Juli 1890. Donderdag 10 JU 3947. Politieks Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEPP te Amer8toort. Dit bind verschijnt Maandag en DonderdagmiddagAbonnement per 3 maanden f 1, Franco pei post 1,16. Advertentiftn 1--8 regels 80 Cts.elke regel meer 10 Cf*. Grooto letters nasi plaatsruimtevoor randen en andere entra inrigling geschiedt hooger prijsberekening. Legal i ofliciefileea onteigen. Adv. per regel 1B Cts. Reclames per regel 16 Cts. Af:, nummert 10 Cts. Bureau HUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 00 HULPBANK te AMERSFOORT. Tot hel, geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 14 J ULI aanslaande 's namiddags van iialftwee tot ualfdribzitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor bet teruggeven van gelden. ilHRM*. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. De moord van den Servischen consul te Pris- tina h'-efl de Servische regeering genoopt vol doening van de Porte te vragen De consul heette Marinkovic en werd 1 Juli des avonds te 9 uren vei moord m<-n zegt door Arnauten in het drukst bezochte gedeelte der stad op de markt, geen I DO metera van het gouvernements gebouw verwijderd. Het lichaam van den ver moorde bleef een uur lang op de markt liggen voordat de overheid het liet wegbrengen. De heer Marinkovic liet zich gelijk trouwens zoo vele consuls in de Balkanlanden met politieke woelingen in en de Porte had dan ook nog niet lang geleden zijne terugroeping van de Servische regeering verlangd. De Porie heelt aan de Servische regeering haar leedwezen over hel gebeurde betuigd en hare bereidwilligheid om de moordenaars te straffen. Daarvoor echter i het eerst noodig in Turkije zoowel als eldersdo schuldigen in handen te krijgen en voorshands schijnt daarop weinig kans te bestaan. De Servische regeering heeft zich dan ook niet voldaan verklaard met de verklaringen der Porte, maar verlangddat te Prislina militaire eer zal worden gebracht aan de Servische vlag en ruime schadevergoeding gegeven aan de weduwe van den vermoorde. De memoriewaarin door leden van het Engclsche lagerhuis aangedrongen wordt op het verwerpen van het Engelsch-Duitsche tractaat wordt door velen onderleekend Zij verzetten zich niet tegen het afslaan van Helgoland maar vinden het daarvoor verkregen nequivalent onvoldoende Zij maken bezwaar tegen het doen van verdere concession op Madagaskar aan Frankrijk en tegen de uitbreiding van het Uit het dagboek van een jong officier. 2) Vrij naar 'iDuitsch door S... Rn hebt gij niet met hem geduelleerd?» vraagde ik nieuwsgierig. «Ja zie hier zells de herinnering daaraan.» Hij haalde uil eene doos eene pet te voorschijn en zette (leze op. «Zooals het u bekend was, heb ik bij het 5e regiment huzaren gediend. Ik was toen een levenslustig officier, reed, dronk on duelleerde, wanneer het noodig en onnoodig was en stond op den besten voet met al mijne kameraden. Na verloop van een paar jaren werd er een jonge tnan van rijke en voorname familie bij ons ingedeeld. Zijn oud-adellijke naam zijn beininlijk karakter en zijn rijkdom verschaften hem toegang tot alle kringen en na eenige maanden was hij «l'enfanl chéri» der dames, 'l Was niet meer dan natuurlijkdat dezen behagen in hem scheptenterwijl wijkame raden hem te gaarne mochten lijden om hem hel gelukdat hij overal op zijn levensweg trof, te misgunnen. Toen hij echter het eenigste meisjedal ik uit den kring der schoenen bemindeal te ijverig het hof maakte kon ik een zekeren wrok legen hem niet onderdruk ken te meer nog, wijl ik weldra bemerkte, dal zijdie in den beginne mijne huldigingen roet onmiskenbaar welgevallen had aangenomen, zich nu langzamerhand van mij afwendde en de voorkeur aan mijn wapenbroeder gat. Ik Duiische gebied in Zuid-AIrika. Zij beweren dal er zich slechts honderd Duitschers in Darnara- land bevindenaan wie de belangen van een half millioen blanken in Zuid Afrika niet opge offerd mogen worden De oppositie in het la gerhuis zal voorstellen de bekrachtiging van het afslaan van Helgoland hiervan te doen afhangen, of drievierde der eilandbewoners er in toe stemmen. Hel te Parijs aangevangen proces tegen de gevangen genomen Russen is tot een einde gebracht. De zitting ving aan met een redevoe ring van den rechter van instructie die er zich tegen verdedigde, als zou hij den reeds zoo herhaaldelijk genoemden «spion» (agent-provo cateur) Landessen hebben doen ontsnappen. De procureur generaal las de acte van beschuldiging, volgens welke de deskundigen de hoofdpunten der beschuldiging als: vervaardiging en bewaring van onplolbare stoffenjuist noemen. Proefne mingen kan de rechtbank er niet in zien de bommen waren dezelfde als die van Zurich. Vrijgesproken werden mevrouw Reinstein en mej. Bromberg en veroordeeld tot drie jaar en 200 fr. boete ReinsteinLavrenius Stepanof RatschintzenLevof en Nakachidzeterwijl Landessen bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Kalm werd de uitspraak door de veroordeel den aangehoord. Zeker een zeer streng vonnis voor een zoo licht vergrijp en 't toont wel, dat't in Frankrijk voor al wat anarchistisch of revolutionnair gezind is, ook al 'tbeloofde land niet meer is. De gouverneur van Martinique heeft de vol gende dépêche aan de Fransche regeering ge zonden omtrent een brand, die Fort-de France geteisterd heeft: «Het is een totale vernieling; 1600 huizen zijn in de asch gelegd De schade is 8 millioen zonder de schade aan koopwaren en andere roerende goederen te rekenen. Met deze is het verlies 20 a 25 millioen. In de eerste dagen zijn uit de stad Saint-Pierre de noodza kelijke levensmiddelen gezondendaarna zijn twee ladingen met levensbehoeften uit Guade loupe en eene lading van het Engelsche eiland St Lucia aangekomen. Als do zendingen opgehouden zullen hebben, zullen de levensmiddelen buitengewoon hoog in verlangde naar eene gelegenheid om raijn in- wendigen wrevel te kunnen lucht geven en deze deed zich dan ook spoedig voor. Op een bal champêtre wist ik wegens eene kleinigheid eene woordenwisseling tusschen ons uit te lokken wij wonden ons beiden steeds meer en meer op, to'dat er ten laatste beleedigingen, welke geen officier kan noch mag ongestraft verdragen, gezegd werden. Wij trokken den sabeldoch werden gescheiden, ora elkaar den volgenden morgen met onze secondanten in een klein woud in de nabijheid van 't stadje weer te zien. Ik bevond mij vroeger dan mijne tegenpartij op de plaats der bijeenkomst. Eindelijk ver scheen hij. mat zijne getuigen vroolijk pratende en lachende. Hij was blootshoofd, want hij droeg zijne kepigevuld met kersen, in de hand. De secondanten hielden zich eenige oogenblikkon met de noodige formaliteiten bezig, waarna mijn vijand verlof kreeg om te vuren. Hij mikte lang en doorschoot mijne muts. Nu was het mijne beurt zijn leven be hoorde mijIk wilde mij echter nog even in zijne doodsangst vermeienmaar hij stond rustig voor mij en at kersen uit zijne kepi de pitten lachende wegschietende. Deze onna tuurlijke kalmte bracht mij schier buiten mij zelf van woedeplotseling kwam er evenwel eene gedachteden duivel waardig, bij mij op. Ik liet bet pistool zinkenzeggende t«Gij schijnt niet in eene stemming te ztjn om te sterven, maar verlangt liever te ontbijten; ik wil u niet storen.»» ««Gij hindert mij volstrekt niet,»» antwoordde hij bedaard«schiet slechts. Dit schol behoort u. Indien gij dat echter niet wiltdan zal ik prijs stijgen en de verschrikkelijkste ellende staal dan voorde deur. indien hat parlement en het moederland ons niet te hulp komen. De deelneming aan de internationale scherp- schuttcrsfeeslen te Berlijn is zeer levendig. Uit Weenen kwamen 300Italië 28 en Beieren 80 deelnemers Amerikaansche schutters zijn overgekomen en is er ook ruimschoots de Rot- terdamsche scherpsehuttersvereeniging vertegen woordigd. Toen de trein waarin de Italianen zich bevondenhet slation binnenreed werd het Italiaansche volkslied gespeeld waarna dr. Otto Ruigh de schutters uit naam van het ont vang cotni'é welkom heette. Een schilderachtig gezicht boden de schutters uit het Beiersche hooggebergte, krachtige gestalten met gebruind gelaatin grijsbruin buiskorte broek en korte met linten versierde kousendie de knieën bloot lieten Velen hadden den ransel op den rug. De Zwitzers hadden bij hun vertrek van hunne landgenooien de uitdrukkelijke verma ning mede gekregenden alouden naam dar nakomelingen van Wilhelm Teil te herstellen. Op het vorige schuttersfeest, dat in 1887 te Frankfurt werd gehoudenhadden zij namelijk een nederlaag geleden. De leden van den Duitschen schuttersbond ia Hannover hebben 6 prijzen ter waarde van ruim 600 Mark ter beschikking gesteld. Daarbij zijn drie fraaie zilveren bekers. De Amerikaansche scherpschutters openden bij den grooten optocht den stoeten werden door de overige gasten uit den vreemde gevolgd. De vertegenwoordigers uit alle landen werden toegejuichtmaar de scherpschutters uit Rotter dam en de andere Nederl. scherpschutters werden met bijzonder levendige toejuiching begroet. Noodlottige schoonheid. Van 17101716 was de barones de Parabet e de grootste schoonheid aan het Parijsche hofdat bekend was om zijna schoone vrouwen. Tallooze hovelingen dongen naar haar hand en ora deze vrouw zijn feitelijk de volgende mannen om het leven gekomen Den markies de Montmorency vond men toen hij haar het hof wilde maken voor hare deur vermoord. De vicomte de Jussac wierp zich omdat zij zijne liefde versmaaddeuit hel ven ster. Twee broeders Leehevaldie achtereen volgens tot de aanbidders der schoone barones behoordenvielen in een duelgehouden om mij op elk ander tijdstipwanneer gij het ook wtnschtsteeds met genoegen tot «we beschikking stellen.»» Deze overmoedige woorden bevestigden mijn besluit. Ik verklaarde dan ook dat ik heden niet schieten wilde en zulks tot onbepoalden tijd uitstelde.» Met gemakkelijk te verklaren spanning luis terde ik naar Milows verhaaldat echter nof niet geëindigd was. «Ik namkort daarop mijn ontslag uil den dienst en vestigde mij nu hierdan daar, doch nooit verliet mij de gedachte aan mijne wraak vervolgde Milow na eene kleine pauze. «Na eer* is het rechte oogenblik daarvoor aangebroken. Ik ontving heden een schrijven waarin mij medegedeeld wordt, dat roiin vijand het voor nemen heeft om dezer dagen met een jong, schoon meisje in den echt te treden. Ik ben nieuwsgierig om te zie n of hijin het vooruit zicht van het geluk, dat hem wacht, even rustig en overmoedig den dood onder de oogen zal zien als destijds bij bet kersen eten.» Op dit oogenblik trad een bediende binnen en berichtte, dat het rijtuig voor de deur stond. Milow reikte mij zwijgend de hand die ik hartelijk drukteik voeldewat er in hem omgaan moest. Aan het venster staande, zag ik, dat bij haastig insteeg, het kistje met pis tolen zorgvuldig naast zich plaatsende. II Verscheidene jaren waren er sedert de hier- j boven beschreven gebeurtenissen verloopen. Ik bad den dienst verlaten en woonde op mijn landgoed in bet Psclie gouvernementtoen ik

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1