Het vertrek was zóó geheim gehouden, dat de meeste ochtendbladenhier verschenenniets melden. Toen Zaterdagavond de termijn voor hel hooger beroep was verslreken, liet de hertog van Or leans zijn rekening vragen bij den koffiehuis houder in de buurt van de conciergeriedie den prins zijn maaliijden had bezorgd. Eenige bladen deelen mede dat deze rekening 1400 francs bedroeg voor tien dagen toch reeds een goed sommetje maar de Figaro, welke hel weten kanverzekert dat deze som nog verre beneden het werkelijke bedrag der reke ning is. De geheele som wil het blad niet noe men ten einde den kotfiehuishouder te sparen, maar toch deelt het blad den prijs mededie voor eenige maaltijden werd betaald. Een konijn kostte 25 fr.een kip 25 fr., een omelet 6 Ir., |een tong 10 Ir., een kreek 25 fr. I portie salade 3 fr.een eendvogel 25 Ir., 6 kreelten 15 Ir. en een schaaltje vruchten 15 lr. Bovendien werd nog de «bediening» in rekening gebracht. Er ontbrak nog maar aan dat de herbergier gedaan heelt als de kok in het blijspeldie op de rekening zettegeen dessert 3 Ir. De hertog mocht niemand bij zich aan tafel hebben en daarbij was het hem niet veroor loofd het overschot der spijzen aan de bewa kers te geven. Alles, wat er overbleef, ging dus weer naar den kolfiehuishouderdie het den volgenden dag weer tegen dezelfde ont zaglijk hooge prijzen in rekening bracht. De rekening was gesteld op naam van «Zijne Maje steit Lodewijk Philips Robert, hertog van Orleans.» De hertog De Luynes wilde deze rekening eerst niet betalenmaar de hertog van Orleans zeide: «Kom, maak nu geen bezwaren. De re- jeering heelt mij kosteloos verblijf verschaft, aten we dus niet twisten over het eten.» De hertog van Luynes betaalde toen de re kening en gal bovendien nog 500 fr. namens den hertog van Orleans aan de armen. Een huwelijk per telefoon. Te La Porte in Indiana liet een paar zich uit de grap per tele foon in het huwelijk verbinden. Tot hun schrik heeft de rechter nu uitgemaakt dat het huwelijk van kracht is. Het Ieelijkste van h-3t geval is au dat de dame wel een lieve slemmaar overi gens een zeer leelijk en gedeeltelijk verlamd aangezicht heeft. De bruidegom isjongenknap en reeds twee jaren verlootd inet de schoone dochter van een vermogend koopman De bruid is niet weinig in haar schik met de uitspraak van de rechters en heelt «per telefoon» haar echtgenoot doen aanzeggendal zij binnenkort bij hem zal komen inwonen. Dezer dagen brandde in hel dorpje Eerne- woude eene boerderij door eene onbekende oor zaak af. De omstandigheden leidden er toe hier aan kwaadwillige brandstichting te denken. Een jongeling, die te vergeefs dong naar de hand van eene dochter des huizeswerd verdacht en is reeds in verhoor genomen. Het onderzoek schijnt echter nog niet tol een bepaalde uit komst te hebben geleid. toch geweest. En ik heb die vrouw liefgehad welke tot eene dergelijke daad in staat was. Ik had nog wel het voornemen om haar tot mijn gemaliu te ver heffen! En wie weet of zij niet, wanneer haar echtgenoot haar tot overlast geworHen isook voor hem den giftbeker bereid had... zulk eene vrouw is tot alles in staat Ik wil haar bezoeken. Eene poging tot moord, onder mijne oogen beproefd dient zwaar gestraft te worden en ik zal zonder genade recht uitoefenen.» Een half uur later werd de geheimraad von Lossow, ruel de aanmaning om zonder verwijl te komen in de vertrekken der schoone gravin Sartowska, ontboden, de vorst verlangde zijne hnlp. Deze lag op den grond, onmachtig om zich te bewegenhet bewustzijn had hem echter uiet verlaten. Hij wilde nietdat de gravin of hare kamervrouw hem zoude aanraken slechts dokter Lossow mocht hem zijne huip verleenen. Den volgenden morgen zeer vroegverliet een bepakte reiswagen, gevolgd door eene calèche, het slot. In den eerste zat de schoone Lodoiska met hare onde vertrouwdein de tweede bevond zich haar gemaal. Met al de geheimzinnigheid en spoed cener vlucht waren al de toebereidselen tot d« reis gemaakt geworden. Een paar weken later vernam mendat de heide prachtige landgoederen van graaf Sartowska tot •potprijzen verkocht waren daar de graaf, die zich niet zijne gemalin naar het buitenland begeven had dringend behoefte aan geld had. Men vernam on danks vele nasporingennooit meer iets van dat avontuurlijke echtpaar. Veel werd er niet over die gebeurtenis gesproken want de plotselinge, ernstige ongesteldheid des vorsten wekte meer aller belangstelling opzoodat daarvoor al het luidere voor eene wjjle op deu achtergrond trad. SJot volgt. Door de hevige orkanendie de Chineesche kust hebben geteisterd, zijn een duizendtal visschersschuiten verloren gegaan Drieduizend visschers hebben daarbij hel leven verloren. In de stad Clausenburg in Zevenbergen heerscht groole opgewondenheid. Een baron die op een burger-bal gevraagd was, zond zijn knecht in zijn plaats en deze wist zich zoo goed voor te doendat hij alle dames het hoold op bol maakte. Ongelukkig werd de /.aak ruchtbaar en wekte zoo groote verontwaardigingdat in de afgeloopcn week niet minder dan 6 duels plaats hadden. Daar het vechten nog voortgaat hebben de inwoners de hooiden bijeen gesloken om te overwegen hoe do rust hel best kan worden hersteld. Het geheele dorp Saint-Christophe du Jam- bet (Sarlhe) is in opschudding gebracht door een erfenis, die niet minder dan 190 millioen frs. moet bedragen De gelukkige erfgenamen hadden deze week voor het eerst een bijeenkomst het bleek toendal zij zestig in getal waren. De erfenis is afkomstig van een bloedverwant onlangs in Amerika overleden, die 20 jaar ge leden een adellijke familie naar Amerika was gevolgden door deze tol universeel erlgenaain was benoemd. Charles Harrah is te Philadelphia overleden. Harrah ging vijf-en-lwintig jaar geleden straat arm naar Brazilië, waar hij een baantje aan de spoor kreeg waarmede hij een dollar daags ver diende Hij wist het echter zoo aan te leggen dat hij van zijn dollar daags wat overhield, zoo dat hij eindelijk in staat was eenige aandcelen in een spoorweg-maatschappij te koopen. Hij specus leerde, was daarbij zeer gelukkig en twaall jaar geleden kwam hij naar Philadelphia terug al millionnair. Het paleis, da» hij zich daar uil wit marmer bouwen lieten dat om zijn prachtige inrichting bekend isis liet fraaiste te Phila delphia. Een hevige brand heeft in de Westminster Bridge-road te Londen gewoedde fabriek van Gav. Armstrong Je Co. werd geheel vernield 2 mannen werden onder de puinhoopen van een instortenden muur begraven en kwamen oin het leven Een brandweerman weid gelroflen door een stang van een der acht brandspuiten, die aan het werk waren en onmiddellijk gedood. In het laatst der vorige week is te Weenen de oudste bewoonster van die stad overleden Magdalena Panza24 December 1775 geboren Zij woonde bij de jongste barer zeven kinderen in en 6 jaren geleden toen zij dus 109 jaren oud was raadpleegde zij voor het eerst in haar leven een geneesheerniet omdat zij over kwalen des ouderdoms te klagen hadmaar omdat zij gevallen was. Zij is aan een verval van krachten overledendat binnen 24 uren een eind aan haar leven maakte. gemeente ophieldherinnerde het gemeentebe stuur zich zijne onvervulde mililieplichlcri en werd hij voor Ged. Staten gebracht, die hem wel voor vijl jaren zullen inlijven. Boissier, de eerste Fransche fabrikant van bonbons, is gestorven. De bonbons spelen in hel leven der Romaanschc volkeren een voor name rol. ja. zij hebben zelfs een zekere be roemdheid weien ie verwerven. Hoe grooter liet gebruik der bonbons is geworden hoe meer zich ook de fabricatie heelt uitgebreid en er zijn specialiteiten opgestaan in Chocolade bonbons, in Pralines, Croquettes en Langucs do Chat (kattelongun). De meest bekende specialiteit in Parijs in hel huis Marquis, doch bevoegde lek kerbekken hebben ontdektdat op andere plaat sen ook even lekkere bonbons zijn te verkrijgen, die dit voorrecht hebben dat de prijs niet zoo gepeperd is als bij Marquis. Er zijn echter Mar quis' en Marquis' en wie voor zijn lievejjgeld absoluut chocolade van Marquis wil hebben (hij moei dan niet op een dubbeltje zicni doet het bestwanneer hij zich tot den echten Marquis wendt. Boissier was moer do man der «Fondants Te Tiel is een jonge dame onder hevige pijnen bezweken aan de gevolgen van een jammerlijke vergissing. Zij gebruikte namelijk een hoeveel heid poelspoedervan ineening zijnde dat liet bruispoeder was. Do gepensionneerde ritmeester A Mssel de Schepper, geboren 30Juli 1812, drager van liet Metalen Kruisridder van de orde van de Eiken kroon is te Deventer overleden. De bekende luchireizigslcr De Voy is verleden week le Hendon aan een groot gevaar ontsnapt. Als naar gewoonte sprong zij, toen zij tot op een zekere hoogte in haar ballon was op- geslegen met baar parachute uit den ballon. De wind dreef haar naar een meerwaarin zij met haar parachute terecht kwam. Hoewel men haar terstond uit haar neteligen toestand verloste, duurde het geruimen tijd voor zij weder lee- kenen van leven begon le geven. Door een pad gedood. Een achttienjarig meisje le VillebouchonFrankrijk, ontmoette Donderdagavond eenige jongelieden die eens een kostelijke grap zouden uilhalenzij zouden het meisje verschrikt maken met een groole pad, die zij gevonden hadden. Lachend hielden zij het dier voor hel gelaat van hel meisje, en hue meer deze gilde van angst, hoe meer pret de jonge lui hadden. Plotseling wrong hel dier zicli los en bleef aan de onderlip van het meisje hangen. Het kind viel roerloos op den grond. Zoover had men de grap niet willen drijven men nam hel bewustelooze meisje op, dioeg het naar huis en trachtte hel daar weer tot bewustzijn le brengen, doch te vergeefs. Twee uren later was zij dood. Een echtpaar te Noordwijk heeft het vorige jaar en ook nu weder 's-Konings verjaardag op eene bijzondere wijze gevierd. Beide keeren ni. werd het verblijd met de geboorte van een zoon. Een opzienbarende reeks misdaden is te Warschau ontdekt Een vroedvrouw is daar met drie medeplichtigen (twee vrouwen en een rn3n) in hechtenis genomen wegens gepleegde kinder moorden. Haar helper heeft bekend dat hij on geveer vijftig kinderlijkjes voor haar heelt weg gebracht. De zaak wordt nader onderzocht en men ver wacht nog meer gevangennemingen. Een geheel gelatouecrd Japansch meisje van 40 jaren is thans te Parijs te zien. Zij werd als kind met haar geheele familie gevangen ge nomen door een troep Indianen en om haar het leven te redden besloot haar vader haar te tatoueeren. Een getatoueerd lichaam is namelijk een voorwerp van vereering voor de Indianen die gelooven dal daarvan een hoogere kracht uitgaat. Aan die kunstbewerking welke 6 jaren duurde, dankten het meisje en do haren hun invrijheidstelling, De jonge Japanschedie haar naam Irene op haar borst draagttusschen de spreuken «Wanhoop nooit» en «Vertrouw op God» be hoort tot den troep van Barnum. In de vergadering der Staten van Zuid-Holland, is lot lid der Eerste Kamer gekozen de heer F- A. P-^van Alphen, schout-bij-nacht, met41 van de 70 stemmen. Baron van llacrsoltc kreeg 24 stemmen. Uit Mijdrecht wordt gemeld Zekere E. K. was tusschen zijne inschrijving en loting voor de nat. militie naar Amerika vertrokken. Het voor hem getrokken nummer was dienstplichtigtoen hij zich dezer dagen tol het ontvangen van eenige geldenin deze Aan de telegrafisten van het korps genie troepen te Utrechtdie tijdens hel heerschen der influenza op het Rijkslelegraafkantoor te Amsterdam hulp hebben vetleend, is bij be sluit van Z. M den Koning eene geldelijke be looning toegekend, in dier voegedal dc onder officieren gehuwde en ongehuwde resp. I l.50 en 11., de korporaals f 0,75 en de soldaten f 0.50 daags zullen ontvangen. Verleden jaar zijn twee jonge dochters eene Vlaamsche en eene Waalsche door de regcering naar Coëllogon in Brelagne gezonden om er de lessen der praclische melkerijschool le volgen. Sinds zij van hare reis terugkwamen, hebben zij in eenen prijskamp te Korlrijk bewezen dat men van de melk der Belg. koeien allerbeste kazen vervaardigen kan. De Belgische regeering heelt haar vervolgens nog naar verscheiden plaat sen van hel land gezondenwaar kaas bereid wordten daarover hebben zijnaar men ver zekert een zeer belangrijk verslag opgesteld. Te Sournagnebij Horve, wordt thans dooi de regeering eene melkschool ingericht, die onder het bestuur van eene der reizigsters zal gesteld worden. In deze school zullen de dochters der landbouwers uit den omtick het vervaardigen van allerlei kaas kunnen aanleercn. Wanneer hare kaasopvoeding zal voltooid zijnzal de school naar een ander gedeelte des lands ver plaatst worden. In de Vlaamsche streek des ands zal insgeiijks dergelijke school ingericht wordenonder het bestuur der Vlaamsche rei zigsters. De schrijvers in den Nieuwen Gids vinden gelukkigniet veel navolging in het schro melijk misbruiken onzer schoone moedertaal. Weer is iemand in dit tijdschrift aan het »dichtcn» geweest. Den klinkklank en grovcn onzin want dat is tinderdaad dien hij uitkraamt, legt hij

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2