Maandag 30 Jami 1890. lïSffiUWÏMÜTEBNÏÏÏB >944. Politieke Revue. FEUILLETON. Uiige ver H. Van cleepp te Amarstoort, Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 mnnnden f\,- Franco per pont 1,16. Advertentiftn 1- -6 rcgol» «0 Ctj.elke regel meer 10 Ct«. Groote letters naar plaatsruimte; voor randen en andere extra inrigling geachlejt hooger prijsberekening. Legale officieren onteigen. Adv. per regel 15 Cu. Reclames per regel 45 Cu. - Afz. nummer, 10 Cts. Bureau HUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 60 De socialist Rebel vatle in den Duitschen Rijksdag vuur op een uitlating van Von Malt- zalin dal Itij (Von MalUuhn) in zijn hoedanig heid van staatssecretaris naai nieuwe bronnen zoekt om geld te verkrijgen m a. w. naar ar tikelen uitzietdie nog niet zwaar genoeg he iast zijn. Ilebel verleide verder, dal de annexatie van Elzas-Lotharingen hel rijk in den tegenwoordigen toestand heelt gebracht in gemeenschap roet den oorlog van 1.S70 71 Rusland niet Frankrijk is onze vijand ging hij voort. Rij bestreed het militaire voorstel en wilde den diensttijd op tién jaar stellen wat hij genoeg achtte. Rij gaf daarop een opsomming van de omstandighedendie legen een langoren diensttijd pleiten, als daar zijn: d: vele zellmoorden De ho- of liever de mishandeling van de soldaten door hun supc muren maakie ook een onderwerp van zijn beloog uit en met voorheelden staalde hij zijn bevveicp.door o, a de inMiandeling van den soldaat te vermelden die door een onderoffi cier werd gedwongen zijn gezwollen hand in een ketel kokoud water te houden tot het vleeseh er afviel. De Londonsche editie van den New-York Herald bevestigt het berichtdal er in Mexico eene revolutie is uitgebroken. Gewapende hen den hebben zich ineesier gemaakt van de inter nationale spoorweglijnen om het troepenvervoer te verhinderen. De beweging gaat uil van de provinciën Nuevo Leon en Goahuila. Hetzelfde blad behelst de bevestiging van het plotseling overlijden van den president der re publiek San Salvador generaal Francisco Me- nendez Vermoedelijk is hij vergiftigd. Onmid dellijk daarna brak het oproer uillijden» het welk generaal Gartnia en andere officieren ge dood werden De orde werd hersteld door de troepen der republiek. De nieuwe, reeds door maarschalk Da Fonseca afgekondigde grondwet voor de republiek Brazilië, is geheel ingericht naar die der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika. De Braziliaanschc Staten zullen «lus o«ik tol een federale Republiek wor den vereenigd onder een presidentdie alleen verantwoordelijk is voor hel volk. De Ministers Naar 't Duitsch door S. «Ik wilde mij slechts eonige beweging gun nen antwoordde de gouverneur en ging rustig voort met den jongen Ie slaan. «Maar, mijnheer Muller, ik gebied u ora op te houden Zijt gij -.» «De redewelke mijn arm in beweging bracht, is het volgende,» zeido hij haaslig, «ik vraagde den jongen naar een geslachlsregel en noemde hem natuurlijk Fnmzen wat meent u wel dat de jongen zegtIk heet jonge heer waarop ik herneem: «Roe luidt die geslacht regel, Fronz?» En zijn antwuord is weer: «Ik heet jonge heer!» Toen was het gedaan met mij 11 geduld en toornig riep ik uit: «Daar gij beide'tniet schijnt te weten, zal ik u zoowel den geslachlsregel als uw naam te gelijkertijd leeren,» en ik ving het werk aan waarbij gij mij, genadige vrouw, helaas stoorde. En als liet gcene uitwerking op den kleinen booswicht heeft, dan hel) ik tenminste hel bewustzijndal ik mijn plicht gedaan heb. Dat is tenminste reeds cone voldoeningniet waar, genadige vrouw?» «Mijnheer Muller,» begon zij nogmaals op hoogmoedigen toon, «mijnheer Muller, uw schaamteloos gedrag is door niets te rechtvaar digen. Wanneer mijne kinderen iels verkeerds tegenover u gedaan hebben, wat ik nauwelijks gelooven kan dun dionl gij u lol mij te wenden worden afgeschaft en vervangen door Siaatssecre- I larissen die alleen aan den President rekenschap schuldig zijn. De volksvertegenwoordiging zal bestaan uit twee Kamers, de Senaat en hel Huis van Afge vaardigden. Evenwel wordt de macht der Kamers zoo beperkt, dat geen Ministerie behoeft al te treden, indien een van bei.le Kamers een motie van afkeuring legen 't Kabinet mocht aannemen. Do Men van het Ruil van Afgevaardigden worden gekozen voor drfe jaren en die van den Senaat voor negen ja-en. Alle leden treden n3 verloop van dezen tijd gezamenlijk af. De Pre sident wordt g-kozen voor 6 jaren. Zoodra een Congres door hel algemeen stem recht zal gekozen zijn moet deze vergadering beginnen met de grondwet goed te keuren en een president te kiezen Als de voornaamste candidaat voor het presidentschap wordt na tuurlijk de légenwoordige voorzi»ter van het 1 voorloopig/bewindmaartfhalk Da Fonsecai genoemd. /Evenwel heeft men in dit opzicht nog I den tijd daar hel eerste Congres eerst den dóden Nov. zal bijeenkomen. In de Fransche Kamer heeft de heer Bris- son nog eens het Duitsclj-Engelsche tractaat ter sprake gebracht. De Minister van Builenlandsche Zaken Ribol verklaarde zich bereid tot antwoor den hoewel het oogenblik hem slecht gekozen 1 voorkwam daar de gedachtenwisseling met En geland nog niet is algeloopen De interpellant Brisson verklaarde vertrouwen te hebben in de waakzaamheid van hei Gouvernement Ilij wilde slechts de Kamer in de gelegenheid stellen om hare eensgezindheid ten opzichte van deze aan gelegenheid aan den dag te leggen Hierop trok hij zijne interpellatie in. Uit Parijs schrijit menVan het nihilistische hommentooneel komen berichten die ons niet in het minst verrassen ofschoon zij elders eenige verwondering mogen wekken hel geheele geval schijnt cene zwendelarij te zijn geweest. Een paar agents provocateurs hebben de nihilisten gefopt. Van hun geld of liever uit de kas. welke liunne ondernemingen bekostigtwerden de bommen betaald, die, naar 't heette, bestemd waren om den cz3ar om het leven te brengen. Wij lezen dal sedert een paar dagen in de uit voerige opsomming van bijzonderheden in re- om u recht te verschafien. Ik weet, hoe mijne kinderen geleid moeten worden en ik neem mijne moederplichten te ernstig op ora een anders inmenging te dulden.» «Met allen eerbied voor de ernstige opname uwer moederlijke plichten, genadige vrouw hernam de candidaat onverstoorbaar ernstig «ben ik toch zoo vrij om van meening met u in dit opzicht te verschillen. Ik ben belast met hel onderricht uwer zoons, niet waar, de methode heb ik alleen dus te kiezen. Sta mij toe. dat ik de les voortzet,» eindigde hij de genadige vrouw zijn rug toewendende en voort gaande om de jongens eene Latijnsche spreek wijze uit te leggen. Wat bleef mevrouw de barones over te doen tegenover dien ijzeren wildie rustigheidwelke den jongen man bij alles behouden bleef? De twee volgende uren verliepen nu rustig en zonder stoornis en de gouverneur kon met den verkregen uitslag voor liet begin althans zeer tevreden zijnhoewel Franz evenwel ondanks zijne aanhoudende aanmerkingen, steeds declameerde «Bei a und e in prima hat Das Femininum allzeit Stalt.» waarbij hij hoogst waarschijnlijk aan het zoo even gezongen duet dacht. Doch hoe meer de tijd verstreek des te angstiger werd het den annen gouverneur te moede bij de gedachte aan hetgeen hem in het volgende uur wachtte. «Die verschrikkelijke litteratuurles mom pelde hij somber, «ik zal een gek figuur slaan en mijn spel geheel bederven. Al die letter kundige ieilon zijn mij innner een gruwel ge weest... mijn goheugen leende zich er niet geeringsgezinde bladenwelke voor drie wekea even uitvoerig de sensaliewekkende berichten over het resultaat der huiszoekingen en over de buiiengewoon vernielende wei king der in beslag genomen bommen mededeelden. Het is eene verandering van tooneeien als in eene feeërie. Slechts in een opzicht is niets veranderdde gevangenen zitten met weinige uitzonderingen nog achter slot en grendel en dat is blijkbaar een stuk verkeerde wereld want als de politieagenten samengezworen en de nihilisten onrechtvaardig in verdenking gebracht hebben moeten de eer sten eigenlijk zitten en de anderen in vrijheid gesteld worden. Toch heeft men wel gewichtige redenenom de Russische vluchtelingen in ver zekerde bewaring te houden. Reeds sedert eenige dagen is men de lente uil- en den zomer ingetreden De eerste schonk weinig liefelijkezonnige dagen en de tweede is bij hel schiijven dezer regelen nog steeds bar. In de laatste jaren genoot men weinig mooie lente- en zomerdagenvergeleken bij de vooraf gaande jaren. Doch wal wel troostrijk daartegenover slaat isdat de algemeene gezondheidstoestand der laatste jaren zeer gunsiig was. Zeer teleurstellend vooral voor hen die hetzij tot herstel van gezondheid hetzij uiisluitend voor hun genoegenol tot rustneraing na voortdurend werkenop reis willen gaanis het weder gansch niet aanlokkend daarvoor. 1 Evenwel wat nog niet is, kan weldra komen', want Juli, Augustuszo, September kunnen nog prachtige zomerdagen aanbrengen. Als een voorbehoedmiddel legen den beet van insecten wordt door F. Jager in zijne ".Reisschetsen van Singapore, Malakka en Java» aanbevolenhet inwrijven met tinctuur van «Pyrethrum Roseum» (een soort van vuurwortel) tienvoudig met water verdund. «Op jacht.» zegt hij, «is zells in hel heetste klimaat éénmaal inwrijven van aangezichthals en handen met dat vocht voldoende om twaalf uren voor alle aanvallen van insecten veilig te zijn.» Ook de miereneen van de ergsta plagen der tropische gewestenkan men door het strooien van wat pyrethrumpoeder of het spren kelen van een weinig pyrethrumtinctuur ver drijven. toe om al die namen te kunnen onthouden. Hoe red ik mij uit die netelige positie mijn Godik weet niet eenswanneer de oude Göthe geboren iswelke werken heeft hij geschrevenhem en Schiller heb ik steeds verward Plotseling kwam er eene stoutmoedige ge dachte bij hem opjuist toen de klok speelde. Haaslig ijlde hij de trappen naar zijn bescheiden dakkamertjewaarin hij eenige oogenblikken toefde om toen met een klein fonkelnieuw boek in roodmarokijnen band gebonden, in het salon te verschijnenwaar mevrouw de barones en hare bekoorlijke dochter hem reeds met onge duld verwachtten. «God verlaat een moedig Duilscher niet,» ftrevelde hij, «ik zal de heiligheid der litteratuur- es met wat muziek verhoogenhet is een nieuwe methode, welke, zoo zij niet in den smaak van de eerwaardige mama valttoch zeker wel de goedkeuring van haar aardig doch tertje zal weg dragen.» En zonder een spoor van verlegenheid te toonon, nam hij plaats, opende plechtig het boeken begon, terwijl de barones hem toornig aanstaarde en Anna hem een vragenden blik toewierp met zijne gewone kalmte hot on derricht. «Genadige freule,» zeide hij plechtig, «een groot dichterwiens n&ara gij natuurlijk kent, niet waar, nu dan, een groot dichter, sprak eens de volgende sehooneware woorden uit: «Greift nur hinein ins volle Menschenleben.» Welnu, met verwijzing naar dat gezegde, be gin ik onze lilteraluurlesMoedig begonnen, dal is mijn wachtwoord en het overige wordt

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1