ZIJNE EERSTE TROUW. Donderdag- 14 November 1889. M 3878. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever A. H. VAN CLEEPF to Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en DondrrJagmiddagAbonnement per S maanden ƒ1,—. Kraneo per post ƒ1,15. Advnrtentifn 1-8 regels 80 Cte.elke regel meer 10 Cte. Groote letters naar plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt heoger prijsberekening. Legal* officieren onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclames per regel !5 Cu. Aft. nummert 10 Cta. Bureau MUÜRHÜIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 60 HULPBANK to AMERSFOORT. Tot het geven van geldkn ter leen zal eene Commissie uil het bestuur op M A A N I) A G. den IN NOV. aanslaande, snamiddags van iialktwee tot iiALKDuiK zitting houden ineen der localen van hel Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. ÏIEHM». l\ VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Zij moeten wel in hun schik zijn de auto riteiten te Konstantinopeldal de Duitscho keizer hen verlaten heelt. Natuurlijk zij waren inge nomen mei zijn bezoek. Maar zij moeten hem verschrikkelijk gevonden hebbenverwarrend en bijna angstwekkend. Voor den echten Turk is deftige rust hel ideaal. Een man van zekeren rang handhaaft dien rang hel best door 7.00 weinig mogelijk zicli te bewegen. Nu is de keizer van Duitech- land een man van den hoogsten rang. Iloe be daard hoe geposeerd hoe deftig moest hij niet zijn En nu komt de kei/er en hel blijkt, dat hij zoo weinig mogelijk deftig is. Hij is altijd in be weging. Hij is kwikzilver. Hij loopt als een ge wone Frank langs de straten en beziet alles, wat hem als eene merkwaardigheid is genoemd. Hij wandelt naar bet Konslantinopolii.iansehe Champ de Mars ziet daar vier baiterijen artil lerie exerceeren interesseert zich als goed mi litair levendig voor die zaak, laat den kominan- danl Ristow-pacha, een geboren Duitscher, komen cn houdt eene grondige oefening met deTurk- sclie artilleristen. De keizerin bezoekt inmiddels den grootcn bazar en doet inkoopen als de eerste Christenvrouw de beste, alleen opruimer schaal. En 't is alsol hij het er om doel terwijl de Porte de stralen langs welke hij ver wacht kan worden, behoorlijk heeft laten plaveien, gaat de keizer soms door de meest halsbrekende steegjesvol putten cn afgronden Van de mi litaire school te Fancatdi lerugkeerendo wil hij bijv. in plaats van den grooten weg, voor zijne komst'gerepareerdte volgen, door een nauw straatje rijden. Hij is een goed ruiter en bijkomt er doormaar van het gevolg zijn verscheiden heeren zandruiters geworden. In een paar dagen doorloopt hij te voel of te paard vijf malen Galata Pera en Top-Hané. De Turken zijn nog niet bekomen van hunne verbazing over zooveel levendigheid En zij willen liever met hem etenen drin- (Slot) Naar 'l Duitsch door S... (Zij was erestiger dan ik mompelde Ellie, «cn ook verstandigerwant zij las slechts ernstige boeken. In een koek van de kamer zag zij een werk tafeltje met een leuningstoel daarvoor. De plaats was zoo gekozen dat men juist zien kor.wie cr aan komen moest. Ellie opende langzaam liet werktafeltje, er lagen begonnen en geëindigde handwerken in. Langen lijd beschouwde de jonge vrouw zemet tranen in de groote kindcroogon met luid kloppende harte want zij gevoelde als liet ware niet welk een genot hare voorgangster een en ander moest gemaakt hebben l.oe allerlei droomen vol poëzie in haar moesten op. gekomen zijn toen zij gaandeweg dat Linderuil/etje zijne voltooiing zag naderen. En wat was de werke lijkheid geweest? Immers niets dan een koud graf, dat moeder en kind bevatte! In de nabijheid van het tweede venster stond eene ouderwctsehc schrijftafel waarop eene gesloten schrijf cassette lag. Ellie nam haar opaarzelend wendde zij haar heen cn weer, totdat zij eindelijk een sleutel bos tc voorschijn haalde om niet verscheidene sleutels het slot zacht tc openen. Eindelijk gelukte het haar. Verscheidene beschreven blaadjes papier getuigden, ken zelfs wijn al heelt Mahomet dat verbo ken dan met hem vechten. De Figaro die indertijd zooveel reclame voor het Boulangisme maakte geeft thans eene reeks van onthullingendie Boulanger moeten be- rooven van hel laatste overblijfsel van sympa thie dal men voor hem gevoelde. In een zijner laatste nummers deelt het blad mede dat de generaal nog vóór zijne vlucht naar België zich reeds eens uit de voeten had gemaakt. Uit vrees van in hechtenis te worden genomen was hij den dag voor de groote bijeenkomst te Tours in alle stilte over de Belgische grens getrokken toen Laguerre bemerkte dat zijn chef hel hazen pad had gekozenhad hij nog juist tijd om dezen een vertrouwd vriend achterna te zen den die hemmen weet niet met welke mid delen overreedde om dadelijk terug te Leeren. Den volgenden dag zat de generaal naast zijn vriend Narjuetbij het groote feestmaal aan en hield de voor hem opgestelde rede die zoo veel concession aan het clericalisme bevatte. Slechts enkelen wistendat de groote man rechtstreeks uit België naar Tours was gespoord. De algevaardigde van l'AllierThivrier heeft woord gehoudenhij heeft zijn zetel in de Kamer ingenomen in een blouse gekleed. Zater dagmiddag kw.tm hijvergezeld van generaal Cluseret, in de Kamer De bode, die aen man in een blouse hel parlementsgebouw zag binnen komen liep op hem toe om te zeggen dat het publiek geen toegang had. Generaal Cluseret hield den beambte tegen zeggendedit is de heer Thivrierde nieuw afgevaardigde van Monllufon en de bode maakte een diepe buiging. De kiezers van Monlucon die er op gesteld waren dat hun afgevaardige in blouse naar de Kamer zou gaan kunnen dus tevreden zijn. De kleeren maken in die Kamer den man niet. Men meldt uit Aden aan het agentschap Slefani" Volgens berichten uil Choa hebben de Der- wischen gebruik makende van de afwezigheid van den generaaldie de voorhoede van Mene- lik commandeertGandar in brand gesloken en de soldaten die er het garnizoen uitmaakten vermoord. Van het gebeurde onderrichtheeft daarep de generaal van Menelik de Derwischen aangevallen en hen volkomen verslagen. Hunne drie aanvoerders werden gedood. In den sneltrein van Parijs naar Keulen is lusschen Rolhe Erde ca Aken een lamp gespron gen in een dames slaapwagenwaardoor de bedden in brand geraakten. De verschrikte pas dat de eerste vrouw gaarne hare gedachten op papier bracht en reeds wilde Elliedie nu eerst geheel ge voelde dat zij eene onbescheidenheid begingde cassette sluiten toen haar oog viel op een half be schreven velletje papier en inel gesmoorde stem las zij de volgende regelen Ja, ik kan het mij niet langer ontveinzen, dat mijne dagen geteld zijn Moge dan zijdie eenmaal mijne plaats aan uwe zijde zal innemen, beste Carol, u zoo gelukkig maken als ik dat zoo gaarne gedaan had, indien God mij daartoe tijd en kracht verleend had. Eene troost zou het mij zijnindien ik de overtuiging met mij mede nemen kondat gij mij niet geheel en al vergeten...» Ellie was op de knieën gezonken en barstte het gelaal niet de handen bedekkendein een zenuw achtig snikken uit. Daar wat was dat voor 'n gekraak Ontsteld sprong de jonge vrouw op. De regen viel daarbuiten in stroom nederde bliksem kliefde den donkereu liem.e!terwijl hevige donderslagen het huis op zijne fondamenten deden schuddenkortom hel onweer was dan eindelijk in ai zijne hevigheid losgebroken. O, God, help mij,» jammerde Ellie, «0, lle- lenelieve Helena. Ik kanik wil niet zoo jong sterven als gijik ben daartoe nog niet goed ge noeg en ik heb nog niets gedaanwaardoor hij zich mijner, als ik eens heengegaan ben voort durend zal herinneren. O sla mij bijsta mij bij!» De donder rolde nog steedsde bliksem verlichtte voor één oogenblik nu cn dan het donkere vertrek sagiers sloegen de ruiten sluk en schreeawden om hulp. De rem werkte gelukkig terstond de trein bleef staan en het personeel blaschie den brand met eenige emmers water, Eene der dames had zich aan de pols bezeerddech overigens kwam men met den schrik vrij. Er was nogal materiëele schade aangericht. Meermalen worden in de compost voorwer pen van waarde aangetroffen. Zoo werd er le Dedenisvaart in Amsterdamsche compost een vondst gedaan die wel bijzondere melding ver dient. Het voorwerp is een vrij zwaregoudenzegel- ring met cachet en medaillon, hel eerste voorzien van een familiewapen, het andere van een portret en eenig haar. Ongetwijfeld is het een kleinood, dat door den eigenaar op hoogen prijs gesteld werd. Te Washington is eene Vereeniging geslicht dia tweemaal daags een aantal «keukenwagens» door alle deelen der stad zendt en complete maaltijden tegen billijke prijzen levert. Zoow-:l de grootste lekkerbek als de eenvoudige w.-rk man kan zich hier van zijn middagmaal voorzien.. Na bet kruit zonder rook het kruit met rook. Te Weenen heeft men een soort kruit ui ge vonden 'twelk zulk een dichten took vormt r dat na eenige minuten door de duisternis lede ren veldslag onmogelijk is. Te St.-Peiersburg heelt men kogels uitgev >n- dec die dit voordeel genieten boven anderen, dat de door hen gemaakte wond oogenblikkehik den dood tengevolge heeftwanneer de wond ernstig isdoch bij een lichte blessure de ge nezing gemakkelijk maakt. De volgende vergissing wordt door de Loino- raotiefhet te Samarang (Ned-Indië) verschijnend blad gemeld Een Indisch ambtenaar laat zich twee attesten geven natuurlijk door ver-chillende dokters - één ten bewijze dal hij volmaakt gezond is voor de levensverzekeringen één dat zijne gezondheid in den laalsten tijd veel tc wenschen overlaat, om verlof te krijgen. In der haast sluit hij echter het eerste attest in bij zijn rekest om verlof, terwijl hij het tweede doet toekomen aan den agent der assurantie maatschappij On- noodig te zeggen dal de man noch verlof kreeg, noch verzekeid werd. Een kusje dat opbreekt. Maandag der vorige week bevonden zich aan boord van een stoom boot op de rivier de Donaude te Budapest woonachtige schoone gravin II. en haar ech'.ge- op eene akelige, vreesaanjagende wijze. Hoe lang dat alles duurde Ellie wist het nietzij kracht nu de eerste werkelijk angstige uren van haar leven door. Eiudelijk was de kracht van het omveer ge broken slechts nu en dan vernam men eenige zwakkerammelende slagen van uit de verte langzamerhand werd hei weer lichter ie de kleine kamer. Eensklaps hoorde zij luide haren naam roepen. Hier ben ik,» antwoordde zij opgewonden. Haar man ijlde op haar toesloot haar in zijne armen. «Goddank gij leeft, ge zijl ongekwetst, ik was zoo ongerust, mijn lieveling,» fluisterde hij haar teeder toe. *lk kwam haastig te huis en zocht u overal le vergeefs ten laatste zcide de oude tuinman mijdat hij u in de lindenlaan gezien had. Ik dach^ weldal ik u hier vinden zou «Ja, ik was hier reeds geruinten tijd bij ouze zuster* niet waarCarel Ik begaf mij hierheen met een ijverzuchtig gemoed maar ik h« b nu iets geleerd dal ik 11 op 't oogenblik niet zeggen kan doch dat ons toekomstig geluk verzekert. En als ij te huis komen, zal mijn eerste werk zijn om haar portret op de oude plaats le xctten Zij is eene der onzen ge worden Carel antwoordde niet, hij begreep, dat een aan dringen op eene nadere bekentenis eene dwaash-id zoude zijn. Hij vergenoegde zich dus om tiaar nog maals aan zijn hart te drukken, waaii-p heiden hel huisje verlieten. Het was daarbuiten vuer kalm ge worden na strijd was de vrede gehouicu

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1