Ut», dat Or. Jonkman dezen winter nog menigmaal bevuilen moge eene voordracht alhier te houden. Bij de verkiezing van twee leden voor de Kamer van Koophandel te Doesburg, is van de 77 kiezers, niet n lerstembusopgekomen. Tusschen de leerlingen van de christelijk nationale en die der openbare school te Hijkers- milde (Drente) beslaat al sedert lang een alles behalve liefelijke verstandhouding. Thans is het tot een uitbarsting gekomen Er is formeel slag geleverd waarbij een paar leerlingen van de openbare school bloedende wonden in het aan gezicht werden toegebracht. Een hunner ontving een raessnede, welke jvau hel oog tot den mond liep. In de Mepp. Ct. komt een bericht voor uit Kolderveen volgens hetwelk in den inestge bracht op hel land van den veehouder G. Karslen alda ireen kinderlijkje is gevonden. Iharointrenl verneemt men dal de arbeiders, die op dat land werkzaam waren het verhaaltje hebben verzonnenenkel met het doel om er een hunner voor de aardigheid te laten inloopen. Niettemin hebben zij veroorzaaktdat de bur gemeester bij wien aangifte van het vinden van hel lijkje was gedaanen de veldwachter der gemeente Nijeveen in den avond van Don derdag eene wandeling van een paar uren door den kouden mist hebben gemaaktom toen te vernemen d3t het bloot eeu grapje was. Eenige straf voor deze onhebbelijke manieren zal wel niet uitblijven. De oudstrijder J van der Kuip is te Utrecht in den ouderdom van ruim 89 jaar overleden. Te Roswinkel overleed in den ouderdom van 91 jaar de heer H. Berends oudstrijdei van 1830 en drager van het metalen kruis. Omtrent het duel, dat onlangs onder Wasse naar plaats hadschrijft een Haagsche brief schrijver «De partijen waren een officier van de jagers en een Leidsch studentde aanleiding was een dronkemansruzie op de sociëteitwaarover ieder verstandig man, als eenige herinnering, den volgenden dag de schouders ophaalt. Inderdaad hadden de officier en de student dat in dit ge val ook gedaan, maar.... de superieur hoorde van de zaak Niet de superieur van den student, wol te wetenden in vrijheid gedresseerde, maar de «hoogere militaire autoriteit», de vleesch geworden discipline. Oen olficier werd aange zegd dat hij den student had uit le dagen of anders zou worden ontslagenof wel zóó be handeld dat hij uit eigen beweging den mili tairen dienst wel zou moeten verlaten. Het ge volg was de malle verlooning in de Wassenaar- sche duinen het duel op hoog bevelwaarbij de twee duellanten vrij wat verstandiger dan de hooge Mandarijn die zijn bloeddorstig bevel had gegeven, wel zorg droegen, dat zij elkander met de kogels niet raakten en na de verklaring dal aan de eer (hel ware juister geweest te ze;.'.'en aan de bevelen van den superieur) was vu.'iii iq als go'de vrienden scheidden. Hoe is 't 0 Moetende Pruisische militaire dwaasheden hier alvast ingevoerd worden in afwachting van de Pruisische legerhervorming en hee lang zal bet duren, voordat de gezonde opvatting van hel volkdal men om duels en al wat daarmede in verband staat lachttot de hoofd officieren van hel Nederlandsch leger doorge drongen is?» Naar de N. Bred. Ct. verneemtheeft voor den rechter-commissaris voor strafzaken te Breda eene instructie plaats gehad in zake eene aan klacht bij den officier van justitie ingediend door den inspecteur van politie tegen den heer lief la hebben. Maar nu ik lol de overtuiging kom dat hij u innig en van harte bemint en gij de macht bezit em al de goede eigenschappen welke er in hem schuilen, tot ontwikkeling te brengenvoldoe daarom aan mijn en zijn vrzoek ik ben gereed u als mijne dochter te ontvangen Camilla wendde bet hoofd af terwijl tranen langs hare wangen biggelden «Ik kan niet,» stamelde zij, «ik heb hem niet lief «Zeg liever, ge wilt niet,» riep mevrouw f.ind op smartelijken toon uil, «bedenk wat ge doet, Camilla ge verwoest niet alleen zijn, maar ook mijn geluk. Hebt ge dan geen medelijden met ons?» Ku daarop vertelde zij haarhoe Oscar al zijne hoop op liaar had gebouwddoch hoewel hare mede- deehngeri blijk baai een diepen indruk op Camilla maakten kon dat baar besluit toch niet veranderen. Neen, ik kan met... 'tis mij unmogcl'jk her.ia.ide zij nauw hoorbaar. «Dan komen de gevolgen uwer weigering op uw eigen hoofd terug,* antwoordde mevrouw Lind. Wat verlangt gij dan dat ik doen zal vraagde Camilla. Kerivklap* beving haar weer datzelfde, onverklaar bare angstige gevoeldoch nu in veel honger mate. I Een doffe gilcu zij zonk bewusteloos op den grond. I J. F. de B., lid van den Gemeenteraad aldaar wegen laster Genoemd Raadslid zou nl. in het openbaar beweerd hebben dat de inspecteur van politie met kermis «Lazerus-dronken» is geweest. Voor een zeer talrijk en belangstellend gehoor trad de heer Henry Tindal le Amsterdam op om eene lezing te houden over 's lands vet (lediging. Onze ruimte laat niet toe deze belangrijke rede in onze kolommen op te nementerwijl een uittreksel er van de zaken te veel uil haar verband zou rukken, De heer Tindal eindigde zijne rede met te herhalen, wal hij reeds zoo vaak beweerde dal «Ons land in gevaar» is en onmiddellijk doortastende maal regelen voor 's lauds verdediging dienen genomen. 'lis zeer teweuschen, dal hij helgesprokeue in den vortn eener brochure onder de oog en van geheel Nederland zal brengen. Aan hel debat werd o. a. deel genomen door de heeren NooleboomHoogenboom eu Te Winkel. De laatste merkte opdal Nederland verdedigbaar is als we de mannetjes hebben en ze brengen waar dat noodig is. De inleider was het daarmee eens verde digbaar zijn wij, sprak hij, doel» thans zijn wij weerloos. Ik heb met 180 officieren hier vergaderd en de algeiaeene indruk wasde man heeft gelijk. Het Hbl. zegt Tijdens en na den jongsten brand in de Huiden- straat te Amsterdam werd vehaald dat de brand was geslicht door de zoo ongelukkig omgekomen vrouw, 't Blijkt helaas waar le zijn. De vrouw- des huizes leed aan godsdienstwaanzin doch niet in eene male welke hare opneming in een gesticht mogelijk zou gemaakt hebben. Naar de dienstbodedie zoo trouw voor het kleine dochtertje zorgdewerd met brandende lucifers en met brandende kapok geworpen door haar meesteres, ja zij werd dooi haar zelfs aan vankelijk belet zich le redden. Het verhaal van het knaapjedat moeder op wasblijkt dus juist. De arme verbijsterde vrouw ging weer naar bedwaar zij vrijwillig den dood zocht. De dienstbode en het meisje gaan langzaam vooruit en verblijven nog in het gasthuis. Het is een smartelijke gebeurtenisen alge- meene diepgevoelde deelneming wordt betuigd aan den zoo beproefden echtgenoot. Eenige maanden geleden hadden de ouders eener jonge dame uit Wolhyniebaar onder geleide eener Fransche gouvernante, Perijsche van geboorte, naar de wereldstad gestuurd om een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. De gouvernante bracht het meisje echter niet in een logementmaar in de woning van haar familieledendie lot de minste standen der maatschappij behoorden en meer door dieista! dan door arbeid aan den kost kwamen. Spoedig na haar aankomst werd de jonge dame in een kelder opgesloten en men eischic van haar, dat zij met den broeder der gouver nante zou trouwen dien men op die manier tot een welgesteld grondeigenaar in Wolhynie hoopte te maken. Niettegenstaande het jonge meisje op allerlei wijzen werd geplaagd en mishandeld weigerde zij standvastig. Tan slotte slaagde zij er in een aan haar ouders gericht schrijven en uit een raam op straal te werpen. Het werd gelukkigerwijze door een voorbijganger gevonden en in een brievenbus gedaan. Op die manier kwain de briel in handen van dan vader der jonge dame, dia dadelijk naar Parijs vertrok en zijne dochter bevrijdde De schuldigen werden gearresteerd en zullen zich voor den rechter te verantwoorden hebben. Da overleden koning van Portugalvertellen de Portugeesche couranten was in den winter Het was weer voorjaar geworden na een strengen, langen winter. Iri 't begin van Mei schreef OUo weer een brief aan Camilla waarop hij ten antwoord ontving dat zij een ander beminde. Drie maanden later waren zij en Ollo aan de theetafel gezeten. Wat is dat?» riep Otto verwonderd uit, de cvurant, waarin hij las, neerleggende, «Lind is dood.» Dood Jahier staat het. Ilij is gisteren plotseling ge storven hij heeft door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt, «Otto. «Ja het is waar «Maar weet gij dan niet.en onder heete tranen vertelde zij hem alles wat er voorgevallen was. Op het kerkhof van D heeft men hom begraven. Zijn graf is bedekt met rozen en een treurwilg spieuli beschermend de lakken daarover uit. «Bemind cn ontbeerd,» staat er in den grafsteen gebeiteld. Die twee woorden klinken als eene biltere spotternijals men dc geschiedenis van den overledeue kent, van 1801 in Engeland daar werd hij door de koningin u m een gala-diner genoodigd Eenige samenzweerders wilden deze gelegenheid lebunt nemen om den koning te vermoorden Zij koch ten een lakei om en deze legde op de plaats van Dom Luis een vergiftigd mes. Door een toe val werd op het laatste oogenblik toen men zich gereed maakte oin te gaan zittende vol gorde der gasten gewijzigd Voor hel couvert, waarvan de koning van Portugal zou eten' kwam de Prins Gemaal te zitten. De koning ont kwam als door een wonder aan den do»d en prins Albert stierf enkele dagen daarna De artsen noemden typhus als de oorzaak maar ngewijden wisten dal de Prins vergiltigd was, Een brutale diefstal is gepleegd in oen der kantoren van den heer W. A. Scholten te Gro ningen. Terwijl de kassierde heer J. van Eek zich verwijderd had om zonder eerst hel lokaal te hebben afgesloten bij zijn patroon eenige bezigheden te verrichten nam eene hij de politie zeer ongunstig aangeschreven meid, met name Anne Zielsta dn gelegenheid waar om na zich overtuigd te hebben dat niemand daar aanwezig waste zien of er iets van hare gading was te vinden. Niels beters be speurende eigende lij zich eene jas toe die achter de deur hing en spoedde zich daarmede naar buiten waar een paar handlangers even eens zeer verdachte sujetten W. de G. en A. II haar afwachtten. Da jas werd «verzet» en de opbrengst lud baren weg bij hel edel drietal spoedig gevondan. Het bleek nu echter dat in de jas behalve eenige kleinigheden zonder waarde eene porle- leuille met f 190(1 aan bankpapier uanwezi g was geweest. De daderes en hare handlangers waren spoedig door onze politie opgespoord en in bewarring gesteldterwijl de jas mede werd in beslag genomen Uit het onderzoek bleek, dal de portefeuille met den inhoud verdwenen was. Hoewel dadelijk en den volgenden dag alle pogingen zijn aangewend de verlorene som terug te vinden mocht hel der politie slechts gelukken lot heden eenige dor papieren in de portefeuille aanwezig geweest zijnde, in ba- slag te nemen. Do daderea A. Z. is voorloopig in hechtenis opgenomen. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van eergisteren gepresideerd door den heer burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck waren aanwezig 9 leden en afwezig de heeren v. d. Wall Bake Klebor, Vermolen van Heek en do Koningh. (1 vacature Hot belangrijkste punt der agenda was de benoeming van een ronredor van het gymnasium, welke betrekking is opengevallen door de be noeming van dr. A. van Usendijk tot rector van het gymnasium te Gouda. Op voorstel van ft en W.. na overleg rnel den inspecteur der gym nasia en hel college v»n curatoren heelt dc raad besloten hel besluit van 29 October j.l., waarbij aan den leerasr dr II. J Reijnders wegens zijne benoeming lot conrector le Go- rinchein eervol ontslag verleend is. in le trek ken en dr. Reijndars aan te wijzen als conrector, met ingang van 6 Januari s. Een voorstel van B. en W. om de huur van enige gemeonte-eigondomracn t w. het torentje in de Kamper binnenpoort een hoekje grond in de Koningstraat cn een hoekje grond aan het haventje te Bunschoten welke eindigt met .11 December a. s., op de bestaande voorwaarden te verlengen werd aangenomen. Een schrijven van B. en W., houdende mede- deelingdat zijna overleg met de schoolauto- rilcitenvan oordeel zijn dal met het oog op het aantal leerlingen der meisjesschoolin de vervulling van de vacature door het aan mej. A. E. Groeneboom verleend eervol ontslag ont staan voorloopig niet behoed le worden voor zien werd ter secretarie nedergelegd ter inzage van de leden. Oin advies werden in handen van B. en W. gesteld adressen van liet bestuur der muziekver- •eniging Cecilia verzoekende zoo mogelijk een gemeente gebouw beschikbaar te stelleu voor 'i houden van repetiliënen van A. de Vree e. a., verzoekende om verbetering van den Bisschop»- weg, gelegen tusschen den Arnhemschen straat weg en dc burg aan «Luiaard.» DAGELIJKSCI1K WA i'KRSTANDKN van de Lunteraohe book en do rivlor do Eera. IH- Hooi»! II* ah O»**' r;« Pot- (IKRUX- i.ui IU ktki.n. 4 KV, 1880 M U. M M M. M M «7 N(,T. ö.lll 6,0V 5,03 3,2* 2,74 1.83 (1,50 1» 4,1» 5,(1* 5,03 3.33 2.73 1,58 0,47 IV 6,34 5,03 3,10 2,(10 1,63 0,'iW 30 5,2i 4,va 5,01 3.0B 2,60 1,50 0,66 21 6,2,1 +,U 2 6, - S.fth 3,58 1.41 0,56 32 4.32 4, BI 4,00 3,07 2.86 1,45 (1,4 V 23 6,21 4,10 4,VB S,U# 3,03 1,40 0,06

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 6