou hij haar gaarne eenigszins anders wenschcn. Wordt vervolgd. Rio'h s'ceoten spoediir stond heel het ge bouw in brand. Het vuur was ontstaan in liet benedenge deelte en d iar men do paarden wilde redden, deed inen do deuren open maar juist daardoor kreeg liet vuur lucht en verspreidde de brand zich met ongelooflijke snelheid Hel ergste van ol was echter dal die magazijnen tusschen een doolhof van gebouwen liggen alle van 5 ol l> verdiepingen en alle dicht bewoond zoodat mun het vuur bijna niet kon bereiken. Ken politicagent redde 0 kinderen uit een der bui zen. Alsnu begonnen al de bewoners bun goed door liet venster te werpen zoodat er eene ongelooflijke verwarring heerschte. Verscheidene kinderen worden nog vermist en men zegtdat zij in de vlammen zijn om gekomen. Verscheidene personen zijn gekwetst door uit de vensters le springen. De pompier» hebben enkel de niet aangetaste gebouwen kunuen behouden. Terwijl het getal sollicitanten naar de hulp onderwijzersbetrekking om gemakkelijk le begrij pen redenen, olneuiende is, melden zich voor boold eener school nog steeds meer onderwij zers aan. Voor üordieclil bedroeg dit getal dezer dagen 199. POTLOODLIKKKN. Een potlood aan de long te brengenom het te bevochtigenalvorens te schrijven is een zonderlinge gewoonte die wij bij vele mensrhon opmerken eB waarvoor bezwaailijk een reden is op te geven of bet zou moeten zijn dat zij alkomstig is uit den tijd, toen de poiloodon slechter waren dan tegenwoordigeu de lik- gewoonte van geslacht tol geslacht is overgegaan. Een potlood moet nooit bevochtigd worden. Dan verhardt en bederft bet. Kn toch doet bijna iedereen bel. Een klerk op een Londseh d.igbladbuieau heelt geteld, dal van de vijilig rnenschen, die op bet bureau kwamen, om een adverienue te schrijven negen-en-veertig aan hel potlood likten alvorens het te gebruiken. Die klerk gebruikt altijd de beste potlooden, welke te verkrijgen zijn. Ilij is een kroner van potloodenen hij stelt z.jn roem in een goml lang bruikbaar potlood, zoo omtrent als een krijgsman trolsch is op zijn geweer oi zijn zwuuid bovendien kwetst het zijn gevoelals zijn pot lood bedorven wordt. Maar de beleefdheid vor dert dat hij zijn potlood eiken dag wel vijl-en- twinligmaal leent. Kn menigmaal heelt zijn hart er bij gebloed als zijn potlood hard eii broos was geworden en weigerde le schrijven. Eindelijk kocht hij eenige goedkoop» pot looden sneed er een punt aan en hield die om te leen te geven. De eerste, die zulk een potlood gebruikte was een karreman en allee behalve zindelijk. Ilij hield de punt in zijn mond en zoog er eenige minuten op terwijl hij zijn hersens kwelde, om een advertentie, wegen» een vermisten bulhondte schrijven. Toen kwam er een lieve jonge dame op bet bureau, rael cabretledcren handschoenen die tot over de helft van haar arm geknoopt waren. Zij nam hetzelfde potlood op en drukte liet aan baar fijne lippen alvorens een advertentie wegens een verloren armband te schrijven. De klerk bad haar hand wel willen tegenhouden al had hij er ook een doos mul de beste pot looden die Ooit gemaakt zijnvoor moeten geven maar het was te laat Kn zoo ging dat potlood een week lang van mond tot mond Er werd aan gelikt door rnen schen van eiken rangen stand, van alle graden van zindelijkheid en onreinheid. Maar genoeg. Wie dit leestzal zeker nooit weer aan een potlood likken. ParijsDinsdag. Hel Hooggerechtshof heeft met 201 tegen 7 stemmen (2 leden onthielden zich) verklaard dat hel bevoegd is om vonnis te vellen in de zaak Boulanger c. s., zoowel wat betreft de beschuldiging van complot ais die van aanslag. Het besloot eerst de leilen le onder zoeken welke de aanklacht van bel smeden van complot raken vervolgens die omtrent aanslag, en eindelijk die aangaande geldverduislering. Bij booldelijke stemming is met 200 stemmen (6 leden onthielden zich) verklaard dal Boulan ger schuldig is aan du misdaad van complot. Voort» verklaarde liet Holdat Dillon en Kochelort schuldig zijn aan de misdaad van com plot en aan handelingenwelke den aanslag moesten voorbereiden. Boulanger is vorder schuldig verklaard aan aan slag wegens de zaak aan het spoorwegsiaiio» ven Lyon. De andere punlunwaarvoor hij wegens hetzelfde misdrijf vervolgd woidt, zul len hel onderwerp zijn eener nieuwe beraad slaging. Bij de stemming waren 108 leden voor, 10 tegen en namen twee leden geen duel aan de stemming. Parijs, Woensdag. Boulanger, Dillon en Ro~ chefort zijn veroordeeld lol deportatie naar eene versterkte plaats.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2