net toilet van <le Ouilsehe kmerin bij de «J. Nieuwiairsrec-plie had een bepaald his- 3ÏÏ».3!wU.i8 Wtót. Met kleed van !haii d'avent - MB den onJerkunl i'ijk mol goud t- k «crdekl mei een taille en sleep van donker' bkii.vv-g''oe,i 1'tmoel. deed, door de liooooneeliaalde houders en den roup van de LC Jan schilderijen van Til taan ol Veronese denken he keizerin droeg daarbij een koslhaie snoer van edelgesteenten om den halsvan een der srhouders hing de kelen van den Zmilcn Adelaar al. 51 droeg oen kapolhoedje van gouden kam, lichtblauwe vederen en zijde, alles bijeengehouden door een agraai tan diamanten Uit Breda wordt melding gemaakt van een 71-iarrc rijke dame, die het voornemen had mei een iongmenscb. een boekbinder, in h,t huiveljk ie Ireden, welk plan nog juist vMr de laatste alkondiging verijdeld werd doordien de dame door haar zoonkapilein ingenieur wegens verkwisting onder curateele werd gesteld. Hieruit volgde een proces, waarin de rechtbank le Breda uitspraak deeddie de curauelealelling goed keurde aangezien hel gebleken was. dat de oude weduwe den broeder van haar bruidegom onvoor waardelijk gesciionken had f bh.000.olongeveer de hellt van haar vei mogen, terwijl haar aan staande er een equipage (met twee paarden) op nahoudt en alle mogelijk bewijzen geelt de be schikking te hebben over een groot vermogen. Hel voorgenomen huwelijk gaat nu niet door «aar de dubbeltjes zijn weg. Dinsdagmorgen is le Warwick het doodvonnis voltrokken aan een 63 ja rig man, Charles Lister fligginbothamdie een 76jang man had ver moord om hem te bestelen De veroordeelde naar wien sedert zijne veroordeeling niemand meer had omgezien, had reeds getracht zich in zijn cel te onthalzen Hij ging zonder zichtbare aandoening 't schavot op en zag met groote kalmte aan hoe Barryde beulden strop gereed maakte. De griep werd te Amsterdam reeds gebruikt door een oplichtsterom baar handwerk uit te oelenen. Zij schelt aande meid doet open en vraagt wat er is. «Och meisje, ik voel me zoo doodziek. Ik loop zoo heel gezond langs de straal en meteen kan ik mijn beenen niet meer ge bruiken waarachtig ik kan niet staanmag ik in de keuken even uitrusten.» De meid stemt toe en de zieke rust eenigen tijd uil in het voorhuis of in de keuken. Na haar vertrek echter komt men spoedig tot de ontdekking dat zij 't een en ander medegepakt heelt, dat van haar gading was. Van deze op lichterij werden reeds velen het slachtoffer. Goed gelezen In de naburige gemeente Zuidwoldc is een der vragen op de kaarten der volkstelling op een aardig# en niettemin juiste wijze beantwoord. Vraag 4 luidt Dag raaand jaar van geboorte, en het antwoord Zondag April 1830. en op die manier waren alle kaarten voor dat gezin ingevuld. (Hg. Crl.) De vorstin had zich genoegzaam vaa hare ont roering hersteld om met eenige onbeduidende vragen het gesprek te openen. Zij scheen zich zelve een uurwerk dat opgewonden zijndemechanisch verder liep, doch eensklaps was 'lliaar, alsof eene inwendige stern haar toefluisterde «Ga zoo niet voortga zoo niet voort Gij zoudt anders wellicht eens berouw kunnen hebbendal gij dit uur ongebruikt hebt laten voorbijgaan.» Zij maakte onwillekeurig eene beweging met de hand en de barondit als een wenk opvattende om zich te verwijderenwendde zich met oene diepe buiging af. «Blijf nog, baron,» zeide zij met bevende «tem, «nu gij mij zooveel omtrent mijne lieve vriendende familie von Griinwald medegedeeld hebt, wel ik gaarno iets over u zelf vernemen Uwe voorvaderen zijnwanneer ik mij niet vergit van Zwitsersehe afkomstmet waarde Aloutvais behooren tot een oud geslachtdat in de nabijheid van Genève»... zij brak af, den jongen man door een vrageuden blik beduidendeom le vervolgen. •Zeer juist, Uwe Hoogheid,» ging deze voort, de Aloutvais bewoonden eens, bij Genève een oud stamslotwaarvan nu slechts de puinhoopen over zijn. Eenigen mijner voorouders trokkon echter naar het Duitsehe detl van Zwitserland. Mijn grootvader vestigde zich ui den omtrek vin Frauenfeld, waar hij een klein kasteel zeer schoon liet inrichtenhetgeen hem nagenoeg echter zijn gering vermogen kostte. «Midden in hel woud?» vraagde de vorstin •JaUwe Doorluchtigheid. Het was geheel van marmer opgetrokken die bijzonderheid herinner ik mij nog uit mijne jeugd.» Hoewaan gij daar ook Maar daar gij niet bij uw vader zijl opgevoed geworden.» Wordt vervolgd. Petroleum-Nolfletintten van tie Makelaars C»sm»Au Je Schalkwijk le Itoiterii.iin. ZuurdaR 11 Januari Tankiust I8 10. «"""P fust IS.'.r,.. 18.50 Jan lev. 18.1b leb-lev f -»n M i ni lev I 8.-25. April Vlei-lev I 8 JU. Sopt -Ort.-Nov.-Dcc lev. 18,50. De markt was heden vast. AMERSFOORT, den 12. Januari 1890. Rij Kon. besluit is bevorderd tol commies der posterijen Se klasse de heer 11. B. Gras- winckelcommies 4c klasse. Door Heeren Burgemeester en Weihouders van Amersfoort is de Ambtenaar Ier gemeente secretarie de lieer A. van Saxtiiiwnk aange wezen als verslaggever van liet verhandelde gesprokene in de vergaderingen van den ge meenteraad. Met verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie in ons vorig nummer herinneren wij er aan dat de heer Willbm van /i yi.kn he denavond in Amicitia te Amersfoort de in de adv. vermelde voordrachten houdt. Voor de verkiezing op Dinsdag 21 Jan van een lid voor den Gemeenteraad van Amersfoort, ter vervulling der plaats van wijlen den heer J. J. Borst (aftreding in Sept. 1893) is door de R C. Kiesvereniging «Recht voor allen» can- didaat gesteld de heer J. A. Hamers, met algem. «temmenna mededeeling van een schrijven van den heer A. A. Hamerswien hel Bestuur voornemens was als candida.it voortestellen dat hij in geen geval de candidatuur zal aan nemen. Vrijdagochtend is uit de rivier de Eem bij de spoorwegbrug te Amersfoort opgevischt het in verregianden staat van ontbinding verkee- rende lijk van een man, wiens signalement nader gebleken is overeentesteinmcn inel dal van een persoondie sedert 9 Nov. jl. de ech telijke woning te 'sGravenhage had verlaten. De politie heeft de hand gelegd op een drie tal jongensdie zich te Amersfoort aan ver schillende kleine diefstallen hadden schuldig «emaakt en zells brood uit tijdelijk onbeheerd slaande bakkerskarren werd bij de aanhouding op hen gevonden. In de aanst. Donderdagavond te 8 uren in Amicitia te houden vergadering met dames van het dep. Amersfoort der Maatsch «TotNuljvan 't Algemeen.» zal als spreker optreden de heer P. M. Keller van Hoorn predikant te Dordrecht. Ter Vrijdag jl. te A mersfoort gehouden algem vergadering der Aid Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde is de rekening en verantwoording over 1889 door eene daartoe benoemde commissie goedgekeurd. De voorstellen van bel Bestuur betreffende de werkzaamheden der afdeeling in 1890 wer den alle aangenomen Alzoo uilen ook in dit jaar weder keuringen van hengstenstieren en betren gehouden worden. In de daarvoor gewoonlijk gevolgde programma's werden ech ter kleine wijzigingen aangebracht. Zoo werd besloten aan de eigenaars van stiet en met kalvertanden die de twee hoogste prijzen zullen behaleneen extra pi ctnie toe le kennen van f25ieder, wanneer zij het bekroonde dier ten dienste van den landbouw in eigendom be houden lot 1 Augustus 1891. Voor het geval door het Gemeentebestuur van Amersloort weder subsidie voor de voor- jaarsveemarklen wordt aangevraagd zal daaraan f100.worden besteed. De Voorzitter deelt nog mede dat de lieer T. J. Swierstra te Scha mega n turn zich bereid heeft verklaard alhier een lezing over Zuivel bereiding le houden en dal deze daartoe zal worden uitgenoodigd op de aanst. najaarsver gadering waarin tevens de periodieke verkiezing van twee bestuursleden en een verloting van landbouwvoorwerpen zal plaaU hebben. In verband met eene door de hooge regeet ing voor te bereiden wettelijke regeling betreffende de eventueel# verbetering van de zoogenaamde kleine rivieren, zijn Gedeputeerde Stalen der verschillende gewesten o. a. uitgenoodigd eene opgave te verstrekken van de rivieren en wa teren welke in de termen zouden vallen om overeenkomstig de door den minister van wa terstaat ontwikkelde beginselen te worden ver- betrJ. De kuslvisschers gebruiken als aas meestal garnalenin molen gesneden baringenof wormen. Een onzer visscheri had in den voor laatsten herfst meermalen opgemerktdat dc viaschen vooral azen op de zoogenaamde zee- molUa. Deze dieren zijn ruim een vinger lang en vrij dikgrijs van kleurmet een bijzonder toestel - misschien zuigtoestel bij den kop en blijven tamelijk lang in 'i water in -en uit lekken. Die visscher gebruikt# deze dieren nis aas en bail een bijzonder goede vangst. Zijne vakgenooten hier volgden dezen herfst voor 't meereiideel zijn voorbeeld de vangsten waren zeer goed. Zijdie liet aa« als in het vorige jaar gebruiktenhadden integendeel volstrekt uicl te roemen. llil 'sGravenhage wordt gemeld: In onze eeuwige walerververschingskwestiu is nog geen verandering gekomen. Men is ge regeld aan 'l spuien en onze grachten zijn dan ook thans rcukeloosdat leil is niet weg te redeneeren door ul de rapporten waarmede de Schevening-Jche belanghebbende dag aan dag den gemeenteraad zoeken te overreden. Dat overigens het zeewater door de spuiing niet wordt verontreinigdis uil de rapporten van dr. Pareau en andere deskundigen op grond van microscopische en bacteriologische waar nemingen gebleken. De Kurhuus-parlij zou dus vrij wal verstandiger handelen door tie oppositie, die niet anders dan nadeelig kan werken voor de zeebadini ichlingomdat men haar eigen argumenten in hel buitenland legen Schevcningcn zal keeren, te laten varen en luid te doen klinken dat 't spuien niet den minsten hinder aan 'l zeebad doet. Dal ware een veel beter houding dan liet tegenwoordig drijven dal toch, ik ben er zeker van op den duui niet zal balen. Nu ik over hel Scheveningsehe badhuis spreek zal 'l misschien enkele llaagsche dames en heeren aangenaam zijn le vernemen dat in de groote zaal gedurende de wintermaanden een Sketing-rink is georganiseerd Drie malen 's weeks vereenigt zich een uitgelezen kring van jonge dames en heeren daar om op wieleljes schaatsen le rijden wat natuui lijk in 'i zachte weerdal alle ijsvermaak aan de liefhebbers ontzegt, een welkomene schadeloosstelling is. Deze week is de voor weinige jaren hier ge bouwde winkelgalerij op hel vroegere terrein van den tuin bij het paleis van den ecrslover- leden kroonprins, een stichting van wijlen den architect van Lith in publieke vieiing gekomen. Voor de zes winkelhuizen met bovenwoningen werd te zamen 160000 gebodenterwijl de bouwkosten, ben ik wél ingelicht meer dan een ton hebben bedragen Dat deze geringe som aan geldschaarschle zou zijn toe te schrijven is niet aan le nemen; want het geld is ruimer dan ooit beschikbaar; dat bewijst de inschrijving op de pets. leening van I 250,0UÜ voor onze Witte .Sociëteit, waarvan het bedrag i' 101 353.096.01) beliep! Honderd en één milliard! Naluui lijk heeft men hier met een grappenmakerij te doen maar een feit is 't toch dal de ernstige inschrij vingen millioenen beloopen en dat enkele per sonen het volle bedrag der leening bobben aangeboden. Of de «Witte» ook in een goeden reuk staat Commissarissen hebben, naar ik hoor, bet plan om de aangrenzende huizen voor zoover ze nog in andeic handen zijn. aan le koopen en dan het sociëteitsgebouw zóó le vergrooten, dal een d#r vier zijden van hel Plein er geheel door zal worden bestreken. Tussclien Rotterdam en Oud Reijcrland wordt in den loop dezer maand een nieuwe stooni- bootlijn geopend. Een volkstcllcr te Rotterdamdie zijne laatste kaarten ophaaldeheelt aanteekening gehouden van de invulling van vraag 8lot welk kerkgenootschap behoort gij hij heelt daarop 2*2 verschillende antwoorden ontvangen. Donderdagnacht werd de de Wittenstraat in Amsterdam op ongedachte wijze eensklaps in opschudding gebracht. Sedert eenigen lijd is in die straat eene banketaflaire gevestigd die ge dreven werd door de vrouw van een banket bakker, wenende in de Leidschestraatalwaar zij samenwoonde met een knecht. Onverwacht# kwain de man zijne vrouw'opzoeken en wel dra kon men van alle kanten hooren hoe de boel werd stukgeslagen en niet lang duurde hel ol de razende man wierp hel banket op straal, onder vrceselijk gegil der vrouw. Nadat een en ander een tijd geduurd had daagde eindelijk de politie op die aan liet schandaal een einde maakte. Ücjuffrouw, wellicht beducht voor herhalingen heelt Donderdagmorgen met haar knecht stilletjes de biezen gepakt. Een inwoner van het llongaarscho plaatsje Scent-Andraszekeren Rernhard Pollakis het geluk beschoren den geboortedag van zijn hon derdsten kleinzoon le inogcn vieren. De lieer Pollak is 99 jaar, en heeft nog zeven kinderen in leven54 kleinkinderen40 achterkleinkin deren en 27 schoonzoons en schoondochters. Het aantal familieleden bedraagt 134.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2