handeld. Deze verklaring werd toegejuicht en daarmede werd hel debat over de zaak gesjoten. Dinsdagochtend heeft men in het «Bois de Bologne» ie Parijs schaatser gereden, een in Maart ongehoord schouwspel. Liefdesdrama. Een 28jarig jongmante Rudollsheim, was dol verliefd op een löjarig meisje, uit dezelfde plaats, van goeden huize, doch met slechts één oog en verre van mooi. Da ouders van het meisje verzetten zich tegen deze liefde. De jongman heeft daarop zijn hor loge in dan lombard verpand voor het geld een revolver gekochteerst zijn meisje met hare toe stemming een kogel door hel hart gejaagd en toen zich zelf doodgeschoten. Het plan bestaat om in den a.s. zomer een officier der genie voor eenige dagen te Dord recht te detachecrcn ten einde aan de offi cieren en onderofficieren van 't korps ponton niers onderricht te geven in het vernielen van schipbruggen door middel van springladingen van dynamiet, buskruit enz. met electrische ontsteking of geleidingen van vuurkoord. Waarschijnlijk zullen dan ook eenige proeven genomen worden om wrakken enz. te doen springen. Naar Engelsche bladen berichtenheeft een reiziger in Zuid-Afrika voor eenigen tijd in Zwaziland het nog onafhankelijke gebied lus- schen Transvaalde Porlugeesche bezittingen en het door Engeland beschermde Zoeloeland op een plaats bij de Lebombobergen een kamp van blanke slavenhandelaars gevonden, die de Kaiïerjongens verkochten voor 8 p. st. en Kaf- ierraeisjes voor 15 p. st. Van welke nationali teit die slavenhandelaars waren, berichtte de reiziger niet. Te Franzendorfbij Reichenbergheeft een vijfvoudige vergiftiging plaats gehad. Vier bij den schrijnwerker Berger werkzame gezellen en de zoon des huizes werdenna het gebruik van gerslesoepdoor hevige krampaandoeningen overvallen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en een arsenicumvergiftiging geconstateerd. De toegediende tegengiften mochten bij twee der patiënten niet balen zij gaven na een paar uren van het vreeselijksi lijden den geest. De drie anderen verkeeren nog in levensgevaar. In De Kampioen orgaan van den Alg. Ned. Wielrijdersbond van 1 Maartkomt een stuk voor van de hand van den hooldredacteurden heer Edo Bergsma(thans in die betrekking opgevolgd door den heer P. W. Schilthuis.) over de noodzakelijkheid van hel uitvaardigen van provincale verordeningen op het wielrijden, ten einde de tegenwoordige gemeentelijke ver ordeningen te vervangen. Hoe is het mogelijk zoo schrijft hij en hoe kan het geëischt worden dat een wielrijder, die in één dag gemakkelijk een 100 kilometer aflegt, en meestal zonder bezwaar 150200 mijlen voor zijn rekening neemt, al de veror deningen kennen zal van al de gemeenten die hij doorwielt? En kende bij ook die -40 a 50 verordeningen hoe zou hij dan nog kunnen zien of weten wanneer hij uil de eene gemeente in de andere rijdt? Thans is besloten - een adres aan de provin ciale besturen te richtenmet het verzoek tot het uilvaaidigen van provinciale verordeningen zoo mogelijk eensluidend. Het ongeluksgetal Zondag zijn aan 't bureau der le sectie te Amsterdam 13 personen gebracht, die in eene melkinrichting in de Kalverstraat vechtende waren geweest en bij die gelegenheidvolgens ver klaring van den administrateur der inrichting aldaarvoor een waarde van f 700 aan inboedel hadden stukgeslagen. Itden in de opera waarin ik mij bevond, plotseling raad oerfs wie zagniemand anders dan de vrouw van mijn chef in eigea persoon met mijne Maria Tosca. Ik dacht bij dien aanblik weer aan de bezwijming van grootmama. Nu, wal zegt gij daarvan?» ■Nietswol dat wist ik reeds. «Zoo. Doch wat nu 'tvers betreft, och, omdat het nu toch eenmaal gemaakt waszoud ik hel niet aan de kleine baronesse, maar aan mijne Maria. Ik kon het gemakkelijk doenwant de rijmwoorden op «iet immers de baronesse beet Emilie behoefden slechts in «a» veranderd te worden. Natuurlijk maakte ik reed* den volgenden dag bij mijn chef eene visite. Men was of men gaf zjeh niet te huis. Maar •en officier geeft een plan niet zoo spoedig op. Ik schrijf aan mevrouw de overstedat wij officieren, gaarneeene soirée musicals zouden organiseeren eo op hare medewei king rekenden. Ik ontving een aller beleefde» antwoord 't bevatte echter eene weigering. «Ik verzoek u vriendelijk,» zoo luidde het, «om daarmede voorloopig te wachten beste baron omdat ik een logée heb, dlo niet in gezelschap verschijnt.» Wat kon ik nn doen Het blit van den overste Terugkeer van een held 1 Tot liet detachement Oost-Indische militairen, aan boord van het stoomschip «Burgemeester den Tex» der maatsch. «Nederland», dal gister te Amsterdam arriveerdebehoorde o. a. de luse',e'' A. L. Schierhorneen der helden die op den 6 Mei 1889, bij de krijgsverrichtingen in Mi, den ouden roem van liet Indische leger weer schitterend handhaafden De sectie aangevoerd door den luitenant van Beusekom, viel toen onder een overstelpend vuur, de door talrijke Atjehers bezette loopgraven aan. Schierhorn is de eerstedie de loopgraven be reikt en zich lusschen de Atjehers werpt, met hen handgemeen wordt, onmiddellijk gevolgd door zijn vriend J. A. Minkema en zijn chef luitenant Van Beusekoin. Na een heftige wor steling gaat de vijand op de vlucht, met achter- laling van 18 dooden en het succes van dag was behaald. Ook wij leden verliezen. De dappere fuselier Schierhorn werd zwaar gewond Men oordeeie. Hij bekwam een klewanghouw lusschen wijsvin ger en duimtwee over den rechter voorarm vijf, gelukkig niet diepe kogelwondon in den rechterschouder en twee kogelwonden in den rechtervoorarm. Hij is dus deerlijk verminkt het leger kon hem niet meer tot zijn dapperen tellenmaar vergelen werd hij daarom niet Behalve de gratificatie is hem een jaarlijksch pensioen van f 400 toegekend Bij zijn aankomst wachtte den braven soldaat een aangename verrassingnl. de lijding dat Z. M. hemter belooning voor zijn heldhaftig ge drag, benoemd heeft tot ridder 4e. kl. van de Militaire Willemsorde. De generaal-majoor Den Beer Poortugael. be velhebberen luit.-kolonel Roc'nell pi. com raandant le Amsterdam, hadden den terugge keerden dappere een waardige ontvangst bereid. Zij hadden zich met de officieren van het garzizoen naar den steiger begeven waar de boot lagwaarmede Schierhorns bataljon afge haald was van IJrnuiden. De siafmuziek van het 7e reg. had zich langs de kade opgesteld. Daar verscheen de bootmet de dappere kolonialen De muziekinstrumenten schitterden toen ze werden opgeticven en 't «Wien Neêr- landsche Bloed» klonk over hel kalme water. De boot legde aan en Schierhorn stapte uit Hij droeg het donkerblauwe unilorna van den koloniaalmet den lakenschen helm. Zijn gelaat is breed bij de oogendie met een treffende uitdrukking van moed en onver schrokkenheid uil de smallescherp gelijnde kassen zien. Een blonde snor overwelft den vrij breeden mond met de dunnevastberaden ge sloten lippen. De linkerhanddie nu hoewel misvormdgenezen iswas nog omwikkeld. Met militairen pas liep Schierhorn den steiger oponder luid gejuich van de toeschouwers. De officieren en andere aanwezigen drukten Schierhorn de hand en vervolgens richtte de gen.-rnajoor Den Beer Poortugael zich tot hem. De generaal heette hem hartelijk welkom hij herinnerde aan zijn flink gedrag in Atjeh. «Gij werd gewond en ge hebt dus geloond moed gij hebt het juiste oogenblik weten te kiezen om den vijand aan te vallen en dus ge toond beleidge hebt de Nederlandsche vlag verdedigd en dus beloond trouw. «Daarvoor heeft Z. M. de Koning u de Militaire Willemsorde geschonkenals belooning voor Moed, Beleid en Trouw! Leve de Koning!» Een driemaal herhaald gejuich van «leve de Koning!» gevolgd door «Hip, hip, hip, hoera voor Schierhorn I» begroette deze woorden. Schierhorn werd geiukgewenscht o. a. door de welbekende Christina van der Wondedie zich met hot palingoproer zoo verdienstelijk gemaakt heeft. Zij was door de menigte gedrongen. De medailles op hare borst werkten als een passe partout. Men maakte voor haar plaats en zoo was zij de eerstedie Schierhorn toesprak en lijkt op ecu klooster geen luitenant mag over dea drempel komen. Dezelfde ellende als te Stylt ondervond ik hier. Vensterparsdeeen blikeen glimlachje op de straat... voilé tont.» «Dat weet ik ook al. maar dat alles vind ik nog ■iel interessant geaoeg om er myne wals voor te verzuimen «Wat seheelt u toch, nichtje, gjj zijl heden niet zoo daelnemend als anders. Mijn ongeluk moet ge echter neg hooren en dan zult gij mij eerst ten volle beklagen. De adjudant komt voor eenige dagen op de «club» en vertelt dat er bij den overste spoedig een diner plaats hebben zal. Onder de weinige jonge officieren, die eene nitnoodiging sullen ont vangen behoor ik ook. Blijf daar nu een* verstandig en kalm bijIk was buiten mijzelf van geluk en besloot om die goede tijding waardig met mijne beide vrienden Teschendorf ea von Mal wils le vieren.» 0 wee «Nu, nadat wij heerlijk gedineerd hadden en de wijn ons in eene allervroolijkxte stemming gebracht heeft nn dat verwondert u lietwel nichtje?., «Driemaal wet!Wordt vervolgd. de hand drukte. Schierhorn werd vervolgens in optochl de stad '"^luzaren voorop dim de muziekdio vader- landsche liederen speelde daarna Seiueriiorn an zijne makkers en vervolgens een steeds aan- croeiende menigte, zoo begal (Ie stoel zich naar het Zeemanshuiswaar den dapperen fuselier en zijnen kameraden een leestinaal zou worden aangeboden. Op den Kadijk aangekomen hield kapitein Wijnmalen opnieuw een toespraakdie door fanfares cn juichkreten gevolgd werd. Een dokter le Milaandie zich bewust was van hel leelijke der lidteekens op blankemol lige armen en die tevens begreep dat hem daar een gelegenheid werd gegeven ecu goede prak tijk te krijgenwelke hem ook aardig ueld in den buidel zou brengen, maakte hekend dat hij in 'l vervolg de koepokinenting zou ver richten niet op den armmaar op het been boven den enkel van den voet der dames en jonggeboren meisjes en hij maakte goede zaken. Bij de raededeelingdat er dezen zomer ie Scheveningen eene tentoonstelling zal worden gehouden van schoone vrouwen teekenl de schrijver der Haagsche sprokkelingen in het U D. aan «Zelts de Groote Heer heeltop de anti-slaver- nij conlerentie te Brussel, de concessie gedaan, dit hij voortaan den openbaren vei koop van blanke vrouwen zal verbieden. Laten wij dan niet barbaarscher worden d.m «de Groote Turk» door, zij 't in sport-vorm dien ontecrenden schaam- teloeien vrouw show ten onzent in te voeren enkel en alleen om door de specificeren op lage hartstochten wat menschen naar Scheveningen le lokken en van hun geld te trekken.» Tentoonstellingen van vrouwen zijn geen uit vinding van den laatsten lijd, teekent de Arnh. Ct. hierbij aan wel het toekennen van bekro ningen. Oude llaagenaars zullen zicli nog wel herinneren hoe een veertig jaar geleden in het café Belvedère een, wij meenen Armeniër met zes vrouwen in een afgeschoten ruimte pluata had genomen op daarvoor bestemde divans Die daines muntten uit door schoonheid en het «bezichtigen» kostte toen e«n vijfje. Zaterdag II verscheen voor den rechter te Gainesville in Texaseene zestigjarige vrouw, wegende 243 pond, om te pioiesteeren tegen eene haren man opgelegde boete. Zij begon mei een politie agentvervolgens een procureur en eindelijk den burgemeester die als rechter fungeerdemet een vuistslag ter aarde te vellen, waarop zij hun alle drie nog eeg dracli' slagen toediendeoin hen ten slotte de zaal uil le drijven waar zij zich drie uur lang handhaafde. Hare drie slachtoffers zijn deerlijk in het gelaat gehavend Hoe het verder met deze lieftallige dame is afgeloopen wordt niet gemeld. Op 21 December van het vorige jaar ontstond te Zeist brand in het huis, bewoond door mevr. de wed. P. Hoewel de oorzaak toen als onbe kend werd opgegeven is echter thans een in dat huis wonende dienstbode in hechtenis ge nomen en naar de gevangenis te Utrecht over gebracht als verdacht van branslichting. Door den Minister van Oorlog is aan Z M. den Koning hel voorstel gedaan oin de met groot verlol zijnde miliciens van de lichting 1888, bo- hoorende tot de tweede divisie en die niet lol het blijvend gedeelte hebben behoord, van 14 tot 26 April onder de wapenen le roepen ten einde in de behandeling van hel repeteergeweer en de nieuwe veld uitrusting le worden geoefend. Men schrijft uit Buenos-Ayres (Argenlijnscht Republiek) Waarschuw toch onze landgenooten nog eens om zich niet te laten verlokken tot den overtocht naar hierwanneer zij geen geld hebben om de terugreis te betalen als 't hun hier niet be valt. Wie dat heeltis tenminste vrij man maar zijdie hier zonder dal reisgeld aan wal worden gezetzullen 't zich veelal le laat beklagen zich hierheen te hebben laten lokken. De zoo geroemde kolonie la Fortuna zalnaar ik ver neem weldra verlaten moeten worden. De on derneming ismeldt inen misluktwant de menschen sterven er als muizenen mceren- deels zonder geneeskundige hulp. Op de botermarkt te Utrecht is proces-ver baal opgemaakt tegen niet minder dan zes per sonen wegens het l«n verkoop aanbieden van kunstboter op de plaatsaangewezen tot den verkoop van natuurboter. Petroleum Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar Sou ai.k wijk te Rotterdam. Woensdag 12 Maart. Tankfust f8 25. Geïmpor teerd lust 18,35. April.-Juni.-lev. 18,15. Sept.- Dec.lev. 18,40. De markt was heden vast.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2