Juli 1890. M 5919. Donderdag: 17 Politieke Revue. F E UIL L E T O N. „R A C E." i:m, Uitgever Dit blad verschijnt .Vaandar/ en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1,—. Franco per H. VAN CLEEFF P"st AdvWteutifin1--6 regels 60 Ots.: elke regel meer 10 Cte. Gronte letters naar plaatsruimte; voor rundon en andere estru inrigling geschiedt hooger prijsberekening. Legale «fficroeleen onteigen. Adv. per regel IS OU. Ilnclume. per regel 36 Ct,. - Af-., nummer, 10 Cts. hoek KOtteeracht. Wijk B 00 te Amersfoort. Bureau MODKHU1ZBN Nu de dagen reeds beginnen te korten, is loch eindelijk het zomerweder gearriveerd. Welkom dubbel welkom is hel. Juni en half Juli hebben ons volop getractccrd op regenstroomen en windvlagen. Doeh na wind en regen, kwam zonneschijn. Op dan allendie vreugde in het leven scheppengeniet van da sclioone natuur. '(Spookt altijd in Zuid-Amerika. Voor eenige dagen iszooals r«en weeleen omw-nteling uitgebroken in do republiek San Salvadorde kleinste der vijf republieken die "Centraal-Amerika vormen, maar het dichtst be volkt. San Salvador telt een bevolking van om streeks 700,(11)0 inwoners, meest Indianen en kleurlingenwant in hel geheole land wonen er niet meer dan 25,000 blanken. De omwenteling in deze republiek is in zoo ver van belang omdat daardoor het reeds zoo lang aanhangige plan om de vijl republieken Salvador, Honduras, Guatemala, Nicaragua en Cosla-Uica tot een fcderalieven bondstaat te vereenigen opnieuw op den achtergrond komt. De weggejaagde president Menendez was een der ijverigste voorstanders van deze aaneensluiting, welke vooral door de regeering der Vereenigde Staten zeer wordt gewensebtomdat dan wel licht een einde komt am den eeuwigen strijd en Hen naijver tusschen deze republiekjes. De omwenteling word uitgevoerd door het leger, dat in de Zuid-Amerikaansche stalen steeds hel brandpunt is van alle samenzweringen tegen de regeering. Vandaar dan ook, dat op het onlangs gehouden congres der drie Amerika s het voorstel werd gedaan dai alle Amerikaansche stoten hun legers zouden afschaffen. Elke der republiekjes heeft een legertjedat niets zou kunnen uitrichten in een oorlog tegen een bui- tenlandschen vijandmaar dat toch voldoende is om het land telkens in beroering te brengen. Het aantal vreemdelingen, en Franschen uit de provinciesdie naar Parijs zijn gekomen ter hijwoning van de nationalcn leesten is zeer aanzienlijk. De president der republiek heeft bij gelegen heid dezer leesten op voorstel van den minister van justitie aan 577 veroordeelden, die naar Nieuw Galedonië of Guyana zijn gedeporteerd of zich in de gevangenissen van Frankrijk en Eeno episode uit het leven eener paardrijdster. 1) Vrij naar 'tDuitsch door S... liet was 's avonds op den 18en October stampvol in 't circus AstakolT, dat op een der grootste pleinen te St. Petersburg stond. liet gebouw was van binnen bijzonder smaak vol versierdterwijl er cene schisr plechtige stemming, welke van gespannen verwachting getuigde, onder het publiek heerschte. De mu zikanten namen langzamerhand hunne plaatsen op de tribune in, een paar stalknechten harkten nog even de met zand bestrooide cirkelvor mige ruimte op en weldra deed de muziek eene vroolijke melodie hooren. Op de voorste rijen zaten de talrijke ver eerders der schoone paardrijdster, Gora Asta kolT, allen met prachtige bouquetten gewapend om ze haar dadelijk bij haar verschijnen toe te werpen. Na eene langeeenigszins senlimenteele ou verture, werd eindelijk de bel geluidhel bekende teekendat de voorstelling een aan vang nam. De directeur verscheen met de zweep in de hand en nauwelijks bad hij de gewone buigingen gemaakt of zes kostbaar gekleedc damesop vurige rossen gezetenrenden dc rijbaan binnen en wisten door hare bedrevenheid in de rijkunst een daverend applaus te ontlokken. Gora AstakolT bevond zich intussehen nog in het kleine kleedkamertjedal geheel alleen Algiers in arrest bevinden gratie of vermin dering van stral verleend. Het votum der Kamer heeft der regeering een groolc en ongetwijfeld aangename tevens verrassing bereid Zooals men weet, moest aller eerst worden behandeld het voorstel van den algevaardigde De la Martinière betrekkelijk ont lasting van den ongebouwden eigendom en ver daging van de discussie over de belasting op den bebouwden eigendomtot na de zitting der algemeens raden. Die verdaging was in lijnrech ten strijd met den wensch der regeering ot wil men liever met dien van Rouvierden minister van financien De discussie werd in den breede gerektdoch Uouvier's optreden gal den doodslag. Hij zeide, dat er van een nieuwe belasting geen sprake was'i gold alleen een verplaatsing van lasten en de repunlikeinsche meerderheid stelde hij voor de totstandkoming van het budget ver antwoordelijk. Gelukkig was dat niet aan een doovcmans deur gekloptwant met 304 tegen 224 stemmen werd het eerste gedeelte van La Martinière's voorstel verworpen en met 304 tegen 201 het tweede gedeelte een volkomen succes dus voor de regeering. 't Ging daarna een gangetje als in één adem werden de eerste drie artikelen der wet aan genomen 't was of zelfs de regeeringsmannen versteld waren over de enorme meerderheid door de regeering verworven en daljuistnude minderheid zoo'n mooie kans meende te hebben. De boulangist Laur wilde 't weer eens over Zanzibar hebben en wel naar aanleiding van verklaringen in Engelands Lagerhuis over de Duitsch Engelsehe overeenkomst gedaan, maar minister Ribot ging er niet op in hij zeide binnen enkele dagen meer te zullen ver tellen en Laure vond dat ook goed. Men leest in La Gazette de France Een roya listische vergadering heeft te Gareassone plaats gehad ter gelegenheid van den terugkeer des hecrcn Géraud de Niortdie de eer gehad heelt op Sheen House ontvangen te worden. Na afloop der vergadering werd het volgende adres aan den graaf van Parijs, van vele handteekeningen voorzien gezonden «Monseigneur De roya listen van Gareassonevereenigd om hun ge- westgenootden heer Géraud de Niortgeluk te wenschen met zijn houdingtijdens de verr oordeeling van den hertog van Orleans aange nomen stellen het zich tot plicht deze gelegen- voor haar bestemd was- Zij had juist de laatste hand aan haar toilet gelegd en na nog eene donkerroode roos in hare zwarte lokken be vestigd te hebben verliet zij het vertrek om zich naar de ruimte bij de stallen te begeven, waar de kunstenaars gewoonlijk wachtten, totdat het tijd was om op te treden. Een der stalknechts kwam haar dienstvaardig tegemoet. «Staat Belisar gereed «Ja, maar u hebt nog lijd. «De wonderen der wereld» de gymnasten, zijn nog aan het werkdaarna koinen er nog twee nummers dus het zal zeker wel een half uur duren voordat hel uwe beurt is.» «Goed. Is er publiek «Er is geene plaats open.» «Neen, dat meen ik niet, ik bedoel of de adel vertegenwoordigd is.» «0 stelligik zag ook vele officieren en sportsmen, zooals vorst Nymphenburg, graaf Zangen baron von Zickenba ch... allen kenners. Waar zitten dezen «Rechts bij den ingang.» Cora gal hem met eene trotsche hoofdbe weging te kennen dat hij gaan kon. Hare groole oogen schitterden en een te vreden glimlachje speelde om hare volle lippen. Vorst Nijmphenburg kon middelerwijl zijn ongeduld en gejaagdheid nauwelijks bedwingen. Hij liet zijne blikken nu hier, dan daar rusten, zonder iels te ontdekkendat zijne belang stelling kon opwekken. Nu, hoe bevalt het je? Is het niet prachtig,» vraagde graaf Zangen hem levendig «lk vind het hier vervelend.» beid aan te grijpen, om nogmaals aan two voeten het huldebewijs van hun geheele toe wijding en onveranderlijke getrouwheid neder te leggen. Te gelijkertijd verzoeken zij Uw Doorluehtigen zoon den hertog van Orleans wel te willen aannemen de uitdrukking van hun bewondering voor de zoo heldhaftige en zoo echt Fransche daad, door hem verrichten voor het groole voorbeeld van eerbiedjegens het koninklijk en het vaderlijk gezag, dat hij aan ons land heeft weten te geven.» Dc eerste ter dood veroordeelingsedert het herstellen der doodstraf in Zwitserlandis te Luzern uitgesproken tegen een vadermoorder zekeren Kaufman. Indien de hoogere rechtbank hel vonnis bevestigt en de grooie raad genade weigertzal Kaufman onthoofd worden Maar er is geen beul in Zwitserland. Er zal dus een moeten gezocht worden. De tegenstanders der doodslrat in Zwitserland hopen dat niemand zich met die droeve taak zal willen belasten. De plechtigheid in de Westminter Abbey bij het huwelijk van Stanley met mio3 Tennant was zeer indrukwekkend. De bruid droeg een kleed van witte zijde met vlakken rugdie in bevallige plooien in een hallsleep overging. Voor was het kleed met wit satijn geborduurd en met paarlen bezet. Een hooge doorzichtige met paarlen bezette kraag omsloot den hals. Takjes oranje bloesem waren hier en daar op het kleed beves tigd en om den hals droeg miss Tennant een snoer met diamantenwaaraan hel medaillon portret van de koningin hing. Van koning Leo pold der Belgen ontving mis Tennant een prachligen armband met diamanten en turkozen en met 's konings portret bezet. De prins van Wales schonk een fraai zilveren inkstelprinses Louise markiezin van Lorne een zilveren beker. Wat Standley van de hem geschonken herinne ringen aan zijn jongste reis het meest trof, was een met zilver bezette ivoren lijstmet photo- graphische groepStandley metu zijn 4 tronwe officieren voorstellendeeen geschenk van dr. Parker en zijne metgezellen. De bezoekers van een schouwburgtentIer gelegenheid van de kermis te Eindhoven op geslagenzijn aan een groot gevaar ontsnapt. De directie weigerde het werkvolkdat de tent vervoerd en opgeslagen hadte betalen onder «Wat, vervelend, hoe durf je het zeggen? lk heb nog zelden zulke sterke toeren zien uitvoeren.» «Dat slem ik toe,» antwoordde de vorst, «maar dit bezit weinig aantrekkelijkheid voor mij. Slechts die echte paardrijdsters vol race die iemand opgewonden als champagne kunnen maken, prikkelen mij. Race is alles bij eene vrouw tenminste volgens mijn oordeel 1» «Heb dan slechts eenige oogenblikken ge duld,» fluisterde de giaal hem lachend toe, «dan zult krijgenwat gij eischt. Cora Asta- kotï's prachtige gestalte zalwed ik nog grooter uilwerking op u uitoefenen dan eene geheele flesch champagne!» De vorst lachte spottend. «Ik ben zoo spoedig niet tevreden gesteld als gijbaronop dat gebied is er mij zoo weinig verrassing te be reiden «Ik ben toch zeker van mijne zaak, maar alc het wachten u verveeltdan stel ik u voor om in het nabijzijndc café Weisz een glas champagne te gaan drinkendat is lenraiml# reeds ééne prikkeling...» «Ja, ja, dat is een uitstekend plan, noa ami,» riep de vorst uit. «Gaat gij ook mede. Zangen.» «Stelligchampagne paardenhonde» ea mooie vrouwen. «Ja, ja, wij kennen je zwakke zijden,«viel de baron hem hoofdschuddend in de reden en lachend verliet het opgewonden groepje het gebouw na eon der stalknechten tocgelïuisterd te hebben om hen bij het optreden van Gora AstakolT te roepen. Nauwelijks hadden de heeren echter de

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1