In Rusland wordt men naar Siberië verbannen wegens misdrijven die in Oostenrijk hoogstens mei veertien dagen gevangenisstraf worden ge straft. Er zijn vCrbaiiningsdecrclen in dien vorm: «Hoewel er güne bewijzen zijn tegen den be schuldigde, wordt hij toch naarverbannen.» Men zegt, dat uwe handteekening dergelijke decielen versiert Ue politieke gevangenen zijn de slachtoffers van de willekeur Ieder gevan genbewaarder kan hen slaanfolterenvan vrouw en kinderen berooven Er is geen recht. En deze maatregelen baten niets. Hel aantal der politieke misdrijven neemt steeds toe. De phan- tasie der jongelieden gewent zich aan het denk beeld van verbanning en dood«n de oorzaak van de misdrijven blijll steeds. GijSire zijl de machtige monarch en ik ben slechts een stoije onder de millioenen. wier leven in uwe handen is. Maar mijn geweten, mijn recht en mijn plicht als Russische vrouw dwingen mij te spieken» Maria Tshebrikova is natuurlijk gevangen ge nomen Kennisgevingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijstenaanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot hel kiezen van leden voor de Tweede kamer der staten-generaalde Provinciale staten en den Gemeenteraadzijn vastgestelden benevens diebehelzende de naraer» der personen, welke ingevolge art. 35 der wei van den 4. Juli 1850 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijkten zijn geschraptop heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aange plakt welke lijsten met den schaltingstaat en de verslagen der betrokken ambtenaren geduren de veertien dagen, te rekenen van beden, alle werkdagen van 's voorraiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersloort, den 14. Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT. De Secretaris, Welh., 1°. Br. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat iederen Zondag van 12 tot 4 uren des namiddags door leden van de schutterij vrijwillig SCHIETOEFENINGEN gehouden wor den op het terrein genaamd de Vlasakkers ge legen rechts van den straatweg lusschen Amers foort en Utrechten dat daardoor de_, omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersloort, den 14. Maart 1890. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKKWir, Weth., |o. B'. Wij hebben opgemerktdat de gemeente politie in den laatsten tijd bezig is de voor schriften van de nieuwe boierwet toe te passen en overtredingen op te sporenwaarom wij hebben gemeend bolerhandelaarswinkeliersin boter of surrogaat geen ondienst te bewijzen door hen op de beslaande voorschriften van die wetvoor een gedeelteopmerkzaam te maken, n 1. dat in iederen winkel of openbare verkoop- komt niets. Eindelijk kan ik het niet langer uithouden en ga naar de stillen van den overste om iets naders door een der bediendend e mij door de ruime fooien, welke ik hem steeds geef, goed gezind zijn. O, nichtje, ge weet niet, hoevele diensten die lieden icnund bewijzen kunnenmeerdere dan gij vermoedt. Nu dan nauwelijks vertoon ik mij op den drempelof een oud man in wien ik tot mijn schrik den koetsier van d en avond herken, snelt mij tegemoet. «Ik heb uwe boodschap aan de genadige vrouw gegeven, heer luitenant,» zeide hij met een ver trouwelijk lachje, «maar de genadige, scheen toch wel een weinig boo< te zijn dat ik de heeren naar de opera gereden hadeen equipagerueeat zij is toch geen huurrijtuig. En toen ik haar zeidedat mijtheer haar neef den volgenden dag kwam koffie drinken hield zij mij in den beginne voor niet wijs. Nutoen zag ik plotseling in dat alles maar een grapje van den heer luitenant waswas echter te laatwant de genadige vrouw wist reeds alles. Zij srbeen het u kwul.jk neinen tenminste Johandc kamerdienaar, vertelde mij later, dat hij eene uitnoo- dig'ngskaart tot een diner voor uden heer luitenant Felix von Zerna weer terug had moeten geven. Terwijl de oude mg dat alles verteldedacht ik dat de grond onder mijne voeten wegzonk. In den beginne begreep ik het niet, maar later werd rnij aliei duidelijk. «Oude,, riep ik uit, «het rijtuig behoort dus... «Aan den overste, heer luitenant.» En gij hebt de genadige vrouw alles medegedeeld? «Alles, heer luitenant.» «En. daar gij rnij kent, hebt gij de genadige vrouw ook mijn naam genoemd.» •Ja, natuuilijk. Ik moest mij natuurlijk rechtvaar dige!genadige beer. De Poolsch* gravin was er ook plaats of bij de aflevering op kunstboter in dui delijke letter moei zijn aangebracht hel wooru margarine of surrogaatal naar gelang van ue saincnsielling. De minister van waterstaathandel en nijver heid heeft bij besluit van "23 October 1889 be paald dal de letters, die op surrogaat van boter moeten worden afgedruktaangebracht moeten zijp door middel van een vorm ol'van een stempel volgens model door ZExc. vastgesteldterwijl surrogaat van boter dal verpakt iszoowel op hel dekselop den bodem en op de zijdeol op een der zijtien van die verpakking moet voorzien zijn van hel woord Margaiine ol Sur rogaat met goed leesbare kapitale drukletters ten minste hoog twee centimeterdik drie millimeter. Te Beverwijk is een moordaanslag gepleegd. Een jonge man van 20 jaar heelt namelijk op een ander, naar men zegt uit minnenijd, een revolverschot gelostzonder echter te raken. Da dader is naar de gevangenis gebracht. In een onbewoond huis in Londen is nevon- den hel verminkte lijk van een jong meisje de jury verklaarde dat hel meisje verkracht was en daarna vermoord. Geen spoor -an den misdadi ger. Dit is het derde meisje uil deze buurt «lat in den laatslea lijd op onverklaarbare wijze verdween. Bij een brand te Cöte St Michelnabij Mon treal, ontslaan tengevolge van het ontploften van een petroleumkacuelkwamen Mevrouw Colerette en hare zeven kinderen om. De heer Colerette deed pogingen oin de zijnen le redden en bekwam hevige brandwonden. Te Utrecht is Dinsdag een aangeleekende brief mei f 4GU geldswaarde ter post besteld met be stemming naar Venloo. De brief werd aan hel juiste adres bezorgd, maar zonder de gelds waarde. In November II. werd te Amsterdam zekere Schoelenberg, een Duitscher. veroordeeld wegens het uilgeven van valsche Ned bankbiljetten van f*25. Hij vertelde toen dat de leverancier dier bankbiljetten te Dusseldorf woonde en hij ze van dezen voor 8 mark het stuk had gekocht alleen te Arnhem had hij 52 aan den man welen ie brengen. Thans is zijn medeplichtige Gerhard Peters, die zich uit de voelen had welen te ra aken in Üuitschla'nd gevat en stond te Kleef terecht. Een groot aantal getuigen werd gehoord velen uil Amsterdam en Arnhem, o. a. een bearable van de Ned. Bank en de commissaris van politie de heer Stork. Nog altijd worden hier en daar bankbiljetten, door deze twee Duitsche broeders gemaakt, aan getroffen. Men zij dus op zijn hoede. Ter gelegenheid van den 25en verjaardag der troonsbeklimming van Z. M Leopold II, zaleene Nijverheids- en Kunsttentoonstelling plaats heb ben te Luik, van 30 Juni tol 30 September 1890. De personen welke verlangen er aan deel te nemen worden verzocht zich voor program ma's en verdere inlichtingen te wenden tot het algemeen secretariaat St. Leonardstraat 214, Luik. bij en beet zich aanhoudend op de lippen.» Ook dat nogAlmachtige Qod Of ik onk werkelijk in iwijm viel, dat weet ik niet, maar ik zag aanhoudend stuivertjes en eigareiten met een pelsmantel mij voor de oogen dansen. Ik zonk ein delijk half bewusteloos op een ou.'e haverkist neder, terwijl de oude koetsier angstig zijn lederen voorschoot als waaier gebruikte.» Rudi haalde bij deze woorden zijn sierlijkzijden zakdoekje te voorschijnbeschouwde hel even en zuchtte. Wal zegt gij nn van zult eene geschiedenis. Gij moogc haar gerust voor eene novelle gebruiken, dan dient zq ten minste nog voor iets, want alles is toch uil!» «Eene geschiedenis zonder «inde is geerie geschie denis lieve Rudi,» antwoordde ik «Ik verzeker udat gij mij dit ook leveren zult en wel een vroolijk ook. 't Hoofd omhoog en bonne chance I Een goed soidaat ontwijkt den strijd niet Kom, laat ons klinken op den goeden uitslag.» «Ik kende Rudi, beleefd bood hij rnij een glas champagnedat de bediende ons juist voorhield aan. Hij nam er ook een en toen de glazen tegen elkander rinkelden blikte weer deu gewonen over moed uit zijne oogen terwijl hij vroolijk uitriep «Ja gij hebt gelijk Over een jaar is Maria To»ca mijne vrouw of» Eene andere,* vulde ik aan Hij lachte schalks, sprong haastig op en met eene bevallige beweging bood hij rnij den arm en vijf minuten later dansten wij zoo vergenoegd door de ruime zaalalsof er geene Maria To-ca, geene groot mama en geen tante beyond. Nog i.-. I'olun niet vorlorcn. Wordt vervolgd. Het moet on voorzicht ing genoemd worden, zaken van waaide des nachts oübch leid uan den openbaren weg te laten liggendo. li a.m den anderen kant is het de brutaliteit ten top ge voerdom zei Is onder gebruikmaking van den nachteen gclieele schuilbeladen met meel le stelende lading op le bergen om vervol gens hel vaartuig aan zijn lol over te laten. Dit geschiedde des nachts aan den Groeneburg- wal te Amsterdam en de plaatswaar de leege schuil werd teruggevonden was Amstel bij de Bakkerstraat. De daders zijn nog niet ontdekt. Het mijnongeluk in Wallis (Morin) blijkt wer kelijk on zettend te zijn geweest. Omtrent de oorzaak is niets mei zekerheid bekend alles was in goede orde. Als de losbianding van zwaar geschut weid plotseling een dreunende onder- aai'dsche knal ver gehoord Groote wolken slof en rook stegen uil den imjiunond op. en duizen den snelden er heen. Een aaniat mannen daalden in de put om te pogen de 3UÜ ongelukkig# mijnwerkers mg, zoomogelijk, le reuden lluu terugkomst werd door de menigtewaaronder schreiende vrouwen en kinderen in den groot- sten angst afgewacht maar een groote massa ingevallen rots- en houtwerk had hun belet lot in -Ie mijn door te dringen waar de meest# slachtoffers zich bevonden Twee mannen die deerlijk gebrand waien. brachten ze boven maar de anderen, 150 in getal, waien allen in de onderaardsche gewelven ingekerkeid Daar de mijn in brand sla.it is het onmogelijk on derzoek naai de verong- lukte mijnwerkers le doen. Houdt geen spelden in den mond Te Maassluis heelt een meisje o< n speld in geslikt. Geneeskundige hulp was lol heden vruchteloos. Petroleum-Noleeringen van de Makelaars Camtzlaaii A: Schalkwijk te Rotterdam. Zaterdag 15 Maart Tankfusl f8 15. Maarllev f8,10 April,-Juni. lev. 18.05. Aug.-lev 18,15- Sept -Dee lev. 18.25 De markt was lieden flauw- Uil 's Gravenhage wordt gemeld Naar uien verneemt kan de benoeming van den lieer Lindo, directeur der gemeen ie werken le Arnhem, lot hoold van onze dld-eliug pu blieke werken als zeker worden beschouwd Bin nen kort kan die benoeming worden verwacht. Met groote belangstelling zullen zeker velen vernemen dal de bekende spe« ialiteit op hyp notisch gebied, de heer dr. A. de Jong alhier, het plan heelt een lecks van hypnologische voordrechten te houden met oxperiincntcele séancesuitsluitend voor geneesheeren «ri ju risten opdat hel nul der hypnose zoowel op therapeutisch en psychologisch als op medico- legaal gebied meer worde erkend. We hebben deze week de première van Bizet's «Jolie fille de Pert hein de opera gehad en een noviteit: een opera in één acte van den heer Mandl«Rencontre Impiévu liet werk van Bizet had veel succes, maar l andere we. tl heel koel ontvangen en heelt dan ook weinig om 't lijl. Thans wachten ons nog mooie avonden Cannon morgen avond mei Minnie llauck Lak- mé Maandag met Arnoldson en, naar ik hoor daarna ook eenige uitvoeringen vaneen nieuwe ster een landgenooteinej Louise Heymann; daarenboven krijgen we in de volgende week najaren wachten*Offenbach's «Belle llélène» nog eens weer te aanschouwen. Waarlijk onze opera directeur doel meer dan zijn best. Geluk kig too ut bel publiek ditin den laatsten tijd, le waardeereneike avond stampvolle zalen.' Een vereeniging van dilettanten en daaronder letterkundigen als de heeren Mare. Emants Louis Couperus en eenige op lillerarisch gebied goed bekende dames zullen een voorstelling geven ten bate van de artisten v.ra het Nederl. Tooneel. De impresario Schürmann was voornemens in dezen zomer een concours van schoone vrouwen te Scheveningen te houden, zooals te Spa en elders plaats vond. Hij kon echter geen geschikt lokaal daarvoor in huur verkrijgen zuodui dus danige vrouwen tentoonstelling die sterk voed sel aan zedeloosheid geeftgelukkig is afge sprongen. AMERSFOORT, den 17. Maart 1890. Met nog een kort woord vestigen wij de attentie van stadgenooten en environsbewoneis op het Grand Spectacle Concert Varié'twelk overmorgen. Woensdagavond, in Amicilia plaats heeft, waarin de uitstekende Ned. karakterko miek. de heer Abr. de Winter, optreedt Wijders vermeldt hel uil een t slat nunimei» bestaande programma de oplreding van eene Duitschc Lhansonnciien zangeres, eene Engcl- sche zang en danseres, een caricaturisteene piiilsche hedei en- en walszangereseene specia liteit op muziekinstrumentengrotesque duel listen en komiekenenz. Waarlijk eene keur van gevarieerde voor drachten en vei l ichtingen welke eenen extra- genoegelijken avond waarborgenzoodat raen

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2