tuaaaT nencmaer op mostemm r roinsiros 'too man sterk in het Edische waren aangekomen «en heuvel hadden bezet en bezig waren zich aldaar te versterken. De alsland van dien heuvel tot dén weg werd op 6 a 700 meter geschal. hi vereeniging met de marine landingsdivisie rukte laatstgenoemde omstreeks 8£ uur v.m. van dien dag tegen den vijand op met cene troepenmachtbeslaande uit1 compagnie in fanterie ter sterkte van 2 luitenants 1 adju dant onderofficier en 105 minderen de marine landingsdivisie sterk 6 officieren en 103 minderen: 1 mortier van 1*2 c.m. met bediening en eene ambulance onder een officier van gezondheid met 8 tandoes De late afmarsch der colonne werd veroorzaakt door de vallende stortregens. Te 9 uur v in, te Pedawa Pontong aange komen werd de colonne ernstig beschoten uit 3 heuveltoppen en uit het terrein daartusschen gelegen op ongeveer 600 m. van den weg Edi Pedawa Besar. Terwijl de vijand in het front werd bezigge houden door de marine landingsdivisierukte de infanterie in oostelijke richting vooruit en nam op een geschikt punt stellingwaarop nu ook de marine landingsdivisie in die richting avanceerde en door de geheele colonne gezamen lijk de vijand uil zijne stellingen verdreven werd. Het bleek, dat hii twee bentings had daar- gesteldwaarvan één nog onvoltooid. Zonder door den vijand verder verontrust te wordenkeerde de colonne huiswaarts en kwam tegen den middag in de versterking te Edi terug. Vau onze zijde werden gewondde officier van gezondheid 2de klasse dr. J. van der Wal licht en 5 minderen terwijl nog een Europeesch luselier een matten kogel bekwam en een In- landsch fuselier in een randjoe getrapt had. Volgens bij het bestuur ingekomen berichten bedroeg het verlies des vijands 8 dooden en 14 gewonden. In het Duitsche Rijk zijn nog 48 mannen in levendie in den slag van Waterloo hebben gestreden en daarenboven is er nog een Duit- scher in het buitenlandeen landbouwer bij Chicago, in Amerika. De oudste van deze oude krijgers telt 107 jaren, één 105een ander 101 «n vijf zijn 100 jaren oud. Z. D. H. de Prins von Wied heeft f 50 doen toekomen aan hel comitédal gelden heeft bij eengebracht voor den Waterloostrijder de Voogd, wiens portret aan den Prins was toegezonden. Het is gebleken dat zich te den Haag behalve de Voogd nog een Waterloo strijder bevindt, nl. "Wilhelm Schmidt, te 's-Hage geboren op 14 Januari 1797. De heer C. Crolldie indertijd zijn verbond met de socialisten hoeger schatte dan zijn flinke betrekking aan het Ministerie maakt thans be kend dat hij zijn lidmaatschap van den sociaal- democratischen bond heeft opgezegd. In «Brieven uit de Hofstad» in de Midd. Ct. vinden wij de volgende eigenaardigheid vermeld van Scheveningens visschersbevolking. In het bedrijf der koekbakkers heerscht in dezen lijd van het jaar een 'bijzondere drukte, doordien de gewoonte medebrengtdat iedere jongeling, die ter haringvangst uitvaartvan zijn meisje en iedere man van zijn vrouw een grooten koek mede aan boord krijgt. Die voor de getrouwden zijn van eenvoudig maakselmaar die voer de ongetrouwden zijn overladen met sieraden in witte en gekleurde suikerik zag dezer dagen «en reusachtig exemplaar waarop zelfs hel af- jegens den heer Muller te gedragen hebt en ik verlang dat gij mij gehoorzamen zult. Gij hebt onder mijne leiding eene goede opvoeding volgens uwe geboorte en uw stand ontvangen en ik verlang daarvan de vruchten te zien in uwe houding tegenover dien burgerlijken gou verneur. Tot heden...» doch een hevig ge schreeuw deed de barones eensklaps zwijgen. «Hel komt uit de leerkamer,» riep zij uit, na even geluisterd te hebben«die arrne srroe kinderen. Wat is er nu al weer gebeurd,» en ijlde naar het aangeduide vertrek. De jonge man was ijverig bezig om door middel van een buigzaam stokje een der jonge hceren de kracht van zijnen «arm op diens rug te doen ondervinden, Het slachtoffer gilde en huilde, daarin natuurlijk getrouw bijgestaan door zijn broeder, die wellicht vreesde, dat hera hetzelfde genot ook wachtte. Het was een welluidend duet, waarbij de candidaat op de tnaat declameerde «FranzBei a und e in prima hat Das femininum allzeit stalt!» «Mijn kind, mijn kind kreet de moeder op hartverscheurenifen toon. «Mijnheer Muller, wat vermeet gij u oin inijn zoon op die wijze te mishandelen.» Wordt vervolgd. Iscnetd van de géUëtdén is afgebeelden waarop een proeve van hoogere dichtkunst prijkt luidende: Ga met uw schip in 't ruime sop God schenke er zijn zegen op Haastige spoed is zelden spoed Dit ondervond Zondagavond een persoon die nog mei den trein van 7 uur 10 minuten van Leiden naar Den Haag wilde vertrekken terwijl de trein zich reeds in beweging gesteld had. De mandie op de loopplank was gesprongen, had 't genoegen tot aan de Gevangenlaan mede te rijden doch toen de conducteur had gemerkt wat er gaande waswerd de trein tot staan ge bracht en tegen den te laat komenden persoon procesverbaal opgemaakt. De trein reed daarna zonder hem weg. Weer een vaster. Zekere Alexandre Jacques is in het Westminster aquarium te Londen een vastkuur van 42 dagen begonnen. De man geelt zich niet voor een wonderraenscb uitmaar verzekert een drank te bezitten, uit verschillende inheemsche kruiden samengesteld die hem in staat stelt langen tijd zonder voedsel te leven. De drankdie een familiegeheim ismoet bij het beleg van Belfort goede diensten hebben bewezen. De Wetgevende Kamer van Newfoundland heelt een adres tot Koningin Victoria gericht waarin gezegd wordtdat geenerlei wet aan de Franschen het recht geelt kreeft-inleggerijen op het eiland te vestigen, of aan de eilanders te beletten hunne visch-rechten uit te oefenen. Wanneer derhalve door middel van Fransche of Engelsche oorlogsvaartuigen gezegde inrichtin gen worden gehandhaafd, zullen de bewoners van Newfoundland weten wat hun te doen staat. Wanneer men den «New-York-Herald» ge- looven mag, hebben de inderdaad onhoudbare toestanden reeds tot dadelijkheden geleid en zijn de bemanningen van een 20-tal Fransche en Newloundfandsche schepen te zamen 250 sterk, handgemeen geraakt in een twist over de beste vischplekken. Vuurwapenen of messen zijner daarbij niet gebruiktmaar men heeft elkander met boomenhaken en riemen ongenadig afge ranseld. Het taaie zeevolk kon daar echter tegen schijnt hetwant er is in het verwoede gevecht geen enkele doode gevallen alleen beliepen vele ernstige wonden. Men zit in Engeland zeer in het nauw met deze uiterst netelige quaestiedie men eerst door afkoop het best meende te kunnen regelen, maar we'ke oplossing later moeilijk bleek wegens de quaestie minder wie hier zou moeten betalen, dan wel aan wien. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 18 der wet van den 14. Sep tember 1866 (Staatsblad No. 138). houdende be palingen betrekkelijk de INKWARTIERING enz.; Doen te weten, dat de bij arL 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagente rekenen van hedenop de Seerelarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 25. Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT De Secretaris Weth., 1°. Br. W. L SCHELTUS. AMERSFOORT, den 26. Juni. 1890 De gewone zomervergadering der Provinciale Stalen zal dit jaar Dinsdag 1 Juli e. k. worden geopend. Aan heeren leden der Stater.benevens aan eenige autoriteiten en ambtenaren is door den Commissaris des Konings in deze provincie baron Schimmelpenninck v. d. Oye van Nijen- beek een diner aangeboden. Onze hooggeachte Burgemeester de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck is met zijne Echlgenoote op Woensdag 18 Juni scheep ge gaan en zalzoo weer en wind dienen in de eerste dagen van Juli te Amersfoort gearriveerd kunnen zijn. De generaal-majoor J. N. A. baron Taets van Amerongende majoor van den generalen staf A. J. Prins, de luitenant-kojonels J. H. Verschoor, R. P. VerspyckK. M. Verschoorde majoor J. L. Le Bron de Vexelade kapitoins P. J. Gallen/els en W. F. ridder Van Rappard en de 1e luitenants 0. J. A. Schwarz, H. C A Neete- sonR. Froger, C. L. Vinkhuizen en jhr. J. T. van Speogler zijn Maandag van 's Gravenhage naar Amersfoort vertrokken tot hel houden van kadertnanoeuvres. De drie regimenten huzaren zullen 23, 24; 25 en 26 September in het zuidoosten van de provincie Utrecht en een groot gedeelte van de Vcluwe manoeuvreeren. De te Nijmegen gehouden 11e jaarlijksche vergadering der «Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlaud- sche leger» heelt besloten tol intrekking van het besluit der algemeene vergadering van 8 Juni 1887, om aan IU0 oud-strijders (niet ge pensioneerden) een gouden tientje op 's Konings verjaardag te verstrekkenomdat er onlangs een afzonderlijk fonds voor hulpbehoevende oud- strijders is gesticht. Tol lid van de Tweede Kamer voor het dis trict Meppel is gekozen Mr. II. Snieenge (vrij zinnig) met 995 van de 1035 stemmen. Op den heer Noordtzij (a.-r.) waren 6 stemmen uitgebracht, 19 biljetten waren blanco. Deze verkiezing was een gevolg der benoe ming van Mr. Smeenge tot kantonrechter te Hoogeveen waardoor hij had opgehouden lid van de Kamer te zijn. Zaterdag namiddag omstreeks 1 uur is do 15jarige dochter van J. W. S.wonende aan de Lange Brcedsiraat te Dordrechtuit hel raam der ouderlijke (boven)woning gesprongen met het gevolg datvolgens hel getuigenis der heeren doctoren Pieiers en Boudierwier hulp onmiddellijk weid ingeroepen haar linker heup werd gekwetst. De oorzaak van het gebeurde moet gezocht worden in de omstandigheid dat de lieldesbe trekkingen die dit meisje met een artist van het circus Oscar Carré had aangeknooptdoor de ouders werden tegengewerkt. De ouders wilden haar nl. niet toestaan zich naar Den Haag te begevenwaar het gezelschap van O. Carré thans voorstellingen geeft. Te Bergen-op-Zoora is gearresteerd en ter be schikking gesteld van de justitie te Breda zekere A N. de Ruit Delft23 jaar oud. Deze persoon heeft zich in de vorige week onledig gehouden met het inzamelen van liefdegiften bij landbou wers in de omstreken der stadten behoeve van een arme weduwe aldaar, die bedlegerig, lijdende aan rheumatiek en met hare kinderen aan gebrek ten prooi was. Hij vertoonde als legitimatie een schriftelijke vergunning van hel gemeentebestuur en van den commissaris van politie. Bij onderzoek is gebleken, dat de weduwe in quaestie niet bestond en de papieren valsch waren. De slechte gewoonte om bij hel eten van kersen de pitten mede in te slikken heeft reeds menig ongeluk tengevolge gehad en velen heb ben er het leven reeds bij ingeschoten. Opnieuw was professor Nothnagel te VVeenen dezer dagen in de gelegenheid zijn studenten een slacht offer van het inslikken van kersenpitten le toonen. Het was de 16-jarige schrijn werkersleet ling Johann Brunneckerdie eenige dagen te voren een kleine hoeveelheid kersen met de steenen had gegeten en den volgenden dag reeds wegens acute buikvlies- en darmontsteking in het gast huis opgenomen moest worden. Daar werd ter stond geconstateerd dat de darmen door kersen pitten waren doorboordwat reeds zoover ge vorderd wasdat de zieke niet meer le redden was. De diagnose werd door de sectie bevestigd. Het Hof te 's- Hage bevestigde het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij b«slistis, dat het jachtrecht op een stuk land gelegen in den polder «het binnenland van Rhoon,» niet toekomt aan den oorspronkelijken eigenaar maar aan de heeren van Rhoondie krachtens een charter van 't jaar 1199, waarbij de heer lijkheid Rhoon was verlegd volgens Zeeuwsch rechtreeds lang bij verschillende gelegenheden hadden getracht hun jachtrecht te doen erkennen en daartoe thans gebruik gemaakt hebben van eene h. i. wederrechtelijke vergunning door den beweerden eigenaar aan een man verleend om op den bewusten grond te jagen. Bij een hevige ontploffing in een steenkolen mijn te Durban (Pennsylvania) zijn 31 mijn werkers om het leven gekomen. Er waren 57 mannen in de mijn. Zes-en twintigdie niet onmiddellijk bij de plaatswaar de ontploffing geschieddewerkten wisten zich te redden maar de overigen vonden den dood. Door oen in de mijn uilgebroken brand waren pogingen om hen le redden of hunne lichamen naar boven te brengen onmogelijk. Aan den ingang van de mijn werd door een priester een lijkdienst voor de slachtoffers daar heneden gehouden to mid den van een treurende menigte vrouwen kin- deren cn verwanten. Bnrjiorlijke Stand van Amersfoort» GEBOREN: 19 Junij Gerrit, z. van Isidorus de Bakker en Gerritje Vonno. 20 Junij Jo hannes z. van Jan llanncsse en Christina Jo-

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2