•weduwnaar ten huwelijk gevraagdde man meendedat tij geen betere partij kor» doen want hij bracht al* huwelijksgill mede ander- luit mud aardappelen een spint roggeeen half vat boekweit en drie lieve kinderen. Ilij was tevens in hel bezit van een volle doos knipmutsen en een mantel van zijn overleden vrouw welke goederen zij bij toeslemming als particulier eigendom mocht beschouwen. «Moeder, ik doe het, de mantel is 't alléén waard en de knipmutsen zijn zoo goed als nieuw!» en bevend ontsnapt het jawoord aan de blozende lippen van de schuchtere maagd men trok de Zondagsche klompen aan en werd in ondertrouw opgenomenIn een hall uur was alles kant en klaar. Door een vonk uil een locomotief is een dorp in Opper-llongarijeFelsoe Mislagigeheel vernield. Er waren ruim 1000 inwoners. Door een hevigen storm verspreidde hel vuur zich zoo snel, dat vele personen verhindc-d waren le vluchten. Voor zoover men weetwerd een gedood en wei den 11 ernstig gewond. Velen worden nog gemisL Donderdag vergaderden de leden der Vrije- Vrouwcnverecniging zonder gcïntroduceer- den in het gebouw «Constantia» aan de Rozengracht te Amsterdam. Nadat het huis houdelijk gedeelte was afgeloopenhield mej. Roest eeiib lezing met vele aanhalingen uit 0. en N. T., over ie slavernij der vrouw van het Paradijs lol op hedenvooral met het oog op de vrouw der proletariërs. Geene huismoeders meer op dè" fabriekenwant dan werd het ge zin verwaarloosdde vrouwen moesten als Kenau Ilasselaars voor hare rechten strijden, in het debat bestreed mej. Drucker het eerste punt De vrouw moest wel op de fabrieken zij moest geld verdienen en daardoor onaf hankelijk woiden Over 35 jaar zou er geene huishouding meer beslaan. De stoom was de Herculesde reusthans nog in vrouwenkleeren maar straks optredende in zijne ware gedaante; als de huis houding was opgedoektdan werd de huis vrouw op zolder gezet. Zij moest dus hare kin deren voor die toekomst van stoom en machines opvoeden. Wie waschl is dwaas, want er be staan waschmachineswie kousen breitis nog dwazer en vermorst haren tijdwant er zijn breimachines Zij bestreed voorts de meening van mej. Hoestdat het meisje van zessen klaar en met alle talenten begaafd dat deze als voor beeld had aangewezen wel een goed huwelijk verdiend had. Onder de beslaande wetgeving moest, volgens mej. Drucker, de vrouw niet Irouwen die zelfstandig wilde zijn Mej. Gohen had geen vrede met dat strijden als Kenau Hasselaar. Men tracht er naar de staande legers af te schaffen. Als de jongen het bijltje nederlegt, moeide vrouw het niet opnemen. Mej. Roest bleef bij hare opinie dat de vrouw dringend noodig is in de huishouding en dal de vrouw voor hare rechten wel degelijk moest strijden. Na hel debat werd mej. Drucker, die zou aftredenmet algemeene stemmen herkozen. Zij nam de herkiezing aan voor één jaar slechts. Na eenige mededeelingen van huishoudelijken aard ging de vergadering uileen. terechlbewijzingdoch slechts een tikje met hare parasol voor zijne vrijpostigheid. Beiden wendden op dit oogenblik, als door een voorgevoel bezieldhet hoofd om ea staarden in hel toornige gelaal der barones die zeker getuige van zijne laatste heldendaad geweest was. «Ook dat nog,» riep zij woedend uiL «Neen, dat is te veel. Anna ga dadelijk naar uwe kamer en gij beer candidaaL «Ik bestijg die van Roland, genadige vrouw,» en, voordal zij iets anlwooiden kon, was hij met zijn trouwen metgezel verdwenen en zag hij van uit 'l dakvenstertjehoe zij in machte- looze woede de hand lol eene vuist balde. Eensklaps werd de deur van den «hoender loop» geopend orn Jan toegang le verschaffen. Met een ironisch lachje zette hij een blad op tafel, waarop zich een bord met twee dunne sneedjes brood met een «glimmend schijntje van boter» bevond. «0V, dal is goed dat ge Roland niet vergeet. Kom Roland liet dier sprong op de tafel en blikte den hofmeester alles behalve vriendelijk aan. Jan die niet ongestraft met zijne heilige persoonlijkheid spotten liethief de band drei gend op, hei geen voldoende was om Rolands woede lol uitbarsting te doen komen. Ilij vloog op lladertuan aan, die in Mullers armen vluchtte. «Bt-scherm mij voor dat dierhet zal mij verscheur n «Geen nood, hoste mijnheer Haderman. Geef hem slechts wat te eten.» Wordt vervolgd. Eenigen lijd geledon ging een jong*paar uit Bonn op zijn huwelijksreis naar Zwitserland. Alles liep goed af, en reeds waren de jongelui op de terugreis toen zij eensklaps spoorloos verdwenen; ze móesten, volgenbun laatslcn brief, nabij Bazel zijn geweest, maar er werd niets meer van hen vernomen en alle couranten lezers in de wereld werden natuurlijk dadelijk met de familie en kennisenin spanning ge bracht. Hel geheimzinnige drama heelt nu echter een zeer prozaïsche ontknooping gekregen; mevrouw had bare brieven naar buis aan het kamermeisje in 't hotel te bezorgen gegeven en deze had om de postzegels voor zich te kunnen houden, de brieven verscheurd. Een waaghals heeft onder den postwaggon van den mailtrein van Kimberley naai Kaapstad een zitje weten te bevestigen en in tien nacht beproefd door den vloer van den waggon heen te werken. Dit is hem gelukt. Toen bij echter hetzelfde beproefde met den bodem van de kist, waarin de diamanten worden vervoerd schijnt zijn werktuig te zijn gebroken ol heelt hel aan breken van den dag hem verhinderd zijn plan le volvoeren. Er is niets vermist. Hei is eene der stoutste pogingen tot diefstaldie bekend zijn. De bodem van de diamantkist is van staal en de wagen wordt goed bewaakt. Op deze wijze van aanvallen schijnt men echter geen vermoe den te hebben gehad. Een expediteur te Harlingen had zekeren J. F. te Groningen aangesteld als agent en be last met het aanwerven van passagiers naar de Transvaal enz. F. ontving dan van de reizigers de vracht en was gehouden die penningen na aftrek van zijne provisie over te zenden aan zijn patroon. Zoo ontving dezer dagen de ex pediteur van F. een aangeleekeoden brief, waarin vermeld stond dat hem daarbij gezonden werd f200 passagiersvracht. De brief' bevatte echter slechts f 100. Onmiddellijk begal de ex pediteur zich naar Groningenen sprak met F. die beweerde f 200 le hebben verzonden. Hierop volgt aangifte bij de gemeenle-polilie te Groningen en aan deze mocht het gelukken reeds vrij spoedig de bewijzen te leveren dat F. slechts f 100 verzonden en de overige f 100 ten eigen bate aangewend had. F. daarna in verhoor genomenmoest dan ook zijne schuld bekennen. Sidney David Egan of Moran ofzooals men wilwant de man versleet reeds vele namenstaat te Londen terecht wegens te veelvuldig trouwen. Hij schreef op huwelijks advertenties, huwde drie trouwlustige dames en verdween dan met haar geld. De drie ge liefden stonden te zamen voor den rechter tegenover den ontrouwe. Bij een ontploffing in een steenkoolmijn te Dunbar, West Pennsylvania, zijn "51 mannen omgekomen Volgens sommigen werd hel onheil veroorzaakt door het omvallen van een lamp volgens anderen door een mijnwerker, die met zijn lamp zich in een luchtkoker begaf om zijn kameraden tegen een overstrooming te waar schuwen. Hij zelf was het eerste slachtoffer. Een 00-jarig ingezetene van Leiden vierde Donderdag zijn 65-jarig huwelijksfeest met zijne derde vrouw. Te Nijmegen is de oudstrijder van 1830/31 W. Ernst, versierd met hel Metalen Kruisin 82-jaringeD ouderdom overleden Zijne insgelijks hoogbejaarde vrouw gaf één uur na hem den geest. Beider stoffelijk overschot is met alle mili taire eerbewijzen ter aarde besteld. De Duitsche kellnerinnen die dag aan dag anderen laven lijden zeiven geen dorst. Een dezer Hebe's, die onlangs in een der Ber- lijnsche gasthuizen werd opgenomen, wegens geelzuchtantwoordde op de vraag of zij ook geestrijke dranken gebruiktedat zij slechts zeer weinig dronk; «maar tien glazen hier per dag.» Op de vraaghoeveel dan de andere kellnerinnen wel dronken, antwoordde zij dat die gemiddeld tusschen de 25 en 30 glazen bier per dag dronken en daarenboven nog cenige glaasjes cognacwijnenz Wie gezicht en handen met citroensap of roet geest van salimiak inwrijft zal van muggen geen last hebben. Om vliegen uil veestallen te verdrijven ver- menge men laurierolie inel lavendelolie, vuile hiermede schalen en plaatse die op de venster bank. Dan opene men een tijdlang deuren en ramen. De vliegen die dezen reuk niet verdia- gen kunnen trekken dan in scharen weg. Misschien herinnert men zichdat in 1888 twee vrouweji in een badinrichting te Muinz verdronken tengevolge van het wegzinken van den bodem van het kamertjewaarin zij zich bevonden. De man van een der slachtoffers had ofschoon hij van zijn vrouw gescheiden leelde tegen de autoriteiten een eisch tot schadever goeding van 10.000 mark ingesteld. Eerst thans is deze zaak door minnelijke schikking beëindigd de verongelijkte gade stelde zich tevreden met een som 800 mark Oostersche zeden. De rijke Muzelman Li Hag Ahmed bij Tunis ontdekte (Jat zijn drie vrouwen een jong man als vrouw verkleed bij zich ontvingen. Hij drong gewapend do kamer binnen viel op den jongen man aan doch deze vluchtte. Daarop doodde Ahmed zijn drie vrouwen en den eunuch die in het avont uur was betrokken en gal zich toen bij het gerecht aan. liet hol heelt den bedrogen echt genoot vrijgesproken onder daverend gejuich van hel toegestroomde volk. De Ballische provinciën schijnen geen ge lukkig oord voor Fransche luchtreizigers te zijn! Onlangs werd melding gemaakt van het tveurige einde van den aeronaut Gharlcs Leroux, die in de haven van Revel verdronken verleden Vrijdag is den Fransehen luchtreiziger Léon Aère te Riga weer een ongeluk hoewel minder ernstig overkomen. Ilij zou uil een tuin met zijn ballon opstijgen en van een hoogte van 4U00 voet inel zijn parachute neerdalen Meer dan 40000 personen waren saamgestrooind om het schouwspel hij le wonenterwijl zich onder de toeschouwers ook de gouverneur ge neraal Sinovjeff en alle autoriteiten bevonden. Statig rees de ballon met Léon Aère op tot een windvlaag den ballon plotseling tegen den top van een eik slingerde waardoor het schubje kantelde en de aeronaut naar heneden viel en op hel dak van den muziektempel terecht kwam, waarvan hij afrolde en juist op hel hoofd van de vrouw van den burgemeester der stad te land kwam Geen van beiden werden gewond Maar daarmee was de zaak nog niet afgeloopen; De burgemeesterde echtgenoot der dame, o p wier hoofd Léon Acre terecht kwam, beweert, dat Léon Aère «op het hoold van zijn vrouw gevallen is met dal liclta irasdecldat het meest met de zittingen van stoelen in aanraking komt. Daar de Franschen als echte libertijnen en on zedelijke lieden bekend staan, heelt de aeronaut het inel opzet gedaan I» En Riga's wijze bur gervader heelt daarom een klacht legen Léon Aère ingediend «wegens liet schenden der eer baarheid in hel publiek en hel bcleedigen van zijn wettige vrouw, oud 49 jaar, in het publiek en ten aanschouwe van de hooge autoriteiten Een «lieer»' te Amsterdam zag Woensdag avond een keldergat aan de Gelderschekade voor een bedstede aan. Toen hij ter ruste ging, had hij nog een gouden horloge met gouden ketting en een portefeuille met I 300en toen hij 's morgens wakker werd was hij alles kwijl Een inwoner van Amsterdam heeft den vol genden brief uil de Argentijnsche Republiek ontvangen waaruit blijkt hoe droevig enkelen onzer iandgenoo'en aldaar terecht zijn gekomen «Wij hopen dat u deze letteren in den besten welstand moogt geworden. Volgens af spraak hadden wij U al lang geschrevenmaar onze toestand liet het niet toe om reden liet ons erg tegengeslagen is en dal alles bedrog is, wal wij over hier gehoord hebben toen wij in Amsterdam waren. Het is hier nog veel erger dan in Holland hier is veel te werken, maar weinig geld. Men moet hier voor een peso per dag werken, dat staat gelijk aan 40 ets. Hol- landsch geld en nu is het lijd van mais plukken en dat geeft 30 cis. per dag en dan loeft men nel als een heest«slapen in de open lucht en droog brood eten en zoo is alles». De woningen zijn hier anne vierkante hokken zonder ramen of iels. Wij slapen op den grond met een zak hooi en haast zonder dekking geen stoel of tafel hebben wij nog en wij eten altijd droog brood. Zoo is heteene als het andere. Dus UEd. kunt wel beprijpen wat een grooten spijt wij hebben, dat wij hier zijn. Gaarne zou ik nu willen dat UEd. moeite zou willen doen voor ons geld bij een te krijgen om weder naar Holland te kunnen komenwant dan is er in Holland nog veel meer te verdienen. En dan verstaat men hier de taal niet. Hier spreken zij Spaansc.lt en er is allerlei volk. Hier is hel grooie armoede lijden en daarom bid ik Goddal hij eene goede uitkomst geelt, anders sterver wij vanainoede en ellende. Vele rnen°chcn zijn alweer naar Hollandmaar die hadden niet zoo'n groot huisgezin als wij, maar ik hoop, dat UEd lief dadig moge zijn en daar moeite voor doen En de kinder en groeien net op als wilden op geen school kunnen zij gaan en hier zijn vele /.war e menschcn. Nu Ed. Heer ik eindig met mijn schrijven. Vele groeten aan uwe's huisgezin en ook veel groeten van ons allen. Mijn man en mijn oudste zoon zijn 10 uur van huis om mais le plukken en komen weinig thuis, het is hier geen leven.»

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2