Omtrent Z. M. don Koning wordt het vol gende verhaald Als een vader zorgde de koning voor zijn Apeldoorn. Het gebeurde eens op- een strengen winter dat de koning in zijie.omgeving vernam, dal er menig huisgezin »p de Veluwe gebrek leed uil gemis aan werk Kr werd hittere armoede doorstaan. Z M. ontbiedt den burgemeester en vraagt hem naar den toestand der gemeentenaren. Er heerschu inderdaad groote nqfrd. «Maar wal kan er gedaan worden'?» vroeg de koning. (Is er hier oi daar niet een n|eupe weg aan te leggonwaardoor de geipeehsclwp ba- vorderd zou worden en tevens meuiji huisvader dezen wintGr een stuk brood ttkhbefc'son t tïeeï de kaart van Apeldoorn en omstreken eens aan De kaart werd den koning aangeboden en on middellijk wees Z. M. eene richting aanwaar langs zeer goed en ten algetneeoen nutte een weg kon gemaakt worden Wel liep de weg door heuvels en door dalen, maar het trace ward daarnaar gewijzigd en door 's konings flinke en practische hulp hadden honderden arbeiders dien winter brood en werk. Een der spieringvisschers op de Zuiderzee liep in een bijldoor een ander gehaktzonder dat het bemerkt werd. Zijn lijk werd later ge vonden. Zijn zoontje had zoo lang den vader gezochtdal bij geheel verkleumd op hel ijs was neergevallen. Men wanhoopt aan hel behoud van zijn leven. Bij strenge vorstevenzeer hij veel sneeuw valt 'l den vogeltjes zeer raoeiehjk aan voedsel te komen. Er wordt daarom weer een verzoek gedaan de kruimeltjes voor hen uit te strooien Wie eens op die wijs de vriendschap met de schuwe dieren gesloten heelt laat zich dit ge noegen niet licht weer ontgaan. Miss Marsden heeft in een brief aan vrienden te Petersburg een allerdroevigst tafercel opge hangen van den toestand der lepralijders in Turkijeze zijn uit Konstanlioopel geweerd zonder dak, en loopen builen de sua dag en nacht rondvelen leven op 't kerkhof van Scutari. Miss Marsden dringt er op aan pogingen in 'l weik te stellen, opdat de Turksche Re geering het voorbeeld volge van de Russische die nabij Riga een bijzonder ziekenhuis voor de leprozen heelt doen oprichten. Generaal Joubert zal den 22en Dec. au s. naar Lissabon vertrekken met een boot der Currie lya Van Porlugal keert hij naar Airika terug. Hel uitvoerend comité van de in het velgeode jaar te Scheveningen te houden internationale Sporttentoonstelling heeft zich tot den Raad ge wend met het verzoek om hel terrein (voorma lige Renbaan te Scheveningen) kosteloos in gebruik te mogen bekomen en om een subsidie van f50UO als tegemoetkoming in een eventueel te lijden verlies. B. en W. stellen voor beide verzoeken toe te staan. Het Departement van Financiën in Engeland heeft bepaalddat de douanen in het algemeen de handkoffers der van het vasteland in Enge land komende reizigers niet behoeven te visi teeren. Zij behouden echter het recht deze visi' Zij was de dochter van een arm. eenvoudig landedelmanachwat bekommerde zij zich toen om hare armoedezij gevoelde zich jong en gelukkig. En hoe zalig was 'l haar niet ie moedenadat 't haar duidelijk werddat de jeugdige levenslustige officier met zijn vroolijk, frisch gelaat haar boven alle andere meisjes de voorkeur schonk en hare hand waarin zij nog «leeds den waaier hieldtrilde. En dan welke heerlijke dagen volgden er op het eenvoudige, landelijke Dal... dagen van zoetongestoord geluk zij zagen, zij spraken elkander dagelijks later wisselden zij stoets gewijze vertrouwelijke handdrukken Op zeker warmen zomenvond keerden zy van een uit stapje laat terug hel overige gezelschap was hen vooruil gesoeld zij bevonden zien alleen en toen toen vestigde hij de oogen met eene oneindig liefdevolle uitdrukking op haar. Vervolgens sloeg hij den arm om hare slanke gestalte - zij vlijde, als behoorde hel zóó, als kon hel Biet anders het hoofd tegen zijn borst en sloot de oogen. terwijl hij hare lippen haar gebed gelaal met vurige kussen bedekte; waarbij hij haar zijne (lieve, dierbare bruid» noemde. En zij moest zijne lielkoozingen beantwoorden; zij luisterde gretig naar zijn gefluister o dat waren de schoonste de zaligste oogen- blikken baars levens Weken lang duurde die zoete begoocheling voort zij verlangde niets andersdan dal zij steeds voortduren mocht. Maar plotseiing werd de schoone droom op ruwe wijze gestoord. Slot volgt. talie te doen plaats hebbe»i>ij argwaan en op verlangen vao de geheime politie. Dit *s Gravenhage wordt gemeld: Het verontrustend berichtdezer dagen om trent den gezondheidstoestand der jeugdige koningin in de wereld gezondenwas gelukkig zonder grond. Wel heeft de dood des konings op koningin Wilhelmina meer indruk gemaakt dan iot hiertoe bleek, men vernain toch dat zij' strikt buiten de sterf- en rouwkamers werd gehouden omdat hel intellectueel sterk ontwikkelde kind eebukt ging ouder de smart, y;die zji echter trachtte voor anderen le verbergen, waaraoor haar zenuwgestel wel eenigermate werd geschokt, maar lichamelijk heelt II. M. niet geleden en al is zij physiek niet zoo sterk als geestelijkbij de verstandige zorgendie de koningin-regentes voor haar heelt, bahoell men zich over onze lieve vorstin niet beangst te maken. Een der eerste veranderingen nu reeds ten paleize ingevoerdis dezedat de ministers die in de laatste jaren zelden ol nooit per soonlijk meer met den koning in aanraking kwamen, thans door II. M. de koningin regentes zijn uilgenoodigdgelijk vroeger, geregeld een maal per week met H. M. over 's lands aan gelegenheden te komen spreken. Dal is m ede een bewijs van 't ernstig streven der vorstin om uil eigen oogen te zien en zich door persoon lijke voorlichting van haar raadslieden op de hoogte van alle staatszaken te stellen. Onge twijfeld zal deze wijze van handelen 11. M ook bij de opleiding van onze koningin Wilhel mina, voor haar latere roeping, zeer te stade komen. Het Staatsblad no. 179 bevat een kon. be sluit van den li Dec. 1890. tot toekenning eener jaarlijksche geldelijke tegemoetkoming aan ond-slrijders van de jaren 181.11815. Om een bewijs te geven van llr. Ms. bij zondere waardeering der diensten van Neder lands strijders in de gedenkwaardige jaren 18111815 wordt daarin bepaald aan ieder oudstrijder der jaren 18131815, gerechtigd tot het dragen van het eereteeken ^Zilveren Kruis) ingesteld bij koninklijk be sluit van 10 Mei 1805 (Staatsblad na 32), wordt jaarlijks op aanvrage van den belang hebbende lot de Koningin gerichtten laste der begrooting van liet departement van oor log, bij wijze van gratificatie eene geldelijke tegemoetkoming van eenhonderd vijftig gulden (1150) verleend, mits blijkedal hij uit eigen middelen uiet voldoende ia zijn levensonder houd kan voorzien die tegemoetkoming zal voor de eerste maal. zoo mogelijk, nog in den loop van 1890 en verder telkens omstreeks hel midden der inaand Juni worden toegekend LUST DER 0NBEKEN0E BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand November 1890. 1. IL G. ProperAmersfoort 2. G. ReidlesAmsterdam. 3. G. RenderBuam. 4. M. v»n der Splinter 's Hage. 5. Stationschef.Viauen. J. VerhoefZullen. Briefkaarten. W. ITompersAmsterdam. 2. VerschuurDongen. Engeland. 1. Mej. CooperNottingham. Rechthebbenden vervoegen zkhsan't postkantoor Keou)tf£eriiig. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenendal de Raad dezer gemeente zal vergaderen op heden Donderdagdeu 18. December des namiddags te één ure. Amersfoort, den 15. December 1890. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. AMERSFOORT, deu 15. December 1890. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de dd. schutterij te Amersfoortlol kapitein de heer W. Croockewil W.Az., thans le luitenant, en lol le luitenant de heer J. R. van de Gumsler thans 2c luitenant. Ter Zaterdag jl. gehouden buitengewone vergadering van aandeelbouders'der Amersfoorl- sche Beierschbierbrouwerij werd in beginsel lol ontbinding der Vennootschap besloten Aanleiding lol dit besluit gaven de slechte uitkomsten der laatste drie jaren die volgens door den Directeur gegeven inlichtingen, voor namelijk zijn te wijlen aan de slechte zomers dier laatste jaren. Hoewel de gebouwen, machineriën, enz. aan alle eischen voldoen, het goede, diep welwater i een goed fabrikaat mogelijk maakt en de ligging het vervoer begunstigtmeende de vergadering, ook met hel oog op de tijdsomstandigheden dat geene pogingen moesten worden gedaan lot uitbreiding van het kapitaal en machtigde zij den Directeur om in overleg met Commissa rissen zoo mogelijk de zaak terwijl zij nog in werking is, te verkoopen. Het volgende wordt ons gemeld: liet bericht in eonige bladen opgenomen als zoude het plan beslaan te Arnèreloort een winkel opterichlen van de. coöperatieve veieeniging (Eigen Hulp» is niet geheel juist, liet feil is. dat aanst. Woensdagavond oenige infanterieóïficieren in Amicitia vergaderen om de wenschel ijk beid te besprekenals leden van (Eigen llulp.» gezamenlijk uil den «winkel dier vereniging te Utrecht» bcnoodigd lieden le doen komen die hier Ier slede le hoog in prijs voor komen Een afzonderlijke winkel thans hier oplerich- ten, zou, wegens de daaraan verbonden onkosten, niet aan het beoogde doel beantwoorden. Ingevolge nevcnssL adv. wordt Woensdagavond aanst. in 't Gebouw «Volksheil» alhier eene (Volkslezing» gehouden door den beer Pastor A. Kleinschmidivoorganger der Broederge meente te Zeist. Zijn onderwerp (De zending in Suriname» geelt groote aanleiding veler weet gierigheid te ontlokkenzoodal alsdan een talrijk gehoor mag worden verwacht. Bij voldoende deelneming op de daailoe te circuleeren Inteekeningshjsl worden Maandag 12 Januari aanst in Amiciita le Arnërsloorl «Hu moristische Voordrachten* uil Funri Rbutkii's werken gehouden door den heer Emil Balk, Reuier-vertolker uit Mecklenburg. 'l Is geen voorlezing. Voor de vuist wordt gesproken terwijl alle door dien Dichter geschilderde personen door slem. gebaren, enz. perlecl worden vooigestald. Wie heelt Fiitz Router's scheppingen aiel gelezen, niet bewonderd 7 Üewouderddoor hare natuurlijkheid. 'l Zal een vroolijke, genotvolle gezellige avond zijnwanneer door talrijke inieekeniag hel engagement van dien kranig en Reuier vertolker mogelijk wordt gciuaakl. Te Amersfoort werden in den loop der jaren veel voordrachten gehouden waaronder menige goede, beste, aangename, doen dose voor dracht zal wei de vroolijkste mogen heeieu. Bij de Zaterdag jl. le Utrecht gehouden aan besteding van hat onderhoud gedurende 1891 van provinciale wegen in t> perceelenis in geschreven door onderstaande te Amcisloort wonende heerenvoor perceel 4 van het ge deelte van den weg van Doom naar Leusden, van Doorn tol aan den rijksstraatweg Zeist Woudenberg ingekomen waren 2 inschrijvingen van de heeren W. van de Kooi. /ü74 en S. Knoppers f 604. beide le Arnërsloorl Perceel 5van hel gedeelte van den weg van Doorn naar Leusden van den rijksstraatweg Zeisi Woudenberg tol Leusden ingekomen waren 3 inschrijvingen, waarvan een ter zijde werd ge legd als ongeteekend de andere waren van de heeren S. Knoppers 0.10 en W. van de Kooi fliiti. beiden ie AmersloorL Perceel van den Haar- en Blsschopsweg ingekomen 2 in schrijvingen van de beerien S Knoppers ƒ580 en W. van der Kooi54J, beide te Arnërsloorl. In He plaats van du heeren G Wijaands en W. Salomonsdie als zoodanig bedankt hebben zijn in de voormalige wijk Bieul tol llijbelcora- naissaristcn benoemd de heeren P. van den Hoon en C. D van Kuijkdie deze benoeming hebben aangenomen. Door het kiescollege der llerv. gemeente te Amersfoort is beroepen de heer 11 J. ter Haar Roraeny, predikant te Haren. Te Dordrecht heeft een man eerst zijne schoon moeder daarna zijn vrouw en loen zijn schoon vader afgeranseld, zoodat hij zich inel die lief kozingen lol zijne aangetrouwde familie bepaalde. Vermoeid van dal werkje, viel hij in handen der politie. De kruitfabriek te San Francisco, die voor namelijk aan China levertis gesprongen. Er zijn 1000 huizen vernield en 800 menschen gedood. Men schrijd uit Gemerl Mes praat hier icgeawoordig over niets dan van dielsial en inbraak, En geen woinlerwant in den nacht vin Zondag op Maandag heeft men hier op vijf of zes plaatsen inbraak ge pleegd. Op liet Postkantoorbij den rijksont vanger, in hóteis, herbergen bij landbouwers kortom overal beproefden de dieven of er iets van hun gading zou te vinden zijn. Hammen, spekjenevergeld enz. werden ontvreemd.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2