Donderdajr 13 Februari 1890. JU 5905. Politieks Revue. FEUILLETON. Uitgever Dit Mad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abeaaenent per 3 ataaa^ea fl,—. France per A. H. VAN CLEEFF P""' /1/16- Adverteatifn1-8 regels 80 Cts.elke regel meer 19 Cta. Orante letters naar irigtiag geschiedt baeger frijlherekeniag. Legal* te Amersfoort. plaatsruimte; voor raadet «fficieSleen oateigea. Adv. aa aadora extra i per regel 15 Cta. Reclaaee per regel tS Cts. jbuioa.u MDDRHfTIZEN i ïo cta hoek Kortegracht, Wijk B(iO De arrestatie van den 9.1 -jarigen hertog Louis Philippe van Orleansoudsten zoon van den graal van Parijs. Vrijdagavond in Frankrijks hoofdstad, op grond van de wet van II Juni 1X8ö waarbij alle Fransche troonpretendenten en hun oudste zonen uil Frankrijk werden verbannen en de regeering tevens volmacht kreeg ook de andere prinsen te verbannen van welke laatste bepalingen een ruim gebruik is gemaakt heeft heel wal sensatie gewekt niet alleen door de arrestatie zelvemaar ook de omstandigheden waarmede zij gepaard ging. Donderdag was de hertog meerderjarig ge worden en Vrijdagavond meldde hij zich aan bij het recruleeringsbureau in de rue St. Do minique om voor het leger le worden inge- schieven. Men scheen hoogst verrast le zijn. want eerst enkele uren later werd hij ten huize van den hertog De Luynes gearresteerd. Deze arrestatie van den jongen man baart natuurlijk enorm opzien maar op zichzelve heeft zij geen politieke beleekenishoewei zij die kan krijgen. De Fransche kamer van algevaardigden heeft beslist over de verkiezing van den radicaal Gal vinhac waarover de beraadslaging Maandag j I. was uitgesteld. Men zal zich beiinuerendat tegen deze verkiezing allerlei knoeierijen zijn ingebrachtonder anderen dat inen zelfs dooden heeft laten stemmen ook dat de naam van den tegencandidaat nadat de stembiljetten ingeleverd warenop vele brieljes uitgeschrapt was om er dien van Calvinbac voor in de plaats te stellen. Tegen den prelect en den maire werden door den Bonapartist le Piovost de Lauday beschuldigingen la dezer zake ingebracht, waarop de minister van Binnenlandsclie zaken hen ver dedigd heeftdoch onder bijvoeging dat hij de verkiezing op zich zelve niet le verdedigen heeft. Dc kamer nu heelt de verkiezing met na genoeg algcineene stemmen (490 legen 7) nietig verklaard en tevens besloten het dossier aan den minister van justitie le verzendenom na le gaan of er termen van vervolging zijn. Al wat men uil Sofia hoort aangaande de be kende samenzwering blijven geruchten; 'l is en blijft ondoenlijk waarheid en logen te onder scheiden. Dat er een samenzwering heeft beslaan, 17) Yrij gevolgd naar 'l Duitsch door S... «Gcliit mijue eer u dan zoo weinig,» vraagt hij haar eindelijk op schorren loon. «dat deze knaap, een brutale avonturier u doet vergetenwat gij haar en mij verschuldigd zijt En gij die u eene heilige noemtgij staal hein een rendez-vous in esne kerk toe! Uwe vroomheid was dus niets ander» dan huichelarij en bedrog Maar die knaap zal daarvoor botten 't helpt nietal tracht gij hem voor mijne wraak met uw lichaam te redden. My staan nog ander* middelen dan mijn degen ten ditusle om hein te tuchtigen.» En zoeder «enig antweord af te wachtenweadt hij zich oin luide de wacht roepende. Weldra treden drie gewapende mannen binnendie op een wenk van hunnen gebieder den baron omringen. Do vorstin, dit ziendestort zichten eindt raad, aan de voelen van haren gemaal en smeekt hem met opgeheven handen «Johan, ik zweer u bij mijne eeawige zaligheid, dat F.gon onschuldig is. Straf mij. nuj alleen De vorst val haar ruw bij den arm en herhaalt smadelijk «Egon Egon. Is het al zoover gekomen dat gij dien knaap bij den naam noemt Een luide gil ontsnapt de ongelukkige vrouw ondaaki zichrelve. want Jehan Frederik had op ruwe wijze de plaats aangeraaktwaar de degen eene wonde had toegebracht. Het bloed dringt door het lluweel, ea hoewel Mathilde hare krachten voelt afnemen is ongetwijfeld maar aangaande het verdere hoe en walverkeert men nog immer in 't duister en nu zijn er tal van handige berichtgevers die er maar op los berichten In elk geval is de zaak hoogu ernstig; voorbereidselen lot een moordaanslag op den vorst en twee zijner mi- nisteis bestonden er en de aanlegger» zijn in handen der justitiedie bewijzen le over heelt en ze zal gebruiken ook. Een Wecner blad verneemtdal aan het com plot tegen de regeering van Bulgarije 400 olti- cieren uil verschillende garnizoenen hebben deel genomen. Alleen het garnizoen van Sofia bleef den vorst en der regeering getrouw. Een officier van Sofia gaf van hel complot kennis aan de regeering. Volgens hetzelfde bericht zijn in Maart nieuwe verrassingen in Oost-Humelië et Macedonië le verwachten. Gok wordt gemeld dat vorst Ferdinand zich in den ministerraad bereid heeft verklaard de regeering neder le leggen. De ministers ant woordden dat het complot niet van zoo veel ge wicht was ora zulk een besluit te rechtvaardigen. In de troonrede bij de opening van het Par lement wordt gezegd dal de betrekkingen met de mogendheden vriendschappelijk zijn. De ge schiedenis van het geschil neet Portugal wordt kort verhaald en gezegddal daden zijn bedre ven die niet vereenigbaar zijn met den eerbied voor de Engelsche vlag. Het Portugeesche gouver nement bad beloofd zijne militaire macht terug te trekken uit hel gebiedwaar inlandsche stam men onder oescherming van Engeland woon den. De hoop wordt uitgedruktdat het resul taat der overwegingen van de conferentie te Brussel de afschaffing van den .slavenhandel zal bevorderen. Met Egyote is eene handelsovereenkomst ge sloten. Eene voorloopige schikking over drin gende fiscale quaestiën is met Bulgarije tot stand gekomen. De toestand van Ierland verbetert en het verminderen der agrarische misdrijven maakt hot mogelijk de toepassing der dwangwet te be perken. Eene wet zal worden ingediend om het koopen van land door de pachters gemakkelijker te maken en aan Ierland eene administratieve locale autonomie te schenken in denzelfden geest als in Grool-Brittanje bestaal. Verder wor den ontwerpen ingediend hel verbetering van richt zij zich nogmaals ep, uitroepende «Dood mij, dor met mijwat gij wiltmaar laat Egen levea want hij is mijn zoon.» Meer vermag zij niet le uiten; 't wordt haar donker voor de oogen en met een dofien kreet, zinkt zij bewusteloos neer. De vorst staart als versteend op de ongelukkige vrouwlangzaam wijkt de overspanning en keert zijne kalmte terug. Hij bemerkt nu ook tot zijne ontzettingdat de gasten ep den achtergrond het geheele looneel bijgewoond hebbeneene driftige handbeweging doet hen echter ijlings de vlocht nemen, behalve gravin Sartowska. Op nauw hoorbaren toon geeft de vorst den ge- wapenden lieden verder bevel om de Monlval in arrest te nemen en verzoekt daarna aan Helena om hare zorgen aan de vorstin te wijden. Daarop verliet hij haastig met Lodoïska de kapel en keerde naar zijne vertrekken terug. VIII De gordijnen veor de vensters in de slaapkamer der vorstin waren neergelatenzoodat de zondie daarbuiten helder scheen, niet in het vertrek drin gen kon. De hooge vrouw had 24 unr lang hevige koorts gehad zoodra deze echter verminderd was had zij den wensch geuit om den vorst onverwijld te spreken, «Ik heb geen tijd,» had Johan Frederik dee ge heimraad von Lessow geautwoord nadat deze ham het verlangen zijner gemalin had medegedeeld«en bovendien geloof ikdat het beter isdat elke op winding iu de eerste dagen vermeden wordt.» Mathilde schrikte, toen de heer voi Lossow haar dit bescheid bracht. Hij moet komen zeido zij onrustig, «hij meet. Beste geheimraad help my raad mjjWeet gjj de gezondheids wetgeving in Londen en van de woningen van den werkenden standtot vast stelling van de verantwoordelijkheid der werk gevers voor ongelukken aan werklieden over komen. Het gouvernement zal ook voorstellen de kampementen en kazernen te verlasteren en verschillende maatregelen te nemen voor de gezondheid en het welzijn der soldatoo. Men zij voorzichtig met hel aanwenden van schoonheidsmiddelen Een jonge dame ui' Ohio maakte, ter verfraaiing van haar tintdruk ge bruik van een m-ng>el van arsenicum en zilver zout. Toen zij echtet de zw veil.aden op White ging gebruiken bleel de werking van het zwavel op liet zilverzout niet uit. Langzamerhand werd het op de huid aanwe zige zilverzout in zwart zwavelzilver veranderd en de jonge dame kreeg weldra een zoo «donker» en leelijk uiterlijkdat zij zich in geen jaar in het publiek durfde vertoonen. Een vreeselijk ongeluk had in den nacht plaats op den Woeuselschen watermolen. Een zekere A. v. d. Dungen, die op deo inachinalen blom molen werkzaam wasis door een noodlottig toeval onder hel rad geraakt en vermorzeld. In een afzichtelijken toestand werd zijn lijk ge vonden. Hel genoemde rad maakt twintig om wentelingen in de minuut, zoodal de arme man letterlijk was gemalen. Rayce kwam tot het resultaatdat de spijzen spoediger door gas dan door kolen tot het ge bruik gereed zijn de electriciteit de spijzen snellet dan gas gereed maakt. Hel braden van vleesch bijv. door electriciteit geschiedt in een uiterst korten tijd De viaag is nu nog maar of de spijzen door electriciteit gebraden ol ge kookt even lekker -maken. Voor de rechtbank te Yevey heeft een «dame» terecht geslaan die er haar werk van maakte, door het schrijven van brieventwist en twee dracht in de huishoudens barer «vriendinnen» te zaaien. De rechter veroordeelde deze kwaadspreekster tot drie maanden gevangenisstraf en lot de be taling van 7ÜU frs. schadeloosstelling. De Zeeuwen hebben heel wat moorden op niets te bedenkien waardoor hij. «Ik moet uwe Hoogheid vóór alles dringend ver zoeken om kalm le blijven hernam de arts zeer ernstigmaar zijne vermaningen daartoe hadden met veel uitwerking op de kranke. lia<onrust n.:m steeds toezoodat de arts voor een terugkeer <Gr koorts vreesde indien de wensch der vorstin niet bevredigd werd en hij besloot daarom om zich nogmaals let den vorst le begeven. Tien minuten later bevond Zijn* Hoogheid zich ia d« ziekenkamer. De uitdrukking vaa os.vil, die zich op zijn gelaat vertoond' maakte eensklaps plaats voor eene zachtere ja lujna voor ceue welke van eene zekere verlegenheid «"tuigde Hoe lang was het geleden sedert hij voor de laatste maal deze ver trekken betreden had. D* kamerdienaar deiesde verschrikt achteruit, teee hij dei vorst bemerkte en schoof met eene haastige beweging de zware portiêres terugwelke toeging gaven tot het slaapvertrek der vorstin. Ei. daar lag zij in het groot* ledikantbleek en stilterwijl hare oogen uiot koortsachligen gloed schitterden. De aai het bed zittende verwijderde zich op een wenk barer gebiedster. De echtgeuooten waren alleen «Ik dank a dat gy gekomen zijt,» fluisterde de kranke. Die naaw hoorbare stem trof den verst plotse ling stond het gebeurde in de slotkapel weer levendig voor tyn geest en vergeten waren r:u de vermaninget van den dokter om de zieke niet op te winden. «Ik verzoek u om ruij op de kortst mogelijke wijze uwe weischee medetedeelenantwoordde by ep ■orschen toon. «Indien ik dat kon zou ik dat gaarne doet hernam zy zacht verwijtend«maar dat gaat niet 't Is zoovele lange jaren geledendat ik 't laatst Ml

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1