PINKHOF, EÏNNISmiWt. EBRH1S of JAARMARKT RIJKSPAARD. KEUKENMEID WERKSTER AmsterdamArnhem SlaJliouderskade 133. Bakkerslraal 01. Tandarts ia) DONDERDAG II6TEL MULLER le Amersfoort te consulteeren ol schriftelijk te ontbieden zijn. C o n 8 u 11 in het Hotel voorin, van ÏO II ure. Be BURGEMEESTER es WETHOUDERS vis AMERSFOORT Doen te weten dal de zai aanvangen op tlaand.-vg;den 2«. Oc- t»ber aanslaande, en eindigen op ïaloptlag, den 2 dier imand: zullende voorzooveel nooilig de Ittling voor STANDPLAATSEN plaatshebben ten Rasdhuize op Woensdag, den lö October e. k.'s namiddags te één ure. Amersfoort den 8 September 1890, Burgemeester en Wil houders voornoemd De Burgemeester T. A J. VAN ASCfl VAN WTJCK. De Secretaris W. L SCtfELTÜS. De llooldadministralie van het 1e Regiment Huzaren zal op Vrijdag i9 September I&90 des mid dags le t?,hren, te Amersfoort aan de MANÉGE, Pui» lick Vcrkoopcii 1 op reform gesteld Drie uren vóór den verkoop te bezichtigen. MEVROUW «TROMP VAN HOLST huize Randenbroek bij AMERSFOORT, verlangt "1 NOV. eene bekwame die ook huiswerk kan verrichtenen eene voor 2 dagen in de weekbeide van de P. G. en voorzien van goede getuigen. Vrijdag jl is gemeld De vergadering van oud-katholieken is heden te Keulen gehouden. Zij werd bezocht door 21)0 algevaardigden uit gemeenten in Duilschland, Zwitsetland, Nederland, Italië, Frankrijk, en door vele anderen. Besloten werd toen om de twee jaar een internationaal congres van oud katholieken uit DuilschlandZwitserland en Nederland te beleggen, liet eerstvolgend con gres zal i.t 1892 in Zwitserland gehouden worden. Morgen komen de algevaardigden in een nieuwe zitting bijeen en zal een leestmaallijd plaats hebben. Aanstaande Zondag wordt godsdienstoefening en daarna eene openbare vergadering gehouden. Onder de aanwezigen behooren de aartsbisschop van Utrechtde bisschoppen van Haarlem en Deventeren de president van hel Seminarium te Amersfoort de heer J. J. van Thiel Theo!, professor. Te Lambusart (Henegouwen) geraakte een jongmensch met zijn vader den spoorweg over gaande, met zijn laars in een der gezonken rails beklemdjuist toen er een trein aankwam. Hij kon zichondanks alle inspanningniet losrukkensmeekte zijn vader nog hem aan zijn lot over te laten en was een oogenblik later verpletterd. Te Utrecht heeftvolgens geruchtin den omtrek van de Roodebrug, een boer twee jon gens die peren uit zijn boomgaard gestolen haddenin een sloot geworpen, tengevolge waar van een der twee in den modder is gestikt. Het lijk werd door de politie gevonden. De boer is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. geland. Hij maakte een schoone reisbereikte een hoogte van 2000 meter, en heeft in den tijd van één uurte vijl uur steeg hij op en te zes uren daalde hijden afstand afgelegd van 80 kilometer; de reis is dus sneller volbracht dan mogelijk ware met een sneltreinook al was de weg DordrechtHelmond een rechte lijn. Men spreekt dikwijls vandegroote sommen, door de schoone sekse aan kleeding en opschik besteed, maar dat ook velen van het sterkere geslacht heel wat aan hun toilet besleden, daar van getuigen de gegevens welke een mede werker der cPall Mali Gazelle» verzamelde die eens wilde onderzoeken «wat maunen voor hun kleeding uitgeven.» Een paar der voor naamste kleedennakers in hel West End van Londen verhaalden toen dien berichtgeverdat vele hunner klanten bij hen 800 pd. si. a 400 pd. sL (13600 I 4800) per jaar besteden een bedrag waarvooreen gewoon menseh levens lang nel gekleed zou kunnen gaan. Een mode heertje heelt in één jaar 305 broeken gekocht. Kortomhet werd den berichtgever duidelijk dat er even goed mannen als vrouwen zijn die leven om zich te klecden. Gemiddeld geelt iemand, die te Londen in deftige kringen verkeert 100 pd. st. per jaar voor zijn kleeding uil en een jonkman uit den middenstand kan er voor 10 pd. st. (1180) per jaar netjes uitzien. De winter nadert Sedert een dag of drie houden de zwaluwen haar groole najaarsvergaderingen. Het is het voorteeken van haar vertrek. Onder het opschr ill: «Geleerd proletariaat zegt de N. Pr. Gr. Cl. De klachten over een overvoerde markt van geleerden houden aan. Geen wonderde fout ligt in het verkeerde systeem van onderwijs dat Nederland huldigt. Zoolang stedelijke en Rijksoverheid voortgaan, voor niet de holft van hetgeen het kost op hoogere burgerscholengymnasia en universi teiten op te voeden tal van jongelieden die niet den minsten aanleg hebben voor studie en geen grein vocatie voor een geleerde betrekking, zoolang zullen deze inrichtingen overstelpt worden met leerlingen die later onbi uikhaar worden voor de maatschappij en zich zeil lot last. Men moet dan ook om hel euvel te verhel pen onzes inziens niet den raad geven dien de Provinciale Groninger gaf, om bijvoorbeeld hoogere burgerscholen voor meisjes op te Ind ien maar het onderwijs wéér laten betalen lot den prijs dien hel werkelijk kost. Die regel moet worden toegepast op alle middelbare en hoogere scholen. Dan vallen terstond af. allen die niet leeren kunnen en die er dus niet voor bestemd zijn. Allen die volstrekt niet leeren willen en den leeraren slechts tot last zijn. Allen eindelijk die nu deze inrichtingen slechts bezoekenoin le beproeven wal zena een paar klassen te hebben doorloopenverder zullen kunnen wor den of doen. Allen, in één woord, die er niet behooren - en voor wie deze inrichtingen niet bestemd zijn. Overblijven doen dan alleen degenen die aan drang hebben tol studie en de studie betalen kunnen Komen dezulken ten slotte niet terecht, dan heelt in ieder geval de gemeente ol het rijk geen geld aan hen verspild. Gelegenheid cn genegenheid zal er dan nog overvloedig zijnoin fondsen en beurzen 10 slichten ten behoeve van jongeliedenwelke zelf geen middelen hebben en van wie hut gelijk inen pleegt te zeggen jammer zou zijn indien zij niet studeerden. Menigeen die ons zoo hoorende spreken de schouders ophaalt, omdat hij nu eenmaal groot geworden is bij hel verkeerde systeem zegt in zijn hart ja cn anten op al wat wc zeiden Cevra«»£'<l tegen OCTOBER. Brieven fr. onder letters A. Z. bij den Boekhan delaar J. J. BERENDS. Vervolg; dor berichten. De zitting der Staten-Generaal van 1889-1890 is Zaterdag jl in eene vereenigde vergadering der Kamers, namens den Koning, gesloten met eene redevermeldende wat in hoofdzaak ge dut ende de algeloopen zitting is tot stand gekomen. Naar de Ochtendbode verzekertheeft een handelsagent te Nieuwer-Arastel het Rijk een niet onaardig bankroelje bezorgd door het ver- yalschen van postwissels. Hij schreef met aniline- inkt b. v. eee wissel van twee gulden en ver anderde dit bedrag in twaalf gulden. Op derge lijke wijze bedreef hij honderden vervalschingen. Niet alleen het hoofdkantoor was de dupe van dit bedrijf, maar ook alle bijkantorenhoewel in mindere mate. De stempels tot een bedrag van f 12.50 zijn voor alle kantoren gelijk. Bij een betere contróle zou iets dergelijks onmogelijkof althans spoediger ontdekt zijn geweest. Te 3 uur sluit het kantoor van afgifte en wordt eerst te 9 uur den anderm morgen weder geopend zoodat er lijd genoeg is om van ieder kantoor een rapport te zenden van de algegevcn postwissels aan hel kantoor van uilbetaling. Op die wijze zou er althans oog op le houden zijn, doch nu hei kantoor le 's llage in September verneemtdal er in Juli vervalschle postwissels zijn uitbetaaldontbreekt er o. i. nog veel aan een degelijke contróle. De zaak is in handen van den Officier van Justitie hier ter stede. De naam van den commission iir te Amster dam, die verdacht wordt I 00,000 uit den effecten trommel eener oude dame te hebben gestolen is Jacobus Yisser. Nu is hij ook failliet verklaard. Een komisch geval had in 't laatst der vorige week te Poeldijk aan den stoomtram plaats. Hij eene woordenwisseling maakten een paar men- schen zich zoo woedenddal ze den trein naar den Haag, waarop zich hel voorwerp hunner woede bevond achterna liepen en op het balcon een gevecht openden. Door de op hel balcon staande reizigers werden zij met parapluien en wandelstokken hartelijk ontvangen zoodat een regen van slagen op hunne hooiden neerdaalde en zij spoedig het hazenpad kozen. Eene boerin te Rotterdamdie voor eene winkelkast naar de uitstalling had slaan kijken kwam ongeveer een uur later tol de ontdekking, dat zij haar zilveren knip met inhoud kwijt was. Dadelijk heeft zij daarvan aangifte gedaan bij.... eene kaartlegster Dezer dagen werden uit den posttrein lusschen Stuttgart en Friedrichshafen, aan het meer van Konslanz. een groot aantal zakken brieven ge stolen die eene belangrijke geldsom bevatten. Een der spoorwegbeambten wordt van dezen diefstal verdacht. Uit Calcutta wordt berichtdal het ontdekken van goud in de Chota Nagporevclden nu eenige weken geledentot de wildste spcculatiën aan leiding heelt gegeven. Zeven of acht delvings en onderzoekings-rnaatschappijen werden al spoe dig opgericht cn de aandeden lot hooge prijzen verhandeld. Op deil ''agdal de jongste maat- schappij haar kantoren opendewerden de direc teuren door een opgewonden menigte bestormd en het gevraagde kapitaal werd acht of negen- maai volteekend Alle andere geldbeleggingol speculatie kwam niet meer in aanmerking sedert deze goudkoorts is ontslaan Inlusschen kan slechts met zekerheid gezegd worden dat de bodem van Chota Nagpore goud bevatmaar de vraag, of hel met voordeel kan worden go- wonnen moet nog beantwoord worden. De kapitein aëronaut Léon Mary (Antenne) die bij de landbouwfeesten te Dordrecht is opge togen, is in de nabijheid van Helmond

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 4