Maandao* 8 September 1890. EET 7EMINGSBAD. jis 5964. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad uiraohijnl Maandag en DondgrtUgmiMagAbonnement pat 3 maanden f\,— Franco pet poat ƒ1,15. Advertentie 1--U regelt 80 ©U.; nlke regel «eer 10 Ct*. Groote letters naar plaatsruimtevoor randen en nadere ei tra inrigtiag genebiedt knoger pr^akerokening. Legale officieüleen onteigen. Ad*, per regel IS Cts. Reclames per regel «S (lts. - Aft. numman 10 Cts. hoek KortegTBCht, Wfjk B 0O Bureau MUURHUIZEN Politieke Revue. In de Parijsche uitgave van den New-York Herald wordt het een en ander medegedeeld •omtrent een onderhoud dat een correspondent Tan dit blad te Sofia met vorst Ferdinand van liulgarije heelt gehad. De vorst zoo verhaalt •de correspondent heeft met zijn rijlaarzen «n «ijne hooge gestalte geheel het voorkomen van -een Oostenrijksch cavalericofficier. Op de renbaan te Parijs zou men hem een «beau blond» noe men. Hel regeeren heelt voor hem eene grootc aantrekkelijkheid. Hij is tiotsch op zijn volk n»aar voornamelijk daaropdal hij zich reeds drie jaren lang heelt kunnen handhaven. Hij weel. dat, zoolang de tegenwoordige czar leell, Rutland's politiek geen verandering zal onder gaan maar toch schijnt het lotdal zijn voor ganger, den Bat ten bergerheelt getroffen, hem niet te verontrusten. Kort voor het onderhoud, dal de vorst aan den correspondent ran het Amerikaansehe blad verleende, was de diplomatieke vertagenwoor- diger van Engeland door hem ontvangen. Deze schoen omtrent de erkenning van den vorst goede berichlen te hebben gegeven en hem daardoor in een zeer goeden luim tc hebben gebracht. «Men beschouwt te Sofia» zoo vernemen wij verder «deze ontmoeting (tussrhen vorst Ferdinand en den Kngelschen diplomaat) als «ene belangrijke gebeurlenismaar de hofbe- berichtcn maken in 't geheel geen melding van de audiëntie, welke door haar discreet karakter eon contrast vormde met de bezoeken van den Oostenrijkschen zaakgalasiigde Uurian van welke aliijd veel drukte wordt gemaakt Vorst Ferdinand schijnt zich uitsluitend met de bui- tenlandsche staatkunde te bemoeien en de binnenlandsche aangelegenheden over te laten aan den heer Stamhoeloff. Enkele incidenten en zelfstandige daden van den vorst doen echter vermoeden dat hij zich vroeger ol later van den invloed van zijn minister president zal vrijmaken. Omtrent de verhouding tnsschen Wilhelm I en zijn kanselier zijn in «ia laatste weken allerlei onthullingen gedaan ter bewijze dal naast hel vertrouwen't welk de keizer in zijn minister steldeeen niet geringe mate van gevoeligheid stond wegens do gioote populariteit van Bismarck. Dat deze daarmede zeer goed hekend was blijkt FEUILLETON. 6) Vrij naar 't Duilsch door S..i «Ja ik begrijp zeer goed dat je dit van nut is bij «juffrouw Onversaagd,» maar minder duidelijk is 't mijwelk voordeel je zulks ten opzichte van je vrouw schenkt.» «Dal zal ik je eens uitleggen, Rectow on- noozel lam. Jij, ongehuwd heerschap, hebt er blijkbaar geen begrip vanwat oene jaloersche vrouw soms doen kan. Daar is gewoonlijk op zoe'n badplaats wel eene tante, een nichtje, of eene goede vriendin aanwezig, ja, menigmaal zelfs de grootmoeder van die goede vriendin welke het haar plicht acht om een klein weinig de echtgenonten der afwezige kennissen of vrien dinnen te bespieden. Nu zal er hierop Wes- terland ook wel zulk een heminlijk wezen zijn, zelfs zonder dat ik vermoed in welk gewaad zij steekt. En zie je, omdat jij nu de geheim raad Erksdorff bent en oene der dames met een blik verwaardigt, zal het mijne vrouw nimmer ter oore komendal haar echtgenoot... nu ja voor eene wijle er niet altijd aan denkt, dat hij jarenlang reeds voor het echtaltaar trad. Mijn wijlje bereidt mij nu bij mijne tehuis komst eene aangename ontvangst, zonder bed sermoenen! bless inc-stopl» En de spreker trok den arm zijns vriends haastig in den zijnenen wees hom op eene zandhoogle waartegen in eene holto eene vrouwelijke ge? statiein diepen slaap gedompeldlag. Een uit heigeen hij volgens de Frankf. Zeil. eens aan eenige vrienden verhaalde Tijdens den oorlog met Frankrijk hield een treinwaarin dc koning cn Bismarck zich bevondenstil aan een station. Op het perron waren juist eenige Duitschers in luid gespr-k en wel o»er de vraag, ol de Duiischo troepen op zekere plaats waren aangekomen «J.iwel, de Bisinarckcis zijn inder daad al zoo ver!» riep een van de praters, die niet wisten wie in de nabijheid alles konden hooren «Wal bedoelen die menschen toch?» vroeg koning Wilhelmmaar Bismarck zeide niet recht verslaan te hebben Kenigc oogen blikken zweeg de koning en zeide loen«Het volk moest toch welen dat hel mijne en niet uwe soldaten zijn Sedert zoo ging Bismarck voort heeft mijn vrouw mij hij herhaling dal voorval herinneid, en zoo dikwijls ik door een of ander de gevoeligheid van den ouden heer kon kwetsen waarschuwde zij mij «Denk aan de Bistnarckers Sinds het proces betredende hel boulangisme voor de rochibnnk der openbare mecning is ge bracht zijn de wedcrzijdsche beschuldigingen steeds talrijker geworden en hebben nu ten lan gen leste zulk een omvang aangenomendal men 't zells te Parijs geducht vervelend begint te vinden. Allen, die er bij betrokken waren, radicalen, monarchisten, bonaparlisien en zuiveie boulangistenkomen in den breede vertellen welke rol zij gespeeld hebben in het drama met het loffelijk doel zich zooveel mogelijk schoon te wasschen zooveel mogelijk alles buiten hun verantwoordelijkheid te brengen 't Zou vermakelijk zijn als 't niet zoo treurig was en zulk een treurig beeld gaf van de polilick in 't algemeenvan d« Franscbe polick in 't bijzonder 't is een wedstrijd wie den ander 't meest met slijk zal bespanenom zelt wat minder gecompromitieerd te schijnen. Be vivisec tie van hel boulangisme wekt meer de belang stelling van de rechtstreeks betrokkenen dan van de groole massa, die al de aantijgingen, tegen do voornaamste politieke persoonlijkheden ge richt koeltjes opneemtals liep dat alles over gebeurtenissendie met het tegenwoordige in geen verband staan als gold 't sprookjes. Kochcfert alleen toont den moed der over tuiging hij is een van de honderd vrienden io den noodwaarvan er volgens het bekende spreekwoord honderd in een lood gaan. Aan een redacteur der XIX Stècle heeft hij verteld, dat de onthullingen betrekkelijk hel boulangisme geen verandering brengen in zijn gevoelens hij is immer Boulanger's vriend geweest en zal del blijven. In Oostenrijk en Rusland hebben opnieuw hevige branden gewoed. In Hongarije staan al eenige dagen de rijkswouden bij Ogradrna ia brand alle pogingen tol blüssching bleven dus ver tevergeefs. Ook op andere plaatsen zijn hosch- branden voorgekomen. Groote schade is veroor zaakt en veel gezinnen zijn geheel te gioude gericht. Inzamelingen worden voor hen gedaan. Te Bory>law hel middenpunt van de Gallicische aai dw3snijverheid is in een raijnbrand ontslaan. 80 man die aan hel werk warenzijn geslikt I Men oppert het plan om de politieagenten te Amsterdam in kazernes te huisvesten, teneinde de eerbied voor de politie te verhoogen. De gewone politieagent behoort onttrokken te worden aan de schadelijke invloedendie ia vele gevallen op hem werkenzoodra hij zich uitbel bureau naar zijn woning bcgceltw*lkd meestal in de achterbuurten is geb'gen. De man, die als vertegenwoordiger van het gezag t- pen- over de menigte moet optredenmoet in zijn eigen en in dat van hel algemeen belang van de menigte gescheiden worden. De kazerneering van de politie beslaat reeds in verscheiden groote buitenlandsche steden en werkt uitmuntend Dit stelsel beeft vooral «en roote uitgebreidheid gekregen te Chicago, alwaar o politie evenals de brandweer opgebeld kan worden. Daardoor is 'l mogelijk om hmnen zeer korten lijd een groote politiemacht op ëén punt bijeen te brengen, waardoor ongeregeldheden in de geboorte gesmoord worden. Bij hel hier be staande stelsel gebeurt 't maar al te dikwijls dal er groote vechtpartijen plaatshebben, zonder dat zich een agent vertoont. Hoe grooter macht de politie ten allen tijde en op elk punt van de stad kan ontwikkelendes tc meer is het mogelijk haar te laten voldoen aan het schoon.-te gedeelte van haar laakdal is ongeregeldheden te voorkomenzooals 't thans ismoet zij ze meestal onderdrukken. De overstroomingen in het gebied van den Bovenrijn nemen steeds grootere afmetingen aan. Het meer van Gonstanz is van Bregenz tot Ro- wil zomerkleedje met rose bloemen liet een gedeelte van den voel onbedekt, welke gestoken was in een sierlijk schoentje met veelkleurige linten en strikken versierd. Een bonte shawl was bevallig om haar hoold geslingerd een boek was tore hand en diens langedunne vingers ontgleden terwijl de roode parasol welke tevoren het gezicht der slaapster bescha duwd hadnevens haar in het zand gerold was. «Buctow, dat is juffrouw Bach «Maar wie is dan dat menschelijke wezen, dat als een bakerkind in plaids gewikkeld onbeweeglijk naast haar ligt 1» «Waarschijnlijk een waardig pendant van «de Morgenstond.» Doch twee «oude jongejuffrou wen» hel hof te maken is mij wel wat al machtig O, kwam er maar eens e«n« wind vlaag, die de plaids ontvouwde!» Nieuwsgierig staarden beide hoeren naar dc slanke gestalte naast Sidonie Bach. Een groote parasol werd door eene kleineblanke hand stevig vastgehoudenhetgeen natuurlijk dadelijk door Erksdorff opgemerkt werd. «Dat bekoorlijke handje maakt voel goed;» riep hij vol geestdrift uil, «dat tweedeantiqui- teitje bezit tenminste iets moois en haar toilet bewijst trouwens ookdat zij tenminste meer versland heeft dan hare gezellin «Je ziet voorloopig echter niets meer dan plaids en oen parasol...» «En een hoed... kijk, daar ligt hij, naast haar in 't zand een waardig matrozenmo- delletje met een zwart fluweelen lint versierd.» «Jadeze hoedjes worden gewoonlijk slechts door kinderen af zeer jonge meisjes gedragen.» «Dal doel er niets loc; hel is eenvoudig en dat beteekent reeds veel. Dat handje met dien gladden gouden ring aan den middelvinger is goed gevormd. «Arme Sidonie, je ridder is je reeds on trouw geworden.» «Waarachtig niet, Rectow, ja, als die an dere oude jongejuffrouw verstandig is dan zal ik haar alle achting en eerbied bctoonen. waarop zij als vrouw aanspraak heeftterwijl de on uitstaanbare coquetterie en verwaandheid van «de Morgenstond» mij prikkelt om haar eens een lesje te geven.» «Moeten wij hier nog langer, in aanbidding verzonken, blijven staan?» vraagde Rectow ongeduldig. «Neen ik zal mijne Dulcinea op eene tee- dere poëtische wijze wekken door haar deze roos uit mijn knoopsgat toe te werpen. Dat beschouwt zij natuurlijk als eene «verbloemde» liefdesverklaring en zij is voldoende om haar eenige uren als in den zevenden hemel t« doen doorbrengen.» «Doe dal niet, Erksdorff, je beidesclioonen zullen op eene geheel andere wijzo in haren slaap gestoord worden mits ie nog een paar minuten geduld hebt. Zie je aan nietdat do vloed steads meer en racer wast Over een paar seconden heeft hij de beide dames be reikt cn 't zilte nat zal haar dan in water-* nymphen herscheppen.» Dc geheimraad knikte goedkeurend naai hel hootd. «Jadat zat eene kolossale grap opleveren* jubelde hij, «dat moet ik zien. Wat, daarzija de golven reeds..o hemel, jelzt geht es toil Prachtigheerlijk

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1