urann oomuit Donderdag- 26 Juni 1890. II NIEUWE GOUVERNEUR Politieke Revue. FEUILLETON. j\s 304*3 Dit bind verschijnt Vaanday on Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1,Franco per Bui Ü3U A.. H. VAN CLEEPP P081 /L1b- AdvertontHln1 (I vegols 80 Ota.; elke regel meer 10 Ots. (ïroote lettete naar MUO R H O 1 Z If plaatsruimtevoor renden en andere extra inrigting geschiedt hunger prijsbeTclceiiiiiir. Legale t0 AmerBIOOrt. offioieMeen onteigen. Adv. per regel 15 Ota. Reclame» per revel 25 C'ts. - Afi. nvmmrn II) Cts. hO0k Kortegracht, Wijk il 00 pers openhaar gemaakte kritiek welke toege schreven wordt aan den voorinaligen admiraal Werner. Volgens dere kritiek zal Helgoland veel geld kosten en aan de Duitsche marine veel zorg haren. Om Helgoland in hel bezit van Duilschland legen een coup de main van den een of andoren machtigen rijand te beschermen, zouden ongehoord knsihare bevtstigings- en havenwerken noodzakelijk zijnen zelfs dan zou Helgoland nog niet in slaat zijn de naaste Duitsche ku.slenrespectievelijk den mond vaa de Flbete beschermen. Over de obligatie en aandeelhouders in de Panama-kanaalmaatschappij heelt in Frankrijks Kamer de afgevaardigde Üelaunay de regeering geïnterpelleerd maar het antwoord was lang niet gunsiig. Minister Fallières zeide namelijk dal noch de regeering noch de Kamer immer de verantwoordelijkheid zullen aanvaarden van een zoo noodlottige operatie als die betreffende het Panamakanaal. De justitie heeft zich inetde zaak bemoeid en liquidateuren benoemd. De Pa- narna-zaak is een particuliere onderneming. Zaterdagavond is in de rue du Faubourg du Temple een protestmeeting belegd tegen de arrestatie der Russische anarchisten. Het ge- gemeenteraadslid Gauvmeaude afgevaardigde Dumav Ilamilcar Cipriani, en eenige andere anarchisten hielden er zeer heftige redevoeringen. De redacteur Brand der Egalité die de meeling in zijn qualiteit bijwoonde, werd door eenige anarchisten aangevallen De heer Brand haalde een revolver voor den dagwaarop een alge- meene verwarring ontstond, zoodat de politie er zich in moest mengen óie den redacteur ar resteerde en hem naar den politiepost overbracht. Ook bij het uiteengaan vielen wanordelijk heden voor. De Russische minister van oorlog bereidtop keizerlijk bevel een decreet voorwaarbij de bestaande reglementen op de toelating van vreemdelingen tot den Russischen krijgsdienst worden afgeschafL Volgens het nieuwe decreet, zal geen vreemdeling meer in Russischen krijgs dienst kunnen treden. Aan de Times wordt uit Durban gemelddat de Transvaalschc Volksraad het voorstel der re geering tot het instellen van twee Kamers heeft aangenomen. Volgens de grondwet moeten nu de president en de opperbevelhebber van het leger worden gekozen door de burgen die hel stem recht bezitten voor de Eerste Kamer terwijl de overige leden van hel uitvoerend bewind door de leden der Eerste Kamer, echter de overige leden van het uitvoerend bewind door de leden der Eerste Kamer worden gekozen In den Duitschen rijksdag zijn de beraadsla gingen over de legerwet in gang Vermoedelijk zal de strijd vele dagen duren, daar elke partij haar standpunt wil toelichten en daarbij zullen na'uurlijk ook de minister van oorlog en de rijkskanselier wel weer ter verdediging van het ontwerp in het krijt treden. De vrijzinnige partij blijft bij haar besluit om tegen de geheele wet te stemmen. In een ver gadering door de leden der partij gehouden bleek in dit opzicht geen verschil van meening. De liberalen zullen hetzelfde voorsteldat zij in de commissie deden invoering van den twee jarigen dienstplicht ook in den rijksdag weer indienen. Mocht dit voorstelgelijk zoo goed als zeker is. door de conservatieven nattonaal- liberalen en het centrum worden verworpen dan zal de geheele liberale partij stemmen voor de resoluties, welke door den heer Windihorst zijn ingediend. Dat het uitspreken dezer wen- schen niet veel zal baten werd erkend maar toch meenden de liberale algevaardigden het plan van den heer Windthorst te moeten steunen, omdat de wenschen door hem uitgesproken toch strooken met het streven der liberale oppositie. De conservatieven en nationaal-liberalen blijven overtuigd dat hel ontwerp zal worden aange nomen nok al zal vermoedelijk de meerderheid niet zoo heel groot zijn. De regeering ontvangt dan eene goede schadeloosstelling voor de ne derlaag, welke zij ten opzichte van de officiers- traktementen heeft geleden. Nadat op 27 April jl. bij het bestuur te Edi het bericht was binnengekomen dat te Pantoen Ka joet een 200-lal geweerd ragende vijanden verzameld was aan wie dien dag munitie en rijst was uitgereikt, met het doel den volgenden morgen het Edische binnen te rukken en aldaar den heiligen oorlog aantevangen werd 's avonds van den volgenden dag aan den commandant HULPBANK tö AMERSFOORT. Tot het geven van gkldkn ter leen zal eene 'Commissie uit hel. bestuur op M A A N DAG, den I'll) JUNI aanslaande 's namiddags van iialftwke tol tiAt.i'niuEzitting houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook ■voor hel teruggeven van gelden. IIEHM*. P. VAN' RASEREN, Secretaris-Penningmeester. Kennisgeving. De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet lol regeling van den KLEINHANDEL IN STERKEN DRANK EN TOT BETEUGELING VAN OPENBARE DRONKEN SCHAP; Brengen ter openbare kennis, dit een vcr- zoekseluil! run vergunning tol verkoop van sterken drank in hel klein hij hen is ingekomen van P F P SMOLDERS, in het perceel wijk Bnommer 35. Atncr.-loortden 24 Juni 1800. Burgemeester cn Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOGKEWIT. De SecretarisWelh., 1". Br. W. L. SCHKLTUS. De ontevredenheid over het verdrag, tusschen Duilschland en Engeland gesloten neemt sterk toe en is veel groolcr dan op te maken valt uil de pers die op gronden van hinnenlandsche politiek zeer terughoudend is in deze zaak. In de koloniale kringen waar men voornemens was Wissmann bij zijne terugkomst eene schit terende ontvangst te bereidenwordt de vraag geopperd o( hetmd het oog op het tractaat niet heter zou zijn zich van elk vreugdebetoon te onthouden. De ontevredenheid en de teleur stelling in de kringen der voorstanders van koloniaal bezit is nauwelijks te beschrijven. Daarbij komtdat zich meer en meer stemmen verhciïen die de maritieme en strategische be- teekenis van Helgoland voor de Duitsche Noord zeekusten onder den tegenwoordigen stand der oorlogstactiek sterk in twijfel trekken. In het bijzonder wekt opzien eene door de 3) Naar 't Ouilsch door S. «Ik bedien wel mensehen. maar geene dieren.» gilde de man, steeds meer en meer bevreesd wordende voor 'l dreigend knorren van den hond. «Welnu, zoo ge wilt, ik wijs u 't eenige middel aan om aan de woede van mijn hond te ontkomen. Gij weet nu wat u te doen staat «Nu dan, genadige lieer kandidaatik heb geene keus... ik zal den hond het brood geven.» «Alles «Ja genadige heer candidaat, ik zweer hel u.» «Nu, goed. Hier, Roland, koesl.» en mei een paar vriendelijke woorden werd de hond tot bedaren gebracht. Haderman knielde neer sneed de boterhammen in stukken en wachtte geduldig met grimmig gelaat tot Roland alles tol het laatste kruimeltje verorberd had. De candidaal zag dat tooncel het penseel eens schilders waardiglachend aan. «Zie zoo, mijnheer Iladerman, nu kunt gij wel gaan.» «Gij hebt werkelijk wel een klein drinkgeld verdiend en hij liet tot lladermans verrassing een blinkend goudstuk in diens handen glijden «Wilt gij verder zoo goed zijn om de ge nadige vrouw incde le doelen dat het maal Roland zeer goed gesmaakt heeft. Goeden nacht, iladerman «Ik hoop, dat u goed slapen zult, genadige heer.» zeide deze met eene eerbiedige buiging en een vriendelijk lachje op zijn bolrond ge laat nog steeds het goudstuk stevig in zijne hand houdende. De barones had eeH slapeloozen nacht door gebracht, gefolterd door de vraag: «Wat te doen inet dien brutalen gouverneur? Hem be houden, al was het slechts voorloopig? Neen, neenMaar hem dat reisgeld uitbetalen?» Dat was geene onbeduidende zaak voor de trotsche vrouwdie reeds meer schulden dan geld be zat, want reeds bij den dood van haar echt genoot was het kleine landgoed met vele hy potheken bezwaard. Zij zat dus alles behalve goed geluimd met hare kinderen aan het onbijttoen de oorzaak van al het kwaad vroolijk binnentrad en zeer beleefd «goeden morgen,» wenschtewaarop de barones tot antwoord even 't hoofd boog en hem met eene handbeweging uitnoodigde om plaats te nemen. Na een langdurig zwijgenin welken tijd de candidaat loonde, wat een jong. gezond man kan verorberenscheen de barones ein delijk een besluit genomen te hebben en zeide op strengen toon «Mijnheer Muller, na rijpelijk te hebben na gedacht ben ik tot de overtuiging gekomen dat ik het meest in uw belang handelwan neer ik h een kleinen proeltijd vergun om mij te bewijzen of gij de noodige geschiktheid bezit voor het gewichtige amhtwaartoe gij mij aanbevolen zijt En reeds heden zullen wij met de lessen beginnen en zal ik u met eenige woorden mededeelen waaruit uwe taak bestaai. Van acht tot tien uur geeft gij mijne zoons onderricht in het Latijndaarna volgt eene litteraluurles aan mijne dochter.» De arme candidaat zuchtte diep en luisterde met een martelaarsgelaat naar de waardige dame, die deftig vervolgde: «U begrijpt, dat ik daarbij tegenwoordig ben. Van elf tol een houdt gij u weer met de knapen bezig. Om een uur wordt er gedineerd cn tot twee uur hebt gij vrijen tijd 's Middags en 's avonds bevinden mijne zoons zich steeds onder uw opzicht en zelfs bij hun spel moogt gij hen geene seconde verlaten. Bovendien hoop ik u hij voorkomende gelegenheid altijd bereid te vinden om mii wat voor te lezen, ik weet wel. dat uwe taak eigenlijk hier te ge makkelijk is, mijnheer Muller, maar daardoor verlang ik ook eene onbedingdc plichtsver vulling en twijfel ik niet om gij zult u mijn vertrouwen en mijne goedheid alleszins waardig makpn «Ik zal daartoe alle pogingen in het werk stellen, genadige vrouw.» antwoordde de can didaat zeer ernstig. «Ik hoop te zullen voldoen aan de werkelijk buitengewoon lage eischen welk u stelt.» «'t Is goed,» hernam de waardige vrouw trotsch. «Mijne zoons wachten u in de leer kamer.» Nauwelijks had hij liet vertrek verlaten of Anna merkte medelüdend aan - «Maar. mama, die jonge man heeft geen oogenblik tijd voor zich zelf «Dat behoeft ook niet kind riep de ba rones verstoord uit. «Wie eten wil, moet werken dat schijnt gij niet te weten. Overigen* wil ik u tevens zeggen hoe gij u in het vervolg

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1