Maandag1 26 SM® Januari 1891. NOORDSBLICBT. \M 1005. Politieke Revue. FE UILLETON. AMUDH comin 8 Dit hl»d var«chijat IfaênAa/ an DtmdrrAaymiJAtfKhaamamtot par 3 maandatt f\Franco par BlllOftU A. H. VAN CLEEFF Poil A<1*»rt«iiti«n I--3 regeli «O Cla.; alk* ragel maar 10 Cla. Oroote latter» aaar MOD RHU1ZEN pla»i»raimteroor randan an andara estra inrigliag geschiedt honger prijsberekening. Legale te Amorsioort. oCcie«leea aateigea. Ad». per regal 1& Cla. Reolamai par regal it Cta. A/I. «mmtin 10 Cta. hOök KortOKracht, Wijk B 60 Fransche on Iialiaansche bladen houden zich tegenwoordig veel bezig met Tripoli. Zoodra Frankrijk zich had meesier gemaikl van Tunis, beschouwden de Italianen Tripoli als een land dal hun toekwam en zeer zeker zouden zij niet dulden, dat Frankrijk daar zijn vlag heesch. Tripoli behoort aan den Sultan van Turkije, maar diens bezitrecht wordt niet streng geëer biedigd en zoo is het dan niet onwaarschijnlijk dat mettertijd eene Tripoliiaarische quaeslie ont slaat wanneer een ol ander opperhoofd van een stam door vreemden invloed er toe wordt ge bracht iels Ie doen wal als voorwendsel voor de lusschenkoiasl eener Buropecsche mogend heid kan dienen. Dal Italië zich in zulk een geval een «mandaat van Europa» zou laten geven, is zeker. Dal Frankrijk zich daartegen zou ver zetten is niet minder zeker. Menhad in hel Pruisische Huis van Alge- vaardigden een belang' ijk ol liever sensatiewek- kend debat verwacht, naar aanleiding van Richter's interpellatie over de zaak-Lucius. (Zoo als men weel is Lucius indertijd als minister vrijgesteld van de betaling van zekere belas tingen). 't Liep evenwel zuo'n vaart nietmi nister Miquel wees er op. dat de kroon linar rechten heelt en de vrijstelling ten bedrage van 30 ODD mark geschiedde op wensch van keizer Frederiknog een paar heeren deden een duiije in 't zakje en Richter's voorstel werd verworpen mei alle stemmen legen die van zijn vrienden, de vrijzinnigen. Onder lusschcn heelt Lucius de 30 000 mark reeds ter beschikking gesteld en de keizer wil die som gebruiken voor den kerkbouw. Rij de voortgezette huiszoeking bij den uiige wezen ItusM-chen correspondent Nabolsin moc'.en documenten gevonden zijn waaruit gebleken is, dat cr plannen bestonden oin binnenkort aanslag te wagen op hel leven van vorst Ferdi nand cn den ministerpresident SlambulofT. De uitwijzing van Nabolsin had eigenlijk plaats op grond van de conflictenwaarin hij herhaaldelijk niet do politie te Belgrado geraakte. Uil Sofia wordt aan de Times geseind dal de diplomatieke agent van hol Duiische rijk, namens de Russische regeeringcone dreigende nota 7) Naar 't Duilsch door S. IV Wera staarde hem zuchtend na en reikte Johannesdie weer opstond, beide banden toe, waarna zij hein naar de sola geleidde. Toen zij daarop plaats genomen hadden zcide Wera: «Fedor trof de tijding van bet gebeurde dieper dan ik vermoedde, ofschoon hij erkende, dat bij 'l einde wel vooruit gezien had. Ilij had echter nog steeds geloofddat wij elkander niet zouden vinden alsol dat mogelijk ware, mijn Johannes'?» voegde zij er vragend bij, terwijl zij met de eene hand lielkoozend over zijne lokken streek. «Je weet, dat ik je liefheb, Johannes,» vervolgde zij, «cn ook dal ik voor 'teerst in mijn leven een man bemin. Dat alles deel ik nu éénmaal medeherbalen kan ik bel niet En waartoe ook We reizen samen naar Italië en daar zullen we ons huwelijk laten voltrekken, 't ls u bekend dal ik den godsdienst van mijn land toegedaan ben u ter wille ben ik be leid om tot uw geloof over te gaan oin in en met alles u gelijk te wezen en om in uwe kerk ons verbond te laten inzegenen!... Dat echter mag eerst in Italië geschieden. Wij willen niet langer in dit koude Noorden ver wijlen en zoo spoedig we kunnen naar 't land der zoune ijlen! Maar bedenk wel, mijn .vriend, beeft overhandigd de onmiddellijke arrestatie eiscbende van dertien nihilisten, waaronder ver scheiden vrouwen De nota verklaart dat Bul garije eene schuilplaats is voor zulke vijanden van Ruslandzij worden niet alleen gastvrij ontvangen maar krijgen zelfs bezoldigde staats ambten. Tegen slechts éënen der dertien van welken vcrscheidenen Hulgaarsche onderdanen zijnworden bepaalde beschuldigingen gefor muleerd hij zou Üutzoff heeten en dagelijks legen Rusland vijandige persartikelen sehrijven. De Bulgaarsche regeering beweert dat Üutzoff niet beslaatmaar zij beloolda mondeling een nauwkeutig onderzoek. Bij besluit der Koningin-Regentes van den I7en dezer is op voordracht van den Minister van binnenlandscbe zaken goedgevonden en verstaan Aan commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid machtiging verleend tot het houden eener collecte in hel geheele rijk op een nader door den Minister van binnenlandsche zaken te bepalen dag. Door den minister van oorlog is bepaald dat de belooningen en prijzen aan onderolficieren en minderen die zich bij bel geven van onder wijs op de huishoudelijke schoolschermen gymnastiek, enz. bizonder onderscheiden voor taan op den verjaardag van 11. M. Koningin Wilhelmina zullen worden uitgereikt. Tot dusverre bad dit plaats op den 19en Febr. den verjaardag van wijlen Z. M den Koning. De gunstige uitkomstenin Duitschland ver- kregen door het diagen van muilkorven door honden als middel tol bestrijding der dolheid worden door eene statistiek te Londen opge maakt bevestigd. In 1888 kwamen daar (toen hel dragen van den muilband niet wettelijk was voorgescbicven) 400 gevallen van dolheid voor, in 1889. toen de muilband werd inge voerd, nog 120 en in 1890 nog slechts 41 waarvan 33 in het eerste halljaaren nog slechts 8 in hel 2e halljaar. Tc Nizza wordt het volgende voorval druk besproken. Eene rijke Greoolsclie van de Antillen was daar voor eenigen lijd aangekomen en bad kennis gemaakt met eenen dokter die haar de dal wij van 't oogenblik afdal wij samen die reis aanvaardenook voor eeuwig vereenigd blijven. Ik offer u veelik doe bet gaarne en vrijwillig; gij zijl cr mij geen dank voor schuldig, maar ge dient 't toch te weten, opdat gij geen lichtzinnig besluit neemt. Tot op den dagwaarop ik u ontmoetteis Fedor mij zoo dierbaar geweestdal ik nimmer er aan gedacht heb om hein ooit te verlaten. Zijn leven en 't mijne zijn zoo innig met elkander verbonden geweest, dal slechts echte, onbe dwingbare hartstocht hel rechtheeft om dezen band te ontknoopen. Ondervindt gij dien harts tocht nietwelnu zeg 't inij dan eerlijk ik zal u dan zonder eene enkele klachtzon der een enkel verwijt laten vertrekken. Bedrieg u zeil en inij dus nietonze i$heele toekomst hangt er immers van af. Als u zelf misleidt en niets anders voor mij gevoelt dan eene vluchtige neiging dan zoudt gij drie menschen ongelukkig makenFedoru zelf cn uiij Gij zijt echter te edelte rechtschapen als dat gij 't tl zelf ooit zoudt kunnen vergeven dit gedaan te hebben. Antwoord mij aldus, mijn Johannes!» Zij stond oplegde beide handen op zijne schouders en blikte hem ouderzoekend aan. «Wal kiest gij'?» vraagde zij op hartstoch- lelijkon toon «wilt gij mij geheel toebehooren'? Antwoord slechts ja of neenliet wachten is inij zoo pijnlijk Wat hangt het lol van pen mcnsch soms aan een dunnen draad Had Wera er die laatste woorden niet bijgevoegd wellicht zou bij dan ineen» gezegd hebben. Terwijl zij hem op zulk eene koele, schier zaakkundige wijze een en ander uiteenzettewas ecnige twijfel bij vervulling van baren vurigsten wensch, namelijk het verwerven van den grafclijken titelin uitzicht stelde. Hij verklaarde de gravin in spe, dat bij, om bet doel te bereiken niettegen staande zijne invloc irijkc vrienden 30000 francs noodig bad om de betrokken personen gunstiger te stemmen De Greoolsclie bad op dat oogenblik niet zulk eene groote som lot bare beschikking maar haar wakkere vriend wist raad Ilij liet zich door de dame den schat harer diamanten geven oin deze te verpanden en de opbrengst voor het bewuste doel te ge- bruikpn. De Atnerikaansche was dom genoeg, ora op dat voorstel in te gaan, maar te vergeefs wachtte zij op de ontvangst der beleening spa- pieren. De dokter en al Inre diamanten waren verdwenen en met hen de door de edelgesteenten vertegenwoordigde waaide van 1500ÜU francs. Tegen een koffiehuishouderte Utrechtis eene vervolging ingesteld, weg -ns hei vei bruiken van gas uil de hoofdleiding zonder dat de boe veelheid verbruikt gas door den meter kon wor den gecontroleerd. Toen nl. hel omhulsel waarin hij den gasmeter bad gestoken om dezen tegen bevriezen te beveiligen door ecu o! ander toeval in brand raakte en bij die gelegenheid de buis, welke de aanvuerpijp met den iiiv-cr verbindt, smolt, had hijgedachtig aan bet spreekwoord - «Nood breekt wetten.» c-nvoudig de aanvoei pijp door middel van een gutta pereha slang met de binnenleiding verbonden en /ich aldus van gas voorzien. Daar ook reed? andere gasverbruikersbij bevroren meters, lot dit wel praclisch maar niet eerlijk middel hunne toe vlucht moeten hebben genomen en gedane waarschuwingen blijkbaar niet balen, schijnt men ditmaal tot vervolging te hebben besloten. Men schreef uil Maasland Zouden we nog Paasch-eieren op liet ijs moeten eten De boer als boer verlangt neg niet zoo heel sterk naar dooi. Zijn weiland heelt het warm. De vorst heelt eerst hel ongediette duchtig gedood en nu een Oink dekkleed op de wei: 'tis voor den boei «al boter op den boom.» Nu hoopt men nog maar op een vroeg vooijaar. En d4ar is wel kans op. Op een strengen winter volgt dikwijls een vroeg en zonnig vooijaar. hem opgekomen. Hij. mot zijn levendig vuiig karakter, met zijn eerlijken aard kor, zich niet begrijpen, dat men reeds bij den aanvang van een liefdesgeluk aan de toekomst dacht. «Verlang niet te veel van mijik bemin u heden vurig; laten wij ons jong geluk eerst van harte genietenwij zullen nog tijd genoeg hebben om over hetgeen komt, te spreken!» Dat had hij haar willen antwoordenmaar haar hartstochtelijk «Het wachten is mij zoo pijnlijk,» de aanraking harer handen, welke de zijne vast omkneld hieldende nabijheid der schoone vrouwdie met angstige blikken zijn gelaat bespieddedal alles besliste over haar en zijn lot. En toen hij haar 's avonds laat verliet, was hij zich ten volle bewust, dat zij met elkander voor liet geheele leven verbonden waren. «Ik zou Fedor gaarne vaarwel willen zeggen,» merkte Johannes bij 't afscheid nemen aan «Neen doe dat niet. Ilij vertrekt morgen ochtend vroeg naar Rusland.» «En wij reizen morgen naar Italicriep Johannes jubelend uit «O. God. laat me nu niet stervennu nietwijl bel zoo heerlijk is te leven Wera sloeg beide armen om zijn hals en Duisterde hem teeder toe: «Ga nu, mijn Johannesmijn groot kind. Ik heb nog veel in orde te brengen en met Fedor te hespreken.Tot morgen, mijn vriend, tot mot gen «Groet Fedor hartelijk voor mij, Wera. en zeg hem, dat ik u g-'lukkig zal maken, zoo dat in mijne macht is Goeden nacht mijt» lieveling, Iclicc notie., uiadonna! Van morgen

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1