M 3961. J9A Donderdag 28 ÏISEs Augustus 1890. EET TEMOVIISBAD. Politieke Revue. FEUILLETON. ian oomun g Ver Dit Mad verschijnt Maandag ea DonderdagmiddagAboaaement per 3 maarden fl,Franco per BtirO&U A. H. VAN CLEEFF T"*1 /M*- AizartentiënI- -6 rogels «1» elke regel meer 10 Cte. O roote letters east MUG R3U1ZEN plaatsruimte; roer randen ea andere eatra isriglinj jnehledt hanger prijsberekening. Legale te Amerstoort, oflicieëleen onteigen. Adv. pet regel 1» Ota. Reclames per regel 36 Cts. Aft. nnmmert 10 Cts h08k Kortegracht, Wijk B 60 De Berüjnsche liladen gaan voort uitvoerig de militaire manoeuvres en de (eesten te be schrijvendie de Dui'sche keizer in Rusland genoot, maar de politieke beschouwingen schijnen nagenoeg te zijn uitgeput. liet heelt do aandacht gelrokkendat de Reichs-Anzeiger hel noodig vond te ronsta- leeren dal de czaar Maandag zijn toost op den keizer in het Duitsch uitbrachtterwijl keizer Wilhelm in het Russisch antwoordde Vreemde bladen hadden namelijk verzekerd dat Alexan der III alleen Fransch had gesproken. In Russische en ook in enkele Oostenrijksche bladen wordt de uitwerking besproken, die het altreden van Bismarck heelt op de verhouding tu6sclien Duitschland en Rusland. De eerstge noemde bladen verbergen hunne vreugi'e niet over den val van d<«n staatsmandien zijten spijt van zijne herhaalde verzekeringen van het tegendeelbeschouwen als een vijand, die hun land veel kwaad heelt berokkend. Tegelijk blijkt, dat zij zieh verheugen in de gedachte, dat niet langer een man die zooveel ontzag inboezemde als Bismarck de Duilsche politiek leidt. Ook de Weener Neue Ireie Presse meent te ontdekkendat de politiek van keizer Wilhelm niet geheel die van vorst Bismarck is. Het blad betoogtdat thans Duitschlands stelling tusschen Rusland en Oostenrijk anders dan vroeger wordt opgevat, en hel acht het zeker, dat de ont wikkeling van Bulgarije tegenwoordig te Berlijn meer sympathie vindt dan vroeger. Dit zou echter eene toenadering tusschen Duitschland en Rusland niet gemakkelijk maken. De Duitsche keizer is weder uil Rusland naar zijn land teruggekeerdhet verblijf is dus mei een paar dagen verkortom welke reden is niet bekend. Is het, omdat er eene oBgewenschte, minder vriendschappelijke verhouding tusschen de beide keizers is gekomen Of heelt keizer Wilhelm van den Russisehen czaar verkregen wat hij wenschle, en achtte hij het daarom noodig zoo spoedig mogelijk terug te keeren naar de hoofdstad zijns rijks, waaruit hij langer dan vier maanden afwezig was? Dat zijn vragen, waarop hel antwoord voor 't oogenhlik niet is te gevenmaar zeker is hetdat deze plotse linge terugkeer in Duitschland een opvallenden indruk heelt gemaakt. De Russische regeering heell haar goedkeuring gehecht aan de Fransche nijverheidstentoonstel ling te Moskau Deze tentoonstelling zal van den ien Mei tot den len December van hel volgend jaar gehouden worden. Verscheiden der grootste Fransche firma's hebben haar medewerking toegezegd. De tentoonstelling staat onder be scherming der Fransche regeering 78 jaren geledentoen de Franschenonder Napoleon, Moskau waren binnengetrokkenom aldaar hunne winterkwartieren te houdenstaken de Russen daartoe aangespoord door den slads- coramandant, graaf Rostopschine, de stad in brand, zoodat de Franschen den ijselijken terugtocht moesten maken Uit Melbourne wordt gemelddat de be manning van een lot een Duitsch schip be- hoorende boot door inwoners van het eiland Amba een der eilanden van de Hebriden- groep is vermoord. Een Fransch oorlogsschip heeft dc dorpen der schuldige stammen gebombardeerd. Vele inboorlingen kwamen daarbij om het leven. Figaro heeft een vervolg geleverd op het artikelHet Boulangisme achter de schermen. Daaruit blijkthetgeen trouwens reeds lang vermoed werddat de vermaarde en ruim voorziene Boulangisllsche kas gestijld werd door de royalistendie in het avontuur heil voor hunne zaak zagenhoewel Boulanger steeds verklaarde de republieken niets anders dan de republiek, te willen. De Boulangislische afgevaardigde Laur schrijft in l'Eclairdat hij kwalijk kan geloovendat Naquct, dien hij heeft leoren lielhebben en achtenden generaal heeft aangezet tol een staatsgreep. Maar indien dit zoo is dan kan hij onmogelijk langer aan de zijde van dien man. slaan Ik heb dupe kunnen zijn zegt hij verder, maar nooit medeplichtige. Ik hen het aan mijne eer verplicht dit ten aanhoore van allen te verklaren. De beschuldiging van naar de dictatuur te staanacht Laur de monsterachtigstedie men tegen een republikein kan inbrengen. Uil Zan/ibar wordt geklaagd over den te grooien toevloed van Duitschers naar Oost-Alrika. Met elk postschip zoo schrijft inen van daar komen er een aantal Duitschers mede, die op goed geluk fortuin hopen te maken, en zelden worden in dat opzicht zelfs de geringste ver wachtingen verwezenlijkt. Die snelle toeneming van het aan'al personen en hel daaruit voort vloeiende aanbod van werk staal in geene ver houding tot de voorloopige behoefte Een gevolg er van is, dal de bezoldigingen dalen. Maat schappijen en particulieren trachten natuurlijk zoo goedkoop mogelijk te werkeu vandaar dat aanstellingen met cenige maanden proeftijdof wel zonder bezoldigingniet zelden voorkomen, en daardoor weder ontslaat er tusschen die aangestelde personen eene concurrentie, waarbij de krachten van lichaam en geest worden over spannen op zoodanige wijze, dat het in zulk een juist niet gezond land uit een hygiënisch oogpunt gevaarlijk wordt. Vandaar dat reeds menigeen wegens ziekte dien strijd om het bestaan heeft moeten opgeven. In het Vaderland' ran 33 Augustus 1890 leest men Uit California (PARTICULIERE CORRESPONDENTIE.) FRESNO 1 Augustus. Geachte Redactie l Het genoegen oetving ik te New-York ran de directie ran uw blad de uitnoodiging do en dan iete te laten hooren ran mijn be- rindiuren in het nieuwe land (California dat ik mij in ruil roor Nederland tot woonplaats gekozen heb. Gaarne ro'.doe ik aan dit rerznekal rrees ik dat uwe lezers weldra gouoeg zullen hebbel ran een schrijrer die begint met de rerklaringbehept te zijn met twee der hoofdgebreken welke een schrijrer hebben kan lo. niet de minste litterariscbe kennis te bezitten en 2o. de taken roor te stellen tooals ze zijnof xioh aan hem roordoen ongeacht hoe dit opgenomen mocht worden. Ik troost me echter met en pat hoop nit ds gedachte dat, eren- als het product ran twee negatieren positief isook de paring ran twee gebreken een positief resnltaat kan hebben, soodat het onom wonden aeggen der waarheid en nog wel zonder eenigc litterarische rersiering (twee fouten naar Nederlaudsehe opvatting! den aandach- tigen lezer toch kan brengen tot de overtuiging, dat het den schrijver enkel te doen is om een trouw beeld te geven van 'tgeen hij zag on ondervond, zonder er zich aan te storen of zijn geschrijf uit een aesthe- tiach oogpunt voldoet aan den some eigenaard igen smaak zijner lezers. Zoo las ik roor een paar dagen in het Hieuw* o. d. Dagdat de 3) Vrij naar 't Duitsch door S. Toen de hofmeester aan Rectow de bestelde koffie brachtkon deze niet nalaten te vragen: «Eet die dame reeds lang?» «Dat zou ik gelooven,» antwoordde de zee man lachend «Van eieren, worst en ham heeft zij nu genoeg, thans is de kaas aan de beurt Dal is zoo reeds jarenlang hare gewoonte.» «Wat, gaal zij dan elk jaar naar Syll?» «Jagenadige heerwant niet altijd bijt de visch dadelijk en de dame geeft de hoop niet op. In Weslerland is zij dan ook bekend als de «bonte hondmen noemt haar «juf frouw Onversaagd» of «de Morgenstond!» «De Morgenstond?» «Jamijnheer. Zoo is zij namelijk door een tandarts gedoopt gewordenwijl zij zooveel goud in den mond heeft. Sedert eenige jaren heeft zij mooie, nieuwe witte tanden gekregen thans begrijpt u zeker welwaarom zij dien bijnaam draagt.» De beide vrienden lachten. «Vernuftig bedacht,» riep Erksdotff vroolijk uil, «ik voel het eensklaps, Rectow, dat mijne stondede morgenstondgeslagen is. En avant. «Juffrouw Onversaagd» ga ik 't hof maken Ennu zijn lorgnet op den neus drukkende begon hij zijn sliohtoffcr gloeiende blikken toe te werpenterwijl een veelbeteekenend kuchje ze vergezelde. temperatuur «ver geheel Amerika plotseling gedaal<l «u met 15 gr. tot 26 gr waardoor de Ondraaglijke hitte (eenige dagen te voren was medegedeeld, dat menschca, paarden en aedere dieren over de gebeele Unie deod lang» den weg vielea) vervangen waa door gaar» weler. Zoodanige mededeelingen no mogen isteressant zijn voor hen die houden van tegenvtellingee voor mij hebben te geen enkele bekoor lijkheid, sit de nuchtere overweging dat tijniet waar tijn. Zoolang dergelijke verhalen tich bepalen tot weerberichten doen ze niet meer kwaad dan mede te werkeu tot het algemeen besef dat mm bet met berichten uit «verre gewesten» zoo nauw niet behoeft te nemen. Erger echter wordt het wanneer meo dien wei nigen waarheidszin ook toepast op beschrijvingen van Lenden en Volken die verafgelegen aan de cootróle ontsnappen en men zoodoende niet alleen medewerkt aan *t verspreiden van onjuiste voonteliiuze* maar ook de dupes maakt onder hen, die zulke verhalen voor waar aannemen ea daarop hun berekeningen roor dn Wal zou men ia Nederland zeggen van den aan die, gronden willende verkoopen in Drenteprodacten tentoonstelde uit het Westl.-ad», om te bewiizen dut genoemde provincie zoo bij uitstek geschikt ia voor de vrochteecultuur Men zou hem eenvoudig niet gelooven en aelfs zije dwaasheid te doorzichtig achten om hem van kwsda trouw te willen verdenken. Nauwelijks echter verkondigt iemand met dezelfde schijabewijzen, een zelfde stelling eit een verafgelegen land of hij vindt niet ajleen gelooverz, maar ook dupes, die hem zijn laad afkoepeu voorden dubbelen prijzwaarvoor ze de begeerde gronden ia 't Westland of eidera zonden kunnen verkrijgen. liet bewijs dezer beveeritg wordt op *t oogenhlik in Nednrland geleverd. Daar hebben zich twee Maatschappijen gevormd «de Holland- California-Land Compagnv te Rotterdam en het «Fretno-Land- Syndicaatte Amsterdam die elk voor zich ten doel hebben «au Nederlanders land te verkoopen in Californiëgeschikt voor vrachteacnlinnr. De gronden der eerste Maatschappij zijn gelegen ia het land chap Merced- waar op t oogenhlik niet meer fruit geteeld wordt dan in Drente. Die der tweede Maatschappij liggen in de landstreek Fresno het bekende fruitdistrict van Californië eu het Westland" van Amerika in de verhouding van de Vsreenigde Staten tot Nederland. De eerste Maatschappij vraagt voor haar land 200 dollars per acre de tweede 75 dollars. De eerste verkoopt hnar land grifweg; de tweede met minder succes Van waar dit vreemde verschil? De gemachtigde van de Uolland-California Land Companydo heer Nijgu hield in den afgeloopen winter te Haarlem een ten toonstelling van productenzooals men die hier aan t station in 't groot geëxposeerd zietals voortbrengselen van Fresno. Diezelfde heer hmld lezingen te Amsterdam en andere plaataen waar hij te Fresno verkregen resultaten mede op rekening stelde van Merced. Zijn Maatschappij bracht teekeningen in omloop van Californië* schoonste oorden doch op honderden mijlen van Merced gelegen en groepeerde die alle om haar land en waar dit alles nog niet voldoende was als lokaasgaf men een brochure nit.waarin als éénig ongerief van Merced werd aangegeven dat er zooveel hazen en patrijzen waren, welke de vrachtboomen kwaad konden doen, en die men dns eerst als een echte rijatenbrijberg moest op eten om in 't beloofde land te komen en rijk te worden. De keer Nijgu toonde zijn vroegere landgenooten te keuneu. De heer J. P. Koch te Utrecht daarentegen waarschijnlijk uit gaande van de stelling dat goede wijn geen krans behoeftwat als vertegenwoordiger van het Freano-Laud-Syndicaat meer dan sober in zijn voorstellingen en beloften. Zelfs niet indachtig aan den eisch van onzen tijd (de reclame) bleef hij beneden de werkelijkheid, en schrikte waarschijnlijk velen af, die nu eenmaal gewend zijn aan overdrijving en geen vertrouwen meer stellen in de onopge smukte waarheid. Ik erken daa ook gaarne zelf niet geheel gerust te zijn geweest, voor ik hier te Fresno aankwam. Des te aangenamer werd ik verrast, toen ik mijn niet te hooge verwachtingen verre overtrofTen vond en van het eerste oogenhlik af aan den indruk ontving welke sedert niet verzwakt ia dat iederdie wilhier een goede toe- 't Duurde dan ook niet lang of «de Morgen stond» had haar interessanten medepassagier opgemerkt en niet zoodra was dat 't geval ge- weest, of zij veranderde als door een toover- slag. Haastig werd de proviand in den mand gemoffeld enhare gestalte oprichtende be woog zij 't hoold bevallig op en neer. Zij scheen hoogstens achttien jaar oud te zijnzooals zij daar van onder den grooten hoed schroom vallig glimlachte. Veronderstellendedat de heeren wellicht eveneens eene plaats aan de tafel wcnschten in te nemen, begon zij dadelijk op bevallige wijze hare verschillende reisbe- noodigdheden bijeen te garen en verwachtte daarna met gevouwen hand bedaard dedingen af, dit komen zouden! De gelegenheid om thans een onderhoud met «Juffrouw Onversaagd» aan te knoopen was te schoon om haar onbe- nuttigd voorbij te laten gaandacht Erksdorff. Hij legde de hand op den arm van zijn vriend en met een half luid «binnen vijf minuten hebben wij de leeuwin gevangen,» trok hij Rectow mede naar de tafel. «Veroorlooft u ons, vereerde dame, dat wij hier plaats nemen?» vraagde Erksdorfl mot den hoed in de hand. De kattenoogen van «de Morgenstond* ta kelden. «Deze stoelen zijn toch onbezet,» vervolgde de geheimraad «Reist u geheel alleen?» voegde hij er quasi verwonderd bij. «Ach ja,» zeide zij zuchtende. «Ik ben helaas genoodzaakt om alleen te reizen. Ik ben niet ziek wijl ik naar Syll ga maar als men geld genoeg heeftdan wil men toch ook eenige alwisseling hebben en iets van 't leven genieten,

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1