Maandag1 10 IMiS; November 1890. EE MODISTE. -jib 5985. Politieke Revue. FEUILLETON. IHMOOMSCIE COWT. 8 Dil blad rerichijol MaaaAap en n»nderd*fmuUmj Abooneaeat per 3 meenden f\,—Franco per BlirOSU A. H. VAN CL EEFP F0*1 /M». Adrertenti«n 1--8 regnla 80 Cte.; elke regel meer 10 Ot». O roote letten naar HUDRHU1ZBN t. plaalernimteroor randea en aadnre entra inrigtiag geaekiedt hooger prfjiberekening. Legale 10 Amorsiooi t offici«*l«en onteigen. Ad», per regel It Ote. ftecl.met per regel «S Cu. - Aft. nammera 10 Cu. hO0k KortGgTTaOht, Wijk B 60 In Amerika vermaakt men zich met de ver kiezingen. De strijdleus is: Republikein ot de inocraal; met deze wij/ijing van begrippen dal republikein gelijk slaai mei beschermer van de industrie en demon-aal beteekent vrijh inde laar. Want deze verkiezing vooral is belangrijk vfijh.indelaar ol beschermervóór ot legen Mac Kinley luidde het parool. Hel volk heelt uitspraak gedaan Zoo er ooit een afkeurend votum ovei een wetsontwerp is uitgesproken, dan is dit bij deze ve.kiezing Seschied. "Nauwelijks in werking gesteld is het oor de meerderheid der kiezers reeds ler dood veroordeeld. De telegrammen die ons van uil Amerika bereiken melden bijna overal de neder laag der republikeinen der zege der democraten Zelfs de voorsteller der welMc Kinley is zijn zeel kwijt De tegenstanders der Harrison-Mac Kinley poliliek hebben bijna overal gezegevierd zells in die districten waar de keurbende hunner kiezers, is gevestigd In 'l Zuilen zetelde hun machtbij veel Stalen in 't centrum en in het Noorden. Onbetwist was daar bijna hun terrein dal zij nu voor 't grootste gedeelte hebben moeten achterlaten in handen der democraten. De Kamer van afgevaardigden bestaat uil 850 ledenin deze Kamer is de Mac Kinley-wel aangenomen met een meederheid van slechts negen stemmen groot behoefde de overwinning der democraten dus niet te zijn om de bordjes te verhangen en de meerderheid lol minder heid te maken. In alwachting, dal een nieuw tractaat zal zijn gesloten heeft Portugal volgens de «Daily News» dc volgende voorstellen aan Engeland gedaan. Engeland zal vrije vaart hebben op dc Zambesi, terwijl Portugal belootl het vervoer van goederen over zijn gebied van en naar de kust zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Daartegenover ver langt Portugal van Engeland, dat hel aan de Zuid Alrikaanschc maatschappij zal beletten grondgebied te bezettendat door het vorig traclaat aan Portugal was toegekend of trac- talen te sluiten mei stammendie aan Portugal zijn onderworpen. Hel antwoord van Lord Salisbury is nog niel ontvangen. Over de visite 't is er een van korten 5) Vrij uit 'l Duilsch door S. (let goedige oudje strekte dadelijk beide handen uiloverlaadde hem met een vloed van verontschuldigingen over hare schijnbare ondankbaarheid dear Mathilde haar niel had willen toeslaan om hein iels van haar te laten hooren. Wollgang luisterde echter nauwelijks naar het spraakzame Mientje; hij hield den blik onophoudelijk op hare schoone gezellin gevestigddie hein echter niet de minste op merkzaamheid schonk en voortdurend naar den grond staarde. De schemering was intusschen reeds gevallen, zoudat de beleefdheid van Wolfgang vorderde om den beide dames zijn geleide aan lo bicden. Mientje nam zijn aanbod gaarne aaninel de Opmerking dat zij evenmin als Maihilde gewoon was om zich 's wintersavonds alleen op straat te begeven, maar eeno gewichtige aangelegen heid bij eene klant had een persoonlijk bezoek van Mathilde bij deze noodzakelijk gemiakt. Mathilde sprak geen woordterwijl ook Wolf gang weinig antwoordde op Mientjes druk ge praat 1 Toen zij de straat bereikt hadden, waarin Itare woning lag begreep Wolfgangdat zij zijn geleide niet meer behoefden en zijn gezel schap niet willende opdringenmaakte hij zich gereed om met een paar beleefde woorden afceheit) van de dames te nemen. Doch Mientje duur die de Russische troonopvolger thans te Weenen aan keizer Frans Jozcl brachtwordt nog immer heel wal geschreven en de woorden, door de Nowoje Wreinja gebezigdzijn zelfs zóó liet en aardig tegenover Oostenrijk dal keizer Wilbelm's vrij koele begroeiing er nogal bij afsteekt. Zoo is dus op 't oogenblik alle: rozengeur en maneschijn en ook voor de toe komst kan dal bezoek nog wel eenige belang rijke gevolgen hebbenhet feit op zichzelf is reeds een hoogst belangrijk feital had de troonopvolger moeieitjk een anderen weg kunnen volgen mi Konstanlinopel buiten liet reisplan ligt: De bijeenkomst der Fransche Engelsche Por- lugeevlie en Nederlandsche Congo handelaars te Lond-n cn het daar aangenomen protest legen dc plannen der Gongo-regeering ten opzichte van den handel schijnt le Brussel niet in den smaak le vallen. Ten minste het officieuse Jour nal de Bruxeiles haast zich mede te deelen dat van de 42 aanwezigen «ten minste. 80 door de Rotterdamsche compagnie zijn aangevoerd.» Hel Handelsblad van Antwerpen neemt dit over en deelt tegelijker lijd mede dat hel protest slechts met kleine meerderheid werd aangenomen. Hoe tor wereld zou dit mogelijk zijn indien «ten minste 80 der belanghebbenden» handlangers der handelsvennootschap waren 1 Men ziet in dezen strijd inderdaad zonderlinge zaken. Dinsdag is door den Prins van Wales de eerste eloctrische spoorweg in Londen geopend. De lijn heet de City en Zuid Londen. Het City station is in King Wiliiamstreetdicht bij het monumentwaar men na 2 stuivers te hebben betaald een (rap kan afloopen of in een dooi waterkracht bewogen kamertje kan plaats nemen, dat naar het ondergrond-slation daalL Daar staan drie rijtuigen gereed om de reizigers onder de bedding van de Theem« naar een der sta tions in Zuid Londen te vervoeren. Voorloopig zal elke 5 min een trein vertrekkenbij toe nemend verkeer zal dit om de twee min, plaats vinden. De dezer dagen gedane poging om den snel trein van Frankfort naar Holland door dynamiet in de lucht le doen springenligt nog in een geheimzinnig donker. Dc door eene beiooning van 1000 mark aangemoedigde onderzoekingen hebben nog niets opgeleverd. Alleen denkt men dat het le doen was om den postwagen te be wilde daarvan niets hooren en zij noodigde den jongen man uit om een kop thee ten harent te drinken eene onbezonnenheid, welke haar een loornigen blik van Mathilde op den hals haalde. Wolfgang ontging dal niet, waarop hij op vasten toon Mientjes verzoek weigerde. Hij reikte daarop de gebochelde de hand en vervolgens aan Mathilde- Deze wierp hem een vragenden blik toe en zeide eensklaps op be slisten toon «Ja Mientje deed goed om u uil te noodigen. Waarom weigert u? Gij zyl ons beiden welkom.» Hij boog en weinige minuten later bevond het drietal zich in het hem bekende kleiae vertrek waar het theeblad gereed stond En terwijl Mathilde het chineesche vocht in kleine kopjes gootnam zij het besluit om hem alles mede te deelen want nu zij hem weerzag, was 't ook haar duidelijkdat zij hem beminde. Zij was vast besloten om den strijd met het verledene op te nemen, den vloek te trotseeren, welke op hunne hoofden rustte. Zij mocht niet langer aarzelen. Daar stond het noodlot gereed om zich scheidend lusschen hen te stellen hier klopte haar hart vol warme liefde voor hemdien zij van hare kindsheid af had lecreu haten Welaan zij waagde den stryd. Nadat Mientje oo den gewonen tijd de kamer verlaten hadom heneden in den winkel het toezicht over hel personeel hare taak te houden heerschie er een pijnlijk zwijgen lusschen do achterblijvend». Mathilde onder steunde het schoone hoofd met de kleine hand en staarde peizend naar den grond terwijl Wollgang het oog onophoudelijk op haar ge vestigd hield. Maar toen er langzaam tranen rooven Een dergelijke aanslag is voor 6 jaar, waarschijnlijk met eenzelfde doel, lusschen Dus- seldorl en Duisburg nog eens gepleegd. De daders bleven ook toen onbekend, hoewel hooge belooningen voor de ontdekking waren uilge schreven- Het is gelukkigdat de sneltrein dit ongeluk is ontkomen want wanneer de mijn op een plek aangelegd, waar de snelheid 7080 K. M. per uur is, op het juiste oogenblik ge sprongen was, zou de ramp niet te overziea zijn geweest. Iemand die deel nam aan den oorlog lusschen Pruisen en Oostenrijk in 1866 kreeg in den slag bij Kóniggraiz een <chol in de rechterzijde van zijn borsi. Onmiddellijk na den slag werd de kogel verwijderd en mei achterlating van het stuk Oosienrijksch lood keerde de militair genezen naar zijn Heimath terug. De wonde ging echter van tijd tot lijd weer open. zoodat dikwijls geneeskundige hulp moest worden in geroepen Weer brak in dit jaar de wond open; weer werd de dokter gehaald want de pijn was onuitstaanbaar. En nu in 1890 bleek het den lijdenden militair, dal hij van 1866af.... een stuk van hel verband in zijn lichaam had meegedragen. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Groningen een misdaad plaats gehadwelke min of meer aan de gruweldaden van «Jack the Ripper» doet denkenevenwel met dit onder scheid dat hier de dader kort na het plegen van het feil door onze gemeentelijke poiiiie werd gearresteerd. Een ineid van slechte reputatie A. M. Pruim die reeds langen tijd leefde met zekeren Jan Zuidcma eveneens iemand van slecht allooi, was dezen ontrouw geworden en had zich met een vrocgeren minnaar in een woning van een vriend in de Davidsteeg gevestigd. Dil kwam ler kennis van Z., zoomede van de vrouwdie in verboden omgang leeft met den man bij wien A. M. P. zich thans bevond. Zij besloten wraak voor dit ontrouw gedrag te nemen en begaven zich naar de woning, waar de Irouweloozen zich bevonden. Op weg daarheen toen inmiddels het gezelschap wederom met een paar lieden van ge lijk gehalte was vermeerderd moet de dader zich reeds hebben uitgelaten dat hijindien hij A. M. P. in gezelschap van een ander uanliofhij zijn mes er zoude doorhalen en werkelijk heelt hij aan zijne vreeselijke bedreiging gevolg gegeven. Toen over hare wangenrolden kon hij zich niet langer bedwingen en nevens haar knielende nam hij hare handen tusschen de zijne haar fluisterend smeekende «Zeg mij tochMathildewat er lussshen ons staat wal ons scheidt. Wend het hoofd niet van mij afgeliefd meisje mag ik u dan niet bemmnen want ge weet, niet waardat ik u liefhebinnig liefheb Zij beefde en sloot de oogen. «Weet ge het niet, Mathilde?» herhaalde Wolfgang teeder. «Ja, ik gevoelde het,* antwoordde zij nauw hoorbaar. «Doch het mag niet zijn... on» scheidt de zonde eene misdaad ja, zelf» verraad. En tochondanks al die spooksels heb ik 't besluit opgeval om alles te trotseeren, om te beminnenwaar ik dien te hatenal» uwe liefde krachtig genoeg is ona met mij dien afgrond te dempen. Ik bezit geene vrees, maar indien gij twijfeltverlaat mij dan voordat de vloek der moeder op het hoofd van het kind nederdale Hij hoorde nauwelijkswat zij zeide; hij zag slechts de befooverend schoone vrouw, het beven barer gestaltede buiging van haar blanken hals het zwarte, ctanzige haar én wa» 't wonder, dat hij haar eindelijk hartstochtelijk omvatte en haar gelaathare lippen met bran dende kussen bedekteterwijl zij zich willoos aan hem overgaf. Doch die bedwelming der zinnen duurde slechts één oogenblik. Plotseling maakte zij riek uil zijne omarming los, waarna zij beide liandea op zijne schouders legde en beta diep ia d» oogen blikte.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1