tan do iliaoonifib««'invn dan waren daze in »al kr-mitig to lii 'tul 'il on K»ud.m a:deren uie' lie I j ban optetreden Maat' wij hebben bij arm verzorging niet alleen ie vragen wat wij bel ideaal achtenmaardaarnaar strevende te zorgendnt de armen niet lijden door het niel bereiken van hel ideaal. Zeer hoop ik dat de Gommisaien die zich thans vormen niet een blijvend karakter zullen aannemen doen zij datdan wordt hel spoedig een gewoonte; men zou den band van het gezin gaan verbrekenen werd het regeldan vrees ikdat langzamerhand zoovelen zouden komen, die het niet noodighebben. Niets demo raliseert spoedigerdan dal men voor niets wat krijgen kan. Daarom zou ik in overweging geven aan hendie thans op verschillende plaatsen optredenRicht geen nieuwe vereeni- gingen op geelt aan hun optreden een zeer tijdelijk karakter; en indien men vreest alsdan, bij weder voorkomende bijzondere omstandig heden, niet dadelijk gereed te zijn, laat er dan blijven een commissie van 3 ledendie alsdan oogenblikkelijk kan optreden. Van bakkers en kruideniers wordt reeds brood en koifie ontvangen en het is te betreuren datzoolang men niet weet hoeveel brood ongeveer dagelijks noodig zal zijn eene rege ling omtrent levering van brood door bakkers eenigszins bezwarend isaangezien deze niet zoo zijn ingericht dal men ten allen tijde over g;rooie hoeveelheden kan beschikken. De ge wooe prijs kan natuurlijk moeielijk betaald wordende broodfabriek gaf eenc reductie van 12 pGt.zoodat het kilo kost 8,8 cent, en waarschijnlijk zouden de bakkers daartoe ook genegen worden bevondenindien men eene regeling kon maken voor een bepaalde hoeveelheid en een zekeren lijd. Wordt al het brood voor de armen geleverd door de broodfabriekdan is de hulp die irran aan de armen verleenteen direct nadeel voor de bakkers, en reeds worden pogingen aangewend om al wordt op hoogen prijs ge steld de welwillende medewerkingwelke de broodfabriek ook thans weder verleentmet de bakkers eene regeling te maken. Misschien vin den deze in mijn opmerking aanleiding, om aan te geven hoe hun belangen niel zouden behoeven geschaad te worden bij het verleenen van hulp aan de armen en zullen de commis sies van die opmerkingen gebruik kunnen inaken. Hoogachtend Uw. Dient*w. T. A. J VAN ASCII VAN WIJCK. Van commissieleden en andere steden werden mede doelmatige antwoorden omvangen en is dan ook te Utrecht sedert eenige dagen de Kostelooze Verschaifmg van Brood en Koffie.,in werking en ook daar wordt er door vele per sonen gebruik van gemaakt. DAGELIJKSGIIE WATERSTANDEN van de Lunterscue ooak en de rivier de Eern. D» - tu Koopm koren Hm» beaed. Ovnn Lam- I it em. fot- GIUI. •in*. aa •1 Sm; 1800. M. M. M. 11. M. M. M. M. 3tn<«. 5,05 4,86 *,92 3.45 3,50 1,5* 0,5* 10- 30 5,0* ♦,6ö *,92 8,10 2,50 1,49 0,58 6— 5,02 *,85 *,92 3,10 2,43 1,48 0,56 *.9B ♦,«5 *.92 3,10 1.47 1.40 9,55 2D 5,13 *,02 3,70 3,*8 1.82 0,65 25- 20 *.10 *,40 *,92 3,7» 1.38 1.28 0,15 35- 17 - *,10 *,*8 4,02 8.70 2,30 l.ï* 0,0* 20- Door de Staaisspoorwegraaatschappij ii een •ervolle vermelding per dienstorderbeneven eene geldelijke belooning toegekendaan den wachter D. Eikeren te Middelburgvoor be toonde oplettendheid op de hem toevertrouwde post, waardoor op 8 December jl. een ernstig spoorwegongeval is voorkomen. De Minister van Oorlog heelt bepaald dat met 'toog op da strenge koude aan de schildwachten des nachts na hunne ailossing, een kop warme holfie moet worden verstrekt. Aan deze bepaling moet onmiddellijk gevolg worden gegeven. Uit Washington wordt aan de Köln. Ztg. het volgende telegraphisch gemeld: «De overeenkomst lusschen Duitschland en Vereenigde Staten van Noord Amerika, betref- lende de oprichting van drijvende zee poststa tions waardoor over de geheele vaart eene geregelde posl-verbinding tol stand zou komen, is heden (27 Dec.) te Washington tot stand gekomen. Waarschijnlijk zal reeds raet 1 April a. s. de dienst kunnen aanvangen.» Maandag werd door den schipper J. v. d. Hoek van Middelharnisop den afslag te IJmuiden een heilbot van reusachtige zwaarte aangevoerd. Het beul woog 90 kilo en werd door W. van Voorst gekocht voor i 44. Men meldtdal ecu groole Verceniging van meorondeels Europeescho kapitalisten het plan voor ccn ontzaglijke kolonisatie in Brazilië heeft oaiwo.pcn. Er zou 25 milliocn dollars voor bij eengebracht worden5000 gezinnen zou 'en vr jeu ovct tocht ei langen, huizen en werktuigen zouden bun worden verstrekt eu men zou ben in 20 landbouw-kolonies indeden. Fabrieken markten spoorwegen zouden opgericht worden in de door de Regeering voor tiet doel afge stane streek. Voorts zouden de veroenigde stalen van Zuid Amerika 5 pGt. guaranlie ver- leenen over een derde van het kapitaal. Over het ijs op de rivier voor Gorinchem is een pad gemaakt tussclien die gemeente en Sleeuwijk en een op Oudendijk. De passage uit Noord Brabant kan dus ongehinderd plaats hebben. Van verschillende zijden vernam de Ned. Spor' dat hel rijden met veiligheidswielers op ijs zeer goed gaat Rij die zich echter op glad ijs waagt heelt kans te slippen; is er evenwel wat sneeuw op da baandan gaat alles goed. In de nabijheid van Cannes (Frankrijk) zijn twee kinderen (meisjes) geborendie met den rug aan elkander verbondon zijn. liet zijn voor he! overige goedgebouwde kinderen. Prof. Verdam komt in den Volksalmanak van «'l Nut» op legen hel on-llollandsche woord «voorradig,» dal zuiver Duitsch is terwijl onze taal er de goed Nederlandscbe uitdrukking «voorhanden» voor beziL In denzelfden almanak wordt van 17 depar tementen van «'t Nut» medegedeeld, welke boeken zij.... «voorradig» hebben. Wij vinden echter hel woord «aanwezig» veel beier dan het woord «voorhanden.» In een der kolenmijnea nabij Samnovica in Posen is de ketting gebroken van een bak waarin de mijnwerkers werden opgehaald De bak viel, twaalf der personendie er in zaten, werden verpletterd en verscheiden gewond. Te Batavia is door het legerbestuur bericht ontvangen van den terugkeer der expeditie van Noord-Flores te Soerabaja. Vreeselijk hebben die mannen van ziekte en vermoeienis te lijden gehad 80 moesten er onmiddellijk in hel militair hospitaal worden opgenomenterwijl er 140 kwartierziek gemeld zijn. Blijkens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden door de regeering ontvangen telegram, den 52slen dezer te Padang aangeboden heelt een bende Atjehers in den nacht van den !8denop den 19den te voren de zuidelijke brug, die het eiland Pohama reet den vasten wal verbindt in brand gestoken en vervolgens op het eiland het detachement van Pohama dat den brand kwam blusschen met geweervuur en klewang aangevallen. De aanval werd afgeslagen en de vijand met achterlating van vier dooden ver dreven waarop de brand gebluscht werd. Yan onze zijde sneuvelden twee Europeesche fuseliers, terwijl zes werden gewond waarvan één zwaar en drie zeer licht. Antieke winters. In 1482 is er, volgens de kroniekschrijvers, «sulcken harden en langduyrighen winter ghe- wecstdat de turl ofte de brandinge bij velen aiet was. De coude aen talcanderen thien weken duyrde. Waer over bij eenighe seker rijmdicht ghemaeckl is als volght «Lange, strange vorst, diere lijt en coude snee, Deden de luyden bedrijven grote wee.» In 1552 «isser sulcken harden winter ghe- weest. dat in Friesland van der Seliellinck over het ijs ging van Medenblyk op Stavoren en van Amsterdam «met henghsten en sleden na Carnpen gliereden is.» «In den jare 1504 isser sulcken harden winter gheweestbegliinnende van den vijlden Üecein- bris en so langhe gheduyreadedat inen op Mathiasdag doch noch met henghslert ende sleden op het ijs gliereden heelt.» liet landt wat so seer uilgherrosen dal het voor mid somer meynich grasinghe heelt zien laten.» <T' Antwerpen heeft men dies lijds te pcerde ende te voet over de Schelde gevaren, stellende tenten uit nieuwicheyt op de riviere aiwaer men spijse en dranck met andere coopnunschappen vercocht. «In den jare 1572 begost het op den 10 Oc- lobris so te vriesen dat incn over alle waleien met peerd en sleden mochte passeeren. Welcke vorst tot aeu lichtmis geduyrt heeft. Daar is in den voorwinter sulcken schrickelycken sneeu ghevallen dat te Franeker aen de oostzijde van de stadl van liet dolwerek iels eflen heelt over de grachten conen gaendie so dick gevrosen waren dat een bidt te houwen een halve tonne holers gccost heeli. «Want Graef Joost van Schouwenburg regard nemende op de strengheijt des winslers en vree- sende dal de vijant door dien zoude mogen zich meester maeckcn van de sladl Franeker hooft onderhisFcIien brieven afghesonden aen iaed descr slede dal zij goede wacht eu billen ronlsomine de stadl soudori houden ende met water de holwercken begieten om so gladt to maken ende ie vei lellen de gbelegenheyt des vijanda blijekende uyi den bi ie n den 20 Novembiis ghcschreven Worckuin.» «Onder de piincepale stondt Joost GraefT «Deoldcrman, burgemeesleien si Ir penen en raden hebben 't selvo door den i o. per Syinon jans laten uytro pen in deze maiiiorc Elck cooin op zijn bidt en begiet 't selve glad Soo glijdt de colonel Met zijn swarl vel Van boven del AMERSFOORT, den 81. December 1890. Van de Kosielooze Verschaffing van Brood en koifie hebben dankbaar gebiuik geinaakL vol gens onze vorige opgave, tot en met Maandag ochtend jl. 4053 personen Maandagavond 380 Dinsdagochtend 355 Dinsdagavond 398 Woenidagoclitend 370 5502 Uit deze opgaven blijktdal weder een aantal personen hebben gebruik gemaakt van deze In stelling, welke aldus opnieuw met aandrang in de algcineene belangstelling wordt aanbevolen. De Dames, de leden der Commissie waaiw.e ook behoort de beer W. A Groockowil (wiens naam in onze vorige opgave was verzuimd ons oplegeven) en de Red d -zer courant zijn voo. t- durend bereid gillen in onlangst te nemen. Ken bezoek in bet lok.«al van liet «Kinderhuis» gebracht, zal eenieder de overtuiging schenken, dal die wijze van liefdadigheid in eene dringende: behoelte voorziet. Verlaten wewel is waar noodeonze ver warmde kamertoch zal deze kleine wandeling in de koude ons niet berouwen r uU wij dat aantal tevreden gezichten eens aanschouwen ais we ontwaren met welke graagte hei brood en de koifie worden gebruikt. Waarom door andcrer oogen te 2ien T als mei* in de gelegenheid is zich zeil te overtuigen? Ontvangen bij Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck van T. d M. I 20.Bij de Red dezer courant van de heeren D. l 10.J J. L 1 351).— Wijders werd ontvangen van de heeren Ver molen lirma R G M. van Beek 10 kilo kollie,. Ockhuijzen Kampstraat. 25 bioodcn. Blijkens nevensstaande a lvcrlenik: wordt eene- dringende oproeping lot de ingezetenen gericht om in Amicitia aanst Vrijdagavond te 7A ure- eene bijeenkomst bij Ie wonen ter bespreking van de wijze, waarop fadgenootrn die niet door Armbesturen ol Gom missiën b'-reikt wor den en wegens den vroegen stilstand in zaken zonder werk zijnkrachtdadig ondersteund kunnen worden. Wij juichen dit planwaartoe onte geachte burgemeester Jhr Mr. T. A. J. van A ch van Wijck en Ds. D. P. M. Graswinckel het initiatie! namen, »an ganscher harte toe en hopen dat zeer velen aan die uilrioodiging gehoor zullen geven waardoor bet mogeitjk wordt gemaakt om dadelijk doeltreffende maatregelen te be ramen zoodat men spoedig de handen aan het werk kan slaan. Naar men ons mededeelde, sollen zij, die ïich bereid verklaren om dit goede dad te leunen, ticli splitsen in afdeelingen Iedere •Ideeling zal eene wijk voor hare rekening nemen, om binnen die grens te doen, wal zij noodig achtwaartoe haar een zeker bedrag wordt verleend. Op deze wijze ongeveer hoopt men hm. die builen hunne schuldtengevolge van dit barre jaargetijdeachteruit lijn geraaktte helpen en voor ondergang te bewaren. Voorwaar een strevendal waard is ecaieders steun te onder vinden Elk bewijs van belangstelling zal op hoogen prijs worden gesteld te meer nog wijl er reeds zooveel van de algeineene liefdadigheid geëischt it. Laat ook thans weer de spreak der vaderen «Eendracht maakt macht» allen zich dom ver eenigen om gezamenlijk te bereikenwat er opnieuw van Amersloorls ingezetenen verwacht wordt. Zondag 4 Januari o. k. zal de godsdienst oefening in de Remonslrantsche Kerk te Amers foort worden geleid door De. M. J. Mees, pre dikant te Haarlem. De Proy. Staten van Zuid Holland hebben in hunne builengew vergadering gekozen lol leden van de Eerste Kamer in de vacature Huydccoper mr. E. Croinerslid van de Tweede Kamer voor Zui.lboin met 39 van de (15 stemmen. De heer G. J van der Oudermculen (conser vatief) kreeg 23 stemmen.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2