twist over nun (ufetai. ue werd in zijnen wagon voor de deur van het operagebouw vermoord, toen hij haar wachtte oiu haar naar hare loge te geleiden. De door haar algewezen graal Gcsors vergiftigde zich en een heer do Gerney werd krankzinnig van lieide. Hel verschrikkelijkst was de daad van den kapitein de Vienvillc. Geen gehoor vindend bij Parahèreliet hij het fregatwaarvan hi kuinmandant wasin de lucht springen waarbi hij met nog tweehonderd menschen den dooi vond. De verdienstelijkste zendeling in Zuid-Afrika Knotte genaamd is na een afwezigheid van 25 jaren in zijn geboorteplaats Görlitz in Saksen teruggekeerd. Knotte stichtte in de Zuid-Afri- kaanschc republiek de stations Pretoria en Wallmannsthal en bestuurde sedert 12 jaar het eveneens door hem gestichte station Mphome in het noorden van den Transvaal. Evenzoo is hij bekend als ontdekker van streken ten noorden van de Limpopo en als vertaler van den Bijbel in de taal dier streken. Knotte heeft dan ook den naamde verdienstelijkste zende ling van Zuid-Alrika te zijn. De eerste Grootc Nationale Schietwedstrijd der Vcreeniging van Ncderlandsche Scherpschutters, opgericht 15 Juni 1890, gevestigd te Amsterdam, zal behoudens goedkeuring van Z.Exc. den Minister van Oorloggehouden worden te Hoorn, op Zondag 24 Augustus 1890 en de vier daarop volgende dagen. Tot dezen wedstrijd zullen worden uitgenoo- digd marinelegerdienstdoende schutterij rustende schutterijvereenigingen gevormd uit de schutterijweerbaarheid»- en scherpschutters- vereenigingen, flobert schietverenigingen, enz. Er zal worden geschoten uit een gebouw geheel voor dat doel ingerichtop zestien banen, op afstanden van 150, 225, 300 en 500 meter, zoomede op Flobert- en revolverbanen. De besturen der brandwaarborgraaalschappijen hebben in Friesland met hel oog op hel broeien van hooiin verschillende dorpen hooiboren enz. ter beschikking der deelnemers gesteld oin het hooi in de schuur te onderzoeken. Ver schillende maatschappijen hebben haren deel nemers verwittigd bij broei haar dadelijk daar mede in kennis te stellen. Laai men zulks aa dan volgt schrapping als verzekerde. Door ge meentebesturen zijn in sommige dorpen brand spuiten en andere bluschmiddelen geplaatst met het oog op brand door hooibroci. Te Hacking nabij Weenen heeft een zware brand gewoed. Negen groote fabrieken en werk plaatsen gingen in de vlammen op en er werd vooi meer dan 300 000 gld. schade aangericht. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Unter St. Veit, eveneens in de buurt der hoofdstad is een hoedenfabriek in asch gelegdwaardoor 600 menschen werkloos zijn. De vorige week werd in het ziekenhuis te Kampen een meisje uil den omtrek van Elburg opgenomen, dal in een land geslapen had en door een slang was gebeten. Zaterdag is zij aan de gevolgen overleden. De mandenmaker H. te Harderwijk had eenige dagen geleden het ongeluk zich met houthakken eene kleine wond aan de hand toe te brengen. Hij gaf hierop aanvankelijk geen acht, tot zijn arm vreeset ijk begon te zwellen. Ingeroepen ge neeskundige hulp mocht niet meer batende ongelukkige bezweek eergisternacht aan de ont stane bloedvergiftiging. Hij laat een groot huis gezin ©verzorgd achter. Een duur glas bier. Een heer zat te Brussel in een café en gaf, bij gebrek aan klein geld den kellner die hem een glas bier bracht een bankbiljet van duizend francs. De kellner en het bankbiljet verdwenen op mijne reis den graaf M. leerde kennen, een der rijkste edellieden uit den omtrek van Mos kou. Wij raakten spoedig met elkander op ver trouwelijke© voet en ik nam gaarne zijne uit- noodiging aan hem op zijn kasteel te bezoeken. Het feildat hij eeneschoone vrouw had, droeg daarbij ook hel zijne natuurlijk bij want men moge zeggen, wat rnen wil, de leden van het zwakke geslacht zijn toch de spil, waarom onze harten draaien. Toen ik een paar weken later dan ook het kasteel betrad, werd ik door het jonge, ge lukkige echtpaar zeer vriendelijk ontvangen en moest ik zoowel aan «Jen graaf als aan zijne echtgenoote beloven om in de eerste weken van geen vertrekken te spreken. Ik leidde er een heerlijk leven vol afwisseling. Mijn gastheer en ik werden steeds ver trouwe- I lijfcer. Wij reden en jaagden veel en onwille- I keurig liep ons gesprek dikwijls over het schieten met de pistool. Ik herinnerde mij daarbij onwillekeurig Milow en deelde op ze- jhgzolter^M^ïïSt^aan wisselen, dacht le eigenaar van 't bankbiljetdie echter lever- geels op 's mans terugkomst wachtte. De. mijn heer van het dure glas bier daagde den koffie huishouder voor de rechtbank daar hij dacht dat deze voor zijn ondergeschikten aansprakelijk was. De recht baar was echter van een ander oordeelsprak ven gedaagde vrij en veroor deelde den aanklager niet uilen in de kosten van het rechtsgeding maar gaf hem tevens nog een geduchte bestraffing over zijn lichtzinnige handelwijzeom iemand die hein geheel vreemd waseene zoo groote som toe te vertrouwen. Men schrijft aan het Bat. Handelsblad «De bevordering bij de genie heelt gedurende langen tijd den naijver opgewekt van de andere wapensen ten rechtewant in acht jaren kapitein te wordenwas iets om de overige officieren te doen watertanden. De jongere officieren van datkort geleden nog zoo begunstigde wapenslaan nu echter voor de magere jaren, want de oudste 2e luite nant dient nu reeds zes jaren in zijn tegen- woordigen rang. «De Volksstem» van 9 Juni jl.te Pretoria, hoofdstad van Transvaal, uitgegeven, behelst: «Goede reis. Zaterdagmorgen kort voor het oogenblik dat de coach van 10 uur naarJohan- nesberg zoude vertrekkenspreidde de plaa's der alreize eene meer dan gewone drukte ten toon. Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. en zijne echtgenoote die ongeveer twee maan den in Pretoria verblijf hebben gehouden, zouden de terugreis naar Nederland aanvaarden en om aan beide reizigers de hand tot afscheid te reiken waren vele vrienden en bekenden op de plaats van het vertrek aanwezig. Wij wenschen aan den heer en mevrouw v. Asch v. Wijck eene aangename reis en behouden aankomst in hun Vaderland toe, en spieken do verwachting uit dat het bezoek van den heer v. A. v. VV. het welk in verband stond met de bevordering van finantieole- en nijverheids-ondernemingen in dezen Staathet resultaat moge hebben dat door hem is beoogd. De heer v. A v. VV. wiens naam in Nederland zulk een goeden klank heeft, zoowel op staatkundig als op maatschappelijk gebiedis ons een waarborg voor den solieden grondslagop welke de door hem beoogde on dernemingen mochten worden gebouwd.» HEKlIiGEVIWO. De gemeente ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Woens dag: 16 Juli I8DO een aanvang zal worden gemaakt met de vervolging van alle belasting schuldigen die alsdan van hunnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1890 de verschenen termijnen nog niet zullen hebben aangezuiverd. Amersfoort 10 Julij 1890. De Gemeente Ontvanger voornoemd A. J. BOS. Ter zitting der Prov. Staten van UtreGht van Dinsdag jl. is de heer Mr. R. Melvil baron van Lijnden met 28 van de 37 steramen tot lid der Eerste Kamer herkozen. Daarna had de verkiezing plaats van een bui tengewoon lid der Gedep. Staten waartoe weder om de heer nr. S. J. van Geuns benoemd werd met 22 van de 37 stemmen. 2 steramen werden uitgebracht op den heer J. J. van Geuns1 op den neer S. M. van Geuns1 op den heer Bastert en 1 in blanco. De heer van Geuns nam die benoeming onder dankbetuiging voor het op nieuw in hem gestelde vertrouwen aan. De heer van Beuningen bracht verslag uit namens de commissie in wier handen zijn gesteld de brieven van Gedep Statenbevatten de den uitslag van het in de wintervergadering van 1888 aan hen opgedragen onderzoek naar de mogelijkheid en wenschelijkheid om in deze provincie te komen tot afschaffing der tollen op de wegenook van die op de rijks- en de ge- concessioneerde wogen, en naar de wenschelijk heid en de mogelijkheid van de afschafting der keren dag den graaf het voorgevallene mede. Toevallig was de gravin ook tegenwoordig en het Yiel mij in het bijzonder opdal beiden met onmiskenbare belangstelling naar mijn ver haal luisterden. Vooral de jonge vrouw wierp nu een uitroep tusschcn mijne mededeeiingen, hetgeen haar echtgenoot noopte om haar met een vriendelijk knipoogje het zwijgen te ver zoeken. «Gij hebt zeker wel bemerkt, dat die ge schiedenis ons bijzonder veel belang inboe zemdc,» zcide dc graaf, toen ik zweeg. «Doch gij hebt nog vergeten mij den naam van dien naar wraak dorstenden lieer te noemen.» «Deze heette Milow «Wat,» riep de graaf verwonderd uit. «Ge hebt dus Milow gekend?» «Jamaar ik heb in de laatste vijf jaren niets racer van hem gehoord Kent gij hem «Natuurlijk Ik ben dc jonge officierdien hij op het bal belcedigde. Wij duelleerden nog later. Slot in 't volgend No. watertollen binnen ieze provincie zoomede tot afschaffing van de provinciale tollen. De commis sie verzochtdal zijmet hot oog op de helung. rijkste in Dec betrokken onderwerpen en de daarmee samenhangende belangen zou woiden diligent verklaard en dal 's Konings machtiging zou worden aangevraagd, om hare werkzaam- lieden na de sluiting der Slatenziuing voort ie zetten. De volgende zitting werd bepaald op Zater dag 12 Juli, des middags 12 ure. De heer Bastert had de zakenwaarover de verslagen reeds Maandag waren rondgedeeld willen behandelendoch do voorzitter ver klaarde zich daar tegen omdat Gedep. Stalen nog niet in de gelegenheid waren geweest, die verslagen lot punt van overweging te maken. DAGELIJKSCIIE WATERSTANDEN van de Luntersohe beek en de rivier de Eem. Da tum. KüODRl HAAN banetl. OVHU IBM. La*. Pot- Onil' LUI- AAHXi. ui KF.M. 1890. N. M. M. M. M. M. M. M. 2»Juai. 4,80 4,58 4,85 2,75 2,27 2,1» 0,60 -1® J0 +.70 4,85 4,89 3,60 2,58 2,26 0,65 - 20 Juli 5,89 4,84 4,91 3,08 2,6'S 2,37 0,60 -5» 4,70 4,85 4,91 3,88 2,75 2,36 0,05 - 10 4.70 «.85 4,92 3,07 2,80 2.37 0,53 -05 4.74 4,89 +,u« 3,11 2,55 2,29* 0,50 A l' ♦.73 4,68 4.93 3,10 2,(10 2,19 9.55 1 Ken Duik giilidit. AMERSFOORT, den 10. Juli 1890. De 1e luitenant van het 2e reg. huzaren te Zullen, G J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstolis overgeplaatst bij het escudron ordonnansen te Amersfoort. De paardenarts 2e klasse A. A. de Man van het 1e reg. hussaren te .Amersfoortis non- actief geworden. De sterkte van hel garnizoen te Amersfoort was op 1 Juli jl.: 64 hoofd- en verdere officieren. 1 fortificalieopzichler. 8 geëmployeerden bij het militair hospitaal. 7 gedelacbcerden der hospitaal compagniên. 1 sergeant der genietroepen. 320 infanteristen. 197 hussaren. 122 ordonnansen. 106 militairen enz. bij de rij- en hoefsmidschool. 171 veldartilleristen. 997. Ingevolge de in No. 3941 v. 19 Juni jl. voorko mende «Samenstelling van hel Garnizoen» bestond het uit 64 hoofd- en verdere officieren. 877 minderen. 941 zoodat het sedert dien vermeerderd is met 56. De Heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck met Echtgenoote zijn gisteren middag le 12 uren te Amersfoort teruggekeerd van eene viermaandelijke reis naar Transvaal. Zij werden aan het Station opgewacht door heeren Wethouders, Secretaris, burgerlijke en militaire autoriteiten ambtenaren van de secre tarie en burgerlijken stand enz. Door den oudsten wethouder den heer W. A. Groockewit verwelkomdbetuigde de burgemees ter dezen dank voor de waarneming gedurende vier maanden der burgemeestersbetrekking; hij betuigde voorts zeer gevoelig te zijn voor de attentie door aller tegenwoordigheid bewezen en gaf de verzekering, dat hij weder zijne beste krachten zou wijden aan de belangen der ge meente Amersfoort. Bij het naderen van den trein speelde de Muziek-vereeniging Caecilia het Volkslied en kor ten tijd later eene compositie van Verdi. Daarna reden de Heer Burgemeester, Echtge noote en mevrouw zijne moederdie herr. had opgewacht, onder gejuich der. volksmenigte, naar hunne villa waar hun door gen. Muziek- vereeniging tusschcn 9 en 10 uren eene serenade bij fakkellicht werd gebracht. De leerling van de lil klasse der H. B. school te Amersfoort L Kloos, ten huize van den heer F. Wesseling leeraar aan die inrichting is na vergelijkend examen als adelborst bij de Marine geplaatst. Aan hel natuurkundig examen aan 's Rijks veeartsenijschool namen 28 candidaten deel en werd o. a. het diploma uitgereikt aan de heeren W. H. van llaselen en J. Maas van Amersfoort. Van wegc de militaire intendance zijn niet de directie der Araersfoorische broodfabriek onderhandelingen aangeknoopt nopens de le vering van brood ten behoeve van het P>rni- zoen le Amersfoortwelke onderhandelingen reeds tengevolge gehad, dat ten aanzien van den prijs reeds overeenstemming moet ijn ver kregen. In verband hiermede moet geen gevolg werden gegeven aan hel voornemen om tc Amersfoort eene guinizocusbakkerij te vestigen.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2